Naglasak?

gost 39034

Elita
Poruka
20.782
Da li mislite da osobe koje se dosele u neku novu sredinu treba da prihvate tamosnji naglasak, ili da se drze svoga "za vijeki vjekov"? Ako uzmemo Beograd kao tipican primer-da li poceti da pricas beogradskim naglaskom, ili i dalje "lelekati" i "bonati"?
 
Pa iskreno zavisi sve od coveka , AJDE DA MI NEKO KAZE KOJI JE CRNOGORAC POCEO DA PRICA PO BEOGRADSKI , NE TREBA DA SE MENJA NAGLASAK , ali nezgodno je kad radis u nekoj ozbiljnoj firmi ..... ali sta da se radi , ja zivim i radim u Beogradu i nikad nisam pricao MISIM OVO ONO , KAPIRAS , ****** .... ali neko to sa strane voli pa hoce da ispadne mangup !!!! ALI MISLJENJA SU RAZLICITA PA DA VIDIMO STA OSTALI KAZU !!!
 
Beooooogradski naglasak je meni najodvratniji naglasak u Srbiji.
Jedino crnogorci imaju ruzniji.

I mislim da treba zadrzati svoj gde god da odes ne menjati ga :cool:
 
Ja nikada ne bih promenila naglasak .... ma koji grad da je u pitanju. To je stvar nostalgije, patriotizma i šta ti ja znam čega već.

Meni je jako simpatično kada čujem da neko nije odavde i fura taj svoj ''naglasak'', nego kad neko ko nije odavde počne da mi se folira i pokušava da ispravi svoj akcenat u što kraćem roku.
 
Treba se chovek uvek prilagoditi sredini u kojoj zivi, pogoto ako je dosao iz neke selendre u grad... najveci primitivci i tupadzije su ljudi koji zadrzavaju svoj akcenat po svaku cenu.... ja licno kada bih otisao u inostransvo tezio bih da pricam tecno jezik koji je tu glavni i da se prilagodim sredini u kojoj sam odlucio da zivim... loopi, totalno si me razocarao sada... nisam znao da si toliki glupak.. :lol:
 
Ja, posle nekog vremena razgovora, počinjem da pričam istim (varijacijom) naglaska osobe sa kojom pričam. Ne znam, to mi je nekako pomalo i poštovanje onog s kim pričaš... Ali ne radim to namerno.
Iskreno, ako je neko u poseti, nemam ništa protiv da priča svojim naglaskom. Ali, ako si se preselio iz nemam pojma, pičkovca na Mlavi, i tu si da ostaneš, e, jeb'ga, moraš se menjati... Uklapanje... Kontaš???
 
Steffan:
loopi, totalno si me razocarao sada... nisam znao da si toliki glupak.. :lol:

Zasto sam te razocarao, zato sto tvrdim da Beooooogradjani imaju najruzniji naglasak ili zato sto mislim da ne treba menjati svoj?

Znas ono : Budi svoj, sledi svoje instikte ;)
Lako je se utopiti u bezlicje mase, covek treba da ima nesto svoje prepoznatljivo, pa makar i to bio naglasak.
Ljudima ce uvek biti simpaticnije da cuju bosanca koji prica svojim jezikom, nego nekog bosanca sa "ovo ono, brateeeee, yebote" i sl.
 
NatasaNatasa:
Ja nikada ne bih promenila naglasak .... ma koji grad da je u pitanju. To je stvar nostalgije, patriotizma i šta ti ja znam čega već.

Meni je jako simpatično kada čujem da neko nije odavde i fura taj svoj ''naglasak'', nego kad neko ko nije odavde počne da mi se folira i pokušava da ispravi svoj akcenat u što kraćem roku.
Istog sam misljenja:-)
 
loop:
Zasto sam te razocarao, zato sto tvrdim da Beooooogradjani imaju najruzniji naglasak ili zato sto mislim da ne treba menjati svoj?

Znas ono : Budi svoj, sledi svoje instikte ;)
Lako je se utopiti u bezlicje mase, covek treba da ima nesto svoje prepoznatljivo, pa makar i to bio naglasak.
Ljudima ce uvek biti simpaticnije da cuju bosanca koji prica svojim jezikom, nego nekog bosanca sa "ovo ono, brateeeee, yebote" i sl.

Ocigledno je da nemas pojma o cemu govoris... beoooogradski akcenat koji ti navodis je akcenat isfoliranih ulicnih kretena, znaci klasican sleng... pravi beogradski akcenat ne postoji ako bolje razmislis... bez imalo namere da se hvalim na bilo koji nacin, uglavnom Beogradjani pravilno izgovaraju reci onako kako treba da se prica srpski.. svaki izgovor koji je drugaciji od toga naziva se akcentom... ja nemam akcenat, pricam normalan srpski jezik.. i to sto sam Beogradjanin nema nikakve veze s tim... ima ljudi koji nisu iz Beograda koji normalno pricaju srpski, bez akcenta... a to su uglavnom ucheni i obrazovani ljudi... e moj loopi loopi, dobar si samo kada treba da se lupeta o nechemu.. :lol: ali i pored toga si mi drag, dodji vamo da se mazimo... heheheh :lol:
 
Ne loopaj moooolim te, Beoooogradjani imaju naglasak i to 90% Beoooogradjani, i naglasak im je bas to otezanje.
Najpravilniji srpski jezik se prica u Pozezi nekih 50Km od mene, zato mojne mi ti pricas o pravilnosti, moooolim te Beoooogradjanine :lol:
 
Treba naravno zadrzati svoj naglasak (ne na silu,nego ko ostane nek ostane...) jer sa svakom promenom menja se i neciji identitet. A zasto da to radimo i da se utapamo u masu kojoj em ne pripadamo em ne poticemo?
 
E za to nisi u pravu................ali posto od mene niste navikli na duge postove.......ostacete uskraceni za odgovor.................zasto nisi u pravu................
 
malavelika:
Da li mislite da osobe koje se dosele u neku novu sredinu treba da prihvate tamosnji naglasak, ili da se drze svoga "za vijeki vjekov"? Ako uzmemo Beograd kao tipican primer-da li poceti da pricas beogradskim naglaskom, ili i dalje "lelekati" i "bonati"?

Nema šanse da promeniš naglasak. Neko ko je čitavog života gutao samoglasnike, najeo se bespovratno. Unjkaj, pričaj onako kako si naučila, niko ti neće zameriti.
Ja npr. počnem da otežem kad odem u NS "Voz za Novi Sad polazi za 25. minuta. Pooooonavaljam - voooooz je stigao u NS"....
Ponekad zna i da bude simpatično.
Samo budi prirodna.
Normala, ba..
 
loop:
Ne loop, Beoooogradjani imaju naglasak i to 90% Beoooogradjani, i naglasak im je bas to otezanje.
Najpravilniji srpski jezik se prica u Pozegi nekih 50Km od mene, zato mojne mi ti pricas o pravilnosti, moooolim te Beoooogradjanine :lol:

hahahah dobro i sta to sada znaci, da neces da se mazimo?!?! :lol:
 
Mislim da ja imam najgoru kombinaciju uzas naglaska.Kad pricam srpski imam naglasak na nemacki i ne umem da kazem r nego na svapskom, pa mi umiru od smeha kad sam u Srbilendu, ali mene bas briga ja parlam pun gas i lepo mi je:-)
 
Steffan:
Kada bih ti kazao sta mislim o tome sto si napisala sigurno bi se naljutila, tako da nista necu napisati... :roll:
Napisi sta god hoces, sasvim mi je svejedno...
Ja sam od onih koji vec nakon par dana boravka u nekom drugom kraju, uhvati sebe kako pocinje da mijenja govor... I, ne zelim da me zbog toga neko proziva folirantkinjom...
Isto tako, ljude kojima je tesko da promijene govor, ne treba osudjivati zbog toga...
Glupo mi je cuvanje vlastitog izgovora po svaku cijenu, isto kao sto mi je glupo i mijenjanje po svaku cijenu... Osim ako ti to nije vazno za posao i sl...
 
pa ako hoces da se prilagodis,prilagodi se,ko ti brani..ako neces.. svejedno..ja strasno przo primam druge naglaske.dovoljno je jedan dan da provedem negdje da posandrcam.na raznim selima,gradovima,na moru.. najlakse bih primila beogradski i ikavski. tj,dalmatinski...
 
Steffan:
Treba se chovek uvek prilagoditi sredini u kojoj zivi, pogoto ako je dosao iz neke selendre u grad... najveci primitivci i tupadzije su ljudi koji zadrzavaju svoj akcenat po svaku cenu.... ja licno kada bih otisao u inostransvo tezio bih da pricam tecno jezik koji je tu glavni i da se prilagodim sredini u kojoj sam odlucio da zivim... loopi, totalno si me razocarao sada... nisam znao da si toliki glupak.. :lol:

Mislim da pretjerujes, tacno je da ne treba zadrzati akcenat po svaku cijenu, posebno ako nije gramaticki ispravan, ali sa druge strane zasto bi neko mjenjao jekavsko ili ijekavsko narecje u ekavsko.
Odlazak u inostranstvo je nesto drugo, iz prostog razloga sto si "osudjen" na komunikaciju sa ljudima koji ne razumiju tvoj jezik. Mada da se ne lazemo i u inostranstvu, tipa Njemacke, ces nauciti dijalekt koji se prica u tom regionu. Ako odes negdje drugo bices prepoznat po regionu odakle si dosao.
Jedna bolna istina za ljude iz Crne Gore je da dolaskom u Beograd "teze" k' tome da istaknu svoje porijeklo iz CG, pa koriste jedan od najgorih akcenata srpskog jezika, a to je "podgoricki" akcenat. Ovo je bar meni vrlo tesko razumljivo s obzirom da ljudi sa prostora sjeverne Crne Gore i Stare Hercegovine sa stanovistva akcentovanja mozda pricaju "najcistije" srpski jezik ijekavskog narecja.
 
Što se čini? Yebeš li što?
KAĆEMO namore? :lol:


Meni je sve to igra i lepo je što smo različiti.
Oni koji imaju potrebu za promenom akcenta, imaju baš problema sa sobom (i predsobljem, naravno). A i ne može nekad da se menja, pržite se bezveze.

Većina Beograđana priča nepravilno, ali kad primetim akcentovanje na prva dva sloga na TV, popi3dim momentalno..
 

Back
Top