Operacija ledja kod moje mame: Da ili ne?!

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

sirius1000

Početnik
Poruka
17
Mojoj mami je lekar rekao da je operacija ledja kod nje veoma izvesna.
Postavio sam ranije pitanje o tome koliko je sve to ozbiljno, ali nisam imao lekarski izvestaj.
Sada sam eto dobio od mame izvestaj njenog lekara specijaliste, pa mi je receno na diskusijama da predocim i rezultat i misljenje specijaliste.
(Na nemackom je, a ja ću dati svoj maksimum, shodno onome sto je u mojoj laickoj mogućnosti, da prevedem na nas jezik)

MISLJENJE LEKARA SPECIJALISTE:

Es findet sich eine erhaltene lumbale Lordose (NALAZI SE JEDNA POSTOJECA LUMBALNA LORDOZA)

Im Segment L5/S1 ist der Discus deutlich höhengemindert und im im T2-gewichteten Bild - signalverarmt. (U SEGMENTU L5/S1 DISKUS JE DRASTICNO „SMANJEN” (u tom smislu), A NA T2-REZULTATU(Slici): VEOMA OSLABLJENOG SIGNALA (misli se na na taj diskus).

Im Segment L4/L5 finden sich schwere deformierende Spondylarthrosen beiderseit mit Flüssigkeit inbesondere in linken Gelenkspalt. (U SEGMENTU L4/L5 NALAZIMO IZRAZITO DEFORMIRAJUCU SPONDILARTROZU - OBOSTRANO, SA TECNOSCU - POSEBNO U PREDELU LEVE „KOSTI” (ili ZGLOBA, nisam razumeo).

NA KRAJU SE DAJE OVAKAV ZAKLJUCAK:
Pseudospondilolisteza segmenata L4/L5 sa izrazitim deformirajucim bilateralnim Spondilartrozama. Ukljucujuci i: hipertrofne „Ligamenta flava” i jednom dorsalnom Diskuspotruzijom, a kao rezultat toga: Spinalkanalstenoza (verovatno se to može prevesti sa: Ledjna-kanalna- stenoza). Osteohondroza u Segmentu L5/S1 sa ravnom dorsalnom Diskusprotruzijom. Nema elemenata koji bi ukazali na odredjene kompresije „korena” (NEMACKI:„Kein Nachweis einer umschriebenen einzelnen Wurzelkompression”).

Hvala Galebe, hvala svima na savetu da li je operacija hitna i da li se može izbeci, i ako je moguće: Kako je izbeci? Da li je operacija rizicna i teska? (takođe hvala i na proceni u kojoj meri je ostecenje ledja kod mame)?!

Hvala još jednom najsrdacnije...
 
Tebi odnosno tvojoj mami je potreban neurohirurg, ne zato sto ne znam sta pise tu nego zato sto odluku o eventualnoj operaciji na osnovu nalaza donosi iskljucivo neurohirurg (da ne spominjem temu pre postavljanja pitanja procitajte ovo, nigde nema nijednog anamnestickog podatka)
Na ovom forumu imas 3 lekara opste prakse, 1 psihijatra, 1 stomatologa i ako se ne varam jednog fizijatra ili fizioterapeuta(nisam sigurna).
Niko od nas nije dovoljno kompetentan da da odgovor kakav ti zahtevas, sto sam ti vec napomenula i prilikom postavljanja prvog posta.
Dakle, da ponovim, odluku o operaciji donosi ordinirajuci lekar, u razgovoru sa njim insistiraj da dobijes odgovore na sve sto ste interesuje, rizike operacije, period oporavka...da ili ne operacija!
Pokusaj da shvatsi ovo je internet,ovo nije ordinacija i ne moze se traziti savet na taj nacin kako ga ti trazis.
 
Znam da je ovo internet.
Ali uocavam i neverovatan stepen arogancije sa Vase strane, isti onakav kakav se vidja u nasim domovima zdravlja.
"Sto nisi naveo amannesticke podatke, a da sam ih naveo bili biste arogantni sto sam naveo isuvise podataka". Tipicno kao u nasim domovima zdravlja.
U svakom slucaju Vas pozdravljam i zelim svako dobro.
 
Ovde je vise onih koji nemaju veze sa medicinom, znaci ako ti oni kazu ne operacija ti ces se sloziti sa tim?
Uopste nisam arogantna, samo pokusavam da ti objasnim da je ovo internet i svako ko ima veze sa medicinom i odgovornost prema ljudima i sebi nece dozvoliti sebi da daje tumacenja na internetu koja se odnose na mogucu hirusku intervenciju samo na osnovu ne bas sjajnog prevoda nekog nemackog kolege.
Tvoj pristup je slican onome kako mali Perica zamislja da nesto funkcionise.
Bez uvrede.
 
U ovom slucaju bih licno rekao da je indikovana operacija ako dodje do daljeg pogorsanja. A za sad je mozda bolje okrenuti se ojacanju misica koji drze kicmeni stub. Iako ne postoji nikakva kompresija na kicmene korene, mene zabrinjava prortruzija IVD, kao i stenoza kicmenog kanala. Unistavanje kostanog tkiva moze da bude i problem nekih drugih specijalnosit a ne samo(u ovom slucaju) neurohirurski problem. Ukratko ona je trenutno relativno dobro, ali jednog trenutka moze da dodje do prolapsa diskusa, pa cak i do nekih mnogo vecih problema. Ja sam ipak samo student 1 god. medicine i mislim da je najbolje poslusati savet nadleznog lekara, jer sigurno bolje zna od mene, ali nadam se da sam vam bar malo pomogao.
 
U tvom odgovoru ima toliko iskrenosti, toliko ljudskosti, toliko profesionalizma da nemam reci... Razumeo sam sve. Razumeo sam tvoje(Vase) misljenje. Prenecu ga mami. Konsultacija sa specijalistom se podrazumeva. Ona je stalna i kvalitetna. Ali najvise zahvaljujuci dobrim ljudima kao sto ste Vi, dragi studente !!!
I eto dokaza da neko ne mora da bude (kao sto moderator kaze) neurohirurg da bi dao profesionalan i ljudski odgovor!

Svaka cast - zahvaljujem od sveg srca !!!
 
Na mladost i neznanje kolege otpisacu savet koji Vam je dao a koji moze da bude vrlo destruktivan po pacijentkinju ukoliko ga primenite bez konsultacije sa neurohirurgom, kao sto Vam je moderator i rekao: protruzija diskusa, stenoza kanala sa unistenjem kostanog tkiva uz 'vezbe za ojacanje misica kicmenog stuba' moze Vasu majku ostaviti PARALIZOVANOM! DA LI VAM JE TO JASNO, pobogu?! Ili Vam je samo bitno da isterate svoju glupost u prepucavanju sa zdravstvenim radnicima po svaku cenu?!
U cemu je Vas problem?! Lekar Vam je rekao da je operacija izvesna u perspektivi, da rizicna je kao i svaka operacija a posebno na kicmi, i ne, nije hitna, lepo Vam je rekao lekar da je izvesna ali Vam nije rekao i da je hitna, zar ne?! I ne, po svoj prilici nemoguce je izbeci, i da - moguce je da ne uspe, i da - tokom te operacije Vasa majka moze da ostane paralisana od pojasa nadole a moze i da umre!A nista od ovoga i ne mora da se desi.
Za ime Boga covece! Je l' Vam sad lakse?! Ne mogu stvarno da verujem Vasoj gluposti! Odlucite se sta hocete - da Vas psiholoski negujemo ili da Vam damo medicinski stav, pa cemo ciniti jedno ili drugo, obzirom na to sta Vam je potrebno! Ali d ali Vam je sad stvarno lakse da VAs stravim unapred sa spekulacijama sta bi bilo kad bi bilo, sta ce biti ako bude, ili je logicno da VAm kazem da na oisnovu iznetog nije moguce reci kada ce joj biti neophodna operacija koja je izvesna, niti koliko op[sezna ce ona biti i da je na neurohirurgu da se zabavi ovako osetljivim pitanjem i proceni koristi i rizike jednog opseznog i opasnog operativnog zahvata te to predoci pacijentu i porodici?!
Stvarno ne razumem!
 
Dobro vece, dobri covece (dobra zeno)!

Zahvaljujem na savetu, ali:

Nemojte biti toliko verbalno agresivni, molim Vas!!! Student se lepo ogranicio covek.
JER JA ONO STO SAM HTEO DOBIO SAM: SUCELJAVANJE RAZLICITIH MISLJENJA !!!

I nemojte misliti da Vase misljenje ne cenim. Prenecu ga svojoj mami.
ODSTAMPACU I VAS I ODGOVOR "NEUKOG" STUDENTA, BUDITE BEZ BRIGE - NECE MOJA MAMA ODMAH POSLE PRVOG SAVETA, I TO USRED NOCI, NA TERAPIJE... Bez brige...

U svakom slucaju zahvaljujem na savetu, a sto se Vase verbalne agresivnosti tice - nemam reci, zaista...
 
Ja sam lepo, izmedju ostalog pitao: "...(takođe hvala i na proceni u kojoj meri je ostecenje ledja kod mame...)? ".
Student je dao svoje misljenje, ali se i ogranicio covek.
Vi ste mi dali svoje misljenje. I Vama zahvaljujem.

Ali, zasto, ste toliko ljuti zbog toga sto dvoje ljudi razmenjuju misljenja, to meni pa nije jasno, a uz to vredjate i pitate da li mi je potrebno psiholoska pomoc!?
Pa i ako mi je potrebna (a mozda i jeste, cim sam postavio pitanje u vezi operacije svoje majke) - nije razlog da me vredjate i da budete toliko verbalno agresivni...

Ali, ja nemam nameru da se sa Vama tu ubedjujem, vec sam otvoren za sve savete koji nam mogu pomoci da shvatimo pravo stanje stvari sto se ledja kod moje mame tice.

Pozdrav svim dobrim ljudima sirom sveta!
 
dr.koki:
U ovom slucaju bih licno rekao da je indikovana operacija ako dodje do daljeg pogorsanja. A za sad je mozda bolje okrenuti se ojacanju misica koji drze kicmeni stub. Iako ne postoji nikakva kompresija na kicmene korene, mene zabrinjava prortruzija IVD, kao i stenoza kicmenog kanala. Unistavanje kostanog tkiva moze da bude i problem nekih drugih specijalnosit a ne samo(u ovom slucaju) neurohirurski problem. Ukratko ona je trenutno relativno dobro, ali jednog trenutka moze da dodje do prolapsa diskusa, pa cak i do nekih mnogo vecih problema. Ja sam ipak samo student 1 god. medicine i mislim da je najbolje poslusati savet nadleznog lekara, jer sigurno bolje zna od mene, ali nadam se da sam vam bar malo pomogao.

Molim te nemoj pogresno da me shvatis, mlad si, jos mnogo toga treba da naucis, suzdrzi se u buducnosti odgovora ovakvog tipa.
Pozdrav!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top