SLICICE GITARA

W.A.S.P.:
Ajmo muzicari......vase,tudje sa sajtova.itd.....itbl........


Ako hoces da gledas Vintage gitare poseti sajt jednog od najveceg poznavaoca te oblasti, George Grhun-a, http://www.gruhn.com/ , imas tamo na stotine pravih relikvija.
Mada imas na hiljade sajtova na ovu temu, ovo sto sam predlozio je samo za pocetak.....

Ovo sto si ti postavio , hmm.......ne znam kako to da nazovem.

A ako neko hoce da nauci nesto o istinski vrednim gitarama, istoriji, i svim bitnim detaljima vezanim za prave vrednosti, preporucujem izvanredan sajt :
http://www.provide.net/~cfh/value.html
Dosta slika, detalja vezanih za izradu, godine proizvodnje, vrednost na Vintage trzistu, itd.......
 
* * * * *
 

Prilozi

  • lp5bc2.jpg
    lp5bc2.jpg
    27,6 KB · Pregleda: 11
nikodim:
Naravno da nema... ali ni Gibson nije los...

To su toboze vecite dileme Gibson ili Fender tj. Les Paul ili Stratocaster...generalno to je stvar ukusa posto su skroz drugacije gitare...ali objektivno Les Paul je kvalitetniji i naravno u vezi sa tim mnoogo skuplji...no to opet nema veze, jer je boja tona skroz drugacija...ja sam za Gibson! ...a i pokusaj unapredjenja Les Paula sa Paul Red Smithom iliti P.R.S. nije uspeo...napravili su fenomenalnu gitaru, ali pristupacnu samo uskom krugu ljudi (jer koriste mnogo sedefa i ruzinog drveta ;) )...tako da je Gibson i dalje mnogo rasprostranjeniji od P.R.S.-a...a P.R.S. vs Fender...jbg Fender ima tradiciju...i nemo gu mu nista...a ima mnogo boljih gitara...po meni je generalno i Ibanez bolji od fendera (odredjeni modeli, naravno)...zalim sto sam pre 7, 8 godina kupio stratocastera...al' dzaba sam ga prodao, pa mi jos vise zao... ;)
 
Hesse:
To su toboze vecite dileme Gibson ili Fender tj. Les Paul ili Stratocaster...generalno to je stvar ukusa posto su skroz drugacije gitare..

Naravno da je stvar ukusa, potpuno subjektivno misljenje kao proizvoid subjektivnog osecaja.... Ja ipak isam za takve dileme jer i jedan i drugi (Fender vs Gibson), su za mene odlicne gitare. Ne znam kakvo je misljenje ostalih ljudi na ovoj temi, oni su daleko bolji poznavaoci samog instrumenta od mene. :)

Hesse:
o meni je generalno i Ibanez bolji od fendera (odredjeni modeli, naravno)...

Da, da Ibanez ima par odlicnih modela... Samo, fiziski ni jedna gitara nije toliko lepa, kao Fender Stratocaster.
 
Sve zavisi sta kome lezi. Ta vecita borba izmedju Les Paula i Stratocasterce je mrtva trka. Meni licno ne lezi najbolje vrat od bilo koje Les Paul iako sviram i na njoj, dok ona mekoca Stratocastera jeste nesto predivno.
Ali i dalje stojim da je Gibson Flying Voodoo spoj svega najsavrsenijeg jer mi se cini kao apsolutni balans svih gitara. Prosto nema sta nije moguce odsvirati na njoj.
 
Hesse:
To su toboze vecite dileme Gibson ili Fender tj. Les Paul ili Stratocaster...generalno to je stvar ukusa posto su skroz drugacije gitare...ali objektivno Les Paul je kvalitetniji i naravno u vezi sa tim mnoogo skuplji...no to opet nema veze, jer je boja tona skroz drugacija...ja sam za Gibson! ...a i pokusaj unapredjenja Les Paula sa Paul Red Smithom iliti P.R.S. nije uspeo...napravili su fenomenalnu gitaru, ali pristupacnu samo uskom krugu ljudi (jer koriste mnogo sedefa i ruzinog drveta ;) )...tako da je Gibson i dalje mnogo rasprostranjeniji od P.R.S.-a...a P.R.S. vs Fender...jbg Fender ima tradiciju...i nemo gu mu nista...a ima mnogo boljih gitara...po meni je generalno i Ibanez bolji od fendera (odredjeni modeli, naravno)...zalim sto sam pre 7, 8 godina kupio stratocastera...al' dzaba sam ga prodao, pa mi jos vise zao... ;)

Ovo je siroka tema.........tesko je porediti babe i zabe jer se Gibson i Fender potpuno razlikuju u svemu. Tesko je reci sta je kvalitetnije, mozda Gibson i ma bolju zavrsnu obradu ali ne zaboravite da je Leo Fender bio veliki majstor i znao je sta radi i kako to radi. Pored mnogih, postoji razlika u sustainu koja ide u korist Fendera zbog drugacijeg nacina izrade, vrati nije lepljen za telo vec srafljen sto mu daje taj potreban sustain koji Gibson nema u toj meri. Sa druge strane, Gibsoni imaju kracu skalu od mislim 24 3/4 inca dok je kod Fendera onda klasicnih 25,4 inca i to takdje utice na zvuk u pozitivnom smislu iako je teze za sviranje. Itd....ima dosta toga .......da ne duzim.
Naravno , to je stvar ukusa i zavisi koji ti je zvuk potreban, ali jedna od najuniverzalnijih gitara koja je ikada napravljena jeste Telecaster, na njoj se moze podjednako svirati, klasican rock, blues, jazz (thin line model sa humbackerom na neck pozicji), country, i sve sto ti dusa pozeli, onaj njegov prepoznatljivi Twang je nesto jedinstveno!

Sto se tice PRS-a, mislim da oni u ovom momentu prave bolje gitare od konkurentnog Gibsona u svakom pogledu, posmatrajuci naravno uporedne modele po ceni, ovo sto kazes za rade jako skupe gitare, to su posebne custom izrade sa kojekakvim glupostima koje samo daju bolji izgled i to mnogo poskupljuje u zavrsnom racunu gitaru jer zahteva mnogo sati rucnog rada. Mozes danas kupiti izvanrednog PRS-a za US$ 2000, toliko kosta i Les Paul. PRS iam modele i od US$ 15-20 000 ali to je posebna prica.

Fender na zalost danas nije ni izbliza sto je bio za vreme Leo-a, znaci sve do 1966, posle toga to vise nije ta gitara. Mnogo losih Fendera sam video ovde po radnjama u Torontu, nadje se nesto da valja a to je onda prilicno skupo.
Spominjao sam pre ovde na forumu firmu G&L, to je firma koju je osnovao Leo Fender sa svojim nekadasnjim kompanjom iz Fendera, George Fullertonom. Oni prave danas bolje Fendere nego sto je sam Fender, izvanredna zavrsana obrada za menja para od Fendera. Fantasitican odnos cena/kvalitet.

Gretsch je posebna prica! Ne znam da li je neko od vas nekada svirao stare modele (pre 1970) , nista lepse za sviranje. Mislim da nisam svirao na lepse uradjenom vratu od modela 6120 Nashville Chat Atkins , ruka prosto sama klizi po vratu. Izuzetno uradjene gitare u svakom pogledu, jedinstveni pick up-ovi, kod prvih modela DeArmond Gretsch Dynasonic, kasnije Filtertron, ni jedan poznati pick up ne zvuci na ono sto je uradio Gretsch, jednistveno!

Uhhhhhh.....dosta za ovaj post.....
 

Back
Top