Istina ili zabluda

UrBaNiYaK

Zainteresovan član
Poruka
392
Dal' stvarno mislite da se mob mora puniti 12-15 sati kad se formira baterija?! Mislim koja je logika da kad se napuni za 2-3 sata ostaviti ga jos 10, to nije kineska muzicka kutija vec moderna tehnologija, tako da u sebi sigurno ima cip koji kad se napuni tel, ne dovodi vise struju u njega jer tako moze samo da mu nasteti...
 
baterija se mora puniti toliko prvih puta jer sto kazu nije se josh oformila,to jest u bateriji imaju male tjelije(ne znam kako drugachije da opishem) koje se trebaju sve napuniti,e taj chip sto ti pominjes,on reaguje kad je baterija puna a u stvari nije,ostale su neke zaostale tjelije koje se trebaju popuniti tako da baterija bude formirana.A tebi ako se ne svidja ti puni bateriju 2 sata i videtjes razliku posle nekolike nedelje kad budesh morao da punish svaki drugi tretji dan.
 
nekada davno sam to primenjivao... medjutim vise ne
smatram da nema potrebe puniti bateriju, kad je puna... chak shta vishe ako pogooglte malo.. nacicete da proizvodjaci ne preporucuju da se baterija drzi vise na punjacu nego sto je potrebno da nebi doslo do ostecanja baterija....
 
U pravu je Mirko, na zapadu kad sam bio i kad sam pitao za to formiranje baterije prodavci su me vecito gledali u cudu i pitali se sta to znaci. A jos ni u jednom pravom upustvu nisam nasao da treba da se toliko dugo puni prva tri puta, osim u nasim.
 
To sa formiranjem baterija je zaostavština još iz vremena NiCd baterija kada je važilo pravilo da se pune po 12 sati prvih nekoliko puta da bi se formirale i kasnije mogle da daju pun kapacitet. Litijum Ionske baterije koje se sada uglavnom koriste ne moraju da se formiraju i mogu da se da se dopunjavaju po potrebi bez štetnih posledica.
Ni na jednom originalnom uputstvu za telefone ili bilo koje uređaje koji koiste LION baterije ne piše da treba da se formiraju.
 
Mirko BGD:
nekada davno sam to primenjivao... medjutim vise ne
smatram da nema potrebe puniti bateriju, kad je puna... chak shta vishe ako pogooglte malo.. nacicete da proizvodjaci ne preporucuju da se baterija drzi vise na punjacu nego sto je potrebno da nebi doslo do ostecanja baterija....
I primeti se po punjaču. Punjač se greje dok puni, a kad prestane - ohladi se. Znači da kad se napuni, punjač kao da nije uključen. Meni to nešto govori.
 

Back
Top