Golub grivnas

Boki-79

Zainteresovan član
Poruka
144
Juce sam video jato u kome je bilo preko 100 golubova grivnasa. Citao sam da se zimi udruzuju u jata ali sam mislio da su mala po desetak primeraka. Mozda zbog toga sto sam gledao na francuskom kanalu o lovu kako goluba grivnasa love u Nemackoj i tu video malo jato. Da malo opisem. Na padini brda koja je gola (bez drveca) sagradili su dosta ceka od dasaka i cigala (davno sam gledao tako da se ne secam bas svakog detalja-od cega su napravljene ceke itd.). Ceke su na zemlji lice na neku vrstu tarabe, koja je malo nakosena, visine metar-dva, a duzine do pet metara. Na otprilike istom rastojanju nalazi se jos jedna pa jos jedna i tako naizmenicno prave liniju preko padine. Iznad na nekih desetak metara nalazi se sledeci red ceka pa sve tako od sredine padine prema vrhu.
Lovci koje su snimali (trojica-cetvorica) sedeli su iza jedne od tih ceka koja je imala prozorcice kroz koje moze da se provuce cev puske i nisani. Jedan lovac je osmatrao dogledom sumu prema kojoj su okrenute ceke. Ostali su pokazivali puske i opremu. Posle nekog vremena pojavilo se jato od desetak golubova i letelo u sirokom luku na pozamasnom rastojanju. Kada su se priblizili cekama osulala se paljba iz pusaka. Pao je jedan golub (razdaljina na kojoj se pucalo bila je veca od efikasnog dometa sacme). Aportirao ga je pas koji sve vreme bio pored lovaca.
Da li je jos neko vide jata g.grivnasa ili mozda nekada lovio?
 
Ulovio sam samo jedan do sada, dok je bio na gnezdu. Mozda nije trebalo u sezoni gnezdenja ali *** slaba mi je bila vazdusna da gadjam one na 50m. Meso mu je veoma ukusno. Reci mi znas li kako se zove grivnas na engleskom, hocu da vidim kako ih love na youtube, ako uopce ima takih videa
 

Back
Top