DNK vs KULTURA

vazon:
Што се тиче Турака... Морамо занти да су турска племена дошла у Малу Азију у којој је тада живело нешто мање од десет милиона Грка и који милион Јермена. Турци су били далеко малобројнији, али су покорили Малу Азију. Временом је највећи део тог покореног становништва примио ислам, те су се претопили у Турке. Сви први Османски владари су се се женили Гркињама. Дакле имамо султана којем је мајка Гркиња, а затим је и он оженио Гркињу. Дакле, Турци у генетском смислу и нису Турци, него су највише Грци. Нешто касније, највећи део официрског кадра у Турској војсци чинили су Срби. Све у свему, јако смо измешани. На крају, Турци су Азијатско племе и вероватно су били косооки и имали су музику сличну Монголској итд. Музика коју називамо Турском није њихова него су у питању звуци који на овим просторима доминирају још од времена Старог Завета, Турци су само "ушли у машину" и прихватили то као своје. То им и није било тешко, будући да су генетски претежно Грци, Јермени, а има их много и са Словенским генима, ако баш хоћете...

Odlican post! odlicno ide uz ono sto sam rekao u: "ovi sto proucavaju sve to i imaju na umu samo "nacionalne identitete i etikete" koje i danas postoje. kao na primer slovene i turke"
ali bi bilo dobro da sada malo to pojasnim - sto ce biti lako uz prethodni post koji "potpisujem"! Dakle, danasnjim turcima uzmu gene na analizu i obrade ih i nadju slicne na balkanu i kazu da je balkan prepun turskih gena. a ne kapiraju da to ni nisu TURSKI geni, dakle onih turaka koji su dodli u malu aziju i pokorili je. to su geni koje oni imaju nakon mesanja sa jako mnogo starosedelackih naroda (osim navedenih grka i jermena bilo ih je jos dosta, ali sada se slabo secam imena...). Dakle, ono sto National Geog etiketira kao turski gen uopste nioje turski gen. Ali kako ga etiketirati kad, osim grka i jermena, mnogi narodi sa tih prostora i ne postoje! Kao sto na Balkanu vise ne postoje Dacani, Tracani, Kelti ni Iliri...

Dakle, problem je najvise problem imenovanja, tj etikete! Kako nazvati uopste neki gen koji ste negde, u nekom narodu nasli...?

A da li je uopste moguce saznati gene onih ljudi koji su izvoriste nekog naroda, npr onih starih turaka koji su dosli i pokorili malu aziju... jako tesko...

Tako da cela ta mapa ljudskih gena ne vredi mnogo sa etiketama koje nemaju osnovu...
vredi samo toliko da se vidi koliko su neki narodi medjusobno genetski bliski, ali se, realno gledano, ne moze tvrditi ni da su turci grci, ni da su balkanci turci, niti ista slicno... samo procenat srodnosti u genima

nadam se da ce korist od celog tog projekta biti bar u tome sto ce se znati kojim narodima treba koje krvi radi jacanja genetskog materijala. Skandinavcima npr definitivno treba genetski materijal s juga jer su genetski predisponirani za neke probleme krvotoka i srca, koje su na mediteranu jako retke (a nemaju veze samo sa ishranom vec i sa samim genima) OK svedjani i komsije to vec znaju, ali da li su svi toga svesni...?
mozda bi to jos i bila neka korist od celog projekta, ali ova imenovanja, etiketiranja i sl su obicna sranja...
 
Ja ne znam kakva korist od utvrdjivanja da li u meni dominira haplotip ovaj ili haplotim onaj? Kakve to sada veze ima?

Mislim da prvenstveno kultura i vaspitanje odredjuje ponasanje i stavove deteta bilo ono najcrnji Crnac iz najcrnje Afrike ili plavi Norvezanin sa dalekog severa. Kako ga vaspitamo, takvo ce biti...

Drugo, ne verujem nikakvim kvazi genetskim ispitivanjima jer ne znam:

1. Ko je sprovodio istrazivanja;
2. Gde je sprovodio;
3. Pod cijom dozvolom;
4. Koliki je bio uzorak ispitanika;
5. Ko je obradjivao rezultate;
6. Ko je nalozio ispitivanje;
7. Ko je objavio rezultate....

Frljamo se glupostima kojekakvih salabajzera i nadobudnih nigde-priznatih geneticara.
 
Wilkołak:
Ja ne znam kakva korist od utvrdjivanja da li u meni dominira haplotip ovaj ili haplotim onaj? Kakve to sada veze ima?

Mislim da prvenstveno kultura i vaspitanje odredjuje ponasanje i stavove deteta bilo ono najcrnji Crnac iz najcrnje Afrike ili plavi Norvezanin sa dalekog severa. Kako ga vaspitamo, takvo ce biti...

Drugo, ne verujem nikakvim kvazi genetskim ispitivanjima jer ne znam:

1. Ko je sprovodio istrazivanja;
2. Gde je sprovodio;
3. Pod cijom dozvolom;
4. Koliki je bio uzorak ispitanika;
5. Ko je obradjivao rezultate;
6. Ko je nalozio ispitivanje;
7. Ko je objavio rezultate....

Frljamo se glupostima kojekakvih salabajzera i nadobudnih nigde-priznatih geneticara.

dobrodosao na forum
 
Evo neki dan sam procitao da za analizu ljudskog DNK treba oko sest mjeseci uz koristenje 100 kompova i da kosta 20/30 miliona dolara tako da mi te fore o utvrdjivanju porijekla naroda sada zvuce manje uvjerljivo. Tekst je iz PC magazina
 
Haplo grupe I, R1a, i R1b su dominantne kod Srba s tim da je I najjaca i procentualno je zastupljena sa blizu 50% (48%). Na R1a i R1b otpada po 25 procenta tako da smo genetski mnogo blizi npr. Ircima nego Rusima. Rusima su recimo Nemci mnogo blizi..
 
Kojot:
Haplo grupe I, R1a, i R1b su dominantne kod Srba s tim da je I najjaca i procentualno je zastupljena sa blizu 50% (48%). Na R1a i R1b otpada po 25 procenta tako da smo genetski mnogo blizi npr. Ircima nego Rusima. Rusima su recimo Nemci mnogo blizi..

De, ne lupetaj molim te. Kakvi haplotipovi....ko je vrsio iztrazivanja a ko finansirao? Zbog cije babe zdravlja su vrsena ta istrazivanja.....de ljudi, ne nasedajte na te gluposti....
 

Back
Top