Trombocitopenija

brbljiva_kisa

Aktivan član
Poruka
1.385
Verovatno sam pogresila sa otvaranjem (n)ove teme, dr - izvinite, relativno sam nova na Forumu... pokusavala sam putem pretrazivaca da nesto pronadjem o trombocitopeniji, ali nije mi bas uspelo.
Malo sam i googlala i podaci koje sam pronasla nisu mi bas razumljivi... kao... u pitanju je manjak trombocita, tako nesto...
Dakle:
Moja sestra (40) se porodila pre sest dana, rodila je zdravog bebca, 3750 gr. tezak, 53 cm. dugacak). Neposredno pre i nakon porodjaja (carskim rezom), rezultati krvi joj nisu bili najbolji, lekar je rekao da mora da povede racuna o svojoj krvnoj slici, jer postoji mogucnost da ce kasnije imati problema sa slezinom.
Znam da slezina preciscava krv...
Inace, ona je uvek bila da tako kazem - malokrvna, ali inace zdrava.
Strasno mi je hitno da mi odgovorite, daleko sam od nje, a zamolila me je da nesto vise saznam o svemu ovome, malo je uplasena, i ja ovde brinem, ali dok ne ode kod lekara, nadam se da cete mi objasniti sto jednostavnije o kakvim problemima u krvi je rec... sta bi to moglo biti?

Unapred hvala.
--------------------
Kisa
 
Dali ste malo podataka, da li je Vasa sestra uzimala nesto od lekova, koliko pre porodjaja se javio problem, da li samo sa trombocitima ili sa jos nekim krvnim elementom, zasto se porodila carskim rezom, jeli porodjaj bio pre vremena...
Sto se tice slezine, ona se nalazi s leve strane u gornjem delu trbušne šupljine, između želuca, levog bubrega i dijafragme. Njena uloga u organizmu je višestruka, ali jos nije potpuno razjašnjena. Ona je najveći limfni organ, ali nije uključena u tok limfe već u tok krvi. Igra veoma važnu ulogu u održavanju i obnavljanju belih i crvenih krvnih zrnaca i krvnih pločica. U njoj se u toku unutar materičnog života stvaraju sve vrste krvnih ćelija u zametku i ona taj zadatak, bar većim delom, obavlja i posle rođenja deteta. Zatim, budući da njeno tkivo spada u onu vrstu tkiva čiji je zadatak da brane organizam od raznih infekcija, slezina igra određenu i značajnu ulogu i u tom pogledu. Kada zarazne klice prodru u krv, ona ih zadržava u sebi i uništava, a uz to i stvara odgovarajuća odbrambena tela i šalje ih u krvotok za borbu protiv infekcija. Najzad, slezina, čije je tkivo sunđeraste konzistencije, služi i kao rezervoar krvi iz koga organizam u slučaju potrebe može povući raspoloživu količinu. Sem ovih, slezina ima po svoj prilici i druge, zasad nama nepoznate funkcije u našem telu.
 
Dr,

hvala puno na odgovoru!
Malo sam van sebe ovih dana (postala sam tetka :-) ) i nisam dala dovoljno podataka...
Sestri je bebac prvo dete, iznela je trudnocu kako treba, sve je bilo na vreme, nije imala infekcije tokom trudnoce, rodila je zdravog decka.
Carski joj je preporucen zbog visoke dioptrije koju ima jos od detinjstva. Na pocetku trudnoce je pila samo neki hormonalni lek, sad kao za inat - ne mogu da se setim naziva... i nista vise... Normalno, tokom cele trudnoce je uzimala gvozdje i neke vitaminske preparate... jer od kako je znam (smeh) kuburi sa krvnom slikom...
Nije mi rekla tacne vrednosti rezultata analize krvi, koliko ima cega... nego samo onako u globalu - da ima manjak trombocita i da mora da povede racuna o tome...
Jos jednom, hvala!
-------------------------------------
Pozdrav od Kise
 
Postovana dr,

Opet se javljam i molim da mi pomognete.
Rec je o mojoj sestri. Juce je bila na godisnjem gin. pregledu i doktorka joj je sasvim slucajno otkrila otvrdlinu na slezini i uputila je kod interniste koji je konstatovao uvecanu slezinu.
Moja sestra je odmah otisla kod radiologa, napravljen je snimak i evo sta je napisano:

"Sonografija abdomena
Palpabilni tumefakt u levom hipohondijumu odgovara veoma uvecanoj slezini. Eho struktura slezine pokazuje diskretnu granuliranost usled vidljivih manjih hipodenznih plaza promera do 2 do 3 mm.
Jetra ima normalnu velicinu i strukturu".

Dr, sta bi to moglo da bude??? Svi smo u panici.

Kada se cujemo telefonom, posto se vidjamo jednom godisnje, zali mi se da je mnogo umorna, cesto se zadise kada nesto radi... ali je to sve objasnjavala time sto je konstrantno oko deteta, jer nema bas nekakvu muzevljevu pomoc... Pre mesec dana je naglo oslabila, ali sada je valjda vratila neki kilogram.
Ona je u junu ove godine bila na kontroli jer ju je lekar posle porodjaja upozorio da trombocitopenija moze dovesti do ostecenja jetre, pratila je to, u junu su joj rekli da su joj rezultati krvi u proseku i da ne mora da pije gvozdje, pa je ona na sve to zaboravila, kad evo sada sasvim slucajno su joj otkrili tu grudvu sa leve strane, odmah ispod rebara.
Jos da dodam, pre otprilike mesec dana, prilikom prepovijanja, njen sincic od godinu dana ju je nezgodno udario nogicom bas negde u predelu slezine, da je skoro ostala bez daha.
Da nije mozda taj udarac ''kriv'' za to uvecanje ili je to sve ipak posledica trombocitopenije posle porodjaja?
Citala sam da moze da bude svasta, od bakterijske infekcije pa sve do leukemije.
Ona sutra ide na novi pregled, ovoga puta na VMA.

Molim Dr da prokomentarise ovu gornju dijagnozu.
Hvala.
 
Ne znam, mnogo stvari moze dovesti do uvecanja slezine ovo sto si napisala nije dijagnoza nego nalaz na pregledu, mnogo podataka fali i zaista ne mogu da spekulisem sta bi moglo da bude.
 
Udarac u slezinu bi eventualno izazvao pojavu solitarne promene ..medjutim s' obzirom na cinjenicu da se radi o vise malih plaza i diskretno granuliranoj, a veoma uvecanoj slezini - ne verujem da je to u pitanju. Cisto nagadjam.
Postoji i puno tipova trombocitopenija..a ne znamo ni tacne vrednosti njenih lab. parametara..
Kiso, da bi smo eventualno nesto i protumacili i pokusali da objasnimo -> dostavi neki konkretan podatak.Ovako - ne ide.
Verujem da ce na VMA sve objasniti i razjasniti.
Poz
 
Hvala Vam puno dr, i pikax, na brzim odgovorima.
Izvinjavam se sto sam za nalaz napisala da je dijagnoza, ovo me je bas pogodilo, otkud to njoj, svi smo se mnogo uplasili, moja sestra je totalno sokirana. Bolest ne bira, ali valjda ce sve biti u redu.
Samo ne mogu da se cudom nacudim da to nije primetila ranije. Sada kaze da bas vidi i oseca tu izbocinu pod prstima, kada lezi na ledjima.
Nije mi rekla laboratorijske rezultate, valjda tek treba da joj ih urade. Koliko sam se i ja pogubila, nisam je ni pitala o tome.
Ona je odmah otisla na sonografiju abdomena (u privatnoj reziji), jer je samo to mogla da uradi tokom ostatka jucerasnjeg dana, mada mislim da ce lekari u VMA sutra ponoviti snimanje, a valjda ce joj sutra uzeti i laboratorijske uzorke.
Sve u svemu, hvala jos jednom, obe ste mi puno pomogle, sjajne ste.
Javicu se kada saznam nesto vise.
Pozdrav od Kise.
 

Back
Top