post

palcica:
Posto nisam toliko upucena u ovo cula sam da ima dana kada se posti na vodi na ulju..kako znati koji dan sta se sme jesti?!

Za vrijeme Božićnoga posta, ukoliko se ne čuvaš za Svetu tajnu pričesti postiš na ulju svih dana, izuzev SRIJEDOM i PETKOM kada se posti ISKLJUČIVO na vodi. Ukoliko se spremaš za Svetu tajnu Prišešća i Ispovijedi, postiš čitavu sedmicu (ponedeljak-nedelja) na VODI i u nedelju se pričešćuješ na liturgiji. Božićni post počinje sutra, i traje do Božića 07.01.2006. godine.
Inače, Božićni post spada, pored Petrovačkog posta u najmanje stroge postove, za razliku od Vaskršnjeg posta koji traje 7 nedelja, ISKLJUČIVO na vodi, izuzimajući PRAZNIK BLAGOVIJESTI (Bogorodičin Praznik i Cvijeti) kada se posti na ulju. Na dan Stradanja Isusova- Veliki Petak izbegava se i uzimanje vode do 4 sata poslije podne (zalazak Sunca).
Svim Vjernicima Srpske Pravoslavne Crkve želim srećan početak Božićnoga Posta! :razz:
 
Post bez hrane a samo na vodi je prva tri dana posta,a za to na ilju i vodi nisam sigurna mada mislim da je to samo ko želi,kao i sve ostalo jel.I u slučejevime kada pop ili vladika to zamoli jer je neznam na Kosovu opet rusvaj ili neka bolest itd.Barem je Atanasije tako radio kod nas,a sada Grigorije.
 
ANĐEL:
Post bez hrane a samo na vodi je prva tri dana posta,a za to na ilju i vodi nisam sigurna mada mislim da je to samo ko želi,kao i sve ostalo jel.I u slučejevime kada pop ili vladika to zamoli jer je neznam na Kosovu opet rusvaj ili neka bolest itd.Barem je Atanasije tako radio kod nas,a sada Grigorije.

Ne brini sestro, apsolutno provjereno...toga se pridržavam već nekih 5 godina....Post bez Hrane je samo na Veliki petak....A kada se posti SRIJEDOM i PETKOM na vodi jedeš sva tri obroka, normalno, trudiš se da se ne prejedaš....
 
Prva i zadnja nedelja posta su na vodi. Ostali dani na ulju a nedeljom moze i riba. Inace, post bez pricesca je samovoljan i kako bi rekli, neregularan jer svrha posta je pricesce koje takodje ne moze bez ispovesti.
 
palcica:
Posto nisam toliko upucena u ovo cula sam da ima dana kada se posti na vodi na ulju..kako znati koji dan sta se sme jesti?!
ПРВА И ЗАДЊА СЕДМИЦА ПОСТА ЈЕ НА ВОДИ
СВАКИ СРЕДА И ПЕТАК СУ НА ВОДИ
НЕДЕЉА МОЖЕ И РИБА, А ОСТАЛИ ДАНИ СУ НА УЉУ
Е ВИДИШ САДА МОГУ ДА ТИ ДАЈУ БЛАГОСЛОВ И ЗА ДРУГУ ВРСТУ ПОСТА АЛИ ТО ТИ ЈЕ УЗ ДОГОВОР СА ДУХОВНИКОМ, ИЛИ АКО ПОСТИШ ПРВИ ПУТ ОНДА МОЖЕШ НА УЉУ УЗ РИБУ НЕДЕЉОМ.
КАДА ЈЕ НА ВОДИ ЗНАЧИ СВО БИЉЕ КУВАНО НА ВОДИ БЕЗ УЉА
КАДА ЈЕ НА УЉУ ЗНАЧИ СВЕ БИЉЕ КУВАНО НА ВОДИ СА УЉЕМ + (АЈВАР,ПИНЂУР, ЏЕМ, МАРМЕЛАДА, НАПОЛИТАНКЕ АЛИ СРБСКЕ, МЕДЕНО СРЦЕ, ПОСНА МАЈОНЕЗА, ИМА ПОСТАН СИР ОД СОЈЕ, СОЈА, ИТД)
А РИБА ЗНАЧИ СВЕ ВЕЋ НАВЕДЕНО СА РИБОМ
 
ok sad se radi o tvom uqsu?....to tvom uqsu?!?!?!....napisao sam neshto poput koji tje ti ovo ****....i sad ja vredjam??!?...jel si to namerno ostavio prazninu da ostane pitanje shta je to moderator obrisao a ja tako pogano napisao????????

jel skini mi se s qrca uvreda il izreka?....mozhda ti nije po uqsu...

oh oprosti meni greshnom....
 
el me to chikash???
zar da se spustim na taj nivo???
iskreno...zabole me sfinkter

sad dal sam opsovo....mozhda imam neki ulqs....pa od sedenja....

ok poruka je svhatjena....ti si moderator....izvini i sve....nije bilo na mestu da te provociram i da ti tako neshto svashta psujem i kojeshta....netju vishe....

ma ko te yebe - ne vredi....jache od mene...nisam karakter....
 
AntunTun:
el me to chikash???
zar da se spustim na taj nivo???
iskreno...zabole me sfinkter

sad dal sam opsovo....mozhda imam neki ulqs....pa od sedenja....

ok poruka je svhatjena....ti si moderator....izvini i sve....nije bilo na mestu da te provociram i da ti tako neshto svashta psujem i kojeshta....netju vishe....

ma ko te yebe - ne vredi....jache od mene...nisam karakter....
29.gif
 
AntunTun:
el me to chikash???
zar da se spustim na taj nivo???
iskreno...zabole me sfinkter

sad dal sam opsovo....mozhda imam neki ulqs....pa od sedenja....

ok poruka je svhatjena....ti si moderator....izvini i sve....nije bilo na mestu da te provociram i da ti tako neshto svashta psujem i kojeshta....netju vishe....

ma ko te yebe - ne vredi....jache od mene...nisam karakter....
Neka bude tako.
 
ni ja ne kazem da ne treba da rade...
al mislim da pribliziti se bogu ili svecu zahteva malo vece angazovanje od toga da ne jedes meso mesec dana, ili da sedis na glavi ili ne znam sta....
 

Back
Top