Decji dodatak

Uh bre, nesto malo.......ne znam uopste koja je cifra u pitanju i mislim da je davno bilo kad mi se neko od roditelja zalio, ali nesto oko par hiljada dinara . A mozda i lupam ali nesto mi je u glavi da se radi o jako maloj sumi.
 
nije proverena informacija...al ja sam chuo da kao ako dobijesh tretje dete...dobijesh neq kamaru para...tipa 3oo ooo....dobro nije bash kamara...al je mnogo shto jes jes...e sad preostaje nam samo da otvorimo farmu dece i da ne mislimo o egzistenciji...ne znam zaista kolko je para mesechno...al mogu pitam...znam ljude koji imaju po troje dece...ahaaam
 
Dečiji dodatak za prvo, drugo i treće dete je prošlog meseca bio po 1300 dinara. Mislim da je za četvrto oko 2000. (Dva paketa pelena mesečno)
Roditeljski dodatak za drugo je oko77000 a za treće oko 130000.
 
Да ли ја отац детета имам право уместо мајке да поднесем захтев за дечији додатак. Питам зато што ја имам српско држављанство а супруга нема. Да ли дечији додатак могу примати ако су родитељи детета запослени. И како то све функционише.. Не разумем ништа око тога.
 
Poslednja izmena:
Читао сам на интернету да подносилац захтева за родитељски додатак мора бити искључиво мајка. Дакле, ако немају српско држављанство онда им неће бити омогућена исплата родитељског додатка. Мислим на додатак који додељује Република а не српска покрајина Војводина. Јер за покрајински родитељски додатак није потребно уверење српског држављанства.

Ја сам држављанин Р. Србије и било би лепо ако би држава допустила да примим родитељски додатак. Мада мислим да отац не може бити подносилац захтева, већ само мајка.
 
Poslednja izmena:
Ево још:

"STRANKINJE BEZ PRAVA NA DODATAK ZA DETE

24 sata, 13.02.2007; Strana: 7


Dete čija majka nije državljanin Srbije nema pravo na roditeljski dodatak. Iako je otac deteta državljanin Srbije, iako je oženjen strankinjom koja ima boravišnu vizu i zdravstvenu knjižicu, oni ne mogu da dobiju novčanu pomoć po rođenju deteta, koja iznosi između 21.000 dinara, koliko iznosi za prvo, i 197.000 dinara, koliko iznosi za četvrto dete.

NEPRAVDA - Kada se trećeg decembra prošle godine rodio mali Lazar, njegovi roditelji Aleksa i Ula otišli su u Sekretarijat za socijalnu i dečju zaštitu da zatraže roditeljski dodatak za prvo rođeno dete. Tamo su ih međutim dočekali rečima: „Nemate pravo na dodatak zato što Ula nema naše državljanstvo, bez obzira na to što ga ti Aleksa imaš".

- Nije u redu. Ja sam Srbin i sve troje živimo u Beogradu. Ula ima boravišnu vizu i našu zdravstvenu knjižicu, a za par godina će automatski dobiti i državljanstvo. Nismo baš u idealnoj situaciji. Samo ja radim, pa bi nam taj novac baš značio. Da smo kod nje, u Danskoj, ne bi bilo ovakvih problema - kaže Aleksa.

Zakon o finansijskoj podršci porodici s decom iz 2002. je, na Aleksinu i Ulinu žalost, izričit - majka mora biti državljanin Srbije da bi porodica dobila roditeljski dodatak.

- Iako se zove roditeljski dodatak, majka je ta koja, po Zakonu, ostvaruje pravo na njega. Državljanstvo je prvi osnov po kom bi majka mogla to pravo da ostvari, što se odnosi i na ostvarivanje mnogih drugih prava - kaže za „24 sata" Predrag Petrović, načelnik Odeljenja za poslove u oblasti populacione politike Ministarstva za rad.

Drugačiji tretman nemaju ni majke, državljanke susednih država, bivših jugoslovenskih republika kao i Republike Srpske. Jedino se majkama iz Crne Gore, koje donesu dokaz da su već podnele zahtev MUP-u za dobijanje srpskog državljanstva, može „progledati kroz prste".

Gordana Matković, bivši ministar za rad i socijalna pitanja, za vreme čijeg mandata je ovaj Zakon donet, tvrdi da bi, u slučaju da roditeljski dodatak nije „vezan" za majku, to stvaralo tehničke, odnosno administrativne probleme.

- Ostvarivanje ovog prava mora biti vezano za jednog roditelja, jer šta ako je, na primer, to dete majci prvo, a ocu treće. Koji dodatak biste onda dali? Komplikovano jeste, ali je i u drugim zemljama to rešeno na sličan način, po osnovu državljanstva, a u zavisnosti od međunarodnih sporazuma, da se prava ne bi duplirala - objašnjava Matkovićeva za naš list. "
 
Za roditeljski dodatak podnosilac mora biti majka, i ona ostvaruje pravo za decu koju je ona rodila, nebitno da li u braku ili vanbračno. Uglavnom, računaju se deca koju je rodila, tako da otac sa tim nema ništa.

A ovo za strane državljane ne znam.
 
Ево још:

"STRANKINJE BEZ PRAVA NA DODATAK ZA DETE

24 sata, 13.02.2007; Strana: 7


Dete čija majka nije državljanin Srbije nema pravo na roditeljski dodatak. Iako je otac deteta državljanin Srbije, iako je oženjen strankinjom koja ima boravišnu vizu i zdravstvenu knjižicu, oni ne mogu da dobiju novčanu pomoć po rođenju deteta, koja iznosi između 21.000 dinara, koliko iznosi za prvo, i 197.000 dinara, koliko iznosi za četvrto dete.

NEPRAVDA - Kada se trećeg decembra prošle godine rodio mali Lazar, njegovi roditelji Aleksa i Ula otišli su u Sekretarijat za socijalnu i dečju zaštitu da zatraže roditeljski dodatak za prvo rođeno dete. Tamo su ih međutim dočekali rečima: „Nemate pravo na dodatak zato što Ula nema naše državljanstvo, bez obzira na to što ga ti Aleksa imaš".

- Nije u redu. Ja sam Srbin i sve troje živimo u Beogradu. Ula ima boravišnu vizu i našu zdravstvenu knjižicu, a za par godina će automatski dobiti i državljanstvo. Nismo baš u idealnoj situaciji. Samo ja radim, pa bi nam taj novac baš značio. Da smo kod nje, u Danskoj, ne bi bilo ovakvih problema - kaže Aleksa.

Zakon o finansijskoj podršci porodici s decom iz 2002. je, na Aleksinu i Ulinu žalost, izričit - majka mora biti državljanin Srbije da bi porodica dobila roditeljski dodatak.

- Iako se zove roditeljski dodatak, majka je ta koja, po Zakonu, ostvaruje pravo na njega. Državljanstvo je prvi osnov po kom bi majka mogla to pravo da ostvari, što se odnosi i na ostvarivanje mnogih drugih prava - kaže za „24 sata" Predrag Petrović, načelnik Odeljenja za poslove u oblasti populacione politike Ministarstva za rad.

Drugačiji tretman nemaju ni majke, državljanke susednih država, bivših jugoslovenskih republika kao i Republike Srpske. Jedino se majkama iz Crne Gore, koje donesu dokaz da su već podnele zahtev MUP-u za dobijanje srpskog državljanstva, može „progledati kroz prste".

Gordana Matković, bivši ministar za rad i socijalna pitanja, za vreme čijeg mandata je ovaj Zakon donet, tvrdi da bi, u slučaju da roditeljski dodatak nije „vezan" za majku, to stvaralo tehničke, odnosno administrativne probleme.

- Ostvarivanje ovog prava mora biti vezano za jednog roditelja, jer šta ako je, na primer, to dete majci prvo, a ocu treće. Koji dodatak biste onda dali? Komplikovano jeste, ali je i u drugim zemljama to rešeno na sličan način, po osnovu državljanstva, a u zavisnosti od međunarodnih sporazuma, da se prava ne bi duplirala - objašnjava Matkovićeva za naš list. "

Мени је ово скроз логично.
 
Породиље странкиње са подручја АП Војводине, кад већ немају право на републички додатак, имају право на покрајински.:D Док странкиња породиља нпр из Шумадије ће бити ускраћена за тих 30.000 динара колико даје покрајина Војводина.
 
A sta porodilja dobija u onom baby paketu? Bilo je skoro na TV reklama.
Само да разјаснимо. Нисте дужни да имате пребивалиште у Београду. Битно је да се породите у неком од београдских породилишта и пакет је ваш, одн. ваше бебе. :D Труднице, палите за Београд. :mrgreen:
 
Poslednja izmena:

Back
Top