Vasa devojka i njene fantazije o svadbi.... vol. 1

commodore

Domaćin
Poruka
4.296
Elem, Decaci,
Sreli ste, je li, tu "savrsenu"... nije sponzorusa, ljubav cveta, cifra oko nule, mobilni prekontrolisan, najbolji drug derpe, keva udata, svastikin but trt trt trt, i sad pocnete da planirate svadbu...
(znam, znam.... Kum, Stari svat, Zastava i Rakija u tzv. bukliji... Opstina, Crkva, supa, sarma, pecenje, torta...)

Ali...

Sta mislite, kako ona zamislja istu?

a) Amercika varijanta - wedding march (na na nana, na na nana...), "I do", ... i sl... ?

ili

b) Realnu "Veliku Mrsnu Pravoslavnu Svadbu" i "vodanje u krug 3 puta" ?

Sta kazete?
 
HeBePoBaTaH_:
Mogu, ja sam masoret 8-)
Hahahhaha, kako te nerviram
Ne, bre, oba venčanja su bila u Sabornoj crkvi
Ne nerviras me... Zasto to mislis?
Svejedno, sad mi je jasnije.
Ako su oba vencanja bila u Sabornoj Crkvi, onda si ti Pravoslavac.
Pa onda izjavu : "ja sam masoret" posmatram u sasvim drugom kontekstu.

Ako krenem od osnovnog znacenja pojma masoret - naucnik (iako sama rec znaci - tradicija) - onda takodje nemamo sporova. Opisujes svoje interesovanje i zvanje hebrejskim terminom. U redu...

Jedino, morm da priznam, sto me cudi, je - kako kao krsten Pravoslavac ne verujes u Svetu tajnu Braka... To mi deluje mao... :roll: - ali to je "na tvoju dusu"... Nije moje da sudim...
Niti da ti se mesam u slobodu izbora.
 
Samo da kazem da na vencanju u pravoslavnoj crkvi kum ne mora biti pravoslavne vere.
Provereno! Kum mog ujaka je katolicke vere.
Mada to moze zavisiti i od crkve do crkve tj da li svestenik hoce da venca pod takvim okolnostima.
Onaj ko te krsti ne moze biti druge vere, sto je skroz logicno, jer ti dodje kao duhovni vodja...
 
Postoji predbračni ISPIT u crkvi, kada par odlazi kod sveštenika da vidi da li postoje smetnje za stupanje u brak (maloletstvo, krvno srodstvo itd.). Pre crkvenog venčanja trebalo bi da se prođu i Tri svete liturgije, ali se toga retko ko pridržava, a zatim sledi crkveno venčanje. Brak je doživotan, dva ostupanja: smrt jednog ili neverstvo. Predugovor je zakonska, svetovna forma.
I ti si u pravu, svakako. Poštujem.
 

Back
Top