Duvan cvarci-kako se prave?

Ljudi ja mislim da ste omašili temu.Pitanje je koliko znam kako se prave duvan čvarci što me veoma jako i veoma hitno zanima.Koleginica iz okoline Valjeva mi je pričala kako oni tamo prave pa sam ja po sećanju probala ovde u Sremu da pravim.Ispali su mi slični ali opet nije to bilo to što sam jela a što su mi rekli da su duvan čvarci.Ona mi je ispričala inače sledeće: slanina za pomenute čvarke se seče na uske i malo duže trake nego što mi seckamo.U oraniju u kojoj se peku sipa se vode da prekrije svu slaninu.Kuva se i povremeno meša satima.Tečnost postaje kao mleko bela i gusta, koja treba da izbistri i tada se bistra mast boje piva vadi a čvarci peku da porumene, pri tom preko njih može da se sipa malo mleka.Vade se i cede preko prese posebno namenjene za to kako je jedna članica foruma i opisala.Ovo sam ja upamtila, medjutim nisam probala sa tim većim komadima slanine nego sa našim uobičajenim kockicama, pa mi čvarci ispadnu i ukusni i lepi kao čips, deca ih obožavaju, mogu se jesti skoro bez hleba.ali ja bi ipak probala da napravim te prave duvan čvarke jer u ovim mojim sitnim nema onih vlakana mesa.Pošto bi već u subotu terebalo da koljemo staru svinju zaista bih vas zamolila ako neko zna kako se stvarno prave da nam oda tajnu.Pa nećemo se baviti tim biznisom samo da napravimo malo radi želje.Unapred hvala.
 
vorgicdragan:
Interesuje me kako se prave cuveni duvan cvarci !?
sto sam pre mesec dana jela duvan cvarke...ali zaista-nista lepse u zivotu nisam jela!
ima neka fora u pravljenju,ja jedino mogu da Vam dam na pp mob.tel.tipa vlasnika tih prekrasnih cvaraka,ali ne znam da li ce vam otkriti tajnu tih njegovih cvaraka.
i moji roditelji prave duvan cvarke,ali iskreno-nisu ni prici ovima o kojima pricam.
jednostavno-prva liga.
 
Duvan čvarci su specijalitet Valjevsko kraja, upravo je održan četvrti festival duvan čvaraka u Valjevu. Na ovom festivalu se može upoznati sa tehnologijom proizvodnje duvan čvaraka pa Vas pozivam dogodine na festival.

Inače ako neko želi prave duvan čvarke iz Valjeva od proverenih majstora, preporučujem mesaru Stajčić
 

Back
Top