Fudbal - nekad i sad

-korisnik-

Aktivan član
Poruka
1.719
"Pele i Maradona danas ne bi mogli da igraju ni u trećoj ligi… Mesi i CR bi pre 30 godina davali po pet golova po utakmici… Lako je bilo Krojfu da igra jer tada odbrane nisu postojale…" Jedan kratki deo nekog clanka a meni se cini da je sve obrnuto, danasnji fudbal je sve samo ne fudbal, liga sampiona je pre 10-15 godina bila bas liga sampiona a danas je smor za gledanje ...
 
Različiti stilovi, taktika i filozofija...
Kada pogledam snimak neke utakmice od pre 40- tak godina
i uporedim sa onim što se danas može videti na fudbalskom terenu,
veze sa vezom nema.
Kao da se radi o sličnim, ali ipak različitim sportovima.
Helenio Herera je svojim "katanaćo" stilom učinio da fudbal postane dosadan,
Suština je bila da se ne primi gol i nastaje "bunker" fudbal.
Sećam se tadašnje italijanske lige....
U svakom kolu, više od polovine utakmica završava nerešeno,
najčešće 0 : 0 ...
Ja, koji sam preskakao doručak i kačio se na tramvaj spolja i skupljao
za kartu nedeljne utakmice, danas u 90% prenosa fudbala, menjam program !
Gledam reprezentaciju i rivalske mečeve vodećih klubova španske lige.
Ostalo me ne zanima, ič.
Fudbal je umro, rođaci !
 
Mozda ali gledajuci statistiku danasnji fudbaleri prelaze mnogo vise kilometara od kolega iz proslosti sto znaci da su mnogo fizicki jaci i spremniji. Ranije se igralo sporije i dolazila je tehnika do izrazaja a sada kada je sve mnogo brze tu nema vremena za neke lepe poteze vec se sve zasniva na snazi.
 
"Pele i Maradona danas ne bi mogli da igraju ni u trećoj ligi… Mesi i CR bi pre 30 godina davali po pet golova po utakmici… Lako je bilo Krojfu da igra jer tada odbrane nisu postojale…" Jedan kratki deo nekog clanka a meni se cini da je sve obrnuto, danasnji fudbal je sve samo ne fudbal, liga sampiona je pre 10-15 godina bila bas liga sampiona a danas je smor za gledanje ...

Прошло светско првенство у фудбалу је било дивота гледати захваљујући јужноамерилким репрезентацијама. Чиле, Боливија... Фестивал фудбала..
 
Фудбал се свео на ривалитет Месија и Кристијана и егоизам њих двојице, као и на ривалитет њихових клубова и такмичење ко ће више да потроши пара, као фудбалски хладни рат...Када помислим само каква смећа су све плаћана више него легенде фудбала...Бентеке, Енди Керол, Марсијал, такав фудбалски отпад од играча је скупље продаван него својевремено Зуба нпр, иако им квалитет није ни прићи не Зуби, него нашој четворци Мијат, Саво, Матеја и Дарко...То је данашњи фудбал, баци што више пара на што веће кршеве од играча...Како је Рајкард вратио Барси титулу након 4 године, да ли се издркавао на довођење светских звезда за 100 милиона, не, човек је потрошио за прве 2 године 120 милиона на 20 играча и вратио јој титулу, Толико је Манчестер дао за једног играча који није упола тако добар колико им је Рој Кин вредео деведесетих! Да ли је Фергусон од Манчестера направио то што јесу бацањем 120 милиона на једног играча? Он деведесетих није потрошио ни упола тога да од Јунајтеда направи највећи клуб Енглеске. Новац је унаказио фудбал, и сви менаџери су данас изгубили из вида да поента није у бацању већ у паметном трошењу истог
 
Pa i danas se moze videti da talenat i lepota prednjace ispred snage , tu pre svega na mislim na lige po Juznoj Americi, zato su po meni licno brazilska i argentinska liga ispred svih evropskih, isto kao sto mi je Copa Libertadores interesantniji od Lige sampiona.
 
"Pele i Maradona danas ne bi mogli da igraju ni u trećoj ligi… Mesi i CR bi pre 30 godina davali po pet golova po utakmici… Lako je bilo Krojfu da igra jer tada odbrane nisu postojale…" Jedan kratki deo nekog clanka a meni se cini da je sve obrnuto, danasnji fudbal je sve samo ne fudbal, liga sampiona je pre 10-15 godina bila bas liga sampiona a danas je smor za gledanje ...

ju koji je pacijent to izjavio... ja pratim fudbal od 97-98 i ovo danas se ne može nazvati fudbalom u poređenju sa onim. i stariji koji su gledali fudbal mnogo duže od mene kažu da su to bili poslednji trzaji pravog fudbala - kraj devedesetih, početak dvehiljaditih.
 
Pa i danas se moze videti da talenat i lepota prednjace ispred snage , tu pre svega na mislim na lige po Juznoj Americi, zato su po meni licno brazilska i argentinska liga ispred svih evropskih, isto kao sto mi je Copa Libertadores interesantniji od Lige sampiona.
Непорецива чињеница, мада сматрам да је и ту квалитет доста опао у односу на некада...
 
Pa i nije , ima tu izuzetno jakih timova, i to ne samo iz Brazila ili Argentine , takodje i tamo klubovi cesto raspolazu sa sve vecim budzetom kako te drzave i ekonomski napreduju , generalno tamo je kvalitet manje vise konstantan , ne oscilira kao po evropskim ligama, za razliku od liga po Evropi, tamo je kvalitet veoma ujednacen i uvek iskoci neko drugi, redovno se desava da se neki tim ili timovi jedne godine bore za titulu a sledece za opstanak , evo pogledajmo Palmeiras prosle godine i sad kada su uzeli titulu , a pogledajmo recimo jednog velikana Internacional koji je ispao iz lige.
 
Да, мада, некако по питању играча ми то није то, можда грешим али времена када је Бока имала Рикелмеа и Палерма, Ривер Далесандра, Кавенагија, Савиолу, да не помињем остале, су ми била забавнија за праћење јужноамеричких првенстава. Ја сам нпр. волео Бруна Марионија, добар ми је био и Цезар Делгадо, Фигуероа, па у Коло Колоу Валдивија, итд. све ми се то чине бољим играчима него данас...
 
Pa nameštaju se i najjače fudbalske lige a kako nebi i ove naše livade, gde igrači mesecima ne dobijaju platu itd...Ako se sećate onog skandala iz 2005. god ako se dobro sećam, kada je Juventus izbačen u nižu ligu zbog skandala oko nameštanja utakmice.
 
"Pele i Maradona danas ne bi mogli da igraju ni u trećoj ligi… Mesi i CR bi pre 30 godina davali po pet golova po utakmici… Lako je bilo Krojfu da igra jer tada odbrane nisu postojale…" Jedan kratki deo nekog clanka a meni se cini da je sve obrnuto, danasnji fudbal je sve samo ne fudbal, liga sampiona je pre 10-15 godina bila bas liga sampiona a danas je smor za gledanje ...



Kada bi fizicki bili spremni kao i ovi danas Pele i Maradona bi i danas harali terenim...
Po meni fudbal je najvise napredovao sto se tice fizicke spreme i taktike,a majstori ostaju majstori...
 
Kristiano Ronaldo pre 20 god bi mogao da igra samo kosarku,ili da dodaje fudbalske lopte..Svako ko kaze da Pele i Maradona ne bi danas bili jos dominantniji pojma nemaju.Tada si mogao Peleu da uletis sa 2 je noge,da mu slomis nogu i razvalis ga ako treba,tada nisu bili zasticeni od sudija kao danas.Tada nije igrao citav tim za Pelea,nego je on bio dio tima i rjesavao utakmice sam..Samo mu pogledate gradju,pokrete,skocnost,visinu,kao gazela i brutalne fizicke predispozicije..Necu ni da razmialjam kakva bi zvjerka bio u danasnjem fudbalu igrajuci se loptom i sa takvom tehnikom..I sta bi radili tadasnji dribleri i umetnici,jer danas to fudbalu nedostaje..Klasni potez koji resava mec...Pricao mi je u Budvi prosle god jedan spanac iz Barselone koji je inace pomorac da je gledao uzivo sve najbolje igrace mnogo puta.Krojfa,Ronaldinja,Ronalda oba,Mesija,Maradonu i td..ali da je samo jednom gledao pelea uzivo i da vise to vredi nego skoro sve ove ostale zajedno sto je gledao...Danas gledaju sta ronaldo ruca,a peleu nisu mogli ni trecinu utakmica da snime,a tek treninga.
 
Kristiano Ronaldo pre 20 god bi mogao da igra samo kosarku,ili da dodaje fudbalske lopte..Svako ko kaze da Pele i Maradona ne bi danas bili jos dominantniji pojma nemaju.Tada si mogao Peleu da uletis sa 2 je noge,da mu slomis nogu i razvalis ga ako treba,tada nisu bili zasticeni od sudija kao danas.Tada nije igrao citav tim za Pelea,nego je on bio dio tima i rjesavao utakmice sam..Samo mu pogledate gradju,pokrete,skocnost,visinu,kao gazela i brutalne fizicke predispozicije..Necu ni da razmialjam kakva bi zvjerka bio u danasnjem fudbalu igrajuci se loptom i sa takvom tehnikom..I sta bi radili tadasnji dribleri i umetnici,jer danas to fudbalu nedostaje..Klasni potez koji resava mec...Pricao mi je u Budvi prosle god jedan spanac iz Barselone koji je inace pomorac da je gledao uzivo sve najbolje igrace mnogo puta.Krojfa,Ronaldinja,Ronalda oba,Mesija,Maradonu i td..ali da je samo jednom gledao pelea uzivo i da vise to vredi nego skoro sve ove ostale zajedno sto je gledao...Danas gledaju sta ronaldo ruca,a peleu nisu mogli ni trecinu utakmica da snime,a tek treninga.

Pele je pre svega bio umetnik sa neverovatnim osecajem za igru , osecajem za gol i tehnikom i igrackom inteligencijom, sto se tice njegovih fizikalija, bio je veoma brz , ali nema govora sad tu o nekoj preteranoj snazi, korpulentnosti, bio je manje vise prosecne snage i nikad fizikalije nisu bile njegov glavni adut, vec nesto drugo, slicno kao i kod Maradone, mada tad nije bilo toliko presudno da budes jaci ili fizicki pripremljeniji od protivnika vec ako si hteo da ga pobedis morao si da ga nadmudris i da mu "prodas" neku foru koju on ne zna.
 

Back
Top