IDE grane

GrimReaper

Iskusan
Poruka
5.035
Ljudi, ovo nikada do sada nisam radio, pa molim za malu pomoc. Kako da namestim da mi DVD i CD/RW budu na secondary IDE grani, a 2 hard diska na prvoj. Kako uopste prvo da proverim gde se koji nalazi? Hvala unapred. :)
 
Kao prvo nikad se ne stavljaju dva brza uredjaja na isti kanal tj.IDE,nego se stavlja jedan brzi i jedan sporiji u tvom slucaju tvrdi disk i cd,dvd uredjaj.
A provjerit mozes My computer desni klik Proportis,kartica Hardwer,Device menager,pa pod IDE ATA/ATAPI controllers mozes provjeriti sta je Master a sta Slave...
 
Ne znam bas na sta mislis.
Najbolje ce bit da stavis System disk i DVD na PRIMARNI (stim da disk bude MASTER a DVD SLAVE)
A na drugi IDE tj SEKUNDARNI drugi disk i CD-RW naravno disk MASTER i CD-Rw SLAVE...
jer po logici nije dobro da obadva uredjaja u isto vrijeme potrazuju podatke preko istog IDE kabla
(np ako przis sa tvrdog diska na medij Cd...)
 
Hm, valjda sam te dobro skontao...
1. Povežeš na kabl koji ti ide na IDE1 ploče dva hard diska. Na disku sa operativnim sistemom postaviš džamper na master, a na drugom na slave.
2. Povežeš na kabl sa IDE2 optičke uređaje. Opet - džamper na jednom master, a na drugom slave.
3. U BIOS-u podesiš primary master i primary slave na prvi i drugi disk; isto za secondary...
 
Nije ti dobro da ih postavis kao sto zelis.
Pr master mora da ti bude HDD sa windowsom.
Sec Master opticki uredjaj koji cesce koristis*(npr DVD ROm,iz razloga jer neki cd/dvd uredjaji zahtevaju da su master,a posebno ako su rezaci).
Pr Slave drugi opticki uredjaj i...
Sec Slave drugi HDD(NE SISTEMSKI SA WIN)

Svaki uredjaj moras da podesis pomocu jumpera na MASTER\SLAVE !!!obrati opaznju!!!

Kad dignes sistem page file stavis na drugi HDD (NE SISTEMSKI SA WIN) i to fiksno 2,5 puta RAM i za MIN i za MAX, a na C: min:2 max:kolicina RAMa.

I to ti je to...

*Brzina IDE grane zavisi od najsporijeg uredjaja.
 

Back
Top