Sastavi, radovi, zadaci i sl.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Bas su super sastavi ovde, pisite sto vise da bi svako pronasao sta mu treba. Ja sam imala prosle nedelje pismeni ,,Intervju sa zamisljenom osobom", svima se svideo intervju samo ne mojoj profesorki posto nije bio intervju sa piscima, nego sa crtanim likom Dzerijem. Nego da li neko ima samo IDEJU na temu ,,Putovanje sa dosadnom osobom", smislicu sama sastav nego mi trenutno ponestale ideje. Hvala unapred. MWWWWaaaaaa
 
Mozda nekom od osnovaca i sl. pomogne.
Na pismenim sastavima obichno budu teme o prolecu,jeseni,zimi,letu...:roll:
Moje delo koja sam napisala za pola sata,umem i bolje ali nedostatak inspiracije... :-|


Prolece u meni i oko mene


Kazu,prolece je najlepshe godishnje doba. U prolece nastaju zivoti,sve se radja i cveta. A zapravo i jeste najlepshe...
Dani su topliji i Sunce se osmehuje dok nam pruza svoje zlatnozute zrake. Nebo je vedro uz koji beli oblachak,a kisha je topla i blaga. Ptice se vracaju i divno je ponovo se probuditi uz njihovi pesmu.Livade su ponovo sharene...To more cveca se shareni od maslachka,ljubichice do raznih trava i zbunja. Pchele slecu sa cveta na cvet,mravi ponovo vredno rade i nishta vishe nije kao zimi. Zivot se ponovo vraca! U shumama se probijaju sunchevi zraci kroz josh uvek ogolele grane i dopiru do biljaka prolecnica koje zameljuju pokrivach od lishca shto tu stoji josh od jeseni. Drvece polako oblachi svoje raskoshne zelene haljine ili cveta i opija me svojim mirisom. Deca se igraju napolju,ljudi sredjuju dvorishta a ja napokon mogu vishe vremena da provedem u prirodi. Dovoljno je da posmatram prirodu kroz prozor i da budem srecna. A kako da ne budem srecna? Hladni dani su napokon otishli a sa njima i moje loshe raspolozenje!
Sedim ispod drveta,slusham zujanje pchela i osetim blag povetarac na mom licu. Uzivam u ovom trenutku i znam da volim prolece!

Super kad sam ovo nashao sutra za domaci treba imam sastav na ovu temu i nisam ga uradio:twisted::lol:
 
evo tema o marku kraljevicu

MARKO KRALJEVIC KAO KNJIZEVNI LIK

Majka Jevrosima
Marko Kraljevic je definitivno bio najpopularniji junak kod narodnih pjevaca i pripovjedaca, koji su stvorili mit o covjeku nenadmasne snage i hrabrosti. Bio je zastitnik Srba od surovih turskih osvajaca i kao takav ulivao je narodu nadu u srca. To je bilo veoma znacajno, jer se na taj nacin Srbi istrajali pod turskim jarmom sa neunistivim snom o slobodi, koji su davno izgubili. Stvarajuci u svojoj masti takve likove poput Marka, oni su vjerovali da ce Bog da se smiluje na njihove patnje i zaista posalje junake takvih sposobnosti, koji bi ih oslobotili otomanskih okova. Iako je Marko Kraljevic u stvarnom zivotu bio turski vazal, tj. izdajnik koji se borio na turskoj strani, njima je bilo potrebno da vjeruju da postoji takav junak, hrabar i neunistiv, koji ce ih voditi do slobode.
Marko je u pjesmama, dakle, opisan kao veoma krupan covjek izuzetne snage, mudar i hrabar. Posjedovao je i druge talente, a jedan od njih je da je mogao zaista mnogo da popije, a da se ne napije. Napomenimo i da nije mogao nikuda bez vina. Vjesto je baratao topuzom teskim 66 oka, koji je dosao glave svim Turcima i "negativcima" koji bi se sa njim uhvatili u kostac. Nije bilo stvora koji ga se nije plasio. Njegova majka Jevrosima, koja ga je odgojila bez pokojnog oca Vukasina, bila mu je zivotni savjetnik. Kao mudra i stara zena davala mu je savjete koji bi mu pomogli u zivotu.


Bio je tvrdoglav pa nije poslusao majcine savjete da se mane hajducenja.
Marko Kraljevic je imao konja Sarca od koga se nije odvajao. Zivio je veoma dugo(u nekim pjesmama pominjano je i 300 godina), a o njegovoj smrti vezano je vise legendi. Najprihvacenija je da nije umro od maca, u boju, sto bi se ocekivalo od takvog ratnika, nego mu je bog jednostavno uzeo dusu ka sebi na planini Urvini. Marko je prije toga bacio svoj topuz u debelo more i rekao: "Kad moj topuz iz mora izis'o, onda 'vaki junak postanu!"
Druga legenda kaze da se sa Sarcem sklonio u jednu duboku pecinu, u kojoj spava dubokim snom, cekajuci trenutak kada ce ponovo njegovom narodu biti potrebna njegova junastva.





tema br 2

MARKO KRALJEVIC KAO ISTORIJSKA LICNOST

Marko Kraljevic rodjen je sredinom XIV vijeka kao sin kralja Vukasina, gospodara Prilepa, i velikog dijela Makedonije, i majke Jevrosime. Otac, kao vladar tog dijela Makedonije, opremio je vojsku sa bratom despotom Ugljesom. Ta vojska trebala je da sprijeci dalju najezdu Turaka na Balkansko poluostrvo i porobljavanje srpskih zemalja. Nazalost, dok su bili utaboreni na obalama rijeke Marice, u noci 1371. godine, Turci su ih bez najave napali i napravili pravi masakr. U bici na Marici poginuo je Vukasin i njegov brat a njegove zemlje pale su pod tursku vlast. Marko, kao prestolonaslednik, nemocan da ucini nesto vise, zbog turske nadmoci, postaje turski vazal. To je podrazumjevalo i njegovo angazovanje u vojnim operacijama turske vojske. Ubrzo se dokazao kao snazan i sposoban borac pa je dosao do titule turskog vezira, sto je prestavljalo visok polozaj u turskom drustvu. Njegovo omiljeno oruzje je, bas kao i u narodnim pjesmama, bio topuz kojim je vjesto baratao. Sudbina mu je odredila da izgubi zivot u bici na Rovinama i to na strani vojske koja je pogubila njegovog oca i okupirala njegove zemlje. Dakle, njegova prava istina o njegovom zivotu je dosta surova i daleka od prica iz narodnih pjesama, koje su ga velicale kao najveceg srpskog junaka.

sastavljam sve teme samo mi se javite na pp
 
Jel postoji neki ekspert za latinski da mi ovo prevede [knjiga za drugu godinu drustvenog smera, 120. str]:

Ita comparata est natura hominum, carissime aliena ut melius videant et diiudicent quam sua. Sed amicos ideo habemus, ut vitia nostra oculis eorum conspicere possimus. Ita ergo vivas, ut non frustra te natum existimem. Reliquum id est, ut te rogem: hanc historiam de gallorum fraude lege.

Ili ako moze samo boldovane dve recenice prevod da mi da posto mislim da sam ove koje nisu boldovane preveo... Nikako ne mogu da se snadjem :D

hvala unapred :D
 
eee... ja imam dobar sastavcitj za ljubav... paz' sad...

Ljubav nije luksuzni predmet za nejake tipove i ponizne. Ljubav nisu suncane pjege koje neko dobije, a neko ne. Ljubav nije ni slaba ni slijepa. Ona pretpostavlja stvari koje nisu u trendu: živjeti jednostavno, moci se odreci, zauzeti se, biti vjeran.

Ljubav ne smijemo zamijeniti sa sentimentalnošcu ili milostinjom iz milosti i milosrda. Ljubav nema nikakve veze sa solidarnošcu u jakim grupama i strankama, gdje se pomaže samo sebi i sebi jednakima.

Ljubav znaci voljeti ljude. Konkretne ljude, ne apstraktno covjecanstvo. Ljude koji su u potrebi i uz koje možemo stati, ljude kojima možemo podariti utjehu, ohrabriti ih, ljude koje možemo usreciti.

U ekonomiji ljubavi moraš dati više nego što posjeduješ. Moraš dati sebe.

Cvijet treba sunca da postane cvijet.

Covjek treba ljubav da postane covjek.

Ljubav: zraciti toplinu, a nikoga ne raniti.

Biti vatra, a nikoga ne spržiti.

Ljubav znaci imati srca za drugoga.

Ljubav je velika avantura ljudskoga srca.

Kultura srca ništa ne unosi ali sve mijenja,

tvoje razmišljanje, tvoje cinjenje, tvoje osjecanje

i tvoje govorenje - citav tvoj život.

Ljubav: nije covjekov pronalazak - ona je pronalazak Božji.

malo izmenjajte neke reci...
 
Cao narode,ja sam ovde nova i molila bih za pomoc,imam 4 slobodne teme za maturski koje glase
1:Moja generacija u moralnim iskusenjima danasnjice
2:Koracam u buducnost strepim i nadam se
3:Kakve su ti misli takav ti je zivot
4:Svet koji vidim i svet koji zelim
Da li neko ima nesto na ove teme i da li neko ima malo slobodnog vremena da nesto napise ako je raspolozen??? Hvala.
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top