SRCE

cojka

Zainteresovan član
Poruka
128
Danas mi je tata bio kod interniste i data mu je dijagnoza I 24 Cardiomyopathia ch. valv. decompensata; I10 Hypertensio arterialis essentialis (primaria); I05.1 Insufficientia valvulae mitralis rheumatica. TA: 180/120 mmHg EKG-sin. rit, fr. 75/min. levogram, neg. t-talas u V4, 5,6. Od lekova je dobio da pije enalapril, aspirin, lasix uz KCL, monizol, bromazepam. A dobio je upute za kardiologa, trg, labor. nalaze, eho srca i urologa. Inace on je 49. godiste i imao je pre 5-6 god jedan blazi infarkt. Molim vas recitemi o cemu se radi, koliko je opasno i sta sme da jede od hrane?
 
Kad se vratim sa posla malo cu detaljnije na ovu temu.
Sustina je da je tvoj tata malo zapustio svoje zdravlje ali mislim da nije nista sto se ne moze poboljsati.
 
cojka:
Danas mi je tata bio kod interniste i data mu je dijagnoza I 24 Cardiomyopathia ch. valv. decompensata; I10 Hypertensio arterialis essentialis (primaria); I05.1 Insufficientia valvulae mitralis rheumatica. TA: 180/120 mmHg EKG-sin. rit, fr. 75/min. levogram, neg. t-talas u V4, 5,6. Od lekova je dobio da pije enalapril, aspirin, lasix uz KCL, monizol, bromazepam. A dobio je upute za kardiologa, trg, labor. nalaze, eho srca i urologa. Inace on je 49. godiste i imao je pre 5-6 god jedan blazi infarkt. Molim vas recitemi o cemu se radi, koliko je opasno i sta sme da jede od hrane?
Evo ovako, da krenem od onoga sto je najednostavnije za objasnjenje , tvoj tata ima hipertenziju, visok krvni pritisak, pored toga ima problem sa insuficijencijom jednog srcanog zaliska uzrokovanog prelezanom reumatskom groznicom ,kao posledica toga javila se hronicna slabost srca koja je usla u fazu dekompenzacije, bar kako se u dijagnozi navodi(to znacio da srce nema snage da pumpa krv onom snagom koja je potrebna da bi se ceo organizam snadbeo krvlju).
Dobio je odgovarajucu terapiju, kontrolni pregled ce pokazati kolika je uspesnost te terapije, ultrazvuk na koji je upucen ce pokazati koliko je ostecenje na srcanom zalistku, da li to stanje moze da se poboljsa medikamentoznom terapijom ili ce biti potrebna hiruska intervencija.
Sto se tice ishrane, savetuje se dijetalna ishrana, bez soli, masti, slatkisa, prestanak pusenja, od fizickih aktivnosti samo lagana setnja, redovno uzimanje terapije.
 
Da li je moguce da enelapril slabo deluje na neciji organizam? Za ova 2 dana, koliko ga pije moj tata, nije uspeo da mu pritisak svede na normalu veceras je imao 160/90. Koliko je dobar caj od gloga za snizavanje krvnog pritiska, naravno uz lekove? Nazalost njemu nije samo srce vec i prostatata, zucna kesa puna kamencica a takodje ih ima i u bubrezima malo (u desnom su kamencici i pesak a u levom samo malo peska). Da li sad sve to skupa dodatno komplikuje problem sa srcem? Preporucena mu je operacija zucne kese, koja je bolja klasicna ili laserska? Hvala na vasoj ljubaznosti, znam da sam dosadna, ali jako sam zabrinuta za njegovo zdravlje.
 
Enalapril plus lasix+KCL, ako sam dobro razumela.
Za svaki lek je potrebno vreme da pocne da deluje, 2 dana je kratak period da bi se spustio tako visok pritisak na normalu, sto zapravo i ne treba da se desi naglo jer u tom slucaju organizam koji je ko zna koliko dugo bio pod hipertenzijom uvodite u stanje koje je za njega nenormalno, pacijenti kazu da se gore osecaju pod lekovima nego pre toga, lose se osecaju...naravno ako za par dana pritisak i pored terapije bude visok potrebno je da internista izmeni terapiju.
Sto se tice zucne kese i bubrega, ukoliko tvoj tata nema tegobe trenutno neka za sad nista ne dira, realno to ne utice na problem sa srcem a sad je to daleko vaznije.
Bolja odnosno laksa, konfornija za pacijenta je laparaskopska operacija, prave se dve male rupice na abdomenu ,kroz njih se uvode instrumenti, operise, nakon toga celo operativno polje je dve rupice koje se zatvaraju, nema velikih bolova, dugog oporavka, vec sutradan pacijent ide kuci...no, kao sto rekoh o tom potom.Prvo treba resavati trenutna goruca pitanja.
 
Posto je dr lepo objasnila sto se tice bolesti, ja bih da dodam nesto o ishrani ( posto pred sobom imam neke preporuke ) :

* mleko i mlecni proizvodi * dozvoljeno je :arrow: obrano mleko, jogurt, kiselo mleko,kefir, posni sirevi ( u malim kolicinama ). Dakle, zaboraviti na :arrow: punomasno mleko, ovcije kis.mleko, pavlaka, slag, puter, punomasne sireve, kajmak

*jaja* dozvoljeno je :arow: belance

*meso, riba, plodovi mora* dozvoljena je :arrow:
riba ( plava i bela ), piletina i curetina BEZ KOZICE, KUVANA govedina, teletina i jagnjetina, divljac, dimljena presna sunka, prsut, pileci narezak, cureca prsa ; a zabranjeno je jesti :arrow: masnu svinjetinu, govedinu, jagnjetinu, pastetu, iznutrice, kobasice, salame , cvarke, slaninu, mesne konzerve

*povrce* dozvoljeno :arrow: sve vrste povrca, kuvano bez dodataka masnoce, sve vrste salata, soja i sojini proizvodi ; zabranjeno :arrow: krompir (przen,pomfrit, restovan )

*voce* pretezno jesti :arrow: jabuke, visnje, limun, dunje, jagode, maline, kupine, ribizle, borovnice

*masnoce i ulja* koristiti :arrow: maslinovo, suncokretovo, kukuruzno i sojino ulje ; nikako :arrow: svinjsku mast, loj, margarin

*zacini* :arrow: svo zacinsko bilje , unos soli ograniciti ( do 3 g / dan ) ili izbaciti iz upotrebe !

*slatkisi * :arrow: izbaciti iz ishrane

pića :arrow: zabranjen unos alkoholnih pića, sokova sa dodatkom secera, gaziranih sokova, kafe
 
Molim Vas ako može neko da mi pomogne otac mi je bio kod doktora i dijagnosticirano mu je Insuff.respiratoria. Insuff.renalis chr. globalis. Cardiomyopathia chr. pulmosclerotica decompensata. Sy Pic-Wick. Diabetes mellitus typ II. HTA. Tabagismus. Obesitas gravis. Pošto ne razumijem o čemu se radim molim ako neko zna da mi pomogne, on je 57 godište i do sada nije imao nekih ozbiljnijih problema, samo otežano disanje, molim da mi pomognete..
 
Molim Vas ako može neko da mi pomogne otac mi je bio kod doktora i dijagnosticirano mu je Insuff.respiratoria. Insuff.renalis chr. globalis. Cardiomyopathia chr. pulmosclerotica decompensata. Sy Pic-Wick. Diabetes mellitus typ II. HTA. Tabagismus. Obesitas gravis. Pošto ne razumijem o čemu se radim molim ako neko zna da mi pomogne, on je 57 godište i do sada nije imao nekih ozbiljnijih problema, samo otežano disanje, molim da mi pomognete..

Osnov problema kod tvog tate je dijabetes melitus (secerna bolest). Dijabetes kod njega nije otkriven na vreme, verovatno ga vec ima godinama, i zbog toga je je on izazvao odredjeni broj komplikacija na unutrasnjim organima. Pise da ima insuficijenciju bubrega, tj. da mu bubrezi ne rade kako treba, a ima i povisen arterijski pritisak i promene na srcu. Takodje, pise da je dosta gojazan i da zbog te gojaznosti ima gusenje, kao i zbog pusenja.

Jako je vazno da ozbiljno shvatite njegovo stanje i da slusate uputstava lekara, da primenite svaku terapiju koju vam daju i da odete na sva ispitivanja na koja ga posalju.

Ono sto svakako mora da uradi je odmah ostavi pusenje, jos danas, i da zapocne dijetu.

Ne sme da pridje slatkisima, alkoholnom picu, trebalo bi da izbegava sve sto je przeno i da ne jede meso, jer njegovi bubrezi bi sada bili optereceni proteinima iz mesa.

Takodje je bitno da sto pre pocne da prima insulin, to cete videti sa njegovim endokrinologom, i dijetu cete uskladiti sa dnevnim uzimanjima insulina.

Verovatno ce dobiti i neke lekove za srce, mozda pumpicu za gusenja.

Nemojte da panicite, to sve moze da se sanira, ali je bitno da uvede red u svoj zivot, ishranu i fizicku aktivnost.

Srecno.
 
Poslednja izmena:

Back
Top