FAKULTET POLITICKIH NAUKA

Eee ljudi, voleo bih sledece godine da pokusam da upisem novinarstvo.. Pogledao sam sta je potrebno za prijemni, i tamo, izmedju ostalog, za srpski pise da treba ucim iz citanke za sve cetiri godine i gramatiku za, cini mi se, za tri.. Pa me jaako zanima koliko je tezak prijemni? :)
 
Ako budeš učio za prijemni - nije težak. Ako ne budeš učio - biće ti pretežak. Prosto.

Mada, moj sin ni pipnuo nije knjige za prijemni, pa je opet rekao da nije bio težak prijemni kako se on nadao. Naravno da nije uspeo da se upiše, ali tada je rekao da je znao da je mislio da će biti teži, pa nije hteo ni da se trudi da uči. :roll:

Samo ti uči i ne brini, biće ti lako.
 
Bogme, da mi je neko pricao pre desetak godina da ce smer za socijalni rad biti najpopularniji i najtrazeniji na FPN, slatko bih se nasmejao, ali ove godine oni potukose i M-smer i po broju prijavljenih i po broju bodova potrebnih za upis... :confused:

Ispadosmo sad mi klasicni politikolozi najgori od svih, na nasem smeru najmanje prijavljenih... :(
 
Završavam četvrtu godinu društveno-jezičkog smera, polako me hvata panika jer se ljudi u mojoj okolini uveliko spremaju za upis, a ja još uvek ne znam šta bih upisao. Jedna od ideja mi je novinarstvo na FPN-u, međutim, plaši me činjenica da posle fakulteta nemam previše izgleda da nađem posao. Voleo bih da neki navršeni student pročita ovo i da mi kaže da li je ovo dobra ideja, konkretno razmišljam o sportskom novinarstvu ali pošto tog smera nema ni na jednom državnom fakultetu onda bih studirao klasično novinarstvo pa kasnije se nekako usavršavao.
(Da li bi mi eventualno volontiranje u nekoj (sportskoj) redakciji za vreme studija pomoglo da ''ispečem zanat'' i kasnije možda lakše dođem do posla)
 
Moze neko da kaze nesto o fakuletu? Idem na drustveno-jezicki smer, drustveni predmeti mi idu solidno u gimnaziji i planiram da upisem neki fax gde se uce ove stvari. Nekako mi je fpn najprivlacniji, najvise medjunarodne studije. Moze neko da mi kaze kakve su sanse za posao i posle kog smera su najvise sanse? Ima jos vremena do upisa, ali pomisao na fakultet me izaziva da vec sad krenem da se raspitujem. Pored medjunarodnih me privlaci i smer za socijalnu politiku, mada bi lakse bilo da se prijavim na medjunarodne i politikologiju(koja mi je najmanje privacna) jer se polazu isti predmeti... Moze nek ko ide da mi kaze svoje misljenje, ili ko je zavrsio kakvu perspektivu je stekao?
 
Moze neko da kaze nesto o fakuletu? Idem na drustveno-jezicki smer, drustveni predmeti mi idu solidno u gimnaziji i planiram da upisem neki fax gde se uce ove stvari. Nekako mi je fpn najprivlacniji, najvise medjunarodne studije. Moze neko da mi kaze kakve su sanse za posao i posle kog smera su najvise sanse? Ima jos vremena do upisa, ali pomisao na fakultet me izaziva da vec sad krenem da se raspitujem. Pored medjunarodnih me privlaci i smer za socijalnu politiku, mada bi lakse bilo da se prijavim na medjunarodne i politikologiju(koja mi je najmanje privacna) jer se polazu isti predmeti... Moze nek ko ide da mi kaze svoje misljenje, ili ko je zavrsio kakvu perspektivu je stekao?

Ja zavrsavam 2. pa mozda nisam najbolji za savete al evo moje misljenje: Ukoliko te zanimaju drustvene nauke pre svega istorija,sociologija,ustav,filozofija, ekonomija... onda ce ti se faks verovatno dopasti iako je nemoguce da ti se bas sve svidja tako da ces sigurno imati predmete koje ne volis. Meni je relativna vecina predmeta interesantna ali ne podnosim recimo bilo sta vezano ponajvise za sociologiju, a takvih predmeta ima dosta. U svakoj godini od oko 10 11 imas 2,3 ispita koji onako bas vaze za teske, ostalo se moze. Neces puno vremena provoditi na faksu a raspored je uglavnom takav da nemas velike pauze izmedju predavanja i vezbi. Sto se perspektive tice socijalni smer je najperspektivniji od FPN-a ali ceo faks generalno nije. Politikologa jednostavno nema na trzistu rada tj. naici ces na oglas recimo "trazi se arhitekta" ali neces naici na oglas "trazi se politikolog". Sve u svemu ozbiljan fakultet koji te zaista nauci necemu pametnom ali neisplativ u novcanom smislu . Naravno to sve zavisi od mnogo faktora. Ja sam recimo stekao utisak da su politikolozima iz manjih mesta sanse vece jer ih tamo nema puno. Ja sam recimo jedini u svom mestu (koje bas i nije selo) koji to studira. Pripremi se na nekulturne izjave "Sto si to upisala, sta ces sa tim", ako upises ovaj fakultet.
 
Da li neko moze da mi kaze sta su REALNA ocekivanja za zaposlenje na ovom fakultetu? Gde ta deca mogu da konkurisu i cemu da se nadaju, jer nece svi biti u politickoj sferi. Pitam za meni dragu osobu, volela bih da mogu da udelim savet od nekog ko ima iskustvo. Hvala!
 

Back
Top