Skromnost

mackica ns

Poznat
Poruka
7.784
Kad sam bila mala ovako su me učili:
Ljubičica skroman cvet,
al' je voli ceo svet
Zato i ti skromna budi
da te vole ljudi :mrgreen:

U poslednje vreme čujem sve češće: Skromnost je vrlina onih koji nemaju drugih vrlina:-|

Poslednje što me bacilo u razmišljanje je to što smo muž i ja upoznali nekog (apsolutno nevažnog) i moj komentar je bio da mi se ne dopada, jer je suviše uobražen. Njemu se dopada BAŠ ZATO:shock: Stvarno mi je bilo čudno, a njegovo objašnjenje je bilo: to znači da nešto i vredi. Ja sam zagovarala da je obrnuto; odnosno da ako nešto vredi nema potrebe to da nabija svima na nos; nego će njegove vrednosti govoriti same za sebe:-?
Kako se razgovor nastavljao, još je rekao da ako ne ceniš sam sebe, niko te neće ceniti; mada po meni skromnost nema veze sa tim da NE ceniš sebe...
Sve u svemu, do kraja se nismo složili; nismo se složili ni kako ćemo da vaspitavamo dete:roll: I što je još gore, spomenuo je neke ljude sa moje strane (rodbina, prijatelji; nebitno) za koje on misli da su totalno bezveze, samo zato što nisu glasni u hvaljenju sebe:? Kako površno:sad:
Onda sam se još setila priča o tome kako je samoreklama ustvari jako važna, i kako deluje stavrno sugestivno na druge ljude.

Šta mislite vi o svemu - da li je skromnost vrlina; ili samo onih koji nemaju druge vrline?
Kolika je moć samoreklame; ili izaziva kontraefekat?
Ima li danas uopšte smisla biti skroman? I kakve ljude više volite?
Kako su vas učili i kakvi ste vi?

Samo vas molim da se ne meša lažna skromnost, jer je to licemerna osobina i nije uopšte u pitanju da li je dobra ili loša:wink:
 
Kako je danas sistem vrednosti totalno poremecen, onda nije ni cudo sto ono cemu su nas ucili vise ne vazi. U okviru kucnog vaspitanja sam dobila i poduku da "treba biti skroman, ali i znati sopstvene vrednosti" i toga se i dan danas drzim. Ne volim ljude koji se samoreklamiraju, nikad to ne radim, sem iz zezanja (volim ironiju :)), ali vidim da jako dobro prolaze,da im sve vise ljudi veruje, i da to postaje pozeljna osobina, pogotovu u poslovnom svetu. Jeza me hvata kad pomislim kako cu vaspitavati klince-da li da budu normalni ljudi, sa pravim sistemom vrednosti, ili tipa :snalazi se na sve nacine". Maaaa, *ebi ga, bicu skromna, do sad mi nije smetalo u zivotu, pa nece ni na dalje valjda, sve kad tad izadje na videlo, pa i kakav je ko...
 
Slazem se sa tobom. Prave vrednosti govore same za sebe. I nema nikakve veze nemanje tendencije ka egocentricnosti sa ne vrednovanjem sebe. Pre ce biti da ljudi koji su svesni sebe i koji veruju da vrede nemaju potrebe da to bilo kome natrljajavaju na nos jer njihova vrednost na kraju krajeva ne zavisi od tudjih misljenja. A pravi ljudi prepoznace i prave vrednosti bez ikakvih EPPova :)
 
mackica ns:


Šta mislite vi o svemu - da li je skromnost vrlina; ili samo onih koji nemaju druge vrline?
Kolika je moć samoreklame; ili izaziva kontraefekat?
Ima li danas uopšte smisla biti skroman? I kakve ljude više volite?
Kako su vas učili i kakvi ste vi?

1.mislim da je ovo sa "vrlina ljudi koji nemaju drugih" totalni bulls.hit
2.da samoreklama bez pokrica prolazi samo kod povrshnih ljudi koji pribegavaju istoj strategiji
3.mnoge stvari danas nemaju smisla, ili bar tako izgleda , pa opet nemamo potrebu da prihvatimo stavove koji nam se namecu, a daleko su od nashih sopstvenih, i naravno da cu vishe voleti skromne ljude za koje znam da poseduju mnogo vishe kvaliteta, od ovih koji imaju potrebu sami sebe da uzdizhu u zvezde
 
Skromnost je vrlina i najveci su uvek najskromniji, zato sto su svesni sebe i svoje velicine i nemaju potrebe da se isticu kao oni koji su svesni da su niko i nista moraju da se isticu i sami sebi dizu cenu. Kad god sam cula pricu o nekoj poznatoj licnosti kako u svetu tako i kod nas, uvek je u pozitivnom kontekstu isticano "jaoj kako je on/ona normalan/a". Ja imam jednu drugaricu koja stvarno ima kvaliteta, ali je preterano hvalisava, toliko da je to vec preslo u bolest. Nisam primetila da se iko odusevljava time, uglavnom se ljudi posle sprdaju sa njom ili su u fazonu, daj bre, ne mogu da slusam te idiotske price. Ko to voli? Ali takvi pricaju "skromnost je vrlina glupih". Ja bih rekla, velikih, a za male je grandioznost i hvalisavost da popune rupe u svom iskompleksiranom zivotu.
 
mackica ns:
Zapalo mi je sad za oko ovo od raindog - samoreklama bez pokrića...
Šta je sa samoreklamom sa pokrićem?
Ili sa vrednošću koja se ne vidi (?) od skromnosti:?

samoreklama sa pokrićem je kada imaš čime da se hvališ, dokumentovano :lol:
 
Istinska skromnost umije da bude ljupka... No, nisam sigurna koliko zaista postoji...
Naprotiv, cini mi se da je obicno hinjena...
Ne vidim razlog zasto bi covjek koji je svjestan da vrijedi vise od vecine, izbjegavao da to istakne...
Zato da ne bi neko rekao da je uobrazen? Glupost!
Ko je mediokritetima kriv sto su to sto jesu... Samo oni i, eventualno, majka priroda...
Njihovu poslovicnu sklonost ka tome da bolje od sebe, iz sve snage vuku sa sobom u blato, niti cijenim, niti podrzavam... Bas kao ni zelju da se prikazu vrijednijima, nego sto jesu, a cemu su takodje, nerijetko, skloni...

Da, dopada mi se uobraznost, ali ona sa pokricem...
 
Gazdarica:
Istinska skromnost umije da bude ljupka... No, nisam sigurna koliko zaista postoji...
Naprotiv, cini mi se da je obicno hinjena...
Ne vidim razlog zasto bi covjek koji je svjestan da vrijedi vise od vecine, izbjegavao da to istakne...
Zato da ne bi neko rekao da je uobrazen? Glupost!
Ko je mediokritetima kriv sto su to sto jesu... Samo oni i, eventualno, majka priroda...
Njihovu poslovicnu sklonost ka tome da bolje od sebe, iz sve snage vuku sa sobom u blato, niti cijenim, niti podrzavam... Bas kao ni zelju da se prikazu vrijednijima, nego sto jesu, a cemu su takodje, nerijetko, skloni...

Da, dopada mi se uobraznost, ali ona sa pokricem...

Da, ali bih se ja opet tu vratila na umerenost, u smislu iskazivanja i demonstracije
 
Sandy_BG:
Ja sam za varijantu "skromnost sa pokricem"....ne znam koje pokrice moze da ima uobrazena osoba, osim da je zesce iskompleksirana.

a kako bi to definisala "skromnost sa pokrićem"?
i ne slažem se sa ostatkom rečenice. pročitaj šta je napisala gazdarica
 
Ako je neko pokazao i dokazao koliko vredi, obicno nema potrebu i da davi o tome, to rade samo nesigurni u sebe, a okolina im tu sigurnost nece dati.To dolazi iznutra. Kao kad svetlis u mraku.
 
Definisala bih kao kada imas uspeha, kada vredis i kada si normalan u svemu tome, a to je najteze. Najlakse je biti naduvana budala. Uopste, ne razumem taj koncept uobrazenosti. Mozda sam ja bolja od nekih ljudi u nekim stvarima, ali su oni bolji od mene u nekim drugim. Cemu duvanje? Ne treba leteti....svima je Bog nesto dao. Tako ja gledam na stvari.
 
Gazdarica:
Istinska skromnost umije da bude ljupka... No, nisam sigurna koliko zaista postoji...
Naprotiv, cini mi se da je obicno hinjena...
Ne vidim razlog zasto bi covjek koji je svjestan da vrijedi vise od vecine, izbjegavao da to istakne...
Zato da ne bi neko rekao da je uobrazen? Glupost!
Ko je mediokritetima kriv sto su to sto jesu... Samo oni i, eventualno, majka priroda...

Da, dopada mi se uobraznost, ali ona sa pokricem...
To je i on rekao.
Neverovatno kako ne verujemo da postoje ljudi drugačiji od nas. Ne mislim ništa loše za tebe Gazdarice; ali samo mi je to malo neobično - kako ne veruješ da postoje skromni ljudi? Po čemu su oni odmah mediokriteti?

Ali mislim da je cela poenta u tome ko su ti ljudi koji ''su svesni da vrede više od većine''? Zašto bi ti vredela više od mene, ili ja više od nekog drugog?
Što je neko malopre napisao neki su bolji u jednom, drugi u drugom... Mislim da je suviše misliti za sebe (pa se u skladu sa tim i ponašati) da vredimo više od VEĆINE:?
 
Mackice, ja nisam ni rekla da su skromni ljudi mediokriteti, nego da istinske skromnosti jako malo ima...
Naprotiv, cini mi se da se iza nje obicno skrivaju oni koji nemaju sta da istaknu... Savrsen zaklon, nda, po principu - bolje cutati, nego progovoriti i ispasti glup...
 
Gazdarica:
Mackice, ja nisam ni rekla da su skromni ljudi mediokriteti, nego da istinske skromnosti jako malo ima...
Naprotiv, cini mi se da se iza nje obicno skrivaju oni koji nemaju sta da istaknu... Savrsen zaklon, nda, po principu - bolje cutati, nego progovoriti i ispasti glup...
Pa, to je tačno proncip sa početka - skromnost je vrlina onih koji nemaju drugih vrlina.
Ali, nije skromnost ćutati; skromnost je ne nametati svoje mišljenje i ne misliti uvek da je ono najbolje.
 
mackica ns:
Pa, to je tačno proncip sa početka - skromnost je vrlina onih koji nemaju drugih vrlina.
Ali, nije skromnost ćutati; skromnost je ne nametati svoje mišljenje i ne misliti uvek da je ono najbolje.
Ne namecemo li, obicno, svi svoje misljenje, dok god mozemo? Ili se bar cvrsto drzimo njega
Ako nigdje drugo, bar je na forumu to i te kako vidljivo... I, upravo zbog toga, se tako cesto i svadjamo... Mislim, ne ti i ja, nego inace...:lol:


(Sorry, prvo sam greskom otisla na "izmeni" umjesto na "citiraj")
 

Back
Top