Sastavi, radovi, zadaci i sl.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja sutra na pismenom imam neku od ovih pet tema:
1.Lepotu celog sveta kriju u sebi moje misli
2.Sama cinjenica da zivim daruje me mirnom radoscu
3.Osecam veliku ljubav za ljude,njihova dela
4.Ja pijem kap iz nepresusivog izvora radosti ljudske
5.I sto pogledam,sve je pesma,i cega god se taknem,sve je bol
Inace ove teme su za trecu godinu...
 
Romantizam oznacava nacionalni pokret,knjizevni metod I knjizevno razdoblje,javlja se krajem 18veka.Romatizam kao nacionalni pokret okrenut nacionalnom oslobodjenju,nacionalnoj istoriji I usmenom stvaralastvu kao produktu nacionalnog bica I nacionalnog duha javlja se u kriznim periodima istorije jednog naroda,kada je ugrozen njegov nacionalni indetitet. Romantizam kao knjizevna epoha u mnogim evropskim zemljama poklapa se sa periodom borbe za nacionalno oslobodjenje I nacionalni indetitet.To je doba budjenja nacionalne svesti,stvaranja nacionalnog jezika,otkrivanja bogatstva narodnog stvaralastva. Javlja se kao reakcija na dotad vladajucu misao,poetiku I stvaralacku praksu.Ustaje protiv nekritickog podrzavanja antike,a zalaze se za narodno stvaralastvo kao izvor svezine I uzor na planu tematike,jezika I stila,za potpunu slobodu stvaranja,razmaha maste I oslobodjenje originalne energije.Osudjuje pravila I norme koji okivaju knjizevnost I sputavaju stvaralastvo .Suvom racionalizmu se suprotstavlja osecajnost,osecanja su oslobodjena do te mere da prelaze u strast.Sve ovo “protiv” ima svoju drustvenu osnovu:to je nezadovoljstvo drustvenom stvarnoscu,svetom I zivotom,sukob sa drustvom,nezadovoljstvo sobom I svojim polozajem.Taj sukob I nesklad drustva,te nesavrsenosti,koje diraju u integritet licnosti,izazivaju bezanje od drustva u daleke egzoticne krajeve,u intimni svet zelja I snova. U dozivljaju sveta kod romanticara ima tamnih I svetlih tonova,kao sto u zivotu postoje tamni I svetli trenuci,sumorne slike sveta I pesizma na jednoj strani I strasti,zivota I romanticarskog zanosa na drugoj strani. Romantizam je pre svega lirska knjizevnost u kojoj pesnik izrazava sebe, svoju licnost i svoja osecanja. Ona je u funkciji izrazavanja lirskog subjekta. Izrazavanju pesnikove licnosti podredjen je i pejzaz. Slike prirode prate, odnosno u funkciji su ekspresije osecanja lirskog subjekta. Pored toga romanticarsko stvaralastvo odlikuje muzikalnost stihova, hiperbolizacija osecanja, nemotivisanost zbivanja, fragmentarnost strukture, romanticarska ironija, hibridnost knjizevnih vrsta. Za romantizam je karakteristican zanrovski sinkretizam. Klasicizam insistira na strogo propisanim zanrovskim kanonima i nezamislivo je odstupanje od njih. Romantizam oznacava pobunu protiv takvih stega stvarajući nove oblike i narusavajuci ustaljenu strukturu knjizevnih rodova i zanrova. Romantizam, po prirodi, obradjuje teme koje se mogu smatrati opstim ili vecitim-svet,covek,priroda,prolaznost,vecnost,sloboda,moral,lepota.. Covek i drustvo se u sredistu interesovanja romanticara. Neki romanticari,nemocni da razrase suprotnosti u drustvu, nalaze utociste u lepoti,dalekim egzoticnim krajevima, u svemu cudesnom.Cesto je zatvaranje u intimni svet kao vid bekstva od stvarnosi i konflikta sa drustvom.Ali,postoje i pisci cija je poezija borbena,dinamicna,slobodoumna... Romanticarski pesnik gaji iluziju da je titan i da moze promeniti svet, ali kad sazna koliko je svet oko njega obican i ne moze da ga prati u njegovoj titanskoj nadmoci, romanticarski pesnik poredi svoju sudbinu sa Prometejevom, a svoju misiju sa prometejskom.;):)
 
Zdravo svima,kao i ostali ovde imam jednu molbu...
Ako ima neko ovde da pise sastave i ako mu nije tesko da mi napise jednu od ovih tema,treba mi za pismeni zadatak,za cetvrtak,prekosutra..I ne mora da bude dugacak sastav i nesto specijalno,npr. neka Ana Karenjina Bude maksimalno 2 strane,to je dovoljno da se napise sve,a "revizor" neka bude jedna i po strana max.Nemojte da me osudjujete sto ne pisem sam,idem u elektrotehnicku skolu,procitao sam oba dela,ali sastave nemam pojma da pisem,zato ako neko moze neka mi posalje na mail: nemanja992@gmail.com ili ovde ili na PP....

Teme su:

Ana Karenjina - Emocionalni i psiholoski portret (Delo:"Ana Karenjina,Lav Tolstoj)

Gogoljevi junaci kao nosioci smesno-strasne slike sveta (Delo "Revizor",Nikolaj Vasiljevich Gogolj)

Ako mozete da mi napisete jednu od ove dve teme i posaljete najkasnije do sutra uvece do npr. 24:00,posto je u cetvrtak pismeni,pre podne..

Kao sto rekoh nista specijalno,nego za neku cetvorku npr...

A za uzvrat mogu da vam pomognem oko elektronike npr...:D:D

Hvala vam u svakom slucaju...
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top