Kamioni i autobusi

Vidis... kada imas ogranicenje 8 sati, soba ti ne treba. Sem toga, taj kamion koji ima tako luksuznu sobu integrisanu, kosta 50 hiljada eur vise nego onaj bez sobe... sta mislis, koliko mozes da spavas u hotelu za 50.000 eur? (1250 noci po tvom cenovniku). Ako racunas 5 noci nedeljno da provodis na putu... to ti je 250 nedelja... ili 5 godina. Taj kamion tek dolazi u pricu rentabilnosti posle 5 godina takvog rezima... i gde je tu matematika?

Ajmo reci da ti je matematika tacna (iako nije jer kao sto sam rekao, retko ko postuje taj zakon).

Nije samo stvar u novcu, stvar je i u gubljenju vremena. Kao sto sam rekao pre, dodjes recimo u New York City ajmo reci u ponoc i imas istovar za nekih 7-8 sati. Po toj teoriji da bi trebao da trazis motel, izgubio bi barem 2-3 sata vozeci gradom do i od motela (i to pod uslovom da znas gde se motel nalazi).
A ovako lepo odmah parkiras ispred kompanije i spavas 7-8 sati umesto sto bi spavao nekih 5 sati.
 
Kako u americi imas lance hotela (motel 6, motel 8, i sl., znas na sta mislim) onda samo uzmes knjizicu u kojoj se nalaze mape svih hotela po SAD i ides tamo i mozes spavati bez problema. I koliko znam ako si clan kluba za taj hotel onda dobijas i neke popuste na spavanje i sl. Ne bitno. . .
Sobzirom da sam proveo dosta vremena sa obe strane atlantika onda sam video obe varijante vozaca. U SAD su kao prvo putevi sasvim drugaciji, puno bolji nego u evropi, dok kod nas i sami znate kakvi su. . . I za Hummer su problematicn. . . Onda u SAD imas na putevima cesto i rest area (mesta za odmor na kojima se nalaze wc i sl.) tako da kamiondzije ako nisu u blizini naseljenog mesta tu mogu da odspavaju, a razdaljine u SAD znaju da budu prevelike da bi vozili do najblizeg hotela (cak i da imaju mapu i da znaju gde je hotel i sve) pa im je zgodno da sa sobom imaju manji stan. U evropi je prica skroz drugacija. Koliko znam kad policija zaustavi kamion uvek gleda u tahograf, ako prelazis carinu i ako je carinik raspolozen i on voli da gvirne unutra, tako da se uvek zna sta je koji kamiondzija radio. Dalje, razdaljine izmedju gradova i nisu tako opasno velike, nemas pored puta rest area i sl. Pa vozacima i nije toliko bitno da sa sobom nose garsonjeru kao u SAD. Tako da malo posmatrajte i u kakvim uslovima kamiondzije voze sa obe strane atlantika pa vam mozda bude jasno zasto nekima treba jednosoban stan na putu, a drugima zasto moze da bude dovoljan krevet. . .

I ono sto je mozda najitnije od svega to je filozofija koja vlada u SAD a koja u evropi. . . Amerikanci su navikli na luksuz, da je sve veliko i komotmo, a u evropi, da ne kazem, sto skucenije to bolje. . .
 
Stvarno, zašto je to problem? Meni su baš lepi.

U Americi se inače godišnje pređe mnogo više nego u Evropi, a gorivo je jeftinije i zato se ceo transport tamo mnogo više isplati.
Marauder, koliko ja vidim, ovde su vecinom (citaj: svi osim tebe) inteligentni ljudi sa nekim iskustvom,
Kolega, najlepše bih te zamolio da ovako više ne pišeš. Ovde trebamo biti drugari, a ne jedni druge da...
 
Da ti kazem nesto: na ovoj sekciji nije bilo problema i svadja dok se ti nisi pojavio. Pojavio si se ovde sa "ja sam kamiondzija, ja znam sve o kamionima." Ili si ocekivao da ce svi na ovoj temi biti kamiondzije i da ce samo pricati o svojim iskustvima? Ako ti to mislio - strasno si pogresio.
Tako da imas dve opcije: mozes slobodno pisati sta god hoces o kamionima pod uslovom da ne vredjas druge clanove i misljenje drugih ljudi ili mozes nastaviti sa istim tempom kao i do sada, ali u tom slucaju cu sa uzivanje da brisem tvoje komentare.

Izbor je tvoj.
 
Uh...kad sam pre pola godine naleteo pretragom na ovu davno zaboravljenu temu, pomislio sam kako bi bila dobra ideja da je podignem iz mrtvih. To sam i učinio, samo više nisam siguran da mi je to baš bio pametan potez.

Svačije iskustvo i znanje može biti korisno i lepo je kad možeš saznati i nešto što ti inače nije pri ruci. Tako se proširuju vidici, tome internet i služi. Ja bih recimo baš voleo da je ljudi iz inostranstva više, to može samo biti od koristi. Mislite o tome ...
 
ma sve je to lepo sto ti kazes nesho, ali gadno smara kad neku upire pa samo on, on, on, i svaka je njegova zlatna i ostalo. sad ce da brise sve sto ja kazem, ma neka brise ako ga to cini srecnim. sitna je to dusa.

ja ovde dosao da vidim ako mogu nesto novo da pokupim, naucim, vidim, cujem, a naidjem samo na hrom i pranje od 100$. bolje da nisam ni pisao nista.
 
Ne trebaju meni, prijatelju, nikakvi espanol forumi da bih nesto naucio. Kad budes sam rasklapao menjac, diferencijal, motor, kocnice, strujnu i vazdusnu instalaciju - javi se (pozeljno je da vecinu tih stvari radis na zutoj traci autoputa ili kakvom selu gde ne znaju kako izgleda matica, kamoli sta drugo). Moja iskustva sa kamionima se svode na to da mi je otac dao dva kamiona (procitaj gore u mom postu koje su godiste i koji su) koji vise nisu bili u radnom stanju nego sto jesu. Prvo moje ulaganje je bio alat. Vec 5 godina ih imam, i sada im je cena tri puta veca nego kad sam poceo. A vas da ucim sta je nepovratni ventil?! Onda vam stvarno nije mesto ne samo ovde nego bilo gde osim na "vehicle beauty" forumima...

trucker_sd:
ja ovde dosao da vidim ako mogu nesto novo da pokupim, naucim, vidim, cujem

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
 
ma sve je to lepo sto ti kazes nesho, ali gadno smara kad neku upire pa samo on, on, on, i svaka je njegova zlatna i ostalo. sad ce da brise sve sto ja kazem, ma neka brise ako ga to cini srecnim. sitna je to dusa.

ja ovde dosao da vidim ako mogu nesto novo da pokupim, naucim, vidim, cujem, a naidjem samo na hrom i pranje od 100$. bolje da nisam ni pisao nista.
Vidi, ako recimo za njegov omiljeni auto ili kamion kažeš kako ne valja ništa, to je sasvim legitiman stav, tvoje mišljenje na koje imaš pravo. Međutim, ako zbog toga što on voli napadaš njega lično, to onda nije u redu. Ukusi su različiti.

Moraš priznati da se od njega može dosta naučiti o američkim kamionima i prometu uopšte, a hrom...e pa to je Amerika. Od ulepšavanja ne beže ni u Evropi, samo se to ovde manje ističe.
 
Ma smesno mi je sve to... nisam ni na cijoj strani. Ali ovde imamo situaciju da nam lekcije drzi decak ciji TATA vozi, a on pojma nema realno... vec veruje u soferske price svog oca kao da je Svevisnji i ON zna sve i samo NJEGOV stav je merodavan. Definitivno decko zivi u svetu snova i pojma nema sta znaci stvoriti kapitalnu investiciju.
Sa druge strane imamo coveka koji prilicno mucno zaradjuje novac (LICNO) i suocava se sa realnoscu Evrope i Balkana, sa improvizacijama i svim mogucim stednjama i odricanjima koje Evropski saobracaj i uslovi uopste zahtevaju.
U sustini, obojica su u pravu... jedino mene licno nervira i smeta mi nametanje americkog stava kao jedinog ispravnog. Smara i dosta. Srpski receno.

Sa druge strane, izvini amerikanac, ali stvarno nisi Bog. Koja je svrha foruma, ako ces nas sve razjuriti. Registrovacemo novi nik... kucacemo sa druge masine... sa drugog IP... i sta onda?
Odrasti.
 
Znas kako, ja nisam tvrdio nista za Evropu kako treba da se radi vec sam pricao kako se radi u Americi. Dovoljno puta sam isao caletom na put (idem opet celu sledecu sedmicu, a na prolece najverovatnije idemo na Alasku) da vidim kako sistem kamiondzija funkcionise u Americi.

Clan . . . je jedini, osim mene, koji izgleda zna kako sistem kamiondzija funkcionise u Americi. Ti neznas tako da mi nemozes tvrditi da nisam u pravu i da pisem gluposti. Eto recimo ti si tvrdio da nema potrebe imati krevet u kamionu. . . . je potvrdio da to nije istina.

Ja nikad nisam rekao da Evropa treba biti kao Amerika vec sam govorio kako Americki sistem kamiondzija funkcionise.

A ako negde pise na pocetku teme da je ovo tema samo o Evropskim kamionima, slobodno mi nadji to i izbrisacu sve i jedan komentar o Americkim kamionima na ovoj temi.
 
Ma bre pustite sve to. Ajd da okrenemo novi list.
Jeste li primetili skandinavske zakone koji dozvoljavaju i vecu ukupnu duzinu i tezinu vozila?
Na osnovu tih zakona oni mogu da prevezu i po 70 tona tereta, dok smo mi ograniceni na ukupnu dozvoljenu tezinu od 40 tona, pa ko je laksi moze vise tereta.
VOLVO i scania su vec napravili neke drumske krstarice koje iskoriscavaju te zakone i naravno ti kamioni imaju vece kabine (scania longline) ili vise mesta za jaci motor (VOLVO NH12 ili NH16). Takodje, oni mogu da voze solo kamion i da zakace rudom dvoosovinsko "sedlo" na koje je opet zakacena standardna 13,60m poluprikolica... S tim sto rikverc ne postoji kao opcija :P
Evo i nekih slika, super su kamioni
VolvoArt24.jpg

VolvoArt22.jpg

VolvoArt20.jpg

ScaniaLongLinenose02.jpg

ScaniaLongLinenose01.jpg

ScaniaBlueGriffin03.jpg

ScaniaBlueGriffin01.jpg

Longline2.jpg

A ovde je jako diskutabilno ko je veci i lepsi... Jer na slici nije VOLVO, pa onda i moze da se razmatra... :P:P:P
SwissShow11.jpg
 
Mislim da ovo nisu stariji, stariji su imali iste kocka farove kao FH modeli, ali nema veze - vidi se sta hocu da kazem...
I jos nesto, kad smo vec kod zakona. U Srbiji postoji zakon da je dozvoljeno vreme za utovar / istovar robe 20 minuta po toni robe, a kako se to krsi ljudi moji... Upravo dolazim iz US Steel-a, gde sam za 23 tone proveo 12 sati cekajuci. I to je tako gde god se krene... Svuda su kolone. Stranci ne veruju kad s nama cekaju, njima se kosa dize na glavi.
 
E, a ko je postavio ono o MAZ-u? Ja pokazao caletu a on se primio ko mutav na telefon, hoce sad da ga kupi jer je nevidjen za vangabaritne terete (a zasta drugo...) I sto je najgore sad ce on da ga nadje, videcete, vec je poceo da okrece neke prijatelje u Vojsci, i jos ima da se pogadja za cenu... Terao me da mu iskopiram ceo onaj klip u njegov komp, svima ga pokazuje, a juce ja ulazim u kancelariju kad se skupila ekipa iz Transped-a, Nenik Trans-a i jos neki likovi za koje znam da rade u Partizanskom Put-u, i voze labudice samo, i svi nesto komentarisu kako je to rodjeno za recimo 50, 60 tona tereta, pa se spominjale neke gradj. masine, razni valjci, kranovi... Ako ga kupi - svi dolazite odma na prase i pice, i naravno - na test voznju ;)
 
Ali to su tako dobro placeni poslovi... Zamisli ti da ja uradim 5 tura vangabaritnog tereta (filter za vodu - 4m sirok, 4m visok, 7,2m dugacak i 19,5 tona tezak) i naplatim to kao 20 standardnih tura na istoj relaciji. A presao sam mozda sveukupno 110km, za svih 5 tura. Isplati se to, ne brini... I to, a i oni njegovi "posebni" zahtevi - neki retki delovi, felne, ovo, ono, nadje se tu brdo stvari koje njemu trebaju a tesko se nabavljaju.
Tu je mozda najbolje odmah kupiti dva - jedan radi a drugi rasklopis pa bar imas delove kad ti koji treba :)
 

Back
Top