FAKULTET POLITICKIH NAUKA

Prijemni nije tezak, ako pocnes da se spremas to nikako ne treba da radis povrsno, jer pitanja na prijemnom nisu teska, ali treba da znas detalje na pr. : U kom mestu je odrzan taj i taj sabor....; Koje godine je Petar I dosao na presto...

Ako ides u gimnaziju uci filozofiju trebace ti ako se odlucis za ovaj fax, inace pored politickih nauka ukljucene su i druge naucne discipline: sociologija, filozofija, pravo....To znaci da ces se dosta baviti i ovim drugim naukama tokom studija. Sve u svemu ovaj fax je dosta zanimljiv i sto se mene tice ja se nisam pokajao sto sam ga upisao.

Oko zaposlenja ne treba da brines.
 
Ne treba priprema, odnosno ja sam sam pripremao istoriju, sociologiju, i ustav. Nije mi jasno zasto bi nekom trebale pripreme oko ovih predmeta.

Sa 85 poena sigurno ulazis na budzet na medjunarodnim odnosima, dok za politikologiju treba manje, sve zavisi od broja prijavljenih. Ove godine nije bilo velike navale, na medjunarodnim odnosima se prima 140, a prijavilo se nekih 200 sto nije mnogo, a cesto se i prosiravaju konacne rang liste, dok na pr. na politikologiji se prima 100, a prijavilo se ove godine 103 kandidata tako da su svi primljeni. Ali opet sve zavisi od godine do godine.
E sad razlika izmedju politikologije i medj. odnosa je u 2 ili 3 ispita, predavanja imaju zajedno ova dva smera, tako da po meni neke velike razlike nema izmedju ova dva smera, ti cak posle zavrsenog politikoloskog smera mozes da specijalizujes za medj. odnose, tako da je sve to isto samo drugo pakovanje.
 
Pozdrav svima

i ja ove godine upisujem fpn , samo me interesuje posto jos nisu dobili informatore a ni prirucnike da li u njima postoje pitanja koja su bila npr.u prosloj i preprosloj godini i kolika je slucajnost da mogu biti slicna ili ista pitanja od narednih godina?
 
pri kraju sam srednje skole, pa resih da se malo informisem o daljem skolovanju....

zeleo bih da upisem neki fakultet ovog tipa (medjunarodne odnose, akademija za diplomatiju i bezbednost, mozda cak i kriminalistiku na univerzitetu u np)... pa ako nije problem studentima sa ovih fakulteta da napisu nesto vise.... neke svoje utiske...
znate kako je... svaka informacija je bitna....

poz
 
Pookie:
Ne treba priprema, odnosno ja sam sam pripremao istoriju, sociologiju, i ustav. Nije mi jasno zasto bi nekom trebale pripreme oko ovih predmeta.

Sa 85 poena sigurno ulazis na budzet na medjunarodnim odnosima, dok za politikologiju treba manje, sve zavisi od broja prijavljenih. Ove godine nije bilo velike navale, na medjunarodnim odnosima se prima 140, a prijavilo se nekih 200 sto nije mnogo, a cesto se i prosiravaju konacne rang liste, dok na pr. na politikologiji se prima 100, a prijavilo se ove godine 103 kandidata tako da su svi primljeni. Ali opet sve zavisi od godine do godine.
E sad razlika izmedju politikologije i medj. odnosa je u 2 ili 3 ispita, predavanja imaju zajedno ova dva smera, tako da po meni neke velike razlike nema izmedju ova dva smera, ti cak posle zavrsenog politikoloskog smera mozes da specijalizujes za medj. odnose, tako da je sve to isto samo drugo pakovanje.
bogami,2002.g. je trebalo malo vishe bodova za budzet...ali tu negde...
razlika izmedju medjunarodnih odnosa i politikoloskog je 10 ispita
 
Sve zavisi od smera koji birate:

Ako cete novinarstvo, bolje da zelite da bude i politicko!
Ako cete medjunarodne odnose, bolje da imate debelu vezu za posao kada zavrsite faks!
Ako cete socijalni rad, bolje da se pomirite sa smesnim poslom i platom!
Ako cete politikoloski, samo se bolje zapitajte!

Za prolaz na prijemnom se ne raspitujte- nikad se ne zna koliko vam treba bodova! Sigurno je jedino da je maksimum gotovo nemoguce uzeti, jer su po neka pitanja (bar 2002.) bila morbidno zavucena!

Same studije su smor kakav nisam mogao ni da sanjam! Ali opet ja i ne znam zasto sam dosao na faks kada me politika nikada i nije interesovala- valjda sam mislio da cu barem maaaalkice biti obrazovan i za opsti zurnalizam. Sve neka prava, politike, sociologije, filozofije, ekonomije.... Mada opet, ni za politicki vas bas ne obrazuju- politika koja se uci je cista teorija operisana od aktuelnosti! I da me sve na svetu interesuje, ja NE ZNAM gde mogu primeniti stecena "znanja"- cast izuzetcima (mislim na pojedine predmete)

Organizacija faksa i profesori, zaista su korektni!
 
štreberko. :P idi sad na košarkaški teren ispred terase, traži frajere! :) bači knjigu i uhvati... hm... ergh...

potvrda i sa moje strane da je prijemni bio ekstremno težak. posebno srpski, gde se sve svodilo uglavnom na teoriju književnosti i termine za koje mnogi nisu čuli. tu su bila pitanja "šta znači reč povareta?" i "šta je puristički govor?", "ko je pletilja u pesmi laze kostića?" i sl. gramatike veoma malo, prepoznavanja književnih dela takođe. favorit mi je bilo pitanje "napišite onomatopejične glagole koji se koriste uz glagol vetar?", a ni "navedite pet reči koje su istovremeno varvarizmi i arhaizmi?" ne zaostaje.

dakle, sledeće godine ko hoće da upiše fpn, mora izučiti teoriju književnosti u korice. i da - nemojte ići na pripreme koje organizuju razne agencije željne para, jer bar za fpn nisu od velike pomoći.
 
stranger:
štreberko. :P idi sad na košarkaški teren ispred terase, traži frajere! :) bači knjigu i uhvati... hm... ergh...

potvrda i sa moje strane da je prijemni bio ekstremno težak. posebno srpski, gde se sve svodilo uglavnom na teoriju književnosti i termine za koje mnogi nisu čuli. tu su bila pitanja "šta znači reč povareta?" i "šta je puristički govor?", "ko je pletilja u pesmi laze kostića?" i sl. gramatike veoma malo, prepoznavanja književnih dela takođe. favorit mi je bilo pitanje "napišite onomatopejične glagole koji se koriste uz glagol vetar?", a ni "navedite pet reči koje su istovremeno varvarizmi i arhaizmi?" ne zaostaje.

dakle, sledeće godine ko hoće da upiše fpn, mora izučiti teoriju književnosti u korice. i da - nemojte ići na pripreme koje organizuju razne agencije željne para, jer bar za fpn nisu od velike pomoći.

Mrs :twisted: :razz:

Socilogija je bila smrt :roll:
 

Back
Top