ikone na metalu/konzervacija

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
НеШко:
Mislio sam da znam dosta o ikonama, poznate su mi ikone na lipi i ikone na topoli, vizantologija mi je neka uža oblast, ali o ikonama na metalu nisam baš čuo. Možeš li nam objasniti kakve su to ikone?
Kao da si mi reci uzeo iz usta! I mene ovo zanima!!!
Hmmm, ali sad kad bolje razmislim mozda je mislila na okovani deo ikone tipa Trojerucice i ruskih ikona...
 
Pitanje za NeSka. Posto su ti ikone specijalnost, da li bi mogao da me posavetujes iz koje literature bi mogla da saznam nesto vise o samom procesu pripreme drveta za slikanje, bojama kojim je najbolje slikati (jer sam citala da neki koriste zumance u kombinaciji sa bojama), zastiti zavrsene slike i ono sto mi je ipak najvaznije - trebam ciste i velike slike, sa vrlo jasnim detaljima koje bi mi posluzile da po njima radim ikonu. Pokusala sam naci na netu slike, ali mi nista nije pomoglo-detalji su nejasni.
 
Literatura: Živojin Turinski, Slikarska tehnologija, Turistička štampa, Bgd. 1976...
Daska: Lipa ili topola, sušena najmanje 5 godina (ako ne nađeš knjigu, javi, pa ću postovati kako se rade ikone).
Boje: jajčana emulzija+pigment
Savet: vikend putovanje u manastir Ćelije kod Valjeva (odlična škola ikonopisanja).
Predog: svrati na topic Slikarska tehnologija - KAKO DA SLIKAM, pa ćemo tamo nastaviti o ikinopisanju i tehnolgiji slikanja na dasci.
 
Slikanje ikona
(najkraća moguća verzija)​
Dakle, govorimo samo o tehnologiji, a ne i o duhovnom stanju ikonopisca...
Drvo; treba izabrati lipu ili topolu najbolje iz sredine stabla, zimska seča, najmanje 5 godina sušeno prirodno. Daska se zaobli sa gornje strane u polukrug, a zatim izdubi sa lica da po obodu ostane ram. Sa zadnje strane se horizontalno užljevi "lastin rep" i uglavi letvica od hrasta ili oraha. To sprečava savijanje daske. Ovo treba da uradi dobar majstor. Ima i gotovih dasaka, ali ne smem da reklamiram.
Impregnacija; 7% rastvor tutkala u vodi, rastvarati postepeno u dva lonca (u lonac sa vodom staviti manji lonac sa vodom i u njega dodati tablu tutkala). Impregnaciju nanositi dok je rastvor topao širokom četkom sa mekim dlakama u jednom pravcu, a suvom četkom glačati u suprotnom pravcu. Nakon sušenja u rastvor dodati umrtvljeni gips 2%. Umrtvljeni gips je onaj koji je u dosta vode i sa dosta mešanja izgubio svojstvo stezanja, a ostao praškast. Dobro ga izgnječiti u avanu. Svaki sledeći sloj povećavati količinu gipsa u tutkalnom rastvoru. Slojeva 5-6 što tanjih. Najmanje 30 min. sušenja između dva premazivanja. Premazivati sve površine buduće ikone (i zadnju stranu). Dobro je dodati u rastvor i par kapi formalina. Sprečava napade svega što izaziva biološko propadanje drveta, ali OPREZ! formalin je otrov.
Preparatura; blagi topao tutkalni rastvor i kreda. Opet u tankim slojevima i sušenje po pola sata. Svaki sledeći sloj dodati još krede. Nedelju dana sušenja nakon zadnjeg premaza.
Boje; jajčana tempera: isključivo sveža jaja; izdvojiti žumance od belanca, a zatim izvući žutu tečnost iz opne žumanca (da se razlije) i mešati sa pigmentima. Dobro je dodati na svako žumance po dve-tri kapi vinskog sirćeta, kako bi boja duže bila upotrebljiva. Boja je dobra dok vam ne zasmeta neprijatan miris pokvarenog jajeta. Tada se baca i pravi nova.
Zlato: 24-karatni listići se lepe ili onim belancetom koje je ostalo od jaja ili sokom isceđenim od belog luka (belance umutiti kao za šam,a beli luk istucati u avanu, staviti u najlon čarapu i cediti u staklenu posudicu). Premazati dasku na onim delovima koje ne pokriva crtež i postavljati listiće zlata. Dok se radi sa zlatom ni malo strujanja vazduha ne sme da bude. Ako probate ovo - ubrzo ćete videti zašto. Zlato pažljivo prilepiti nežnom četkicom.
Slikanje: od tamnih tonova ka svetlijim u što tanjim slojevima pokrivajuće boje.
Lakiranje; Nije na odmet. Lakira se izbeljenim pčelinjim voskom rastvorenim u terpentinu (20%). Dobija se polumat zaštita prijatnog izgleda. Tanko, što tanje ili prskanjem u aerosolnom stanju.
Obavezno gotovu osušenu ikonu odneti u pravoslavnu crkvu i ostaviti je da odleži u oltaru bar 3 crvena slova. Ako se ovo ne uradi, ikona nije ikona nego slika nekog sveca.
Uhhhh...........

;)
 
НеШко:
Mislio sam da znam dosta o ikonama, poznate su mi ikone na lipi i ikone na topoli, vizantologija mi je neka uža oblast, ali o ikonama na metalu nisam baš čuo. Možeš li nam objasniti kakve su to ikone?

Ne mislim na okov, vec na ikone radjene na pocinkovanim aluminijumskim ili plocama od drugog metala, uglavnom su to jako tanke ploce lake za transport, slikane uljanim bojama.Radim diplomski konservacija ikona na metalnom nosiocu.Jako je malo literature.
Pozdrav
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top