Koji Linux za pocetnika?

Posto si pocetnik u Linuxu a treba ti modemska konekcija, savetujem ti SuSE 9.3 Pro i kupi Intel 536EP Data Fax Modem, drajvere cu ti ja poslati na mail.

Sto se tice zvucne, pricaju gluposti, na toj distribuciji rade sve zvucne. Kupi neku malo bolju, imas ih za 7-8 evra. Jeste ta distribucija malo slozenija za rad ali svaki hardver radi bez problema.

Jedino modem Agere Systems PCI Soft Modem ne radi jer ne postoje drajveri za njega.

Javi sta si odlucio!!!
 
hello linux users,
Od skoro sam nabacio SUSE 9.1, i imam intelov modem (chini mi se intel 537ep). U svakom sluchaju, skinuo sam Intelov driver, radio sve po upustvu, i prijavljuje mi error kad ukucam "make 537" . Mozda je zbog mog kernela (kernel 2.6.4-52 ), jer su drajveri za kernel 2.60.80.0 .
Chitao sam kako se za svaki kernel kompajliraju posebni drajveri, ali ja za to definitivno josh nisam sposoban :)

bio bih extremely zahvalan ako bi mi neko pomogao ......
thx
 
Pogledaj na ftp.suse.de ili nekome od mirrora. Postoji RPM koji možeš skinuti odatle.

BTW, što se tiče početničkih linux distroa: Ubuntu (trenutna 5.10) ili Suse (Trenutna stabilna verzija 10.0)
 
Ne znam za SuSE 9.1 ali za 9.3 pro imam drajvere za Intelov 537ep. Drajvere i patch i sve ostalo. Ako ti treba samo se javi. Poslaću ti.
RPM je file format sličan Windowsovom .exe formatu. Ako koristiš SuSE sve što je u RPM formatu možeš veoma jednostavno da instaliras, naravno, ako je verzija za tvoj SuSE... To sve zavisi od kernela kao i od arhitekture i verzije SuSE-a.
Inače SuSE koristim još od verzije 9.0. Windows nemam već skoro dve godine. SuSE je najbolji. Bar za mene. Sve radi. Čak i fax.
Pingvinski poz.
 
@jozefk
ovaj post sam postavio na drugom mestu ali ocigledno da od tebe mogu naci vise pomoci

so here goes nothing

linux

Posto sam pocetnik (sam svoj majstor)
treba mi pomoc oko linuxa.

Treba da instaliram linux na dva racunara pa mi je potrebna preporuka,
koji linux, gde da nadjem drajvere, programe i literaturu koja je nezavisna

od CD-ova naravno..

ukratko cu napisati koja su to dva racunara i sta se zahteva od njih.

1vi racunar

Cyrix 266 (CPU 300MHz downclock)
64 MB SDram
PCI SVGA Rage pro + TV tuner (chip AGP x2)
Sound Blaster Yamaha OPLSA ISA
HDD 600MB
CD Teac
Floppy
Monitor 14" 640x480

Za ovaj racunar postavljam pitanje:

- Odakle da downloadujem neku stariju verziju linux-a i preporuka
- Drajveri
- Divx - Xvid codec
- MP3 player



2gi racunar

Intel cell 3.12 (CPU 2,4MHz overclock)
MB Intel chipset
SVGA AGP ABIT Siluro FX5700-E
512MB DDR
F/M Motorola SM56k
SB Sreative value 4.1
Realtek 10/100 lan
HDD 120GB
Combo LG
CD ASUS
HP Deskjet 710c
BearPaw 244bTA Plus WIA Scanner
Logitech USB MX510 Optical Mouse
floppy
Siemens Nixdorf 21" monitor
BTC tastatura model 9000A
4.1 JS Speakers


Za ovaj racunar postavljam pitanje:

- preporuke za linux vezane za verziju i proizvodjaca
- drajveri
- multimedia drajveri za misa i tastaturu
- Photoshop za linux ili slican program + user guide.pdf
- Premier za linux ili slican program + user guide.pdf
- c++ za linux
- SratCraft/BroodWar (video igra) za Linux
- program za rezanje CD-a
- preporuka za player pod linuxom za mp3 i divx
- program za image Alcohol 100% ili slican
- ICQ i Mirc odnosno primerna zamena
- AVP
- Mobile phone Manager Siemens c64 za linux
- Divx - Xvid, Quick time, Real time codec
- DVD to Xvid converter
- Sound forge
- Rar-Zip Arhiver.


Posebno mi je bitan ovaj slabiji
posto on ide u lokal (say No to Microsoft!)
Znaci gde da downloadujem ove stvari ili gde da ih nadjem
ili jednostavno predlog.
Postoji li IRC posvecen linuxu - koja adresa i kanal


Ko zna bilo sta o gore navedenom neka se javi, takodje ako
linux vec u sebi sadrzi dosta dobar program koji je gore vec
naveden tako da mi bolji ne bi trebao, molim vas navedite mi
njegovo ime i adresu gde bih mogao naci pdf objasnjenje za njega.

I na kraju, naravno, neki pdf opener kao acrobat reader.

Unapred hvala na svakom postu koji mi moze pomoci.
 
E, pa, ovako:
Da krenemo od pocetka.
Preporuka za distribuciju je SuSE. I to 9.3 Pro. Mozda je poslednja 10.0 verzija bolja, ali je jos nisam probao licno. Treba da mi stigne svaki cas. Svejedno, 9.3 radi kao zmaj.
Drajvere i programe imas odmah na CD-ovima. Tako da ne moras skoro nista posebno da trazis osim toga. Konkretno, cini mi se da treba samo MPlayer i kodeci za Divx i ostale formate. Da, trebace ti i Audacity koja je skoro potpuno ista kao SoundForge, samo sto je besplatna. I treba ce ti Lame zbog MP3. Cini mi se da je to sve sto se tice ovog pasusa. Da, dodacu jos par linkova odakle mozes da poskidas sve to. Na prvom mestu Packman taj mi se najvise svidja. Znas malo mi je problem da se setim odakle sam tacno sta poskidao. Nemam obicaj da to pamtim, to Google radi umesto mene :) U svakom slucaju sve sto budes trazio, prvo trazi na Packman-u! Sve sto ne nadjes ti javi pa cu ti pomoci, da ne bih sad to sve radio ako ne bude potrebe.
Za literaturu ne znam kakva te posebno zanima. Ja nisam citao posebne knjige u vezi programa nego sam sve resavao citajuci Help ili Manual i tsl. A sto se tice knjiga, sve koje sam citao su samo za UNIX. Znaci za administratore i tsl. I te sve knjige imam samo na engleskom. Sto meni licno ne smeta, cak sta vise, jedino mi tako i odgovara. No, dobro. Idemo dalje.
Za ovu prvu masinu ti mogu reci da mozes da stavis i poslednju verziju SuSE-a ako ce da radi. Nisam bas siguran. Pogotovo ne KDE, ali ostalo bi mozda i radilo. A ako bas hoces neku stariju verziju mozes videti na DistroWatch pa izabrati distribuciju. Ili ako bas hoces neki stariji SuSE onda na tom istom sajtu i to ovde. Mislim da ja nisam koristio stariju verziju od 9.0. Da, nisam napomenuo, ali to se podrazumeva, sve sto skidas sa Net-a za neku verziju Linux-a mora biti bas za tu verziju, naravno. Znaci ako na jednu masinu stavis 9.0 na primer, a na drugu 10.0 onda moras skidati sve sto skidas posebno za jednu posebno za drugu masinu itd.
Drajveri se instaliraju sa istih CD-ova odakle i citav OS. Odatle se u stvari sve instalira. Ne znam da li znas, ali Linux nije kao Win. Kada instaliras Linux instalirao si i sve drivere i sav software. Osim ako si nesto namerno izostavio.
MP3 player - XMMS. Cak je i po izgledu slican WinAmp-u. Ali i amaroK je odlican. A, ha, da. Ovo je za prvu masinu. Pa, vidi. Ako ti na toj prvoj masini ne bude radio KDE ili Gnome onda ces pustati muziku iz konzole. I ne samo to, nego ces sve raditi iz konzole. Vise - manje. Sto se, na primer, meni licno veoma svidja. Ne znam koliko znas engleski, ali u tom slucaju ce ti to veoma trebati. Sve sto hoces da odradis u konzoli, a ne znas sa cime ili kako, proveri sa naredbom
apropos [razmak] pa to sto bi hteo da odradis.
Primer:
apropos mp3 [enter] i dobices ovako nesto:
lame (1) - create mp3 audio files.
E sad, da bi video kako da koristis nesto od toga sto dobijes kucas man [razmak] naziv naredbe. Nekad ces dobiti citav spisak naredbi koje su vezane za to sto si trazio (pitao). Sve zavisi sta si ukucao posle apropos...
Primer:
man [razmak] lame [enter]
I dobices uputstvo za upotrebu naredbe lame u konzoli. Uputstvo listas sa PageUp i PageDown ili strelicama gore dole.

Za ovu drugu masinu nema sumnje da je po meni najbolja varijanta SuSE. Ako hoces ti mozes da probas i sa 10.0 verzijom. Intel, u, pa to mi se svidja. Ne znam da li sam u pravu, posto sam stavljao Linux i na AMD i sve radi odlicno, ali mi se cini da se Linix bolje slaze sa Intelom. To bi trebao da kaze neko iskusniji.
Idemo redom.
Za tu graficku moras sam videti sta se desava. Mislim, radice ona, nego za 3D akceleraciju. Radio sam samo sa ATI i nVidia. Za nVidia ti treba driver a za ATI mi nije trebao, na primer.
Dalje. Imas Motorolin modem, je li? Ako je eksterni radi ce bez ikakvih problema. Eksterni to znaci da se kaci na Serial ili Parallel port. Ali ne bih rekao zbog SM oznake koju si naveo. Izgleda da je PCI. Sto znaci da moras naci driver za njega. Probaj na Linmodems. Ali mislim da je jednostavnije nabaviti eksterni. A oni su i bolji. Jedino je software-ski modem malo problem u radu sa Linux-om, ali to sve zavisi koji je modem u pitanju, naravno.
SoundBlaster ce verovatno raditi. Hteo sam jednom da ga kupim ali ipak nisam. Slabo se bavim muzikom, osim sto je slusam. Znaci ja imam integrisani zvuk na maticnoj i tako je do sada bilo na svim masinama gde sam stavljao Linux, cini mi se.
Rezaci, CD-rom-ovi, Combo, hard i sve tome slicno radi bez ikakvih problema. A pogotovo LAN. Program za rezanje bilo cega se zove K3B. I njega takodje dobijes zajedno sa distribucijom.
HP Deskjet 710c. Ja ovde imam dva stampaca. Jedan je HP isto deskjet ali nije 710c nego stariji (3325) i on je radio odmah cim sam stavio Linux. Nista posebno nisam radio oko njega. Drugi je Laserski Canon LBP 1120 i za njega sam skinuo driver sa Canon-ovog sajta i sada i on radi. Ako tvoj 710c ne bude radio odmah, vidi driver na LinuxPrinting.
Skener? Skener mi radi. Isto je BearPaw ali ne 244bTA Plus nego 1200CU Plus. Ako se dobro secam i on je odmah radio. Samo treba da instaliras USB lib (USB library)(takodje i to imas na CD-ovima sa distribucijom). Ako ti ne bude radio, opet cu ti pomoci. Sto se tice programa za skeniranje, meni se najvise svidja Kooka.
E, sad, za multimediajlne drajvere za misa i tastaturu ne znam. Probaj da Google-as. To ne koristim. Sta ce mi to kad mogu da uradim precice preko obicne tastature? Desni klik na K pa onda otvoris Menu Editor i uradis precice koje god hoces. Vise - manje.
Umesto Photoshop-a imas Gimp. On je ekstra. Videces. Ja sam poskidao Tutorials ali ima oko 30MB pa nije bas za slanje mail-om. Evo to dva-tri link-a pa vidi sta se sve sa njim moze: GUG-Tutorials, GUG-Gallery i the GIMP - tutorial.
E za montiranje filmova i tsl. ima jedan program ali on nije bespaltan. To je prvi i jedini na koji sam naisao za Linux, a da nije Free. Pretpostavljam da ima i neki besplatni kao i za 3D sto ima nekoliko komada (Blender; KPovModeler), ali ne znam stvarno.
Za C++ imas krsa editora. Moj omiljeni je Kate. Anjuta radi isto ekstra. Imas i Jedit. On je vise za Javu ali moze da se radi i ostalo. Ja imam i Borland-ov JBX ali mislim da nema potrebe za tim u Linux-u. Zavisi ko sta radi. Ako je nesto u Linux-u odradjeno bas bas ekstra onda je to programiranje. Pa to je pravo uzivanje za mene. He he.
Ako ostavis Windows particiju sa instaliranim video igrama, sve ih mozes pokrenuti preko emulatora - wine. Pokreces ih u konzoli ali ih igras potpuno isto kao da imas Win. Upravo ovih dana citam o tome da li je moguce nesto slicno uraditi ako nemas Win praticiju. U svakom slucaju imas skoro sve igre i za Linux. Pregledaj ove sajtove: liflg, icculus, mozda ni ovaj nije los, ali to je forum LinuxGamers.
Dalje. Za rezanje bilo cega sam vec rekao K3B. Za MP3 XMMS ili amaroK, a za Divx i sve druge formate, pa i Windows-ove, je ubedljivo najbolji MPlayer.
Za Image Drive nemam blage veze. To mi nije trebalo nikad u zivotu, cak ni u Windows-u. Ne igram igrice.
Za ICQ i sve ostale IM imas nekoliko zamena u kojima mozes da se ulogujes odjednom na sve svoje Account-ove, koliko god da ih imas i koje god da su vrste. Meni se najvise svidja Gaim. U njemu se ulogijem i sa AIM i sa YIM i sa MSN i sa ICQ istovremeno! He he. A neki vise vole Kopete. I jedan i drugi podrzavaju jos niz drugih IM-a. Mirc mozes koristiti iz konzole a mislim da sam jednom koristio i neki x software ali sam zaboravio koji i da li, uopste. Da, ne rekoh malopre da imas i LICQ on je samo za ICQ u Linux-u. Cini mi se da sm ga skinuo sa Packman-a.
MobilePhone Manager-a imas krsa. Mislim da to nije nikakav problem u Linux-u. Bilo kako da ih povezujes sa kompom. Da li USB ili IR ili Bluetooth, svejedno, mislim da sve radi. Linux je zakon za mreze i bilo kakvo umrezavanje i povezivanje. Wireless internet radi ekstra u Linux-u, takodje.
A, ha kodeke ces naci u RPM formatu, cini mi se opet na Packman-u. Isti su kao i za Win.
Za SoundForge je to Audacity kao sto rekoh jos na pocetku.
Rar i Zip arhivera imas isto krsa i to ne samo Rar i Zip vec i krsa drugih formata, kao sto su: tar, bz2, gz, tar.gz, tar.bz2 itd.

Ne znam za IRC posvecen Linux-u, sigurno ima ali ja ne koristim.
Nemas neki pdf opener nego bas AbobeReader 7.0 (kao i sve ranije imas ga zajedno sa distribucijom)
A pdf objasnjenje nadji preko Google-a ili citaj Help u samom software-u. Help-ovi su dobro odradjeni. Posebno za OpenOffice...
Je li dosta? HE HE HE.
Inace, nisam odgovorio ranije jer sam na Net-u tek od 17:00 pa na dalje.
Pozdrav svima!
Pa uzivaj kao pravi pingvin :)
 
Poslednja izmena od moderatora:
Pozdrav svima

Ovako stoje stvari. Upravo sam instalirao Linux Suse 8.1 ali potrebna mi je pomoc oko drivera za graficku karticu i monitor, posto sam Suse 8.1 nema podrsku za Ati Radeon 9600, i novije Samsungove monitore Syncmaster ( 757 dfx). Inace imam i Suse 10.0 ali ocigledno da cd dvd nije bio dobro narezan pa sama instalacija nije mogla ni da krene. Izgubio sam zivce pokusavajuci da ga pokrenem. Inace takodje sam pocetnik sto se tice linuxa, nikada ga ranije nisam koristio.
 
8.1 ? mani se toga covece. sto se tice tog DVD-a sto imas sa SuSE 10.0, ne mora da znaci daje lose narezan, mozda samo nije bootabilan. u tom slucaju imas na njemu ISO image koji treba da narezes na CD i pocnes instalaciju sa tim CD-om a kasnije, kada se bude trazilo, nastavis sa DVD diskom.
inace, ja sam pre dan dva stavio 10.0 i, naravno ima drajvere i za ATI i za monitor. isto koristim ATI graficku i Samsungov monitor samo druge modele.
uvek mozes da se javis, ako imas nekih problema, pa cemo resiti to vec :)
pozdrav.
 
Oba Linuxa su dobra. Odnosno to su jedni od najboljih distibucija. SuSE i RedHat. Dobar je i Mandrake. Ja koristim iskljucivo i samo SuSE. Dobro, ponekad koristim i Knoppix, ali on se dize sa CD-a. Koristim SuSE zato sto sam na njega navikao i njega sam prvo poceo da koristim. A mislim da je jednostavniji za instaliranje i podesavanje zbog YAST-a. Ali to je opet sve stvar ukusa. Ko sta voli nek' izvoli :D
Sto se tice tog 536ep modema, ja imam drajvere samo za SuSE 9.3 Jos nisam probao sa ovom novom verzijom 10.0. Imam pravi externi modem pa mi se ne zuri sa tim ;)
Ako ne moze da nadje autoconf.h ili bilo sta drugo, mislim da je problem sa drajverom ili sa verzijom drajvera. Tj. mozda drajver nije za tu verziju Mandrake-a
 
Nedavno sam instalirao SuSE 10 i više sam nego zadovoljan. Znatno je bolji od 8.1. Uspeo sam da instaliram drajvere za 836ep bez naročitih problema. Inače, Intel je na sajtu dao drajvere za neki Mandrake - nisam siguran da li za 9 ili 10.
 
sorlaag:
Nedavno sam instalirao SuSE 10 i više sam nego zadovoljan. Znatno je bolji od 8.1. Uspeo sam da instaliram drajvere za 836ep bez naročitih problema. Inače, Intel je na sajtu dao drajvere za neki Mandrake - nisam siguran da li za 9 ili 10.

i bices vise nego zadovoljan kada pocnes nesto da kompajliras za tim novim gcc-om .
jos je u alfa fazi i zelim ti puno srece ali za svaki slucaj neka ti na stolu budu kutija aspirina,boks cigara i BURE jake kafe veruj mi trebace ti za gcc 4.x.x.

Inace novi suse ima malo poboljsane performanse u odnosu na ranije verzije pa je nesto brzi ali gcc nije za oprastanje i savetujem onom kome se ne zuri da saceka sledecu verziju ili bira drugu distribuciju
 
Meni za sada sve radi odlicno u ovoj novoj verziji SuSE-a (10.0). Dosta toga je poboljsano, kao i uvek kada izadje novija verzija.
Ali i onaj stari (9.3) je radio odlicno, takodje. Ipak mi se malo vise svidja ovaj novi.
A sto se tice gcc-a, pa nesto sam kompajlovo i cini mi se da ne radi bas tako lose. Ne znam sta si ti radio ali meni radi sve skroz dobro.
 
pa recimo da kompajliranje raznih drajvera nije jaca strana te verzije gcc-a a inace
stvari kojem zahtevaju vfl2,vfl i bilo kakvu manipulaciju x serverom se prilicno problematicno resavaju doduse resavaju se ali ne bas najsrecnijim metodama vec brute force metodama gde se ne gledaju zavisnosti itd.itd...
 

Back
Top