Kamioni i autobusi

Ma bre, ja ne patim od toga da imam i tv, i frizider, i sve to. Stanem lepo na OMV, pojedem, popijem, odmorim se ko covek pa nastavim dalje. Jeste, imam onaj mali primus, na plin ono sranje, jer mi je eto cist merak da nekad sa kolegama i prijateljima popijem kafu na nekom parkingu dok se ceka utovar ili slicno. Marauder, mi imamo striktne zakone za ukupnu duzinu skupa vozila (citaj: slepera), tako da nama najduzima (13,6m poluprikolica) ne ostaje puno prostora za te americke kabine. Kiperi i cisterne su druga prica, oni imaju mesta za to. Ovde se sve podredilo tome da se dobije sto veci prostor za teret, a tamo za coveka.
@ ... - kao orman koristim mali bunker iza rezervoara, sto je malo zajebano kad se probudis pa hoces da se obuces, a napolju -5, onda mora da se trckara oko kamiona... A termos mi je crkao - polomila se drska :( :):):)
 
ova je najmanja iz volvo-a, ove nove FH su da te strah uhvati... imaju prostora, ne brini, prosle bi u Americi.
a opet, mislim da su evropski kamioni agilniji od americkih, jer im je manji medjuosovinski razmak a snage motora poprilicno iste.
 
Koliko u proseku kamioni imaju konja u Evropi? Recimo koliko tvoj ima?

Jel taj Volvo o kome pricas lici na ovoga?

volvotruck.jpg
 
Samo nastavi da vredjas i ja ti garantujem da neces nijedna komentar ostaviti u sekciji Automobilizam.

A sad sto se tice ovog drugog dela poruke: kad moj cale, koji je kamiondzija vec duze vreme i koji je vozio kamione i u Evropi i u Americi kaze da su Americki kamioni daleko bolji, sigurno cu njegovo misljenje ozbiljnije shvatiti nego tvoje koji pravi Americki kamion si video jedino na slikama (i ne, Mack motor u Volvu se ne racuna kao Americki kamion).
Ona kabina na tvoj kamionu je kao da je za patuljke pravljena. Nije mi jasno kako neko moze u tako malom prostoru da provede 5-6 dana sedmicno.

Zasto bi normalan covek provodio 5-6 dana u kamionu, kada u evropi imas motel na svakih 20km? Brate, posle 3 dana ti je vec muka i od kabine i od puta. Ispravi me ako gresim...
 
Zasto bi normalan covek provodio 5-6 dana u kamionu, kada u evropi imas motel na svakih 20km? Brate, posle 3 dana ti je vec muka i od kabine i od puta. Ispravi me ako gresim...

Da ti objasnim kako sistem kamiondzija funkcionise u Americi. Soba je oko $50, znaci kamiondzija bi potrosio $250 sedmicno ($1,000 mesecno) samo na hotel. Pored toga, ko ima vremena da kad recimo dodjes u New York City da ides traziti motel? Izgubis mnogo vremena, a kamiondzije spavaju mozda 3-5 sati maksimalno preko noci (cesto i manje).

Tako da ne samo da potrosis gomilu novca na motel, vec i izgubis dosta vremena, a time is money.

Kamiondzije koji provode noci u motelima ne zaradjuju mnogo, to ti garantujem. Zarade mozda taman toliko da pokriju racune.
 
U Evropi imas ogranicenja: smes da vozis 8 sati u kontinuitetu (eventualno se to vreme moze produziti za 1 sat), posle cega mora uslediti odmor od najmanje 8 sati, a ukupno vreme provedeno za volanom u toku jedne nedelje ne sme preci 40 sati. Verovatno je, uz daleko manje razdaljine naravno, i to razlog sto se evropski kamoni toliko razlikuju od americkih.

"You can't mix grandmothers and frogs" - Vuk Draskovic :wink:
 
Sta je to?

Imas papire koje moras pokazati ako te recimo na vagi odluce detaljno kontrolisati. Ali to uvek mozes namestiti i napisati da si krenuo ranije nego sto ustvari jesi. Mada to ne mozes uvek uraditi jer cesto traze da im pokazujes ticket koji dobivas na ulasku u svaku drzavu.
 
Tahograf je uredjaj koji na listic upisuje podatke o trajanju voznje, brzini kretanja i sl. tako da kad te pandur zaustavi on trazi tahograf i odmah vidi jesi li isao brze nego sto treba, tj. da li si vozio duze od propisanog. Takodje vlasnici kamiona na taj nacin kontolisu vozace, kako se ophode prema kamionu.

Najjednostavnije da ti objasnim, to je brzinomer koji pamti kojom si brzinom isao...

tahograf.jpg


VIP%20Listic%20prednja%20strana.jpg


Ono prvo je tahograf, a drugo listic. Postoje dnevni i nedeljni listici, koji se menjaju svakodnevno, tj. posle 7 dana. Sat koji se nalazi u okviru tahografa okrece listic, a igla pisaca po njemu ispisuje liniju koja predstavlja brzinu kretanja (pogledaj pazljivije, na listicu se vide podeoci 20, 40, 80,...,140km/h).
Sva teretna vozila cija najveca dozvoljena masa prelazi 3500kg duzna su da imaju tahograf.
 
Vidis... kada imas ogranicenje 8 sati, soba ti ne treba. Sem toga, taj kamion koji ima tako luksuznu sobu integrisanu, kosta 50 hiljada eur vise nego onaj bez sobe... sta mislis, koliko mozes da spavas u hotelu za 50.000 eur? (1250 noci po tvom cenovniku). Ako racunas 5 noci nedeljno da provodis na putu... to ti je 250 nedelja... ili 5 godina. Taj kamion tek dolazi u pricu rentabilnosti posle 5 godina takvog rezima... i gde je tu matematika?
 

Back
Top