Zubni implant

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Anarho_Liberal

Početnik
Poruka
12
Gore levo sedmica je dijagnostikovana od par stomatologa kao beznadežan slučaj i jedini lek su klešta ili vadjenje. Jedna zubarka mi je rekla da je zub mrtav, a kako ja nisam jeo na tu stranu on me nije ni boleo. Namam šta da izgubim, rekoh sebi i počeh da jedem na tu stranu. I, umalo ne umreh od bola, bože moj da me sahrani mrtav zub. I drugi stomatolog dijagnostikuje taj zub za vadjenje, a kako sam alregičan na zračenje ne želim da ga slikam.

Odluka je pala da probam da usadim umesto ovog zuba zubni implant. Procedura je prosta, rade je stomatolozi (to što upravo amerikanci nikako ne preporučuju, kod njih je oralni hirurh + stomatolog).

Cena varira od nekih 300 eura do 580 eura.

Mene interesuje dali neko ko je usadjivao zube može da iznese iskustva. Takodje bi mi bilo drago da čujem mišljenja stomatologa.

Jedan je samo put uspešnog usadjivanja zuba, a bezbroj komplikacija, od krvarenja, infekcija, povreda nerava, povreda sinusa pa do osteomielitisa ili upale vilice kad se mora ista da odstrani.

Molim Vas, vaša iskustva i mišljenja.
 
evo misljenja stomatologa :).
prvo, moram da vam kazem da procedura, kad je sve radjeno kako treba, nije ni slucajno jednostavna, niti brza - ugradnja implantata nije "tiplovanje", kako rece jedan moj profesor.
prvo se odredjuju indikacije i kontraindikacije; od znacaja je opste stanje pacijenta, i situacija u usima, naravno.

opste stanje je znacajno zbog toga sto se implantat, kao i svako drugo strano telo, odbacuje, a odbacivanje je tim brze ako je pacijent stariji, ako je pusac, ako boluje od bilo kakve opste bolesti koja ostecuje sistem krvnih sudova i kostanu strukturu, itd.itd.

lokalno - odredjuje se da li uopste postoji mogucnost ugradnje (u gornjoj vilici vam je sinus, on se mora "promasiti" pri ugradnji, dakle - mora postojati odgovarajuca debljina kosti, a slican problem je prisutan i u donjoj vilici), pa se zatim odredjuje tip kostane strukture (uzima se uzorak), otisci za vrstu zagrizaja i projekciju polozaja implantata, i jos 1001 stvar.

ima bezbroj vrsta i oblika implantata, i oni se narucuju individualno prema pacijentu (dakle - bez snimka NEMA GOVORA da se bilo sta uradi).
u celoj ovoj uvodnoj prici, postoji i odredjena pravna forma, kojom vi izjavljujete da ste primili k znanju da implantat nije neogranicenog roka trajanja.

ugradnja implantata za jedan zub nosac ne traje dugo, sasvim je bezbolna, konci se skidaju za nedelju dana, a ako je tip dvofaznog, zastitna kapica se skida za 3-6 meseci i na tom nosacu radi kruna.

e, sad - ovo sto sam vam ja ukratko opisala je KAKO TREBA da se radi; tako se u mnogim privatnim i drzavnim ordinacijama i radi; sve ostalo, brzopotezno i "zagarantovano" vam ne bih preporucila, jer sve sto nije korektno odradjeno znacajno smanjuje vek trajanja implantata, a kako se oni potom vade je posebna prica.

za odrzavanje implanta je potrebna redovna kontrola, i SAVRSENA higijena. nedovoljna higijena je uvek medju prva tri uzroka odbacivanja implantata. najduze trajanje implantata na jednoj osobi koje sam dosad videla je oko 9 godina (donja dvojka u punom nizu zuba, gde je zaista minimalno opterecenje pri zvakanju jako znacajna stavka u ovoj prici).

ovo je VRLO skracena prica o celom postupku :). ako vas sta detaljnije zanima, samo kazite :).
 
indigo:
evo misljenja stomatologa :).
za odrzavanje implanta je potrebna redovna kontrola, i SAVRSENA higijena. nedovoljna higijena je uvek medju prva tri uzroka odbacivanja implantata. najduze trajanje implantata na jednoj osobi koje sam dosad videla je oko 9 godina (donja dvojka u punom nizu zuba, gde je zaista minimalno opterecenje pri zvakanju jako znacajna stavka u ovoj prici).

Kakav je onda smisao ugradnje implanta ako je ocekiveno vreme trajanja ispod deset godina, a cene u poredjenju s našom situacijom astronomske. Što se tiče trajanja, ja sam čitao malo na internetu i tamo se kaže da podaci nisu još uvek relevantni s obzirom da se ova grana stomatologije još uvek razvija, a amerikanci govore o veku trajanja implanta oko 20 godina.

indigo:
evo misljenja stomatologa :).
opste stanje je znacajno zbog toga sto se implantat, kao i svako drugo strano telo, odbacuje, a odbacivanje je tim brze ako je pacijent stariji, ako je pusac, ako boluje od bilo kakve opste bolesti koja ostecuje sistem krvnih sudova i kostanu strukturu, itd.itd.

Ako sam zdrav da mi zub bude izvadjen odnosno da mi se isčupa kost, ne razumem zašto ne bih mogao da primim biološki inertan materijal u kost.

indigo:
evo misljenja stomatologa :).
lokalno - odredjuje se da li uopste postoji mogucnost ugradnje (u gornjoj vilici vam je sinus, on se mora "promasiti" pri ugradnji, dakle - mora postojati odgovarajuca debljina kosti, a slican problem je prisutan i u donjoj vilici), pa se zatim odredjuje tip kostane strukture (uzima se uzorak), otisci za vrstu zagrizaja i projekciju polozaja implantata, i jos 1001 stvar.

Pošto je zub još prisutan u vilici, valjda kost još nije atrofirala do tog stepena da nema debljinu, ili se implant usadjuju dublje od prirodnog korene. Da me pogrešno ne shvatite radi se ovde o usadjivanju zuba na mesto postojećeg zuba. Meni to mnogo nije jasno, ali znam da ima na stotine tehnika i varijanti ugradnje.

Samo još nešto oko dužine trajanja. Ne znam kolko je vek trajanja amalgamskih plombi, ali ja imam plombe koje su stare oko 25 godina i zub je još uvek funkcionalan. S druge strane imam zub koji je plombiran pa pogodjen sekundarnim karijesom i sad je za vadjenje. Plomba nije izdržala ni 10 godina. Mnogo je to relativno kolko će trajati nekakva stomatološka popravka. Pa na kraju krajeva i zubi su predvidjeni da nam traju tokom čitavog života, ali to se na žalost ne dešava.
 
nemojte mi zameriti, ali nisam u poziciji da razmatram ugradnju implantata sa neke vrste psiholoske/socijalne tacke gledista.
ako je jedan implantat resenje za npr. donju totalnu protezu, koja se lose drzi i ne moze bolje, zbog zadatih anatomskih uslova, ako su implantati resenje koji ce doticnog pacijenta "izbaviti" od proteza u narednih bar nekoliko godina, i slicno - nije moje da razmatram da li mu je skupo, i nemam pravo da sudim o pacijentovom poimanju cost-benefit analize, to je njegova licna stvar.

-------
Ako sam zdrav da mi zub bude izvadjen odnosno da mi se isčupa kost, ne razumem zašto ne bih mogao da primim biološki inertan materijal u kost.
-------

ovaj deo nisam razumela - nije vam jasno zasto se implantat odbacuje..? vidite, ako cemo drugacije, postoji tzv. replantacija, vadjenje pacijentove npr. osmice, i ugradnja na mesto petice, ili vadjenje gornje trojke iz kosti, i njeno ubacivanje na odgovarajuce mesto u nizu zuba, NA JEDNOM ISTOM COVEKU - ja sam asistirala na bar 15-tak ovakvih operacija.... replantirani zubi, dakle govorimo o AUTOTRANSPLANTATIMA, se odbacuju posle maksimalno 6-7 godina, cak i sa blistavom hirurskom tehnikom.
a zasto - imunologija je cetvorogodisnja specijalizacija, pa ne bih mnogo da rastezem :).

sto se tice debljine kosti, to nije nesto sto obavezno zavisi od godina. jednostavno, zapremina maksilarnog sinusa je individualno vrlo varijabilna, kao i njegova prostorna konfiguracija, te je ovo kao da me pitate zasto ja imam stopala br. 36, a vi ne....:)

ovo vase razmisljanje na temu veka trajanja amalgamskih plombi, takodje nisam bas razumela :).
koja je sustina? sve je relativno? :)

ako imate jos neko konkretno pitanje, koje ne ukljucuje filozofska razmatranja i taoisticke opservacije, bice mi drago da vam odgovorim, ako je u mojoj moci.

BTW, ne bi verovali koliko je ugradnja implantata uopste, na mesto izvadjenog zuba ili bilo kako, endosealnih, transdentalnih, epiperiostalnih, itd.itd. - teorijski teska za "oprichati". samo indikacije i kontraindikacije ("za i protiv") su jedna knjizica od oko 350 strana, a protetiku na implantatima sam ucila gotovo godinu dana....
zbog toga bih molila da me pitate sto konkretnije, ne mrzi me - ali jednostavno, nemam vremena da pricam o necemu irelevantnom.

poz i sve najbolje :).
 
indigo:

ako imate jos neko konkretno pitanje, koje ne ukljucuje filozofska razmatranja i taoisticke opservacije, bice mi drago da vam odgovorim, ako je u mojoj moci.


To mi godi jer sam ja upravo idealista i veliki ljubitelj taoističke/budističke filozofije. No nećemo o tome.
Evo konkretno Vas pitam: gore levo sedmica, implant da ili ne. Svi zubi su mi tu osim petice, dole svi osim šestice, ali je ona odavno izvadjena tako da se vilica prilagodila da gotovo i nema praznog prostora na mestu gde je bila šestica dole levo.
Dali znate da mi preporučite nekog dobrog implantologa u Nišu, naravno ne javno već putem mejla.
Pozdrav.
 
indigo:


ovaj deo nisam razumela - nije vam jasno zasto se implantat odbacuje..? vidite, ako cemo drugacije, postoji tzv. replantacija, vadjenje pacijentove npr. osmice, i ugradnja na mesto petice, ili vadjenje gornje trojke iz kosti, i njeno ubacivanje na odgovarajuce mesto u nizu zuba, NA JEDNOM ISTOM COVEKU - ja sam asistirala na bar 15-tak ovakvih operacija.... replantirani zubi, dakle govorimo o AUTOTRANSPLANTATIMA, se odbacuju posle maksimalno 6-7 godina, cak i sa blistavom hirurskom tehnikom.
a zasto - imunologija je cetvorogodisnja specijalizacija, pa ne bih mnogo da rastezem :).


E kad se sad nisam šlogirao neću nikad. Pa zar ima na ovoj kugli zemaljskoj pacijenata koji odustaju od zdravog zuba samo da bi mu promenili mesto. Ovo je najgora varijanta za koju sam čuo. Nisam ni znao da se takve stvari rade.

Ja nisam lekar, ali imam bistar um, što je moje najače oružje. Kad uradite ovu tehniku vi niste presadili zub, već ste usadili mrtav zub. Da biste uradili ovu proceduru morate da uništite srž zuba tzv. pulpu i kanale u kojima se nalazi nerv i splet krvnih sudova. Nakon toga zub je mrtav ili devitaliziran. On nastavlja da živi kao muva bez glave. Kolko će zub nakon toga da živi je isto (relativno) kolko će i muva da živi. Jedina prednost toga je što pacijent nikad neće osetiti klasičnu zubobolju. A o opasnostima kanalne terapije po opšte zdravlje pacijenata, tek tu može da se napiše jedna podeblja knjiga. To su takozvane fokalne infekcije koje mogu da idu od benignosti do prouzrokivača kanceroznih oboljenja.
Na ovo samo mogu da kažem, nećete mi zameriti nadam se, Svašta
 
Anarho_Liberal:
To mi godi jer sam ja upravo idealista i veliki ljubitelj taoističke/budističke filozofije. No nećemo o tome.
Evo konkretno Vas pitam: gore levo sedmica, implant da ili ne. Svi zubi su mi tu osim petice, dole svi osim šestice, ali je ona odavno izvadjena tako da se vilica prilagodila da gotovo i nema praznog prostora na mestu gde je bila šestica dole levo.
Dali znate da mi preporučite nekog dobrog implantologa u Nišu, naravno ne javno već putem mejla.
Pozdrav.

:)
vidite, ne mogu JA da odlucim.
nas posao je slican onome kao sto je posao psihologa: da vam pomognemo da sami odlucite, koliko god je mgouce neutralno iznoseci gomilu cinjenica, koliko nam strucno znanje dozvoljava.

dakle, ako krenemo od pocetka, vi imate sledece varijante:
- endodonta, koji zaista moze cuda da nacini, i vidjala sam da na mladom svetu spasavaju zube koji su po bar 20 kriterijuma za vadjenje;
- hirurga, koji moze da razmotri hirurske varijante sanacije eventualnog procesa koji postoji, a bez vadjenja zuba (postoje hirurzi koji mogu itekako da naprave resekciju korena i na sedmici, iako je to nesto "iz americkih casopisa");
- protetiku, koja vam nudi most osimica-sedmica-sestica (ili sestica-sedmica krilni most), ValpLast zabicu (mobilnu) na mestu sestice, ili implantat na mestu sedmice. svaka od ovih opcija ima zestoko svoje za i protiv, vec ste videli.

moj utisak je da vi niste do kraja razmotrili tehnike spasavanja tog zuba :), mozda gresim.
na zalost, ne znam u nisu nijednog implantologa :(.

sto se tice replantacije, mozda da promislite jos jednom: ako uzmete retiniranu trojku, koja nije nikla, nego je ostala u kosti, horizontalno polozena duz nepca (sto najcesce biva), a ortodoncija u saradnji sa hirurgijom ne moze da je "spusti", jer je predugacak put ili ima drugih kontraindikacija, sta bi vi uradili? a pacijent u ustima, na mestu trojke, ima prazninu...
ako imate jedan poluiznikao, ili neiznikao umnjak, koji zbog teskobe nikad nece dostici okluzalnu ravan, niti imati funkciju u zagrizaju ili bilo kako, a sa druge strane (poluimpaktirani) moze da napravi - takav kakav jeste - takvo cudo sa infekcijom i trizmusom da pacijent rizikuje encefalitis, a isti taj covek nema npr. sesticu....mislite da je to TAKO nelogicno, odurno, neshvatljivo, izvaditi taj umnjak i ubaciti ga na mesto sestice...?

ostatak vaseg teksta je tek nebulozan.... jeste li nekad videli kako se radi replantacija? trojka se hirurski izvadi iz kosti, kanal zuba se U RUCI ocisti i napuni, pa se onda zub plasira u vestacki nacinjenu alveolu izmedju dvojke i cetvorke...o kakvom riziku pri devitalizaciji ovde govorimo? :)
mislite da je pri ovom svemu manji rizik od ma cega, ukljucivsi i infekciju, nego kod implantata alo- ili hetero- tipa..?
a tek o teorijama fokalne infekcije mozemo do ujutru....

slusajte, ja shvatam vase pokusaje da promislite o svemu, medjutim - na zalost, jako ste daleko od istine. da vi meni ne zamerite, meni deluje kao da ste od ljudi sa tehnickim obrazovanjem - mojim drugarima inzenjerima je isto ovako tesko objasniti neke stvari... znaju da su inteligentni, i ja znam :), ali ne znaju da NE ZNAJU.... to je problem.

pokusajte sebi da objasnite da nemate pojma, i pokusajte da savladate svoju zelju za kontrolom situacije i strah, do te mere da uspete sa poverenjem da se "date u ruke" nekom iskusnom stomatologu, bice odma' lakse :).

svako dobro :).
 
indigo:
:)
dakle, ako krenemo od pocetka, vi imate sledece varijante:
- endodonta, koji zaista moze cuda da nacini, i vidjala sam da na mladom svetu spasavaju zube koji su po bar 20 kriterijuma za vadjenje;
- hirurga, koji moze da razmotri hirurske varijante sanacije eventualnog procesa koji postoji, a bez vadjenja zuba (postoje hirurzi koji mogu itekako da naprave resekciju korena i na sedmici, iako je to nesto "iz americkih casopisa");
- protetiku, koja vam nudi most osimica-sedmica-sestica (ili sestica-sedmica krilni most), ValpLast zabicu (mobilnu) na mestu sestice, ili implantat na mestu sedmice. svaka od ovih opcija ima zestoko svoje za i protiv, vec ste videli.


Ovo vredi!

indigo:
:)
pokusajte sebi da objasnite da nemate pojma, i pokusajte da savladate svoju zelju za kontrolom situacije i strah, do te mere da uspete sa poverenjem da se "date u ruke" nekom iskusnom stomatologu, bice odma' lakse

Možda je bilo bolje da kažete da nisam stručan, ne bih se složio da baš nemam pojma.
Ako ja nemam pojma to je u redu, neću ja nikome prineti bušilicu u usta, ali samo za vašu informaciju, znam za dva slučaja, provereno, gde su stomatolozi vadili zdrav zub umesto bolesnog. Za jedan slučaj znam kad je pacijent osećao bol u celoj vilici. Prva dijagnoza upala desni. Druga, pazite ovo je stvarni dogadjaj ne izmišljam, stomatolog predlaže pacijentu vadjenje svih zuba (ne znam tačan broj). Treći stomatolog pronalazi karijesni zub u suprotnoj vilici i po rečima pacijenta nakon bušenja zuba on prestaje da oseća bol, jer je zub odahnuo. Taj treći stomatolog kaže što se ovaj drugi stomatolog pravi... Pa zna da zub daje projekciju boli koja može da se oseti na suprotnoj strani kao bol cele vilice. Sad ne sećem se samo dal se radi o suprotnim vilicama, ali smisao ćete da shvatite.
E možete sad da zamislite kad neki stomatolog počne da radi implante, a nije stručan za to, jer je prošao neki kurs od nekoliko dana, a ja to neznam i sedam na njegovu stolicu.
Ja bih voleo da se vama dam u ruke i bio bih vrlo disciplinovan pacijent. Ne bih smeo da zucnem, jer Vi držite bušilicu u ruci.
Ipak sam dosta naučio o implantima. 10 dana proučavam tu problematiku i zahvalan sam što ste se odazvali mom pozivu na diskusiju.
 
na sopstvenu zalost, ja ne moram da "zamisljam" kako izgleda kad neko radi ono za cega nije dovoljno strucan :(. jedno godinu i po sam bila u komisiji udruzenja, koja se bavila reklamacijama i zalbama pacijenata - i iz toga, i iz skoro 20 godina staza i posmatranja "okoline", iz svoje (srecom) kratkotrajne prakse sudskog vestaka, mogu, na nesrecu, roman da napisem.
i to je jos odlicno, jer znam (svi mi znamo) za bar tri ordinacije koje i po 20 godina drze - kozmeticarke, nesvrseni zubni tehnicari i tome slicni, koji cine najstrasnije strucne greske, a o nekoj etici, odnosu prema pacijentu i slicnom, da ne govorimo... :(.
o nasem supljem zakonodavstvu, koje dozvoljava da stomatolog opste prakse operise sinuse pacijentu (!!), a da bude utuzen samo za "nesavesno lecenje", cemo nekom drugom prilikom... takodje, i o sujeti lekara koji nece ni sebi da prizna da ne zna, a koji ne ume da kaze KO ZNA....

drugim recima, ja vas, u nacelu podrzavam, i uvek kazem ljudima da TREBA da imaju jednu vrstu... "zdrave podozrivosti". tesko je snaci se u sumi medicinskog osoblja razlicitog pristupa, znanja i iskustva, i ja najcesce kazem da se ljudi rukovode prema sledecem: pokusajte da pitate, u nekoj struci, koga oni medjusobno cene (ako mi treba kardiolog, ja pitam bilo kog kardiologa o kome oni medjusobno imaju dobro profesionalno misljenje); da gledaju U COVEKA, jer - nije lepo reci, ako ne znam dovoljno o kolima, svakako cu ostati kod automehanicara koji mi kao osoba deluje zainteresovan, cestit, savestan, odgovoran, castan covek; trazite zubara koji ce imati pola sata vremena da vam sve DETALJNO objasni, i sve vreme ga slusajte i gledajte pazljivo - ako nece, idemo dalje; i pokusajte da trazite uvek specijalistu, ako je ikako moguce da ima malko vise staza :). na zalost, vidjam previse mladih kolega/koleginica koji i ne znaju sta sve ne znaju, a nisu spremni da nauce nesto :(.

i jos jednom, mnogo srece sa zubarima, od srca :).
 
Moje iskustvo je sasvim pozitivno. Ja sam taj implant ugradio u Pg 1998 i dan danas me izvanredno sluzhi. Meni je to radio Prof.dok Markovich predaje na Stomatoloshkom univerzitetu. Do sad nikakvih problema nisam imao.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top