Istorija kao predmet u školama

Tam@ra

Primećen član
Poruka
842
Da li smatrate da je istorija zaista neophodan i veoma važan predmet u školama? Ako DA, da li učiti samo najbitnije ili sve opširno?

Ja lično smatram da nebi trebao biti baš toliko važan, jer zašto se moraju znati sva persijanska plemena, mongolske vojskovođe i gluposti koje nemaju veze sa nama ?!
Pa da vas čujemo...
 
Наравно да је битан предмет, само ј би га поделио на два дела:
1. НАЦИОНАЛНА И УЧИЛА БИ СЕ ЧИТАВО ШКОЛОВАЊЕ
2. МЕЂУНАРОДНА УЧИЛА БИ СЕ ГОДИНУ ДАНА САМО ПОЗНТЕ СТВАРИ.
 
Ja mislim da treba da se uvede predmet:

TEHNIKE NABIJANjA TURAKA NA KOLCEVE TOKOM XIX VEKA

ili

IZBOR DRVETA ZA PRAVLjENjE VALjANOG KOLCA

ili

ODRUBLjIVANJE GLAVE TURCIMA
(ovome se mora posvetiti barem 4 godine, kako bi deca imala priliku i da prakticno isprobaju neke stvari)

ili

RAZBIJANjE TURKE NA BULjUKE - ovo bi mogli da uvedu u prvom razredu, lako stivo za svakog skolarca

Svaki skolarac bi vec posle nekoliko razreda bio stasiti junak dugackih brcina koji na skolskom odmoru igra "bacanje kamena s ramena" umesto zapadnjackih igara poput kosarke, fudbala ili ne daj boze plivanja.

Posle osnovne skole mi bi vec imali stasitog 'ajduka sa hiljadama pobijenih Turaka iza sebe....(fiktivno). Mislim, znao bi sve u teoriji.

Daj da se uozbiljimo, devojka lepo pita a ovde se glupiramo i BL i JA
 
Tam@ra:
Da li smatrate da je istorija zaista neophodan i veoma važan predmet u školama? Ako DA, da li učiti samo najbitnije ili sve opširno?

Ja mislim da je istorija jedan od najvaznijih predmeta koje nudi skolovanje. SVE stvari koje se trenutno dogadjaju na politickoj, ekonomskoj i svetskoj sceni su direktna posledica dogadjaja ne samo iz blize istorije, vec vekovima unazad.
Zapitaj se zasto je vodjen rat u Bosni? Odakle tenzije i mrznja izmedju Srba i Hrvata? Zasto postoji problem na Kosovu i Metohiji? Zasto uopste postoji nasa pravoslavna crkva i kakve je sve posledice(negative i pozitivne) to izaziva danas u svetu i kod nas? Zasto je istorijski bilo(i jos uvek je) da ne postoji ekonomsko, politicko i vojno jaka drzava na balkanu? Zasto je drzava u ovakvom stanju(i ne odgovor nije samo komunizam, problem ukorenjen mnogo dublje)?

Dok sam bio u Srbiji, proucavao sam svetsku i domacu istoriju. Sada sam trenutno ukljucen u veoma detaljno izucavanje americke istorije(AP), i razlozi za veliki broj americkih politickih odluka leze u stanju i dogadjajima od pre 150 godina...
 
@bl
koji tvoj post?
ako mislis na onaj prvi gde predlazes proucavanje nacionalne istorije tokom celog skolovanja, slazem se, mada je to prilicno skakljiva tema, s obzirom da kako ko dodje na vlast menja istoriju, ali se i te kako ne slazem sa onim "МЕЂУНАРОДНА УЧИЛА БИ СЕ ГОДИНУ ДАНА САМО ПОЗНТЕ СТВАРИ"
kao prvo, malo je, a kao drugo, ko ce da odredi sta je to poznato a sta ne....a ionako, ako je nesto poznato, ne mora da se uci....
 
Obersturmfuehrer:
@bl
koji tvoj post?
ako mislis na onaj prvi gde predlazes proucavanje nacionalne istorije tokom celog skolovanja, slazem se, mada je to prilicno skakljiva tema, s obzirom da kako ko dodje na vlast menja istoriju, ali se i te kako ne slazem sa onim "МЕЂУНАРОДНА УЧИЛА БИ СЕ ГОДИНУ ДАНА САМО ПОЗНТЕ СТВАРИ"
kao prvo, malo je, a kao drugo, ko ce da odredi sta je to poznato a sta ne....a ionako, ako je nesto poznato, ne mora da se uci....
ПА ПОЗНАТЕ:
Грђански рат у УСА, разне светске револуције и слично.....
Нема потрбе да се у ОСНОВНОЈ И СРЕДЊОЈ ИЗУЧАВА ДЕТАЉНО ИСТОРИЈА ДРУГИХ НАЦИЈА
Ко хоће да је учи нека упише факултет Историју
 
Tam@ra:
, jer zašto se moraju znati sva persijanska plemena, mongolske vojskovođe i gluposti koje nemaju veze sa nama ?!
Pa da vas čujemo...
Bez uvrede,ali da li je mogutje da nechiji pogled mozhe da bude toliko uzak?
Ta persijanska plemena,mongolske vodje itd su nasha proshlost,proshlost nashe rase...iz istorije se treba neshto nauchiti ako ti vetj nije zanimljivo to shto uchish.Ima toliko stvari koje mi ne znamo o istoriji a mi je vetj otpisujemo kao saswim nepotrebnu...
 
istorija naravno da treba da se uchi, ali malo to da se smanji, da se udzbenici malo bolje urade i da nastavnici pre svega znaju to da predoche na pravi nachin uchenicima, mozda kroz razne tako neke predstavice u okviru odeljenja i razne sekcije, sta ja znam, a ne samo ja deco diktiram a vi pishite, ili ja pricam a vi slushajte (polovina bega sa chasa, a polovina zaspe)
 
ma jeste ta istorija bitna, ali je nazalost uvek iskoriscena za nacionalisticku propagandu...

politicari je napisu da sole pamet ovcama i govore im kako su im dedovi nastali pre ameba, kako su im uvek bili potrebni drzavni oci (kao sto su to sad oni) da ih vade iz govana (a ne kazu dasu ih sami u ta govna stavili) i sl.

bitna je istorija da se zna, ali se bojim da nikad nece biti objektivna... a tako neobjektivna se predaje u skolama. kao i sve drugo sto je na drzavnom nivou uradjeno, i ovo je uradjeno za "stado", pa ne mozes ocekivati neki kvalitet. oces servirano - jedi McDonalds junk food, oces kvalitet - kuvaj sam i pazi od cega. tako i ovde - veruj serviranom i ne znaj nista - citaj i saznavaj sam i pazi iz kojih izvora, i znaces nesto...

istorija moze bit lep pokazatelj za razumevanje trenutnog stanja u svetu. kao sto je neko rekao: "ako zelis da razumes sadasnju situaciju, pogledaj sta si radio do sada. ako zelis da znas buducnost pogledaj sta radis sada." dakle, nema bez istorije nekog malo jaceg razumevanja stanja stvari...

evo primer engleske (tj UK) - svi pljuju englesku kako propada i jadna je a niko ne konta da to njeno propadanje traje vec par vekova! dok je SSSR pao za nepunu deceniju! (necemo valjda sad srati da je 1991 pao preko noci?) uostalom, iako nemci kupise pola firmi po UK, pogledaj cija je moneta jaca, ko ima manju nezaposlenost i sl...?

istorija objasnjava i nerede u FR i NL, kao i dominaciju SAD sada, kao i rat u bosni i sl.

al istorija kao skolski predmet je i dalje stocna hrana...
 
absonic:
istorija naravno da treba da se uchi, ali malo to da se smanji, da se udzbenici malo bolje urade i da nastavnici pre svega znaju to da predoche na pravi nachin uchenicima, mozda kroz razne tako neke predstavice u okviru odeljenja i razne sekcije, sta ja znam, a ne samo ja deco diktiram a vi pishite, ili ja pricam a vi slushajte (polovina bega sa chasa, a polovina zaspe)

mozda i ne treba da se smanji ako se urade druge stvari koje si naveo - bolji uzbenik, kvalitetnija nastava (umesto resavske) i sl.

ne svidja se meni to smanjivanje gradiva, ja sam pre za kvalitativnu izmenu, ne kvantitativnu.
 
Бл:
ПА ПОЗНАТЕ:
Грђански рат у УСА, разне светске револуције и слично.....
Нема потрбе да се у ОСНОВНОЈ И СРЕДЊОЈ ИЗУЧАВА ДЕТАЉНО ИСТОРИЈА ДРУГИХ НАЦИЈА
Ко хоће да је учи нека упише факултет Историју
Pfff...pa netje svi da posle osnovne budu neinteligentni i neobrazovani kao ti...
 
Uvodimo novu jedinicu za glupost....jedan BL, a sve u cast naseg dokazanog i iskazanog forumasa (ime mu ne znamo, ali OZNA sve DOZNA) !

1 BL = [broj napisanih gluposti/jedinica vremena]

Ima li ko jos neki predlog....valja standardizovati ove forume pa kad neko lupi mozemo samo krace da kazemo 5 BL :-D

Otvoren je konkurs:
jedinica za nacizam
 

Back
Top