Sastavi, radovi, zadaci i sl.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Dobio sam sastav na temu "pred jednim umetnickim delom".Do sada mi se nije desavalo da nemam inspiracije za sastav.Uvek sam nesto mogao da napisem ali sada sam totalno zablokirao.Nastavnica je rekla da mozemo da pisemo o nekoj slici,knjizi,filmu ili nekoj gradjevini manastiru koji nam sa dopao.Rekla je kao da cela prva godina u gimnaziji ima tu temu, Pa ako je neko vec pisao takav sastav najlepse bi ga zamolio da mi ga otkucaAko niko nema da li bi onda neko mogao da mi napise ili da mi da neke teze da mi barem malo pomogne. Znam da niko nije ovde obesen da ba meni pise sastave ali sam u takvoj glupoj situaciji i jos imam probni test iz mate iz kog ce se unositi ocene u dnevnik pa trebam i to da provezbam.Sastav bi mi trebao za ponedeljak.Hvala unapred
 
Imash na jednoj od prethodih stranica uradjen sastav... Evo i ja neshto da okachim, nadam se da cje koristiti vecj nekome, ovo vam je za 4 ili 5... Upozorenje, ovaj sastav nema zakljuchak... :P

Revizor


Realizam se javlja u XIX veku kao knjizhevni i umetnichki pravac koji nastoji da prikazuje stvarnost kakva ona zaista jeste, verno i objektivno.
U realizmu mnogi pisci dolaze do izrazhaja, pa tako medju njima i Gogolj. Gogolj u svojoj komediji ''Revizor'' ismeva drushtveno stanje i ljudsku narav u carskoj Rusiji. Zheleo je da jednim mahom opishe sve shto je ruzhno u Rusiji, a za mesto radnje je uzeta provincijska sredina. Komedija pochinje nachelnikovim rechima da u njihov grad sizhe revizor. Za glavne ljude je to bila veoma iznenadjujucja i neprijatna vest, jer je u gradu vladao opshti haos. Visoko drushtvo grada pokushava da svim merama shto bolje zatashka i prikrije nepravilnosti u delokrugu svog rada. Komichna situacija nastaje kada u gradsku gostionicu dodje sitan chinovnik Hljestakov za koga svi misle da je pravi revizor. Ova situacija se gradi na zabuni i nesporazumu. Hljestakov je shvatio to, pa se pocheo i ponashati kao revizor. Gubi granicu izmedju istinitog i izmishljenog i ta njegova pricha ima dejstvo. Svi oko njega drhte, dok on uzhiva i zhivi zhivot kakav je mogao samo da sanja kao sitan chinovnik. Dolazi do kulminacije i uoblichavanja motiva i prisutno je omalozhavanje drugih ljudi, pa chak i njihovih najblizhih, samo da bi njihov visoki polozhaj bio ochuvan i kako bi se prikazali u shto boljem svetlu. Hljestakov se naizmenichno udvara nachelnikovoj zheni i cjerki, pa se mozhe stecji i utisak kako prosi nachelnikovu cjerku. Nachelnik u udaji svoje cjerke vidi poboljshanje svog polozhaja. Hljestakov zhivi parazitskim zhivotom, jede i ne placja i upada u velike kockarske dugove. I ne slutecji da su nasamareni, daju mu i placjaju sve shto pozheli. Ljudske dushe u gradu odlikuje prostota i primitivnost, niko nikoga ne uvazhava i svako gleda svoju korist. Licemerje je izrazheno u chinovnichkom, pa i trgovachkom svetu i posebno dolazi do izrazhaja na kraju drame, kada Hljestakov pismom sve vredja, opisuje na najgori nachin i kako ih je sve poshteno nasankao. Svi ostaju shokirani, jer ovim pismom saznaju da je Hljestakov jedan obichni prevarant i nishtarija. Josh vishe ih je shokirala vest da u grad stizhe pravi revizor. Nachelnikova porodica i ostali ostaju prevareni, ismejani i obrukani...
 
Imash na jednoj od prethodih stranica uradjen sastav...

Pa video sam taj sastav ali mi nesto ne lezi ima lepih recenica i ok je sve to uklopljeno ali nije to to.Ja sam poceo da pisem, na casu jos, o manastiru Ostrog, to mi je prvo palo na pamet, posto sam letos bio u CG pa sam svratio i do Ostroga. Ali ako neko ima neku drugu ideju pa da mi malo nesto napise ako bi imao vremena, bio bih mu neizmerno zahvalan
 
Pa video sam taj sastav ali mi nesto ne lezi ima lepih recenica i ok je sve to uklopljeno ali nije to to.Ja sam poceo da pisem, na casu jos, o manastiru Ostrog, to mi je prvo palo na pamet, posto sam letos bio u CG pa sam svratio i do Ostroga. Ali ako neko ima neku drugu ideju pa da mi malo nesto napise ako bi imao vremena, bio bih mu neizmerno zahvalan
Pa, nije bash lepo izvoljevati... :eek:
 
''Jedna moja impresija''

Budilnik. Jeziv zvuk - udaram telefon pokušavajući da isključim alarm, ne bih li opet zaspao, bar da to bude još pet minuta. Dok pogodim dugme zapravo shvatim da nema svrhe. Ustajem. Voda koja udara u lavabo preteruje (zašto je ujutru ovoliko bučna?!) I onda se onako mokar pogledam u ogledalu. Pomislim - samo ti si budala pa ustaješ posle onakve noći. Ali nisam. I ona ustaje. I videćemo se opet.
Kafa. Topla, iz aparata. Sedam pored prozora da udahnem malo jutra. Sunce. Mami smešak. Mora. I tako, deset minuta prolazi. Za dvadeset minuta treba da budem u školi. Nema veze. Kafa, toplo jutro, i blag, topao vetar. Rasanim se, krenem da se oblačim. I dalje mislim na nju. Nekako je škola baš daleko. A sinoć je bilo lepo. Ih, lepo fenomenalno.
Ostavljam šolju, samo još do sobe po sat da odem, i to je to. Nedelja. Glupane, ne filozofiraj i vrati se da spavaš! Tvoja glupost je uvek impresionantna...
Eto, za trojku, kada imaš već jedva 2 iz sastava.

Upravo sam hteo da zamolim nekog za malo pomoci oko pisanja sastava,upravo ovu temu imam i ja za domaci,ali evo,neko je to vec uradio pre nego sto sam pitao... Hvala vam puno,dali ste mi odlicnu ideju o cemu cu pisati... Hvala puno autoru...
:super:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top