Abortus: ZA ili PROTIV ?

Nexus 6

Iskusan
Poruka
5.246
'ajde malo da se pravimo da smo normalna drzava i da je ovo jedan od vaznijih politickih problema, oko koga politicari raspravljaju, i gube, odnosno dobijaju, glasove...

iaoko sam liberal, ovde imam nesto konzervativniji stav, tako da me najvise interesuje stav ZA, i argumenti za isti...
 
ma jednostavno je u pi*du materinu...ljudi raspravljaju o tome decenijama...

da ti dam primer...momak i devojka ste...zayebete se...ti hoces dete...ona nece...njen IZBOR je da ode u kliniku, kaze da je silovana i da ne zna ko je otac...veoma jednostavno...
 
ma ja sam protiv abortusa,sem ako nije iz nekih preteskih razloga za ljudski zivot,mislim na smrt majke ili ugrozenost nje ili bebe..to je ipak ubistvo deteta,a pozivanje na pravo i slobodu izbora ne stoji kada se radi o necijem zivotu...
 
Nexus 6:
ma jednostavno je u pi*du materinu...ljudi raspravljaju o tome decenijama...

da ti dam primer...momak i devojka ste...zayebete se...ti hoces dete...ona nece...njen IZBOR je da ode u kliniku, kaze da je silovana i da ne zna ko je otac...veoma jednostavno...

ja sam mislio kad se radi o obostranom prihvacanju da je jednostavno...a ako ase ne mogu dogovorit smatram da majka ipak treba imat veca prava...
 
Ja sam par puta razmisljao o ovome...i stvar je VRLO kompleksna.
Abortus prekticno jeste ubistvo...ali mislim da moze dodji do mnogo vecih komplikacija ako se to "slucajno" zaceto dete ima preoblema kasnije.Da ne zna ko mu je otac...ko zna kako ce majka pre njemu da se odnosi. Mozda ga ostavi na ulici...preda u neki dom? Sta u slucaju silovanja?
Mislim ima mnogo pitanja...
Ja nemam konkretan odgovor...jer u ovoj stvari kakvu god odluku da donesete...velika je verovatnoca da cete pogresiti.
 
Smatram da pravo na abortus treba krajnje ograničiti.
Recimo kad je devojka (žena) silovana, u slučaju teške
bolesti, opasne po život majke, u slučaju da lekari na vreme
otkriju daunov sindrom ili neki drugi deformitet deteta...
Nikako kao razlog za abortus ne bih odobrila to što je majka
neudata ili maloletna. Omogućila bih svim maloletnicama ili
devojkama bez muža, ukoliko njihove porodice iz bilo kojih
razloga ne žele to dete, da dete prvo smeste u dom, a zatim
daju na usvajanje.
Ima jako mnogo parova koji ne mogu da imaju decu i koji
muku muče da usvoje dete, jer je ta procedura oko usvajanja,
kod nas dosta komplikovana.
 
ja bash na protiv smatram da abortus treba da bude izbor ISKLJUCIVO majke

a to sto sad vi pokrecete pitanje kasnije egzistencije tog deteta - sam vam ja kriv sto je drustveni sistem izgradjen tako da ne moze da se nosi sa problemom prenaseljenosti, abortusa, nezaposlenosti i sl...

2. stvar - pravimo se sad humani pa kao mislimo - ma bolje da abortiram nego da posle zivi kao slepac s kerovima i da prosi za leba. rodi ga ti, a on posle ako mu ne odgovara - neka se ubije... otkud znamo sta ko misli? mozda ce bas da voli sto je prosjak?
 
Naravno da je prica bez kraja, kao i svaka podsticajna prica uostalom.

Iako je domacin ove teme naglasio kako ga zanimaju prevashodno argumenti "za", ja cu pokusati da obrazlozim argument "protiv", koji polazi od Kantove deontoloske etike.

Ukoliko je oduzimanje zivota zivom bicu nedopustivo, a to ishodi iz kategorickog imperativa, odnosno iz moralne autonomnosti, onda se abortus, uvek i u svakom slucaju nedopustiv. Dakle, ukoliko uslovimo opravdanost abortusa bilo kakvom spoljasnjom svrhom, onda smo covekovu moralnu autonomiju podredili nekom izvanskom kauzalitetu, i utoliko se vise ene radi o autonomini. Dakle, nema liberalnog i manje liberalnog pristupa abortusu sa pozicije moralne autonomije. Kategoricki imperativ je bezuslovan.

Razume se, ovde se uvek moze postaviti pitanje da li fetus zivo bice, a to predstavlja jednu mracnu raspravu, u kojoj se poseze za razlicitim, u prvom redu medicinskim dokazima. U kontekstu kantovske teze, moglo bi da se konstatuje kako je bice koje ima potenciju, mogucnost ljudskosti, upravo ljudsko bice.

Argumenti koji abortus dopustaju pod izvesnim uslovima, uvek su utilitaristicki po svojoj strukturi, odnosno plaze od argumenta da je vazno promisliti cime se izaziva manje zlo. No, kada je rec o fetusu, zvuci cinicno prosudjivati u njegovo ime sta je vece dobro, odrzati ga u zivotu, cak i pod pretnjom neke opasne, izvesne bolesti ili siromastva, ili mu oduzeti mogucnost sopstvene odluke
 
Medicina je u svoje vreme dokazivala cak i da odrasli ljudi sa mentalnim i fizickim manama ne zasluzuju zivot sto je sasvim jasno da etika ima vise lica i oblika dokle god je vezana za humanizam, odnosno ljudsku potrebu da stvari prilagodjavaju svojim fantazijama, trenutnim potrebama i slabostima. Zivot ako postoji kod ameba ili jos jednostavnijih jednocelijskih bica onda i te kako postoji i kod embriona starog par nedelja samo sto je u pitanju ljudsko bice a ne nekakav banalni organizam.
 
Ja ga ipak zovem chedomorstvo i posmatram kao ubistvo.
Ne sme da se bude toliko neodgovoran.
Ubija se Bozije stvorenje. To nije normalno.
...
Naravno, uikoliko bi zbog toga majka glavu izgubila, onda ok... ali ono : "necu bebu smetace mi u zivotu..." varijanta.. to NAJSTROZE ZABRANITI.
...
Svejedno, ako ljudi postanu malo moralniji i pristojniji i ako se poveca broj brakova... onda o ovome necemo pricati...
Za sada, dok bela kuga hara i preti... nema slobode. Za ludost. toliko.
 
commodore:
Ja ga ipak zovem chedomorstvo i posmatram kao ubistvo.
Ne sme da se bude toliko neodgovoran.
Ubija se Bozije stvorenje. To nije normalno.
...
Naravno, uikoliko bi zbog toga majka glavu izgubila, onda ok... ali ono : "necu bebu smetace mi u zivotu..." varijanta.. to NAJSTROZE ZABRANITI.
...
Svejedno, ako ljudi postanu malo moralniji i pristojniji i ako se poveca broj brakova... onda o ovome necemo pricati...
Za sada, dok bela kuga hara i preti... nema slobode. Za ludost. toliko.
pa ako će je smarati zašto bi rodila?
odluku da li će abortirati donosi samo ona.
lepše rečeno,momci,ja sam za pravo na abortus.
p.s.bela kuga je problem države a ne žena.
mali primer-imam koleginicu sa 5-oro dece.pre dve godine umro joj muž.ima malu platu i verujte mi ne znam od čega žive.država nije mrdnula prstom da joj pomogne a socijalno na dva meseca traži potvrde da su deca redovni đaci.
 
vecavestica:
pa ako će je smarati zašto bi rodila?
odluku da li će abortirati donosi samo ona.

lepše rečeno,momci,ja sam za pravo na abortus.
p.s.bela kuga je problem države a ne žena.
mali primer-imam koleginicu sa 5-oro dece.pre dve godine umro joj muž.ima malu platu i verujte mi ne znam od čega žive.država nije mrdnula prstom da joj pomogne a socijalno na dva meseca traži potvrde da su deca redovni đaci.


jel' moguce da si ovo napisala...?
odluku nikako ne donosi samo majka...

pitaj ti svoju koleginicu da li bi izvrsila abortus(e) da je znala da ce da joj umre muz...tj. da li joj je zao sto ima decu...

ali, ovde se ne radi samo o samom cinu abortusa, nego i o drzavi koja je duzna da obezbedi uslove za zivot...
 
vecavestica:
imam koleginicu sa 5-oro dece.pre dve godine umro joj muž.ima malu platu i verujte mi ne znam od čega žive.država nije mrdnula prstom da joj pomogne a socijalno na dva meseca traži potvrde da su deca redovni đaci.
To je zalosno,stalno nam trube o beloj kugi ali skoro nista ne rade da pomognu pre svega majkama.Licno jesam protiv abortusa ali ako je nesto vezano za zdravstveno stanje majke ili deteta verovatno bih bio ZA mada teska srca.
 
imam nagon da ovo kazem...
nemam statistike, ali smatram da se najveci broj abortusa radi zbog neodgovornosti...necega cega se gnusam...
u to spada klinacki seks (mada, ne mora klinacki), "sta ce svEEEt da kaze", i sigurno jos nesto, ali ne mogu trenutno da se setim...
pored sve propagande za koriscenje kondoma, moze se reci da samo neko ko zivi u pecini ne zna da je nezasticeni seks opasan iz vise razloga...
e, ako neko i pored svega toga, u momentu strasti, kaze: "ma, ***** kondom" to je neodgovornost...
sve ja shvatam, krv se tada skuplja u nekim drugim organima, ali ipak nesto ostane i u mozgu...
posle je najlakse uraditi abortus...
a, o onome "sta ce sveeet da kaze" i ne zelim da pocinjem...

mozda gresim, ******, covek sam...
najbolje bi bilo da se javi neka osoba koja je izvrsila abortus, samo se plasim da ce odmah biti E-kamenovana...
 
ali, ovde se ne radi samo o samom cinu abortusa, nego i o drzavi koja je duzna da obezbedi uslove za zivot...[/QUOTE]

da ovo sam napisala a i ti si lepo prokomentarisao na kraju.
Nexus ,ja sam majka i nikada se nisam zbog toga pokajala.žao mi je samo što sam rodila jedno a ne više dece ali to je druga priča.
da se vratimo na temu-
šta sa maloletnicama,neudatim,starijim....ženama koje su iz ko zna kojih razloga ostale u drugom stanju?ne možeš ih prisiliti da rode a po meni nije ni u redu.zar samo što je raširena bela kuga kod nas?
ne.ja sam protiv.
po meni samo udatim i zdravim ženama /i naravno onim koje mogu to finansijski da podnesu/ možeš tako nešto zabraniti .mada je i to znak pitanja.
 
Nexus 6:
'

iaoko sam liberal, ovde imam nesto konzervativniji stav, tako da me najvise interesuje stav ZA, i argumenti za isti...

Argument ZA:ona NE ZELI to dete!!Ako vec u startu ne zeli to dete,zamisli kakav zivot moze da mu pruzi?(Ovde ne mislim na materijlani deo,nego na emotivni koji je mnogo bitniji za zdravo psihicko odrastanje).Praviti jos jedno nesrecno dete,nije bas pohvalno,cak ni u drzavi kojom vlada bela kuga-samo da bi statisticki nas Srba bilo vise....
 
vecavestica:
ali, ovde se ne radi samo o samom cinu abortusa, nego i o drzavi koja je duzna da obezbedi uslove za zivot...

da ovo sam napisala a i ti si lepo prokomentarisao na kraju.
Nexus ,ja sam majka i nikada se nisam zbog toga pokajala.žao mi je samo što sam rodila jedno a ne više dece ali to je druga priča.
da se vratimo na temu-
šta sa maloletnicama,neudatim,starijim....ženama koje su iz ko zna kojih razloga ostale u drugom stanju?ne možeš ih prisiliti da rode a po meni nije ni u redu.zar samo što je raširena bela kuga kod nas?
ne.ja sam protiv.
po meni samo udatim i zdravim ženama /i naravno onim koje mogu to finansijski da podnesu/ možeš tako nešto zabraniti .mada je i to znak pitanja.[/QUOTE]

izvini, ali ti si napisala jos nesto...ono sto me je i nateralo da malo burnije reagujem...ono boldovano...
smeta mi to insistiranje na zenama...zar bioloski ocevi nemaju nikakva prava?

zasto neko ne bi rodio dete, ako ostane u drugom stanju?
ja ne pricam o materinstvu, pricam o rodjenju...niko ne moze nekoga da prisili da bude majka, a nije majka automatski bioloska majka...
to dete moze da se da na usvajanje...ima dosta ljudi koji ne mogu da imaju decu...
to me podseca na scene iz americkih tinejdzerskih filmova, kada u skolskoj kafeteriji neko vikne: "FOOD-FIGHT!!!" i svi krenu da se gadjaju hranom, a deca u Africi umiru od gladi svake tri sekunde...
neko ce to dete primiti i voleti ga, ako ona nece...njeno je samo da ga rodi...da mu ne uskracuje pravo na zivot...
 
Žena ima pravo da raspolaže sa svojim telom kako god hoće i ako iz bilo kog razloga ne želi da rodi, niko živ ne sme da je primorava.Šta vi Balkanci mislite,da možete da ošinete bičem i zapovedite "radjaj!"...???Ko to ima pravo da upravlja nečijim telom,pa robovlasništvo je odavno ukinuto..Kako bi bilo da vama neko nabije nešto negde i naredi da nosite devet meseci?
A fetus je sve do porodjaja samo deo ženinog tela.
 

Back
Top