Neobicna situacija nakon premestanja racunara

codemaker

Iskusan
Banovan
Poruka
6.514
Juce sam morao iz nekog razloga da prenesem racunar na jedno mesto. Regularno ugasio racunar, isvadio kablove, uredno sve sredio, preneo racunar i tamo ga startovao i radio.
Nakon povratka kuci, katastrofa:
1. Graficka ne salje signal na monitor, nVidia kao da ne postoji. Ne mogu nista sem u Safe Modu
2. Mreza ne prepoznaje ranije okruzenje.
3. DNS postoji ukucan ali ne ume da uradi "resolving" - znaci nema interneta....
4. Jedan uredjaj "dongle" trazi ponovnu instalaciju a nije ni bio u upotrebi
Ukratko, uzas.

Reinstalisem graficke drajvere i z safe moda, izbrisem DNS adrese, disablujem konekciju, zatim ponovo upisem DNS i enable konekciju, reset sistema pa je nekako sve vise/manje proradilo.

Danas sam ponovo otisao na drugo mesto, ponovo povadio sve i tamo instalisao. E sad sam i tamo morao da ponovim citavo veselje...
Kad sam se vratio kuci, isto ponovo zezanje....

Nemam ni najmanju ideju sta se to desava.
Godinama pre toga racunar je normalno radio, cak i kada ga penesem negde i premestam ko macka macice.
Imam osecaj da racunar poludi kad mu pocupam SVE kablove, ma koliko to smesno zvucalo. Nemam virusa, to cekiram veoma cesto i precizno.
Nakon "intervencija" sve opet radi normalno do sledeceg cupanja svih kablova.
Odlucio sam da ubuduce sve kablice ostavim u racunaru i da ih za sobom vucem kao crevca.

I dalje ostaje dilema sta se dogadja.
Ima li neko bilo kakvu ideju, sta mi se to dogadja od juce...?
Doduse, nisam nesto cesto premestao taj racunra pa verovatno i nisam mogao primetiti ovo.
jedina razlika u hardveru zadnjih dana je da koristim LCD monitor, vezan na DVI izlaz. Ali to valjda ne moze biti razlog unistavanju DNS unosa i neprepoznavanje ni lokalne mreze?
 
Ma pusti.., Meni se jednom desilo da izvucem kabel od HDD i vratim ga i racunar nece da
krene (radi kuciste ali ne salje signal monitoru...) pa sam morao brisari CSMOS memoriju
baratanjem dzampera i baterije da bi ga pokrenuo i onda mi pukne Windows...

Zakljucak: svaki milioniti put kada nesto uradis nesto ce bez ikakvog razloga odbiti poslusnost,
ti si proso` taj milioniti sad mozes jos toliko dok ponovo nesto ne "rikne"...
 
Mene brine sto mi se taj "milioniti put" ponovio tri puta za 36 sati :(
Svo vreme razmisljam o tome i nemam ni najmanju ideju sta to bi. Da zbog cupanja kablova otkaze mreza, internet veza (wireless i hub), grafika ne radi, neki drajveri se pogube...
Stvarno sam sludjen i vise se ova mrcina nece pomaci bez svega ukacenog u "dupetu' pa nek proba da ne radi .
 
Stvarno veoma cudno...

Ne znam sta je uzrok al mozda je neko kvazi resenje da uzmes Norton Ghosta,
napravis image(bekap) particije na kojoj je OS. Onda sve pocupas,odneses,odradis,
vratis komp,pokacis kablove i uradis restore image-a. Nece ni znati da si
nesto skidao.
Mozda je malo cimanje,zavisi od velicine particije al si siguran da ce sve
biti kako je bilo a za backup i restore image-a od oko 5 GB treba ti ukupno
oko sat vremena.

Poz.

P.S. I meni je prvo licilo na BIOS vracen na defoult vrednosti ako si ga gasio na prekidac a baterija
je slaba,ali posto kazes da si sve resio reinstalom drajvera onda nije to.
 
da li su ti graficka i mrezna integrisane?
Moguce da je to problem.
Meni se desavalo na staroj ploci gde sam imao integrisanu zvucnu sta god da uradim na njemu (znaci recimo nakacim drugi hd) drajveri mi potpuno pobrljave pa ne radi i moram ponovo da instaliram ispocetka. (pa kad izvadim taj drugi hd pogodi, opet ispocetka) :) i tako svaki put. Kad god imam bilo kakvu intervenciju na njemu gubio sam zvuk i morao sam da instaliram drajvere.
Narvno kupovinom prave zvucne eliminisao sam taj problem :)
 
Hvala svima na odgovoru, obicno ne cekam toliko da odgovorim, ali imao sam i danase neke sastanke, pa eto tek sad na miru kontrolisem postu i prelistavam forum.
Pomisao na bateriju mi nije pala na pamet, ali to bih mogao da proverim ako jednosavno ugasim racunar na prekidac sa napajanja ili iscupam naponski kabl. Probacu.
Jeste, koristim intehrisanu mreznu, jer mi ona u slotu iz nekog razloga ne radi kako valja.
Ono sto me buni je da se pobrka grafika, koja nije integrisana, mrezni protokol a i DNS se potpuno zagubi...
Jedino mi jos ostaje da probam bateriju da zbunim pa da iscupam gajtan za napajanje nakon shutdown....
 
sto se tice te u slotu koja ti ne radi. da li je ona pokvarena ( da li si je probao na nekom drugom kompjuteru?)
Pitam zato sto za modeme vazi jedno bezvezno pravilo a to je da neki win modemi mogu da rade samo na slotu 1 a na bilo kom drugom nece. Znam da mrezna nije modem ali ko ce ga znati. I jedna i druga sluze za komunikaciju pa probaj da jestavis u slot 1.
 
Vise mi sve to lici na problem sa biosom, odnosno baterjom. Taj problem mi se nije pojavio nikada do sada, a pojavio se kad sam preneo racunar na drugo mesto, pri cemu sam bukvalno sve kablice izcupao. Jedino mi je ta odrednica nesto na koju mogu da ukazem a da mi je uocljiva.
Sve drugo je jednostavno bilo kao i dok je PC stajao na mom stolu.
A kad sam sa druge lokacije, ponovo vracao PC, ponovo iscupao sve kablice, pa opet jedino to ukazuje na razliku izmedju stanja na stolu (radnog) i momenta kad racunar treba ponovo aktivirati na nekoj lokacijie. Utaknem nazad kablice a ono - muka i nevolja!

Bas sam zainteresovan za ispitivanje baterije, tako sto cu pocupati kablove ovde i vratiti, pa videti. Trenutno mi racunar treba u sasvim radnom stanju, bez problema, ali prvom prilikom cu to isprobati.
Kad sam vec kod baterije, ima li nekih drugih znakova neposredno pre nego sto ce baterija da ispusti dusu, ali ipak zadnjim trzajima radi?
 
Kuci imam wireless, a tamo gde sam preneo racunar internet nisam ni koristio, samo mrezu. A mreza je bila izmendju tog PC-ja i Notebook-a koji sam takodje poneo, preko hub-a. Dakle ta dva racunara se vec "poznaju" i sve je radilo odlicno.

Sad mi pade na pamet. Racunar jen pri prvom premestanju radio u jednom satoru, petak, bila temperatura oko 3 stepena. Drugi puta je bi na istom mestu ponovo, subota, ceo dan, oko 2 stepena. radila je mreza od tog PC iz satora prema notebook u kancelariji do satora (20m kabla)
Da nema to neke veze sa temperaturama pod kojima je PC radio? Mozda je baterija zabios na izdisaju pa je hladnoca ubrzala stvar?
Doduse ploca je nova, par meseci... ali ko zna...
 
Uff,
Vidjecemo...
Oni medju vama koji su programeri, znaju za cuvenu funkciju SNAFU()
(S)itauation (N)ormal (A)ll (F)ucked (U)p....

Sve kartice dobro leze, sve lici na perfektno stanje, sem sto ne radi kad pocupam kablove.
Nadam se da je baterija za bios. Sve ukazuje na to, obzirom da se ne poremeti samo grafika, vec i LAN, DNS itd., un tom slucaju trebalo bi da je problem lako resiv

Ova nedelja mi je prepuna obaveza, pa necu moci da eksperimentisem, ali cim budem mogao, krecem u akciju da barem nadjem uzrok. Za sada se ne usudjujem ni da kinem ili glasnije govorim uz ovaj racunar, da ga ne uznemirim pa da me opet zayebava .. :)
 
Leka:
Cekaj...
Da mu se BIOS resetuje onda mu sat i datum ne bi bili tacni kad podigne OS a ne vidim da je to pomenuo??
Eh, ad si me bacio u jos vecu dilemu....
Sat ostaje kako jeste, dakle pokazuje normalno vreme i datum i nakon problema....

Ajde recimo kad pocupam kablove, pa povezem negde drugde dva racunara preko hub-a, dakle bez internet konekcije i veze sa drugim racunarima, kao sto imam u kuci, pa da pokusam da razumem da su mu se zbog toga "pomrsili zivci sto se LAN-a tice. Pa i da pogubi info o DNS-ovima, mada to zvuci suludo.

Ali, racunar pogubi informaciju o GRAFICI takodje! Jedino mi je resenje da caskom reinstalisem nVidia drivere, onda ima signal sa graficke, inace ni signal nema!

A juce sam shvatio i da mi je setovanja za ZA pomerio, pa me ljudi nisu mogli zvati na NetMeeting....

Sam Bog zna sta je jos sve pomereno i "razdeseno", jednostavnim cupanjem svih kablova i ukljucenje na drugom mesto sa mrezom samo jednog umesto svih racunara kao do sada.

Kakve sad te stvari imaju veze, nemam pojma i nervira me sto nemam ni ideju sta je u pitanju. Izgleda ni da BIOS nije razdesen, jer uredno prepoznaje sat i datum, uredno prijavljuje sve periferije, nista nije neobicno u setup-u biosa....
 
codemaker:
Ali, racunar pogubi informaciju o GRAFICI takodje! Jedino mi je resenje da caskom reinstalisem nVidia drivere, onda ima signal sa graficke, inace ni signal nema!

Znaci onda smo se slozili da nije BIOS.
Sto se tice graficke...ovakav slucaj sam video jednom davno da
GF4 kartici, malo radi malo ne,al su tada bili u pitanju malo
matoriji nVidia-ini drajver sa novijom grafickom. Predpostavljam
da to nije ovde slucaj jer je sve lepo radilo.

Jos nesto sto mi pada na pamet je...
Kakav je bio monitor na koji si ga kacio? Koja rezolucija & refresh rate?
Mozda se promenila ili si je ti promeno a sad kad vratis svoj monitor
on ne podrzava tu rezoluciju ili refresh rate, pa zato ne radi a
nakon reinstala (kad smo vec kod toga kako reinstaliras drajvere kad
nemas slike??? :) ),uglavnom vrate se da default vrednost.
 
Leka:
Znaci onda smo se slozili da nije BIOS.
Sto se tice graficke...ovakav slucaj sam video jednom davno da
GF4 kartici, malo radi malo ne,al su tada bili u pitanju malo
matoriji nVidia-ini drajver sa novijom grafickom. Predpostavljam
da to nije ovde slucaj jer je sve lepo radilo.
Da, ne radi se o starijoj grafickoj kartici - FX5900 je ova koju koristim
I, definitivno ije bios...

Leka:
Jos nesto sto mi pada na pamet je...
Kakav je bio monitor na koji si ga kacio? Koja rezolucija & refresh rate?
Mozda se promenila ili si je ti promeno a sad kad vratis svoj monitor
on ne podrzava tu rezoluciju ili refresh rate, pa zato ne radi a
nakon reinstala (kad smo vec kod toga kako reinstaliras drajvere kad
nemas slike??? :) ),uglavnom vrate se da default vrednost.
Izgleda da si jako blizu uzroka problema!
Drajvere reinstalisem tako sto udjem u SAFE mode, tada prokletinja ima sliku!!!! :(

Nedavno sam nabavio Philips 190P LCD monitor.
Radi na DVI izlazu.
Tamo gde sam PC odneo, nisam koristio nikakav monitor, vec sam zapravo sam na VGA ulaz nakacio video-bim i preko njega izbacivao neke podatke. Dakle nije koriscen isti izlaz. Doduse, rezoluciju nisam menjao. Medjutim, na istoj kartici, istovremeno sam sa S-video izlaza pustao sliku i na TV. Doduse i kuci imam S-video aktivan sve vreme, clone i TV-Monitor redosled.
E sad, to bi moglo da objasni sto se pri povratku kuci kartica zbunjivala, kad ponovo nakacim na DVI izlaz ovaj kucni LCD monitor, a prethodno je bila naterana da radi samo na VGA izlazu. Kad sam reinstalisao nVidia drajvere, sve se odmah vratilo u normalu/
Jos da kazem, kad tako syeban PC vratim kuci, nemam sliku ni na obicnom monitoru koji regularno nakacim na VGA (probao da vidim da li ce bar taj monitor izbaciti sliku). Ni taj monitor nije primao signal...
Nakon reinstalacije drajvera, oba monitora imaju sliku normalno.

Ako je to bio problem sto se videa tice, ok, ali sad me zanima sta moze biti u vezi mreze, DNS i interneta? Kakve to veze ima grafikom? TO me jos ponajvise zbunjuje...
 

Back
Top