Šta kuvamo DANAS?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

mackica ns

Poznat
Poruka
7.784
Pošto na kulinarstvu nema mesta za ovu temu; nadam se da će moći da prođe na dragom nam i milom ženskom kutkiću:smile:
Evo, kopiram je celu:

Dok sam bila devojka, i kuvala kad sam htela da se 'pokažem', uvek je bilo lako naći neko sjajno jelo; makar i komplikovano, jer je celo popodne posvećeno pravljenju... Ili kad su rođendani i neka druga slavlja.
Sad sam tek videla problem zvan - ŠTA kuvati?
Kao da mozak zakaže; sve znam da napravim, ono što ne znam uvek imam gde ću pronaći, samo treba smisliti... Ali to onda više nije ''samo'', to postaje baš problem:?

Jel' bi mogla ova tema da bude podsetnik (sa receptima, naravno) šta kuvati svakodnevno?
Počevši od grašak, pasulj, boranija do svega što spremate za ručkove:)

Evo, ja ću početi - konačno se ukiselio kupus:D 8)

Podvarak sa suvim rebrima
Izdinstati glavicu crnog luka, dodati kiseli kupus i po potrebi malo vode. Suva rebra pustiti u jedan 'ključ', da izgube slanoću, a zatim ih staviti u sredinu kupusa da se sve krčka zajedno.
Kad kupus omekša, sve zajedno premestiti u rernu i zapeći, dok kupus ne dobije tamniju (zlatno-braon) boju.
Kao prilog - bareni krompir.

A sad viiii... ;)
 
Ovo je super tema.
Ja se danas dvoumim izmedju nekog jela u 5 min i neceg malo konkretnije.
Npr sta cesto spremam od tih brzo gotovih su musaka sa kukuruzom i rizoto sa tunjevinom.
Dakle za musaku sa kukuruzom treba izdinstati glavicu crnog luka i u to dodato mleveno meso i sve to zajedno dinstati dok ne bude gotovo. Ne zaboraviti staviti zacine po ukusu..za mene su obavezni vegeta, malo bibera i origano.
Kukuruz obicno kupim u teglici kome nije potrebno nista raditi, samo ga istresem na dno vatrostalne cinije, izravnam, na njega ide tank sloj kecapa i sloj rendanog kackavalja, zatim izdinstano mleveno meso. Na kraju ponovo pospem narednadim kackavaljem i zapecem u rerni dok se ne otopi.
Brzo i ukusno.
O rizotu sa tunjevinom neki drugi put. ;-)
 
Mačkice svaka čast za temu. Ovo je prilika da jedna drugoj damo ideje , jer iz razgovora sa ženama shvatila sam da svaka ima taj problem oko izbora. Dok sam živela sa roditeljima, moja mama je umela dok još danas ručamo da pita " A šta ćemo sutra za ručak?" , pa bismo nas troje odgovarali "Čekaj bre, da ovo pojedemo." Sad sam i ja na mamu, još danas raymišljam šta ću sutra.
Sinoć sam spremila grašak sa svinjskim mesom. Izdinstati glavicu crnog luka, dodati meso isečemo na parčad, začin, i dinstati. Kad bude upola gotovo, dodati grašak, šargarepu, celer, naliti vodom i kuvati. Staviti zapršku: kašika ulja, brašna i 2 kašike tečnog paradajiza ili kašičicu aleve paprike. Pošto sam kuvala sinoć za danas napraviću zapršku jer se ujedno i podgreje za ručak.
Pozdrav
 
ovo ja mnogo volim i tipicno je srpski:krompir,slanina sir i luk :lol:
na jednoj strani skuvas krompir bez ljuske pa ga iseces na kolutove
na drugoj proprzis luk pa dodas dimljene slanine i jos malo przis
onda u sud za rernu redjas luk i slaninu,krompir,sir(ja uzimam neku tursku fetu ili emental),pa sve redom do kraja,gore treba da bude slanina
stavis u rernu samo da zapeces,dok slanina ne dobije lepu boju
ps ne dodavati ulje da ne bude masno
salata:zelena
 
Ja volim "špansku musaku".

Potrebno je 500 grama pilećeg belog (pilećih grudi, najbolje) od koga napraviš tanke šnicle. Vatrostalnu posudu malo nauljiš i pospeš prezle. na to naređaš red pilećih šnicli. preko šnicli red praške šunke ili šunke u crevu, a preko toga red kačkavalja. ređaš do vrha posude, tako da na kraju bude kačkavalj. umutiš dva jajeta sa jednom pavlakom i malo mleka ako je gusto i preliješ. peče se u rerni oko 20min-pola sata.
 
mmm,mljac tema! :P

evo nesto i iz peach's kitchen:

odmrznes 600g oslic fileta,premazes limunovim sokom i poredjas u vatrostalnu posudu.stavis malo margarina od gore i malo soli,pa peckas u rerni 10 min na nekih 180 stepeni.onda obrnes oslitje pa sipas od gore povrce koje si pre toga prokuvala (ona mix smrznuta varijanta:sargarepa,brokoli,kukuruz i to... x 2 kese),besamel sa senfom i 300gr rendanog tvrdog sira. to peckas jos 15-20 minuta i gotovo! :D
sad,besamel ko ne zna da pravi: otopis kockicu margarina (oko 150gr) sipas kasiku brasna i mesas da se ne ugrudva.ondak sipas mleka nekih 7dl i cekas da prokljuca,pa sipas razmucenu kasiku brasna da se zg(n)usne.pred kraj dodas kasiku vegete (ili nekog slicnog zacina) i kasiku-2 senfa!

ova klopica ide uz belo vino i domaci crni hleb :P
 
Hm.. ja sam za danas spremala cili.
Znaci prodinstati crni luka, sa mlevenim mesom i zacinima po ukusu (ko voli malo jace moze pored vegete, bibera da doda i meksicki zacin). Ja ubacim i seckanu sargarepu na sitne kockice (moj muski ne voli supe i corbe, pa ja gde god mogu ubacujem sargerepu i celer). Posle 20-30min ubaciti crveni pasulj iz konzerve(predhodno ga isprati pod mlazom vode) i cili sos. Ako ne nadjete da kupite sosic (ima ga na pijaci na tezgama gde prodaju uglavnom namirnice iz Madjarske) onda iseckate na kockice paradaiz, crvenu i zelenu papriku, malo soka od paradaiza i malo cili zacina-po ukusu. I to se krca jos 20-30 min.
Obariti neke makarone (po zelji) i izmesati.
Prijatno
 
E pa posto je vreme posta moze i ovaj recepat:

Iseci jednu glavicu crnog luka na pola pa na mesece, proprziti na malo ulja, ( ako imate onaj tiganj kao vok super, ako nemate moze neka serpica ili dublji tiganj) dodati cen ili dva belog luka sitno seckanog ili zdrobljenog, opet malo proprziti, paziti da luk ne izgori, dodati tofu sir isecen na tanke snite velicine recimo 5x5 cm, dodati sampinjone isecene na listove ne preterano tanke, naliti soja sosom i krckati jos malo dok visak tecnosti ne ispari. Dodati kari i malo djumbira i kad je gotovo dodati malu kasicicu secera.
Uz to obariti pirinac, najbolje uncle ben ili onaj sto se u rinfuzi prodaje a zovu ga vitaminizirani.Paziti da se ne prekuva.Trik je da se kuva u dosta vode ( jedna soljica za kafu pirinca je otprilike mera za jednu osobu), procediti, u posudu u kojoj se kuvao sipati malo ulja tek da stidljivo pokrije sredinu dna, vratiti na vatru, sipati pirinac, brzo promesati, dodati vegete po ukusu i to je to.
Servirati po zelji, mozete pirinac staviti u neku modlu pa istresti na sredinu tanjira a okolo staviti dinstani tofu.
Za salatu, recimo seckana bela rotkva, ili kupus salata, vec po zelji.

Brzina pripreme: dok se pirinac skuva i ovo drugo je gotovo.

Varijacije: belo meso (ili svinjetina, teletina) umesto tofu sira, sve lepo tanko iseceno,tada dodati i seckanu sargarepu, malo graska,kukuruza secerca, moze i malo kupusa seckanog kao za salatu.

Prijatno!
 
Proprziti malo crnog luka, u isti tiganj ubaciti pola kila mlevenog mesa, dodati crvenu i zelenu papriku seckanu na kockice, malo bibera, cilija, mesati, casu kuvanog paradajza, i sitno seckane maslinke. Kada se sve sjedini u cvrstu masu, sklonite sa sporeta. Uvijati u tortilje, i sluziti toplo.
 
Bravo žene:-D Mnogo lepih ideja, samo nastavite;-)
Breskvice, i meni se dopada kako izgleda oslić ala Peach:razz:

Dok mi se džiga 'kisne' u mleku; da napišem recepat:wink:
Izdinstati dve glavice crnog luka i jedan čen belog (ko voli, može i više; ja ga ionako samo iscedim:? :roll: ); dodati šampinjone i džigericu sečene u kocke.
Začiniti i krčkati dok džigerica ne bude mekana, može se dodati malo mleka, ako sva voda od šampinjona ispari. Na kraju umešati slatku ili kiselu pavlaku, ko šta više voli.

PS Videla sam temu na kulinarstvu, zato sam i prebacila ovde. Gigo, zavidim ti na ručku:razz:
 
ovaj recept sam skinula s kulinarstva i svidelo mi se pa sam ponovila vise puta za vreme dijete,dobro malo je vise letnje jelo ali ja ga i sad pravim
salata(koja je dovoljna sama sebi):
red paradajza secenog na kolutove,red sitno seckanog crnog luka,red mrvljene fete,red kolutova kuvanih jaja,malo majoneza.redjati dok ne nestane sastojaka.super je :D
btw ja uz recepte ne stavljam zacine jer cenim da to svako stavlja po svom ukusu
 
a je l volis piletinu?
iseckas belo pilece pa ga proprzis sa sampinjonima i necim dimljnenim(ili sitna slanina ili dimljene virsle iseckane,al to sluzi cisto radi mirisa) pa onda prelijes slatkom pavlakom i jos malo ukuvas.
to je jos jedno od mojih omiljenih jela
najvise ide uz pire od krompira
 
a kad smo kod pecenog pileta:obratiti paznju pre pecenja da li u unutrasnjosti stoji kesica sa iznutricama :lol:
ja u pile stavim pola glavice luka u slucaju da je odraslo na koncentratu a ne kukuruzu ono ume da smrducne tako da luk izvuce to a i ako je starije
takodje stavim vodu u pleh i za pocetak obavije folijom da se meso raskuva a posle skines foliju da dobije onu lepu boju pa premazati vegetom mmmhhhmm njam njam
 
heheh sad cu ja da otkrijem specijalitet mog kucnog kuvara :)

skuvati neko testo (tricolore po mogucnosti ) natopiti suve shljive u belo vino, posle toga ih iseckati na komadice, iseckati gorgonzolu na kockice, baciti shljive i sir na laganini vatru (tiganj) ,dodati pavlaku i zachine po ukusu i prebaciti testo preko toga, promeshati i volila :D

jako je ukusno i ide super uz belo vince :D
 
teletina se isecka na kockice i prelije soja sosom, sokom od pomorandze i posoli pa se baci na vruc tiganj (sa uljem)....u isto vreme se stave brokoli da se kuvaju u posoljenu vodu...kad je meso skoro gotovo, stavi se krupno secen crni luk (jedna glavica) i jos malo dinsta...kad je gotovo, izvadi se iz tiganja i u isti tiganj se stave pecurke...kad se prodinstaju, stavi se sitno seckan beli luk(dva cena) koji se samo promulja i ne sme da se przi (bude gorak)..onda sve to odgurati u stranu (tiganja) i saviti jednu supenu kasiku secera da se karamelizuje, djumbir u prahu, kumin i kari....nalije se crnim vinom i soja sosom i kuva jos 5 min...na kraju se meso i luk vrati u tiganj i skuvani brokoli....a kad se stavi na tanjir, odozgo poredjati kriske mandarina (treba da se oljuste od one kozice)..
i uz to pirinac...
eto ja to pravila nocas i sad cu da jedem...
 
...Pilece filete blago izlupati, paziti da se ne istanje previse, posuti vegetom, pobiberiti i panirati (ovlas okrenuti u brasnu), te proprziti na malo ulja - okrenuti na drugu stranu i cim 'uhvate', naliti malo vode, da 'ogreznu', dodati jos vegete ili polovinu kockice za supu. Poklopiti i ostaviti da se udinsta. Premazati preko snicli veliku kasiku senfa i jednu kiselu pavlaku, posuti narendanim sirom (edamer, gauda ili slicno), ostaviti da se 'otopi' i gotovo!...Sluziti uz pire krompir (ja ga pravim sa cetvrtinom butera, malo jogurta i krem sira - moze i sa mlekom)...Mozete ga sluziti i uz neki drugi 'skrobni' prilog - pirinac ili testo...Takodje mozete koristiti umesto piletine bilo koje meso...
...Varijacije - zaista brojne - umesto kisele, mozete dodati slatku pavlaku i carry (u prahu, kao zacin), ili uprziti meso sa pecurkama i slaninicom, dodati razno povrce (papriku i luk pre svega), sve zacine po ukusu, naravno i neki zelenis pri kraju...Prijatno...:)...
 
Od pocetka nedelja sam tek danas imala vremena da nesto spremim i to punjene zapecene patlidzane:

Na zagrejanom ulju proprziti sitno seckani crni luk, dodati mleveno meso, malo proprziti pa dodati izdubljeno meso patlidzana, zatim 2 cena usitnjenog belog luka, zacine, pola deci belog vina i paradajz isecen na kockice. Dinstati oko pola sata i kad tekucina ispari, skloniti sa vatre, umesati naribanog parmezana i tom smesom napuniti patlidzane. Preko toga opet posuti naribanim parmezanom i ubaciti u pecnicu da se zapece jedno pola sata.
 
Ja ću danas špagete, na brzinu:smile:
Izdinstati crni luk, dodati sitno seckane šamprinjone i malo mlevenog mesa. Dodati kesicu začina za špagete i slediti uputstvo:oops: :lol:
Obariti testo, preliti sos i posuti parmezanom8-)
 
mackica ns:
Dobro, možeš da kažeš i šta češ danas jesti presno:razz:
eto bas kad si navalila...pravicu dve salate...paradaiz,paprike crvene zelene krastavac,crni luk,puno maslina,i maslinovog ulja,odozgo nastrugano mnogo belog sira...moze ko voli i poneka ljuta papricica...i malo leba od punog zita..

i obicnu salatu,nastruzes tri cetiri sangarepe,i kupusa,iscedis dva limuna,soli sto manje..hlor je najvveci otrov u prirodi...uz to opet sira sto vise...
 
Ja cu sada za veceru kada mi se dragi bude vratio sa posla da spremam tortelini sa paradajz sosom.
Ukusno i jednostavno. Totelini punjeni sunkom(naravno, gotovi :) ) se skuvaju, napravi se paradajz sos (pasirani paradajz se skuva, moze se dodati u dinstani srni luk pa kuvati, dodati svez bosiljak mo voli i kada bude gotovonarendati kackavalj ( ja koristim Maasdamer) i dodati u sos da se rastopi.
Uz sve to neka lepa salatica i crno vino!
 
Meni je (još uvek) uživancija da sve to radim. Nemam pojma koliko će trajati; kontam da će se sve promeniti kad dođe dete.
Imam svekrvu da mi pomaže; mada me sad nervira kad mi pomaže:roll: Ja bih radije sve to sama za nas dvoje:smile: Verovatno ću joj jednog dana bit zahvalna što je tu.
A obožavam da kuvam; svi drugi poslovi mi teže padaju, kuvanje je najbolje od svega:razz:
Mada, i on nekad napravi nešto... nikad ručak, kao baš kuvano; ali uveče redovno neke pizze, tople sendviče i slično.
I uvek se muva po kuhinji da secka šta treba i tako... Stalno govori kako ja to radim rutinski, a on sa uživanjem i zato je lepše kad on to uradi sa guštom:lol:

Čorbica za baki:
Na vrlo malo vrlo sitno seckanog luka vrlo kratko prodinstati svo povrće iseckano na kockice:razz: :lol: Naliti vode, dodati začine i kuvati, kuvati, kuvati:smile: Kad je skuvano (povrće mekano) umešati pavlaku i jaje sa strane (po potrebi i malo brašna); skinuti šerpu sa šporeta i umešati u tako toplu čorbu (temperatura je dovoljna da jaje ne ostane presno; a ne vri, da ne ostane skuvano u grudvi).
Najlakši ručak - samo pristaviš i zaboraviš:wink:
 
Mama mi je Dalmatinka pa nam je u ishrani dosta zastupljena morska riba, morski plodovi, masline, maslinovo ulje, blitva, juha i leso meso (kako kazu Dalmatinci) itd. Njihova kuhinja je lagana, jela uglavnom nisu mnogo zacinjena.
A sparoge jesu spargle i uspevaju u vec pomenutom kraju. ;)
Imaju malo gorkast ukus, ima ih vise vrsta, od cega i zavisi koliko su gorkaste, kao i od starosti tj. kada su ubrane.
Kod nas se prodaju u bolje snabdevenim marketima, kao u Hipermarketu u Merkatoru, Maxiju i sl.
Mogu se spremati na razne nacine, ali Dalmatinci ih najcesce jedu obarene i posoljene, izmesane sa tvrdo kuvanim jajima.
Inace meni njihova kuhinja bas odgovara, jer blitva i skoro sva zelja se prave tako sto se kuvaju u pospljenoj vodi sa krompirom, a zacine se maslinovim ili nekim drugim uljem i to je to. Izuzev nekih zelja sa "jacim" ukusom, koja se malko teze vare, koja se pored ovog nacina mogu kuvati i sa nekim suvim mesom i sl. Ali spanac tzv spinat oni gotovo nikada ne jedu sa lukom, mlekom i sl, sve je to teze za probavu...
Dosta za ovo pisanje, ako nekog nesto zanima vise, nek pita. ;)
E da, jedete li komorac i bob?
Moram saznati kako se jos zovu, mozda ih neko ne prepoznaje pod ovim nazivom.
 
I evo da novopečenoj kuvarici ne kvarimo temu ;)
Propržiti luk na maslinovom ulju, dodati rendani koren celera, naliti paradajz sokom,
zatim pakovanje tunjevine oceđene od ulja ili uzeti tunjevinu u sopstvenom soku ili prethodno iscediti ulje iz konzerve pa na njemu sve pripremati, začini po želji, ali obavezno na kraju staviti šaku rukole.
Preliti preko skuvanih špageta i odozgo naseckati masline.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top