BRAZILSKI JIU JITSU

To su sve proizvoljna "proglasenja". Koji ameri? Neki institut, olimpijski komitet, NASA... koji ameri?

Za sve ove godine koliko se bavim bv, naucio sam samo jednu stvar. Mali fudbal u sali (na odbijanje bez auta i sa rukometnim golovima) je izvor vise povreda nego bilo koja borilacka vestina. Vec duze vreme to pratim, na tome se ljudi stalno lome, krshe, imaju uboje i frakture svega i svacega.

Sve to zavisi od instruktora, doziranja treninga... to je vec za posebnu temu.
 
Zdravo svima,
treniram bjj 7 godina u Svajcarskoj i u Brazilu gde sam ziveo. Mislio sam da organizujem neki seminar u Beogradu u septembru sa Marcelo Yogui treci dan Barra Gracie. On je bio trener John Olav Einmo (pobedio Abu dabi), Joachim Hansen (1 shooto) i Alexandre Cafe Dantas medju ostalima. Sta mislite ? Jer ima kod nas dosta ljudi interesovani ? Ako to funkcionise organizovacu drugi seminari.
Ivan
 
Ja sam svakako zainteresovan, a cini mi se da bi se u slucaju korektne organizacije i pravovremene najave tu moglo skupiti 20-ak ljudi. Ko zna, buduci da nemas (ako sam dobro shvatio) nikakvih utvrdjenih veza sa ovdasnjim trenerima i klubovima, od kojih neki nisu bas u najboljim medjusobnim odnosima, mozda bi se moglo naci i vise.
Sto se tice onih povreda, rekao bih da je kljucna stvar koja odlucuje zapravo nacin rada u klubu. Drugim recima, ako su ludi normalni i svesni da onaj drugi covek nije dusmanin i protivnik nego trening partner koji ce ti trebati i ubuduce kao biste svi napredovali, onda je OK. Nazalost, ma mesta gde takva svest nije dovoljno razvijena, pa se i treninzi shvataju kao nadmetanje, sto katkad vodi u nepotrebne povrede.
 
Djeticu, organizuj naravno. Samo na vreme objavi na sto vise strana. Meni se cesto desavalo da za nesto cujem kasno, ili kad je tek proslo.

Takvih prilika kakvu ti planiras da stvoris ima kod nas jako retko, i ako neko zbog bilo kakvih odnosa zeli da je propusti, neka mu.
 
Jedina stvar sto se plasim je da ne bude mnogo ljudi za seminar. Hocu to da organizujem bas za bjj, zato sto mislim da ima super potencijal kod nas. Ne znam dali su vec dosli neki brazilci ali to je pilika da se uci pravi bjj. Imate kompeticije u Srbiji ?
Izvinite sto ne pisem dobro srpski.
 
Pretpostavl;jam da pod "kompeticije" podrazumevas takmicenja. Tu ti ja bas nisam najkompetentniji, mozda je olje da se Stepski javi, ali koliko mi je poznato, nisu bas ucestala, a ni masovna. Sto se tice tvog straha od prekobrojnosti ucesnika na seminaru, mislim da je bezrazlozan.
 
milosmalic:
To su sve proizvoljna "proglasenja". Koji ameri? Neki institut, olimpijski komitet, NASA... koji ameri?

Za sve ove godine koliko se bavim bv, naucio sam samo jednu stvar. Mali fudbal u sali (na odbijanje bez auta i sa rukometnim golovima) je izvor vise povreda nego bilo koja borilacka vestina. Vec duze vreme to pratim, na tome se ljudi stalno lome, krshe, imaju uboje i frakture svega i svacega.

Sve to zavisi od instruktora, doziranja treninga... to je vec za posebnu temu.

jel to znaci da te vise necemo vidjati na ovom forumu...? :cry:
 
StepskiVuk:
Sa Milosem se skoro sasvim slazem, a o tome sam i pricao: na ulici nikada ne znas kada pocinje tuca, ko sta zna, ko je na sta sopremani i sta ce koristiti u tuci! Svako pravilo, pa makar se radilo i o Ultimate Fightu je ogranicavajuce i nerealno.
Sta da vam kazem, svi spominjete "kafansku tucu". To je nesto najzesce i najstrasnije. Bolje da se nikada ne nadjete u toj situaciji. Mada i tu postoje odredjena pravila, a prvo je da imas zid iza ledja itd... Moj savet je: izbegavajte takve kafane (smesno ali veoma korisno). Poznavao sam coveka koji je ostao paralizovan jer mu je u kafanskoj tuci razbijena flasa o glavu.
Znajte, kad se pobijes na ulici, sve je moguce, pa i da pogines, ali i da ubijes nekoga (iz nehata)!!!

Moj bivsi trener, koji ima 3 dan u karateu i karate je stvarno doveo do savrsenstva a ima poprilicnog iskustva u kafanskim iliti ulicnim tucama.., i sto se ovoga tice ("uza zid") on kaze: "Kazanova, ja sam ti najveca pi cka, kada se pobijem u kafani, ja stanem na vrata i svi mi sami nailaze i sve tako dok sam jaci, kad vidim da nisam, onda sam sigurno brzi a svaki dan trcim po sat i vise, bas zbog toga. Da bar mogu da pobegnem"

Mislim da je bolje ovako, kao sto je moj bivsi trener rekao.
 
Izvinite ljudi nije me bilo malo duze, a vi se bas raspricali... ako, ako... Pa da dam neka svoja misljenja.

@Hetman
A sada je meni jasno zasto si ti na seminaru, onako dobro razumeo Marombu na Portugalskom... haha pa imao si prepisku sa »trenerkom«. Jasno da znam ko si. Jedan veliki pozdrav! Ides li uskoro za Francusku?
Inace i ja imam 2 Alvarova CD. Ako imas vremena navrati kod nas na trening. Bice nam drago da prosirimo znanje i vidimo nesto novo. Dobro si dosao.
 
Ivane jedan veliki pozdrav za tebe! Svaka pomoc u vezi BJJ nam je dobro dosla. Pokusacu ukratko da ti odgovorim. Ja sam trener BJJK »Beograd«. Treniram BJJ od samog dolaska u Srbiju (sa dolaskom Jovana Zerjala-crni pojas u BJJ, Pinduka akademija). Ovo mi je 6. godina treniranja. U borilackim sportovima sam vise od 30 godina... Nazalost kao sto rece Hetman, kod nas je doslo do podele u BJJ Savezu, tako da smo podeljeni na dve grupe (ne bih bas o tome, jer me boli ta nasa razjedinjenost).
Imamo dobru saradnuu sa jednim nasim covekom u Svedskoj (ljubicasti pojas). Jedno vreme smo bili sa Leo Nevesom (bio je sa Terereom i sa Leo Negaom). Dolazio je i odrzavao seminare. Jednom je bio i Margarida. Prosle nedelje smo imali seminar koji je vodio jedan braon pojas iz Top Tima, zove se Maromba. Mi smo hteli da idemo u Budimpestu, sada u januaru jer je tamo Gracie Barra. Bice seminar, a i koliko znam tamo zivi Brazilac koji vodi klub. Necemo otici jer smo imali ovde seminar. Mozes mi pisati na bjjkbeograd@hotmail.com pa cemo se dogovoriti o eventualnom seminaru. Treba racunati da je prosek ljudi na seminarima oko 20-30. Pitanje je uvek cena seminara. Verujem da znas da je kod nas velika kriza... iz koje cemo izaci pitaj boga kad...
Inace godisnje odrzavamo oko 1-2 takmicenja. U Klui je bilo Otvoreno prvenstvo Srbije, 27.11.2005god. Planiramo da na prolece odradimo jedno takmicenje bez kimona, Greppling.
Inace sa Joachim Hansen-om je kvalifikacije za ADCC, radio jedan nas takmicar- Miljan Djurasinovic. Izgubio je na poene. Bila je to dobra borba.
 
Koja je vestina najbolja za samoodbranu?
Tesko pitanje! U pojedinacnoj borbi na ulici (mislim1:1, pa mozda i 1:2), sigurno da je to BJJ (mislim na sportski BJJ, a ne na Vale Tudo borce), ali kad je vise napadaca... Tu su je tesko reci sta uraditi. Zanemaricemo filmove i tipove koji padaju kao muve, dok ih onaj baja mlati... Po meni je za ulicnu ticu protiv vise napadaca najbolja vestina »sprint + maraton«...Kazanova je rekao puno istine (ne radi se tu o bezanju vec o "mudroj glavi, koju ne treba gubiti uludo") Malo se salim, ali tu treba kombinovati mnostvo stvari: udaranja, bacanja (parter nikako), sto vecu pokretljivost, taktika itd.. Dakle najkompletnija vestina za samoodbranu bi sigurno bilo ono sto rade ljudi na UFC turnirima (udaranje, bacanje, parter). Tu je sistem zaokruzen za borbu na svim nivoima i distancama!

Povrede u sportu!
Uh!!! Ja uvek objasnjavam na treningu da sparing na treningu (osim ako nismo u jeku priprema za takmicenje) ima za cilj da probas sto vise tehnika, a ne da pobedis po nekim vazecim pravilima. Dakle treba raditi mekano i paziti na svog para (ne protivnika vec DRUGA!).. Sve je to lepo, ali ne vredi. Proradi sujeta, strah ili sta vec... U maju sam polomio nogu (skocni zglob) i to zato sto sam bio opusten, a covek je pogresno izveo jedno bacanje.Nismo radili borbu, vec tehnike! Tesko da tu moze bilo ko da utice na sprecavanje ovakvih stvari... Dakle povredio sam se iz stojeceg stava. Evo i odgovora za Judo, pa i Sambo (jer su slicni)! Judo je veoma dobar, ali naporan i zahtevan sport. Znam mnogo ljudi koji su polomili nogu prilikom bacanja... Ne znam otkud to da je on najbezbedniji sport?! Ja ne mislim tako (ali u svakom slucaju trenirajte Sambo ili Judo!!!).
 
A propo onog pitanja o tome sta je najbolje za samoodbranu...ako bi se moralo birati medju postojecim sportskim disciplinama, u sustini bih se slozio sa Stepskim o MMA treningu, mada ni to ne obuhvata sasvim realne situacije vise napadace, koriscenje nozeva i drugih "alatki" i niz drugih okolnosti. Stoga sam ja u cisto samoodbrambene svrhe pre za neke pristupe tipa combatives, kao sto to radi Jim Grover ili za Krav Magu(ako je naglasak na brzini obuke), ili za ruski Sistem (ako ti treba nesto siri pristup, ali bez ezoterije i misticizma, nametnutih kulturnih obrazaca...). No, u svakom slucaju smatram da je to u sustini bespredmetna rasprava, jer se slazem sa Matt-om Thornton-om da je "trenianje" ulicnog makljanja filozofski corsokak.

@Stepski Vuk
Nadam se da cu otici na jesen ponovo u Francusku, ali mi se cini da to ne spada bas u kategoriju skoro. Uostalom, nema ni dva meseca kako sam se vratio odande sa tronedeljnog "studijskog putovanja".
 
Pozdrav svima.

Otvorili ste mnogo tema na ovoj temi, ima da se prica ali evo da dam svoje misljenje za povrede, posto mislim da je to jako bitno...

Ima vise faktora koji uticu na povredjivanje (licno, Hvala Bogu, nisam nikada imao neku tezu povredu tipa lomljenja neke kosti i sl.) a izdvojio bih:

- losu opstu kondiciju sportiste i slabu muskulatutu: Naime, misici su ti koji daju stabilnost zglobovima, a dobra kondicija omogucava i bolje doziranje u sparing-borbama. Stepski vuk je to objasnio - ne bi trebalo da se "siluje" ali prisutna je sujeta, zelja za pobedom itd. pa onda lose pripremljeni stradaju, najcesce pred kraj treninga, ne zeleci da izgube ili predaju.

- lose zagrevanje: Velika vecina trenera i instruktora jednostavno nije dovoljno upoznata sa tim koliko je zagrevanje bitno, a posebno u borilackim sportovima gde mogu da stradaju veoma osetljiva mesta, poput npr. vrata. Dakle, trening je, po mom misljenju, nemoguce zapoceti bez detaljnog zagrevanja i dobijanja radne temperature.
 
Mjesto Zlocina:
strahotaodboga! kako nema zena ovde!? izgleda da cu morati biti(za sad) jedina. treniram JJ i cula sam da u Novom Sadu ima neki djavo kao dio DIF-a odsijek ju-jitse. ako neko ima blage vezeo tome mogao bi mi napisati rijec-dvije.

Malo nejasno pises?!
Gde treniras JJ? Sta te zanima da treniras JJ u Novom Sadu ili da zavrsis skolu za trenera?

Kod mene u klubu ima devojaka, ali to je BG!
 
Mjesto Zlocina:
strahotaodboga! kako nema zena ovde!? izgleda da cu morati biti(za sad) jedina. treniram JJ i cula sam da u Novom Sadu ima neki djavo kao dio DIF-a odsijek ju-jitse. ako neko ima blage vezeo tome mogao bi mi napisati rijec-dvije.

Ja mislim da na Fakultetu fizicke kulture u Novom Sadu imas samo odsek fizicko vaspitanje, ali nisam siguran. Nadji njihov sajt, zovi, pitaj... :)

Na FSFV u Beogradu imas odsek sporta i mozes izabrati boks, karate, dzudo i rvanje, sto se tice borilackih sportova.
 
zelim samo da vas obavestim da, najverovatnije pocetkom februara krecem sa treninzima tipa Vale Tudo.. Znaci kombinacija udaraca i borbe u parteru. Ne morate se spremati za takmicenje ovog tipa, ali mozete ipak trenirati, pa ko voli neka se i oproba u realnim borbama. Ostali neka vezbaju za sebe.
 
Ako mislis na opis vodjenja borbe, onda si u pravu. Samo sto ja nisam opisivao nacin treniranja i vodjenja borbe.
Jasno je da se ovde radi o celokupnom, zaokruzenom sistemu vodjenja borbe na svim distancama. Grubo objasnjenje bi bilo: Pocinje se udarcima ili skracivanjem distance. Udarci idu prema distanc. Najveca distanca je distanca noznih udaraca. Zatim idu direkti. Nakon toga sledi klinc: koleno, krose, aperkat, lakat, glava. Iz klinca se takodje izvodi bacanje, tj uvodjenje u parter. U parteru se radi ili odbrana ili napad, prvenstveno sa udarcima. Zavrsnice se praktikuju tek ako je protivnik uzdrman... itd...

Nadam se da sam sada bio jasniji :o))
 

Back
Top