Eko-gorivo

Thalasoma

Zainteresovan član
Poruka
241
Da li ce se i kada neko iz struktura na vlasti setiti da je krajnje vreme da pocnemo da razmisljamo o proizvodnji biodizela iz uljane repice? Naravno, kao i svaki drugi pocetak, i taj bi iziskivao dosta truda ali posle se to ipak isplati. Finansijki i ne toliko mnogo koliko ekoloski ali i strateski (jer ne bismo toliko zavisili od dobavljaca nafte).
Tu je takodje i bio-gas. Drzava bi trebalo da stimulise stocare da proizovde bio-gas ali ocigledno da imaju "pametnija" posla.
 
Ma sve je to OK, ali mi smo suvise siromasni da bi mogli da se bavimo nekim istrazivanjima i proucavanjima, a oni bogati, koji imaju sredstva za takve stvari ne zele da ih potrose da omoguce cistiji svet jer jos ima nafte i oni gledaju kako da sto vise zarade na njoj, bez obzira sto ce to da unisti i nas i njih zbog ocigledne promene klime kojoj prisustvujemo!
 
Jes', Magože, to što kažeš, jerbo nam jedino ostaje da čekamo tih 40-ak godina, da se rezerve istroše... Onda će da izmisle nešto još gore :evil:
 
E,caos narode!Moj tata je mnogo zauinteresovan za biodizel.Ima napisan ceo elaborat o tome.Nego ne znam koliko je ovo moje pitanje za ovu temu ali interesuje me ako moze neko od vas da mi odgovori nesto ako zna o smeru inzinjerstvo zastite zivotne sredine na tmf-u?Znate sve one korisne informacije:kakav je smer,sta se uci,gde se moze zaposliti,koliko je zanimljivo,a koliko tesko,...Planiram da upisem sledece god.tehnoloski u Beogradu,pa se malo interesujem za smerove posto jos uvek se nisam odlicila koji bih.Hvala u napred onome ko odvoji vremena i napiskara mi nesto:)Cisto da ne otvaram novu temu na ovom forumu;)
 
samuilov:
E,caos narode!Moj tata je mnogo zauinteresovan za biodizel.Ima napisan ceo elaborat o tome.Nego ne znam koliko je ovo moje pitanje za ovu temu ali interesuje me ako moze neko od vas da mi odgovori nesto ako zna o smeru inzinjerstvo zastite zivotne sredine na tmf-u?Znate sve one korisne informacije:kakav je smer,sta se uci,gde se moze zaposliti,koliko je zanimljivo,a koliko tesko,...Planiram da upisem sledece god.tehnoloski u Beogradu,pa se malo interesujem za smerove posto jos uvek se nisam odlicila koji bih.Hvala u napred onome ko odvoji vremena i napiskara mi nesto:)Cisto da ne otvaram novu temu na ovom forumu;)
Postoji u Nisu na mom faxu smer zastita zivotne sredine.Stigao sam do 3. god. i bas je cool (naravno ako te zanimaju tehnicke nauke). Inace u Evropi je malo takvih fakulteta, pa treba iskoristiti sansu.
 
E,da!Inace pisem rad iz hemije,a tema mi je upravo biodizel!:)Ja sam odlucila da upisem tehnoloski u Beogradu,pa se interesujem za ovaj smer.A mozes da mi kazes nesto vise sem da je cool?:)Kakav je taj smer sta se uci,gde posle moze da se zaposli,sta moze da se radi?Cisto neke korisne informacije:)Nemoj da te mrzi:)
 
Pa ne znam za Beograd ali sto se tice Nisa svari stoje ovako: s obzirom da Fakultet Zastite na radu Nis spada u tehnicke fakultete, bice tu puno predmeta kao sto su mehanika, primenjena mehanika fluida, osnovi projektovanja, naravno fizika, matematika, urbanizacija... Medjutim trebas ocekivati i dosta hemije, ekotoksikologije, i nekih predmeta vezanih za medicinu i boilogiju. Prvenstveno zanimanje bi ti bilo vezano za smanjenje posledica industrije i urbanizacije.
Sto se tice zaposljenja mogucnosti su bezgranicne, od bilo koje privatne i drustvene firme, do ministarsva, mozas raditi bilo gde. ALI !!!!! U nasoj zemlji sve to funkcionise na ponozavajucem nivou. Zelim ti puno srece, i slobodno zatrazi bilo kakvu pomoc. Imas moju podrsku.
 
Koliko sam informisana u Srbiji trenutno postoji par firmi koje su zainteresovane za pokretanje takve proizvodnje, i to je sigurno neminovnost koja nas čeka, mada ne u skorijoj budućnosti. Mislim da je prava stvar koristiti obnovljive izvore energije i na tome treba težiti, jer približavamo se potrošivosti iscrpivih resursa. U Evropi jedna grupa stručnjaka postavili su pitanje da li ova generacija ima uopšte pravo da troši u tolikoj meri gorivo, a da ne ostavlja budućim pokoljenjima, jer ako smo dužni prenositi duhovno bogatstvo npr. jedne nacije, ko nam daje za pravo da potrošimo "materijalno bogatstvo" za buduće generacije? Lično smatram, budućnost je u obnovljivim resursima.
 

Back
Top