princez krofne!

palcica11919

Zainteresovan član
Poruka
121
ima li neko neki dobar recept za p.krofne ja ih pokusavam napravit dugo vec ali uvek nesto nevalja uglavnom su male i nije to to.cak sam uzela recept od moje tete ona ih napravi super al opet nece.dakle u cem je problem?!nije valda u meni ovako" vrhunskoj kuvarici"
 
palcica:
ima li neko neki dobar recept za p.krofne ja ih pokusavam napravit dugo vec ali uvek nesto nevalja uglavnom su male i nije to to.cak sam uzela recept od moje tete ona ih napravi super al opet nece.dakle u cem je problem?!nije valda u meni ovako" vrhunskoj kuvarici"
Nije do tebe, palcice, nego do tvoje rerne. Rerna mora da bude stvarno dobra, bez ikakvog lufta, da pece stvarno dobro i ravnomerno. I ne smes da otvaras rernu tokom pecenja, NIKAKO! Znaci, nema proveravanja! To je jedini razlog zbog princes krofnice ne uspevaju. Tajna je u pecenju. Prvih 10 min ja pecem na 250, a zatim smanjim na 180, i jos nekih 15 min. I to je to! Nema greske! Ajd, pa javi sta je bilo! Puno pozdrava od velikog ljubitelja princes krofnica!
 
Za princes krofne, majstor je moja mama, ja sam u nekoliko navrata u njemom odsustvu bila u prilici da probam da ih napravim i nije bilo problema. Kao što reče Dinna, "tajna" je u pečenju: rerna mora da bude zagrejana (oko 250C) i da se nikako ne otvara tokom pečenja (ovo važi i za npr. kore za torte).

Imamo dve verzije za testo (ulje ili mast - obe isprobane i dobro se pokazale) pretpostavljam da je i tvoja (i svaka druga) slična, ali evo ti pa uporedi...

Dakle:
Potrebno je:
1/4l vode
1,5 dl ulja (90g masti)
150g brašna
4 jaja
pola kašičice soli

Zagrejati vodu do ključanja, dodati ulje (mast), zakuvati brašno i kada se masa prohladi, dodati uz mešanje 1 po 1 jaje.
Kašikom ili špricem formirati kuglice, ređati na pleh (podmazan ili obložen papirom) i peći u prethodno zagrejanoj rerni.
 
Poslednja izmena:
Feng shui se ustvari izgovara 'fang shoj'/otprilike/ u cemu vecina ljudi gresi, doslovno znaci vetar i voda, i ne odnosi se samo na uredjenje stana, vec uopste zivotne sredine, no to je vec tema za sebe...
Asto se tice princes krofni...to je valjda jedna od retkih poslastica koju se nikad nisam usudila da pokusam da napravim /uz rozen tortu.../, a inace ih obozavam. Ali, ako kazete da je tajna u pechenju, mozda i probam...
 
Mmmmmmmm, princes-krofne, kako sam ih samo namirisala! Obožavam ih. :P
Ja ih pravim u nešto većoj količini, zbog ukućana, (mada imam i dobru pekaru u blizini, njihove su odlične, pa neki put i kupim, kada me mrzi da se petljam):

-1 kaf. kaš. praška za pecivo
-1/2l vode
-1 šolja ulja
-18 kaš. brašna
-4 jaja

Rerna mora da bude zagrejana na max, obavezno, ali ja odmah smanjim na 175C, i za oko 20-25min su gotove.
A za fil imam gomilu varijanti, zavisno od situacije na terenu. :lol:

Jedna varijanta:
-9 kaš. brašna
-9 kaš. šećera
-1/2l mleka
-1 margarin
-5 vanilina
-5 žumanaca

Druga varijanta:
-4kaš. brašna
-250gr šećera u prahu
-sok od 2 limuna
-1/2l mleka

Treća:
-4 table želatina ili dve kesice istog (potopiti, tj. razmešati u hladnoj vodi)
-100gr šećera
-5 vanilina
-5 žumanaca
-2dcl mleka
-3dcl slatke pavlake umutiti, pa dodati u ukuvan krem

A može i varijanta sa gotovim pudingom, uz dodatke po volji... I, da, neki put ih i posle filovanja prelijem čokoladom, umesto posipanja prah šećerom zamirisanim vanilom.
-100gr čokolade
-4 kašike ulja
Odlična glazura.

Sad ću morati da skoknem do pekare! :lol:
 
I jo jedna caka za princes krofne- jaja dodavati dok testo ne bude sjajno i kad se metlice miksera izvade iz testa- testo se razvlači u "špicevima" i sjajno je. To govorim zbog toga što nije ista količina 4 velika jaja i 4 mala jaja
 

Back
Top