Paragvaj

dok sam bio na sjeveru Argentine u pokrajni Chaco posjetio sam Asuncion na moje insistiranje jer moji domacini nisu bili previse odusevljeni tom idejom...Argentinci ne vole tamo da idu jer veoma cesto ostanu bez auta....sva ukradena kola iz regiona zavrsavaju u Paraguay....tamo mozes da nadjes sve i svasta....sto se tice sigurnosti veoma je blizu necemu sto je Kosovo danas....ako naletis na pogresno mjesto pojede te mrak...tamo seubija iza 10 dollara....ono sto sam primjetio a sto nisam vidio ni u jednoj drugoj zemlji u regionu je to da su cak i klima uredjani blindirani...da obicne male klime od 200 dolara i one su u resetkama jer i njih cak kradu...proso sam i kroz kraj gdje zive njemacki farmeri...tamo ako predjes preko ograde odmah pucaju nema upozorenja....1% PAraguayanaca su njemci aoni drze oko 40% svega....50% je americko, a 10 % spada na ostatak Paraguayanaca.....heroin, kokain i ostalo se moze nabaviti iza svakog coska, ali na kile....sve u svemu mozda najgora zemlja na svijetu....u mnogo gorem stanju od kolumbije, tamo nije ulagano toliko para od strane US da se sve te stvari suzbiju, Paraguaj je neka vrsta baze a kriminal u regionu...
 
ima nekoliko hrvatskih porodica koje su aristokratija, Tomich negdje sa Bracha...ima nekoliko porodica iz Boke Kotorske takodje koji su poznati kao stara vlastela ( bojanovich),a nacuo sam da ima 2-3 veoma bogata ljoticevca ( cini mi se da se jedni prezivaju Vukojicic, starobeogradjani, njihova kuca je bila gdje je danas mexicka ambasada u Bgdu) tj njihovih potomaka jer mislim da su umrli ti koji su tamo dosli. ustvari sve se te familije pominju se u Paragvaju i imaju ogromnu imovinu, ali niko tamo stalno ne zivi od njih vec samo povremeno po potrebi...uglavnom zive u okolnim zemljama ili u usa, londonu itd.
za noviju emigraciju nisam cuo, a mene te stvari jako interesuju tako da tesko da mi moze promaci neko prezime iz nasih krajeva...ili koje akar tako zvuci....
..i kad smo vec kod nasih u Paragvaju....evo jedna zanimljivost u asuncionu zivi i porodica pukovnika Andresa Selicha, covjeka koji je ubio Che Gevaru, licno poznajem njegovu kcerku Zorkukojazivi u Limi....oni su tamo pobjegli poslije pucha u Boliviji 1973 kada je A.Selich ubijen u svojoj kancelariji ministra policije.....e da A Selich je sin Vojislava Selicha iz Kolasina....
 
ne znam...ko ce to znati...prljav je i izgleda degradirano...ali nisam nikada isao po centralnoj africi i zemljama donje gvineje... mislim da su ti gradovi tamo mnogo siromasniji....asuncion nije uopste tako ruzan arhitektonski...imali su oni i periode moci u istoriji...
 
djorax:
A da li je tacno da je Asunsion najsiromasniji grad na svetu?


Ne znam, ali je svakako najjeftiniji (od velikih svetskih gradova). Ubedljivo drzi poslednju poziciju po skupoci vec nekoliko godina zaredom (po istrazivanju konsultantske korporacije Mercer iz Londona)...

Ali puuuno bolji je Urugvaj. Zapravo, uz Chile je najbolji u Juznoj Americi! I najevropskiji. I najsigurniji. I najnekorumpiraniji.


(sorry na digresiji...)
 
Osim slicnog imena (ali ne i granice - Uruguay se granici samo sa Brazilom i Argentinom) ove dve zemlje ne veze ama bas nista! Uruguay je najevropskija zemlja Juzne Amerike (sto ce reci da domorodaca uopste nema, sve Evropljani). Montevideo je na spomenutoj ledtvici skupoce treci od dole, a predposlednji je Buenos Aires (tako nekako). Uglavnom, Uruguay je nekada bio "Svajcarska Juzne Amerike", ali ih je malo prodrmala bankarska kriza krajem devedesetih, pa su zapali u blagu recesiju, ali nista strasno. Sve je veoma uredno, cisto, nema divljanja i otmica za nova (kao u Argentini), a kamoli prepada po ulicama i sl. kao u Brazilu... I klima je veoma prijatna tokom cele godine.
Mislim, zemlja bas odudara od okruzenja, po svemu...
 
Znaci nema niko kontakt od nekih nasih ljudi iz Paragvaja?
Moze i cele Juzne Amerike, tj. Kolumbija ili Argentina?
Bilo gde, ako ima neka grupa na facebooku ili bilo sta.
Hvala unapred.
 
Zastava Paragvaja
800px-Flag_of_Paraguay.svg.png
 
Ne znam sta si hteo da kazes sa tim slikama? Poremetio si mi koncepciju.
O Iruguaju, sve najlepse. Bila sma tamo. Imala sam cak i nekoliko veza sa Urugvajcima. Klima jeste prijatna, ali ne bas toliko.
 

Back
Top