Puls u miru preko 110... evo i zbog cega

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

sirius1000

Početnik
Poruka
17
Pronasao sam ovu temu u kojoj covek pita da li je opravdano davati BETABLOKATORE prilikom upotrebe jednog drugog leka koji kao sporedno dejstvo ima ubrzanje pulsa.
Posto i ja imam u familiji gotovo identican problem - postavljam i ja ovde to pitanje:

"Oko 115 je prosecni puls kod supruge, prilikom mirovanja (110-118) u periodu kada uzima antidepresiv IXEL.
Ovaj antidepresiv joj jedini pomaze u otklanjanju tegoba i pokusala je vise puta da ga promeni, ali ne ide. Uvek je primorana da se vrati njemu.

PITANJE: DA LI JE U OVOM SLUčAJU STALNA PRIMENA ATENOLOLA OPRAVDANA ?!
(Lekar bi da joj prepise Atenolol, ali se ona još dvoumi).

Hvala na savetima."

Hvala dakle na Vasim savetima...
 
Ukoliko neki lek daje izrazene nezeljene efekte koji ugrozavaju normalno funkcionisanje pacijenta taj lek se menja sa nekim drugim lekom, vrlo retko se uvodi neki drugi lek da bi se suprimirala nezeljena dejstva.
Ja opet moram da te zamolim da procitas temu "pre postavljanja pitanja...".
Pitanja su ti izuzetno konfuzna, tesko da se iz ovoga moze zakljuciti zasto gospodja ima tahikardiju, cime je ona uslovljena, na sta se povlaci, od cega se leci...
Bog otac se ne bi snasao u tvojim pitanjima.
 
U kojoj zemlji zivi zena, i sta je genericki IXEL (nikad culi ovde za taj antidepresiv), zasto uzima antidepresiv (koje tegobe ima? suprotno uvrezenom misljenju antidepresivi se ne uzimaju ISKLJUCIVO u lecenju depresije), kolko gospodja ima godina i da li je u menopauzi, da li je stitna zlezda urednih funkcija i stitni hormoni u fizioloskom nivou)? Molim Vas procitajte uvodnu temu kako se postavljaju pitanja i drzite se trazenih uputstava - niste dali ni jedan znacajan podatak u svojm postu! Kao sto rece dr, ako jedan lek iz grupe lekova daje nezeljena dejstva menja se lek: u ovom trenutku ima bar 10 do 15 poznatih funkcionalnih antidepresiva u upotrebi (frekventnoj) i ne znam kako je moguce da gospodji ne moze da se nadje bas NI JEDAN koji joj odgovara sem pomenutog?
 
Gospodja zivi u Francuskoj.
Ima 32 godine.
Uzima IXEL zbog atipicnih psihickih tegoba, medju kojima su napadi panike, bulimija, i atipicna manicno-depresivna psihoza.
Pokusano je kod nje (u poslednjih 15 godina) sa najmanje 20 antidepresiva.
Pokusano je i sa antidepresivima najnovije generacije (za koje, kako mogu da zakljucim verovatno niste ni culi, ali ih Bog otac dobro poznaje). Inace IXEL je po hemijskom sastavu: "milnacipran". Pokusano je i sa antidepresivima starije generacije, triciklicima, depakotom, tegretolom, litijumom, da ne nabrajam.
Neophodnost uzimanja IXELA je potvrdjena od vise lekara razlicitih specijalnosti.
Povecanje pulsa dolazi od IXELA, sto je dokazano pregledom kod razlicitih specijalista, ali i samostalnom proverom (posto je uzimala i druge antidepresive, merili smo puls prilikom uzimanja drugih antidepresiva i IXEL-a).
Kada sam napisao gore da je neophodno uzimati taj lek i pitao da li je opravdano da se za smanjenje pulsa koji je trenutno 110-115 po Vasem misljenju ili misljenju citalaca koristi atenololol - sve sam to napisao jer sam cvrsto stajao iza toga. Procitao sam ja Vasa uputstva, ali ne smatram da je sada potrebno zamarati citaoce raznoraznim podacima koji nisu relevantni. Jos je da napomenem da je osoba u horoskopu: Strelac, a u podznaku Riba.

Hvala na odgovoru, unapred.
 
Ironija do nivoa bezobrazluka nece Vam bas pomoci da dobijete odgovor na Vase pitanje. Mozda astrolog hoce, vidim - taj aspekt Vam je blizak? A i sa Bogom ste dobri - sto je za svaku pohvalu. O IXELU ne moramo nista da znamo, nije nam posao da znamo svako fabricko ime u svetu za svaki lek. Milnacipran hidrohlorid, pak, iako jeste lek novije generacije antidepresiva inhibitor preuzimanja i serotonina i noradrenalina, svakako nije prvi na listi "Bogu ocu'. Bolesti koje ste naveli - MD psihoza, bulimija i panika - ne mogu se, i ne lece se samo jednim jedinim lekom, pa neka se radi i o dobrom antidepresivu kao milnacipran hidrohlorid. Lekovi koje ste naveli - tri i tetraciklici, tegretol, depakot i litijum nikako ne spadaju u istu grupu: poslednja tri uospte nisu antidepresivi, naprotiv svi su psihostabilizatori ili prostije recenoantiepileptici sa posebnom namenom u psihijatriji. 'Raznorazni podatci koji nisu relevantni' po Vasem skromnom i veoma laickom misljenju (jer da niste laik nesto ovako glupo nikad u zivotu ne bi rekli), itekako su vazni za svakoga ko se ozbiljno bavi medicinom, i za svako iole ozbiljno medicinsko razmisljanje, posebno za one koji su lekari.
Da li gospodja treba da pije IXEL ili ne nije u nadleznosti 'raznih specijalista' vec iskljucivo u nadleznosti spec. neuropsihijatra odnosno psihijatra (po mogucstvu bioloske orijentacije). A da li je opravdano ili ne da uzima atenolol u slucaju da ima sporedne efekte leka koji uzima za svoj poremecaj, takodje je iskljucivo u nadleznosti lekara koji gospodju medicinski vodi, poznaje njenu istoriju bolesti i nji kao licnost, te sve eventualne posledice koje bi mogla imati zbog koriscenja i jednog i drugog leka. Dakle, nekoga ko je sposoban da profesionalno oceni benefit od rizika i stetnih posledica. Na samoj pacijentkinji je da odluci da li ce se ili ne leciti onako kako njen(i) lekar(i) smatra da je najbolje i profesionalno opravdano. I Vase pitanje i Vase ponasanje na ovom forumu je neozbiljno i na ivici gluposti, a o nicim provociranom bezobrazluku da i ne govorim.
 
Evo ja cu Vam objasniti zasto se tako ponasam kako se ponasam, a Vi budite iskreni pa mi priznajte da li je to tako ili nije (ne bi bilo lose da i poneki citalac uzme ucesca u ovoj nasoj kratkoj polemici).

Vidite: Najcesce kada neko postavi neko pitanje u vezi zdravstvenog problema ovde kod Vas dobije odgovor tipa: "Pa, ovo jesamo internet, niste valjda ocekivali odgovor na Vase pitanje"!
To nije slucaj samo samnom - mnogo ljudi ima taj utisak. (Za razliku od rubrike "Zdravlje" SC-a, na primer, gde su ucesnici sasvim drugacijeg misljenja).

OPRAVDANO JE ONDA POSTAVITI PITANJE ZA KOGA I ZASTO POSTOJI OVA RUBRIKA?!

"Neozbiljnost i ironija do granice gluposti" su jedna sasvim normalna reakcija kada covek citajuci Vase odgovore shvati opravdanost gornjeg pitanja, a uz to trazite 1000 podataka (koje sam Vam dao) ali i dalje konstantujete "da je sve ipak internet i da se takva pitanja ne mogu razmotriti preko interneta".

Jesam impulsivna osoba i priznajem da sam preterao, ali nadam se da ste razumeli kako se osecam i ja (i ne samo ja). A da me Vasi odgovori i Vas stav uopste podseca na vec vidjen odnos, ispunjen arogancijom, lekara prema pacijentu u nasim domovima zdravlja to i dalje tvrdim.

Pozdravljam Vas puno, zahvaljujem na odredjenim sugestijama i delimicnim odgovorima i iskreno verujem (odnosno znam) da ovo citaju pametni ljudi sirom sveta i da odgovor na moje pitanje moze biti mnogo, mnogo drugaciji, profesionalniji, strucniji, ako se kojim slucajem javi neko sa nekog drugog kontinenta (Pa niste valjda mislili da sam ja postavivsi moje pitanje ovde ISKLJUCIVO ocekivao odgovor MODERATORA)?! Ima lekara na svim kontinentima, u svim drzavama, pa mozda ce mi i neko od njih nesto odgovoriti?!

Ili biste mi najradije oduzeli i to pravo, i tu nadu, ako izbrisete ovo sto sam Vam sada napisao?!
 
sirius1000:
Evo pogledajte odgovor koji sam dobio na susednom postu, od jednog "obicnog" studenta:
http://forum.krstarica.com/showthread.php?p=1687501#post1687501

Svako realan, kada procita taj odgovor pun ljudskosti, topline i pre svega profesionalizma slozice se samnom.

Pozdrav!

Svako realan slozice se da VAm je moj mladi kolega lepo odgovorio, ali medicinski ne bas ispravno jer njegov odgovor u praksu primenjen moze Vasu majku da ostavi paralizovanom. Sa druge strane, drugi korisnici ovog foruma iz tog odgovora mogu da izvulu sasvim pogresan zakljucak, sto u velikom broju ljudi i ucine. I konacno - odlucite se sta hocete. Recite "Ljudi tesko mi je, plasim se, zabrinut sam..." pa cemo Vas tesiti i psiholoski Vas podrzati. Ali postavljati ovakva besmislena pitanja - z ato stvarno nemam razumevanja.
 
Ne, Vi niste u pravu, jer ste bili bezobrazni bez IJEDNE provokacije tog bezobrazluka: na kulturno postavljena pitanja ne bi li se bar malo uprilicio Vas post bez ikakvih relevantnih informacija, odreagovali ste nevaspitano prema meni bez razloga. Zao mi je ako ste imali negativna isklustva sa lekarima, ali ja nisam oni, Vi i ja se ne poznajemo pa ne vidim ni jedan nacin kako biste mogli opravdati svoju reakciju (ni da se poznajemo, a kamoli sto se ne poznajemo) obzirom da sam Vam krajnje pristojno objasnila u odnosu na prvobitni post sta je praksa kod lekova koji daju sporedne efekte trazeci vise podataka!
Ovo je slobodan virtuelni prostor i osecajte se potpuno slobodni da se krecete tamo gde smatrate da je bolje, pa bio to SC ili neko drugo mesto - svako prema svojim afinitetima.
Naspurot Vasem pogresnom shvatanju, ovo jeste internet, ovo jeste forum a nje TELEMEDICINA, i nije ordinacija. I u ordinaciji postavim '1000 pitanja' pre nego sto se odlucim da dam lekove pa ne razumem zatso mislite da to necu ciniti ovde gde je pacijent nepoznat i nevidljiv a rizici od gresaka mogu biti za nekoga fatalni?!
Sto se tice drugih foruma, sveta, kontinenata i drugih forumasa i eventualnih lekara - grozim se lakonskog odnosa prema medicini, neogovornog treskanja dijagnoza i tretmana. kao da se radi o klikerima a ne o ljudskim zivotima! Ovo nije poligon za dokazivanje bilo cijeg Ega, ovde greske mogu biti opasne po necije zdravlje i zivot, te ne smatram da je realno, ozbiljno, profesionalno i bilo cimne opravdano davati odgovore na pitanja na koja je neozbiljno odgovarati sem u slucaju da se pacijent poznaje, kontinuirano medicinski vodi uz uvid u celokupnu istoriju bolesti.
Tesko da cete od nekog lekara na bilo kom kontinentu dobiti 'drugaciji, profesionalniji i strucniji stav, jer drugacijim stavom od ovoga prekrsio bi prvo i vrhovno pravilo dobre medicine i kvalitetnog lekara: PRIMUM NO NOCERE (Prvenstveno ne nanesi zlo!).
Ova rubrika ostoji za one koji su dovoljno pametni da shvataju da internet forum ni u kom slucaju ne moze i nesme da zameni niti u dijagnozi niti u terapiji lekara i lekarsku ordinaciju; sluzi jos i za one kojima je potrebno da saznaju kome i gde mogu da se obrate za pomoc koja im je potrebna; jos i za one koji imaju takve zdravstvene probleme ili piotanja na koje se moze odgovoriti sa pouzdanjem na forumu bez opasnosti ili ugrozavanja njegovog ili tudjeg zdravlja i zivota. A za takve kao sto ste Vi ovaj forum ocigledno nije!
U dodatku ovoj replici, reci cu jos i to (mada ne moram ali ajde) da atenolol nije bombona i da moze izazivati veoma dramaticne sporedne efekte, nezejena dejstva i interakcije, d anjegova primena zavisi kako od godista pacijenta tako i od opsteg zdravstvenog stanja po sistemima, uzimanja drugih lekova, da moze da maskira hipertireozu, da moze da izazove DEPRESIJU kao jedno od svojih nezeljenih dejstava i da ne sirim dalje pricu! Vase banalizovanje stvari i uproscavanje do besmislenosti, pitanjem "da li opravdavate uzimanje atenolola kod osobe kojoj ubrzanje pulsa na 115 izaziva drugi lek, antidepresiv" je NEVEROVATNO glupo sa medicinskog aspekta. I nije to bilo dovoljno, pa ste si jos dozvolili da budete do te mere nevaspitani u reakciji na dobronamerno uzimanje anamneze, te da se osvrnete na nasu i moju 'aroganciju'?!?! Potpuno neverovatno!
 
Nemojte da se ljutite.

Ali ja stvarno nisam znao da je atenolol toliko kompleksan lek.
JEDINO NE RAZUMEM ZASTO MI TO NISTE ODMAH REKLI NEGO STE SACEKALI DA MI TO KAZETE TOKOM JEDNE NEBITNE REPLIKE, citiram Vas: "...U dodatku ovoj replici, reci cu jos i to (mada ne moram ali ajde) da atenolol nije bombona i da moze izazivati veoma dramaticne sporedne efekte, nezejena dejstva i interakcije...njegova primena zavisi kako od godista pacijenta tako i od opsteg zdravstvenog stanja po sistemima, uzimanja drugih lekova, da moze da maskira hipertireozu, da moze da izazove DEPRESIJU kao jedno od svojih nezeljenih dejstav".

Uzecemo itekako za ozbiljno ovo sto ste mi rekli.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top