FAKULTET POLITICKIH NAUKA

Gde na sajtu pishe shta mozhemo da radimo.....? Bash ste me nekako zbunili sa tim podeljenim stawowima..... Ja se neshto lomim izmedju ekonomije i medjunarodnih odnosa , a problem mi je shto stwarno nemam pojma kakwe su mi shanse za zaposlenje sa medjunarodnim....? Aj dajte neki KONKRETNIJI odowor ako je ikako moguce, pleeeeeeeease!!!!!
I kakwi su wam utisci o faxu, predmetima, studijama uopshte.....? Jel suwoparno, jel ima mnogo filozofiranja i slichnog `prodawanja magle` ? :)
Aj pomozite malo, bash sam nekako pogubljena.....? :)
TNX u napred!
 
LJUDI, BEZ'TE SA OVOG FAKULTETA KOLIKO VAS NOGE NOSE!!!

Ja sam apsolvent neka 2 meseca... Ja NISTA nisam naucio na ovom glupom fakultetu! NISTA!! Posao vam ne garantuje NIKO, jer niko i ne zeli da placa ljude koji se razumeju u presipanje iz supljeg u prazno!!!

Ucio sam SVASTA, ali ne i o nasem TRENUTNOM stanju u zemlji!! Sada reciom treba da ucim spoljnu politiku SCG koja vise ne postoji, a iz knjiga kada ni SCG jos nije postojala!! Knjige iz kojih ucite o spoljnoj politici vase zemlje su iz '96, '91 i '89 godine!!! I to je ispit sa 4. godine, kada su "strucni predmeti najzastupljeniji"... Ja kao buduci novinar (mozes misliti) Iz predmeta TV novinarstvo nisam imao ni list da procitam, a iz ovog sranja 800 strana! I to mi je najmanji od preostalih 5 ispita...

Nije problem ljudi, ucio sam i po 2000 strana- ali dajte bar da ima smisla... bar da nesto od toga mogu u zivotu da primenim... Pa ja kada i naucim tolike kolicine takvih gluposti- sve sutra zaboravim! Znam da bi ovaj fakultet bio za mee pravi izbor, samo da je okrenut naopacke..... Kajem se nevidjeno, i cesto!! Fakultet je potpuni promasaj pa verovatno i moja "karijera", koliko god se trudio da ubedim sebe da nije tako!!! :(
 
E da... Pored svega, na fakultetu sam od prakse imao samo 15-ak sati na Radio Beogradu- sto nije bilo ni poucno iskustvo (sedeo sam sa ortkaom u cosku i pricao) niti je bilo obavezno!! Ljudi tamo su se zacudili kada smo rekli da smo sa FPN-a... Mogu da zamislim kolika je bila navala...
 
au au au........pa ja sam propala....meni je zurnalistika prvi izbor...i svi su mi do sada, hvalili taj smer. Nisam znala da je stanje tako ...ochajno! :( pa, bar mi reci kakvi cu predmeti....profesori? ima li icheg zanimljivog? Postoji li mogucnost da se promeni stanje???? i kako ide zaposlenje posle? Nije valjda toliko uzaludno????
 
Vidite ljudi, ja sam upisao fax 2002 i nije me ni jednu godinu okacila bolonja! Vama ce svakako mnogo toga biti drugacije, ali je cinjenica da se ne moze preko noci sve izmeniti do savrsenstva... Sigurno vam nece biti sve tako debilno kao meni!
Ispravljam i svoju gresku iz proslog posta- za onaj ispit ipak postoje novije knjige ;) A kod medjunarodnih odnosa postoji samo jedan problem- to je mac sa dve ostrice. Ili ces naci posao u struci i ziveti kao KRALJ, ili ces kao vecina, traziti bilo kakav posao!
Fax je za sve smerove (do bolonje) bio maltene isti- razlika je u 2-3 predmeta po godini!
Profesori su stvarno korektni!! A jedino sto morate da me poslusate je da ne birate metodologiju (jer je vama postao izborni predmet)- on je najtezi predmet na fakultetu sa najtezim profanom! Ko njega da, odmah slavi diplomiranje! Mada i taj profan je vremenom postao blazi, ali je i dalje 2x gori od drugog najgoreg profana :-?
 
Hej, vidim da ovde ima i razocaranih...
Ja sam apsolvent na novinarstvu i mogu da kazem da zaista ima najmanje novinarskih predmeta, ali to je i logicno jer je ovo prvenstveno fakultet POLITICKIH nauka. To se nekome svidja nekome ne... Mislim da FPN nije nikakav izuzetak i da je problem vise u skol. sistemu. Inace, ovaj faks pruza puno znanja iz opste kulture.
Ja se ne kajem i uvek bih ponovo upisala FPN, ali mozda medjunarodne odnose jer mi se njihovi predmeti na cetvrtoj mnooogo svidjaju! Pozdrav svim sadasnjim i buducim kolegama...
 
Ja sam brucos na medjunarodnim odnosima i sto se tice programa vrlo je raznovrstan i ucimo sve i svasta, zaista obuhvacene su sve oblasti dakle mi cemo sve znati i to je odlicno. Vi koji hocete da upisete pogledajte na sajtu, nadjite osnovne studije i program za prvu godinu i videcete koji su predmeti zastupljeni.
zaista mnogo citamo, aristotel, platon, mimo knjiga za ispit, dakle ako ne volite da citate onda cete imati muke.
Meni je licno odlican ovaj smer, jedino sto smo prva generacija koja ide po novom programu i zaista smo preoptereceni, u januaru imamo 5 ispita, jos 2 testa, ove sedmice smo imali 3 testa, tako da je haos sto se tice ucenja i zato vam niko i ne odgovara jer bez obzira sto se nicim drugim ne bavimo skoro, ipak ne stizemo sve da naucimo.

To je vec pitanje organizacije, a sto se tice konkretno kolicine znanja i raznolikosti oblasti - to je odlicno, ne znam koji jos smjer ima ovoliko raznovrsnih predmeta kao mi.
Vi sto pitate za zaposlenje , to je naravno teza stvar i ne moze se predvidjeti, o ambasadama mozete da sanjate. Ali zato u programu koji sam vam rekla da ima na sajtu, imate i napisano koje sve opcije imate kasnije da se opredelite - dakle Evropske integracije itd. to je za specijalizaciju,il za zemlje u razvoju itd

Mnogooo ucenja ali je sve prilicno zanimljivo i vrlo korisno!
izvinite ovo je bilo na brzinu, ne ocekujte ubrzo neki odgovor, ni od mene ni od drugih svi uce :) pozzz
 
Арион Дали:
Ја бих само хтео да питам оне који су прошле или прошлих година спремали историју за пријемни, да ли сте учили све до детаља, или само основне чињенице?



Iz istorije su potrebne osnovne stvari ( mada to ne znaci da ce ti doci pitanje kada je bio II svetski rat, vec kad je bio Becki rat recimo ). Moj savet je da sve datume bitaka, ratova, konferencija i sl. izvucete iz knjige. Nisu vam potrebni opisi, vec samo konkretne stvari. Al ucite i praistoriju i SFRJ, mi smo ove godine imali pitanja i iz tih delova :wink:


Al zato sociologiju ucite do detalja ako mislite da prodjete :lol: Znaci,bukvalno sve,podele,tabele,sve sto pise u zagradama,citate pod obavezno :roll:
 
Lili Fox:
ako neko namerava da upise novinarstvo, neka kada bude spremo srpski jezik za prijemni, neka se vise bazira na knjizevnost...od 30 pitanja na prijemnom ove godine su bila samo 2 iz gramatike.... :roll:
Kada sam ja upisao fax davne 2002, bilo je (a cini mi se i neke od kasnijih godina) nekih cak 7-8 pitanja iz PRAVOPISA!! Tacnije daju vam recenice, a vi ih napisete pravilno. Delovalo je lako, ali se kasnije ispostavilo da smo tu gubili najvise poena :)
Inace vezano za novi program- sigurno je efikasniji sto se tice sticanja znanja, ali mi je drago da sam ga izbegao jer volim da lencarim cele godine i onda spremim ispit za nedelju-dve dana po 3-4h ucenja :) A ove price o Platonu, Aristotelu, raznovrsnosti... Sve je to raznovrsnost iz oblasti politike i istorije (na kom god da ste smeru) i uglavnom se ponavljaju ispirajuci mozak detaljima... Mnoge bitne stvari za posebne smerove (pogotovo novinarstvo) izostavljane su. Ali verujem da je onima koji su sada vec prosle i onima koji ce ove godine upisati fax- sve ipak vedrije ;)
 
nama su kao novinarskom smeru, ubacili 4 strucna predmate u prvoj godini...
to su medijski sistem srbije,teorija novinarstva, stilistika i informatika, mada ne znam zasto ga bas smatraju strucnim....da li je lakse, nama deci bolonje..xexe..pa nemam pojma....za neki predmet da za neki ne...samo znam d aplacam 90 000 hiljada.....
 
Ja planiram ove godine da upisem novinarstvo.Sto se tice predmeta,imas na sajtu...mada svaki predmet politika politika i opet politika,bar u prvoj godini.Smor ali ko voli neka izvoli.:)Zacudilo me je sto u prvoj godini ima samo 7 predmeta,ako sam dobro procitala?A za tezinu i dosadu istih ne smem ni da pitam?:)Da,i ja sam cula da je srpski prosle godine bio vise knjizevnost nego gramatika,i to mi je ok...ali sociologija i ustav...ubicu se,najsmorniji predmeti,a moraju do detaljaaaa!A sto se tice posla...zavisi od osobe,kako se ko probije...sta znam.Ja npr sad radim na radiju i tv-u,u mom gradu...i ono,koliko toliko prakse imam...Aj cmoks!
 

Back
Top