Nečista krv

Evo opet jednog sto nece da cita lektiru!


MODERATORU, ajde napisi kao naslovnu temu-upozorenje-obavestenje (kakogod) da ne pomazemo djacima u prepricavanju, tumacenju, pisanju domacih! Stvarno vise dosadise ove instant - digest generacije!

A ti, momce, lepo knjigu u ruke, pa kad je procitas, onda dodji da pricamo o (eventualnim) pitanjima koja te muce, a vezana su za delo. I svi cemo se ukljuciti i pomoci ti da razumes sve sto ti je ostalo nejasno.
 
Slavik:
Molim vas, vaši komentari na ovo djelo. I malo obrazloženje vašeg komentara.

Poštovani gospodine,


komentar: Delo koje ste spomenuli je dobro delo.

obrazloženje: Dobro je, jer mu je dobrota nametnuta od strane onih koji sebe nazivaju, profesionalnim, objektivnim tumačima.



Da li sam zadovoljio znati-želju tvoju? Ne moraš mi se zahvaljivati; ovde su svi skloni laganju.
 
Snezana67:
Evo opet jednog sto nece da cita lektiru!


MODERATORU, ajde napisi kao naslovnu temu-upozorenje-obavestenje (kakogod) da ne pomazemo djacima u prepricavanju, tumacenju, pisanju domacih! Stvarno vise dosadise ove instant - digest generacije!

A ti, momce, lepo knjigu u ruke, pa kad je procitas, onda dodji da pricamo o (eventualnim) pitanjima koja te muce, a vezana su za delo. I svi cemo se ukljuciti i pomoci ti da razumes sve sto ti je ostalo nejasno.

Snežana, šta bi sa onom svadbom. Jesi li već zaboravila? Ja se uveliko pripremam...
 
Zikica:
Sta da ti kazem kad sam ja pre dve godine citao i napisao najbolji pismeni zadatak na 8 strana mozes i ti!!!!! :lol: :lol:

Znaš šta je mnogo zanimljivo i čemu se i dan danas smejem?

Jednom smo imali pismeni iz srpskog i tema je bila Motivi Nečiste Krvi



Naravno, srećom pred čas sam bio pročitao brže bolje neke glupave interpretacije i na osnovu toga napisao 5 strana i uradio najbolje pismeni u razredu, a da pri -tom nisam pročitao knjigu...

Dan danas se smejem tome.
Eh, ta škola, toliko besmislena a opet... :razz:
 
Meni se bash dopala knjiga... Ne volim domacu knjizevnost neshto posebno, a tek tu "stariju", ali ova knjiga je ipak pisana napredno, i vidi se da je Stankovic likchina. :mrgreen:
 
Snezana67:
Evo opet jednog sto nece da cita lektiru!


MODERATORU, ajde napisi kao naslovnu temu-upozorenje-obavestenje (kakogod) da ne pomazemo djacima u prepricavanju, tumacenju, pisanju domacih! Stvarno vise dosadise ove instant - digest generacije!

A ti, momce, lepo knjigu u ruke, pa kad je procitas, onda dodji da pricamo o (eventualnim) pitanjima koja te muce, a vezana su za delo. I svi cemo se ukljuciti i pomoci ti da razumes sve sto ti je ostalo nejasno.

U potpunosti se slazem...Knjigu u ruke bre, da ne bi bilo problema...:)
 
scharfschuetze:
Znaš šta je mnogo zanimljivo i čemu se i dan danas smejem?

Jednom smo imali pismeni iz srpskog i tema je bila Motivi Nečiste Krvi



Naravno, srećom pred čas sam bio pročitao brže bolje neke glupave interpretacije i na osnovu toga napisao 5 strana i uradio najbolje pismeni u razredu, a da pri -tom nisam pročitao knjigu...

Dan danas se smejem tome.
Eh, ta škola, toliko besmislena a opet... :razz:

jao svi su ga dirali u razredu da je ruzan pa je imao dobre ocene :)
 
O ovom romanu bi zaista moglo jako puno da se priča. Veruj mi "Nečista krv" je lektira zato što zaista zaslužuje da to bude, a ne zato što je to neko nametnuo, kako sam pročitala u jednom komentaru. Ne zaboravi vreme u kom je pisana. Do tada ništa tako nije postojalo u srpskoj književnosti.
Razmisljaj o Sofkinim precima. Kakvo su joj nasledje ostavili. Ta krv se dugo mutila i prljala da bi na kraju nestala u svojoj prljavštini.
Sofka nije obrazac bilo koje srbijanske devojke toga vremena. Ne bi mogla da nastane u Šumadiji ni u Vojvodini. To je nešto usko lokalno, vranjansko. U isto vreme ona je nosilac i univerzalnih motiva u svojoj borbi za samostalnost i slobodu.
...
 
I meni hitno treba pomoc oko ovog romana,jer moram imati 4 iz srpskog kako umem i znam ove godine :roll: .Procitala sam lektiru ali smo dobili neke zadatke,bili smo nemirni taj dan...1.Objasniti znacenje sintagme necista krv;2.Zasto se Sofka ipak udala za onog klinca;3.Zasto Marko nije ozenio Sofku,nego je dao za svog sina,imamo jos neke ali te cu valjda sama...Ko god moze da pomogne,zna nesto o ovom delu,neka pomogne,plz :!:
 
Нечиста крв је проклетство једне породице. Ако будеш читала видећеш понашање њених предака. То проклетство у крви кулминирало је код Софке, дакле она је платила проклетсво своје породице. Нечиста крв је порочна, мутна, као нека Пандорина кутија у којој се кува зло.
Удала се за малог Томчу, јер је видела колико јој се отац понизио, капут му је исцепан, нагло је остарио и зарад љубави према њему не жели да и даље за мушкарце буде недодирљива. Ја бар мислим да је то разлог њене удаје. Мада није ни сањала да ју је отац продао за шаку дуката.
 
Slavik:
Molim vas, vaši komentari na ovo djelo. I malo obrazloženje vašeg komentara.
Laka erotika.Cudi me da je tako nesto proslo u ovako konzervativnoj sredini,i jos u to vreme.
P.S.Ako me ne mrzi kasnije cu napisem domaci zadatak,al morate da nazncite dal ocete da izgleda ko da ste vi pisali il ko da je doktor nauka pisao.
 
frozen1982.:
Laka erotika.Cudi me da je tako nesto proslo u ovako konzervativnoj sredini,i jos u to vreme.
P.S.Ako me ne mrzi kasnije cu napisem domaci zadatak,al morate da nazncite dal ocete da izgleda ko da ste vi pisali il ko da je doktor nauka pisao.
mi se to hvalimo.... :lol: :lol: :lol:
 
На пар места у роману писац назначава Софкину надменост. Њену потребу да буде изнад свих и страх да ће се једног дана појавити нека боља и лепша од ње. Када схвати у каквој се ситуацији налази њен отац, када јој он то тако бруталоно баца у лице, постаје јој јасно да више никада неће бити она стара Софка. Зато се и жртвује, опет да би својим поступком показала да је изнад свих. Да је она та која ће спасити породицу од беде.
Марко није могао да ожени Софку јер је већ био ожењен. То што се тиче практичних разлога.
Слажем се са онима који тврде да је он најтрагичнија личност у роману. Више је разлога због којих доводи Софку у своју кућу. Поред њене лепоте која га је занела, ту је и питање статуса. Ородиће се са једном тако старом и цењеном породицом, он који је практично дошао из дивљине. И њега је његов отац исто тако младог оженио. Он заправо и не зна да ли му је син заиста син или брат. Тако да сматра да и он има право да поступи као његов отац, само што нема снаге за то и у томе је његова трагичност.
 
Hvala svima koji su napisali nesto za mene,tj za one dve poruke ;-) ...Poslednje pitanje je bilo pogresno preformulisano,htela sam da pitam zasto Marko nije uzeo Sofku-iskoristio,jer definitivno nije mogao da je ozeni,ali sam svakako dobila odgovor....Neko ce biti aktivan sutra na srpskom 8-)
 

Back
Top