Slikarska tehnologija - KAKO DA SLIKAM

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Goscica

Domaćin
Poruka
4.534
ŠTA GDE KAKO KOLIKO
Predlazem da ovde postavljamo sva pitanja vezana za slikarske i ostale tehnologije.Mogu da pitaju oni koji malo znaju, oni koji puno znaju, oni koji pocinju ili pak profesionalci kojima je negde malooo zapelo.Nek svi pitaju i nek svi odgovaraju, pa IZVOLITE!
 
Treba krenuti sa tehnologijom. Razmišljam samo (pitanje za Goscicu) kako da razdvojimo slikarske tehnologije (aquarel, ulje, akril, tempera...) da ne budu pod istim topicom. Kad krenu pitanja da svako može da prati tok svoje tehnologije. Biće manje zbunjivanja - pogotovu početnika.
Ali, evo jedne zenimljive tehnike (ne tehnologije). Može da bude korisna pred Novu godinu:
Pravimo originalne Novogodišnje čestitke
U što veći i što plići sud (poput tepsije) sipamo vodu i ostavimo da se postigne sobna temperatura. Za to vreme potražimo limenke sa ostacima boja koje smo koristili za farbanje radijatora, kola, vrata i prozora, dakle uljanih podloga za premaz drveta i emajl lakova... Ono malo boje što je ostalo u limenkama sipamo lagano po površini vode u tepsiji i pustimo da se boja razlije po površini. Dodajemo razne boje koje čine neku harmoniju. Štapićem lagano povučemo po površini vode i uživamo u njihovom razlivanju i međusobnom mešanju. Kada nam se učini da je stvorena zanimljiva "apstrakcija" poklopimo površinu vode malo čvršćim papirom (kao za čestitke - kunstdruck ili hamer). Pustimo da se papir i voda (boja) dodiruju po čitavoj površini. Nakon par sekundi odvojimo papir od vode i... vidimo šta smo dobili. U čitavom postupku bitna je pažljivost. Dobićemo likovno zanimljive "apstrakcije" koje možemo iseći na komade veličine čestitki ili nešto manje i lepiti ih na kartone u boji. Eto nam čestitke koja će obradovati svojom originalnošću, ali i izvora prihoda za one koje ne mrzi da po hladnom vremenu čuče u Knez Mihajlovoj. Srećno.
 
НеШко:
Ali, evo jedne zenimljive tehnike (ne tehnologije). Može da bude korisna pred Novu godinu:
Pravimo originalne Novogodišnje čestitke
U što veći i što plići sud (poput tepsije) sipamo vodu i ostavimo da se postigne sobna temperatura. Za to vreme potražimo limenke sa ostacima boja koje smo koristili za farbanje radijatora, kola, vrata i prozora, dakle uljanih podloga za premaz drveta i emajl lakova... Ono malo boje što je ostalo u limenkama sipamo lagano po površini vode u tepsiji i pustimo da se boja razlije po površini. Dodajemo razne boje koje čine neku harmoniju. Štapićem lagano povučemo po površini vode i uživamo u njihovom razlivanju i međusobnom mešanju. Kada nam se učini da je stvorena zanimljiva "apstrakcija" poklopimo površinu vode malo čvršćim papirom (kao za čestitke - kunstdruck ili hamer). Pustimo da se papir i voda (boja) dodiruju po čitavoj površini. Nakon par sekundi odvojimo papir od vode i... vidimo šta smo dobili. U čitavom postupku bitna je pažljivost. Dobićemo likovno zanimljive "apstrakcije" koje možemo iseći na komade veličine čestitki ili nešto manje i lepiti ih na kartone u boji. Eto nam čestitke koja će obradovati svojom originalnošću, ali i izvora prihoda za one koje ne mrzi da po hladnom vremenu čuče u Knez Mihajlovoj. Srećno.


super ideja! :D
 
Nesko

Slikanje ikona
(najkraća moguća verzija)
Dakle, govorimo samo o tehnologiji, a ne i o duhovnom stanju ikonopisca...
Drvo; treba izabrati lipu ili topolu najbolje iz sredine stabla, zimska seča, najmanje 5 godina sušeno prirodno. Daska se zaobli sa gornje strane u polukrug, a zatim izdubi sa lica da po obodu ostane ram. Sa zadnje strane se horizontalno užljevi "lastin rep" i uglavi letvica od hrasta ili oraha. To sprečava savijanje daske. Ovo treba da uradi dobar majstor. Ima i gotovih dasaka, ali ne smem da reklamiram.
Impregnacija; 7% rastvor tutkala u vodi, rastvarati postepeno u dva lonca (u lonac sa vodom staviti manji lonac sa vodom i u njega dodati tablu tutkala). Impregnaciju nanositi dok je rastvor topao širokom četkom sa mekim dlakama u jednom pravcu, a suvom četkom glačati u suprotnom pravcu. Nakon sušenja u rastvor dodati umrtvljeni gips 2%. Umrtvljeni gips je onaj koji je u dosta vode i sa dosta mešanja izgubio svojstvo stezanja, a ostao praškast. Dobro ga izgnječiti u avanu. Svaki sledeći sloj povećavati količinu gipsa u tutkalnom rastvoru. Slojeva 5-6 što tanjih. Najmanje 30 min. sušenja između dva premazivanja. Premazivati sve površine buduće ikone (i zadnju stranu). Dobro je dodati u rastvor i par kapi formalina. Sprečava napade svega što izaziva biološko propadanje drveta, ali OPREZ! formalin je otrov.
Preparatura; blagi topao tutkalni rastvor i kreda. Opet u tankim slojevima i sušenje po pola sata. Svaki sledeći sloj dodati još krede. Nedelju dana sušenja nakon zadnjeg premaza.
Boje; jajčana tempera: isključivo sveža jaja; izdvojiti žumance od belanca, a zatim izvući žutu tečnost iz opne žumanca (da se razlije) i mešati sa pigmentima. Dobro je dodati na svako žumance po dve-tri kapi vinskog sirćeta, kako bi boja duže bila upotrebljiva. Boja je dobra dok vam ne zasmeta neprijatan miris pokvarenog jajeta. Tada se baca i pravi nova.
Zlato: 24-karatni listići se lepe ili onim belancetom koje je ostalo od jaja ili sokom isceđenim od belog luka (belance umutiti kao za šam,a beli luk istucati u avanu, staviti u najlon čarapu i cediti u staklenu posudicu). Premazati dasku na onim delovima koje ne pokriva crtež i postavljati listiće zlata. Dok se radi sa zlatom ni malo strujanja vazduha ne sme da bude. Ako probate ovo - ubrzo ćete videti zašto. Zlato pažljivo prilepiti nežnom četkicom.
Slikanje: od tamnih tonova ka svetlijim u što tanjim slojevima pokrivajuće boje.
Lakiranje; Nije na odmet. Lakira se izbeljenim pčelinjim voskom rastvorenim u terpentinu (20%). Dobija se polumat zaštita prijatnog izgleda. Tanko, što tanje ili prskanjem u aerosolnom stanju.
Obavezno gotovu osušenu ikonu odneti u pravoslavnu crkvu i ostaviti je da odleži u oltaru bar 3 crvena slova. Ako se ovo ne uradi, ikona nije ikona nego slika nekog sveca.
Uhhhh...........
 
Nesko je sve lepo objasnio.Ja bih dodala samo jos par stvari.Postoje jos neki nacini pozlacivanja (mixtionom - uljanim i vodenim, bolus - poliranje ahatom), pravljenja jajcane emulzije(dodavanje nekih prirodnih supstanci), lakiranja ikona (šelakom, pa onda voskiranje) itd...Ikonopisac nalazi svoj nacin, pomalo i experimentise sa tehnologijom dok ne dodje do sopstvenih - najboljih rezultata.Postupak slikanja lika i dolika (ruke, noge) je takodje individualan, mada postoji sistem, ali ne i gotova resenja sto se samih boja tiče.Klasičan postupak je proplazma - crtež - glikazma - karnat - osvetljenja.Kosa,( brkovi i brada) i draperije se slikaju na poseban način.Za razliku od slikanja lice, gde se slika od tamnog ka svetlom,kao što Neško reče, draperije se počinju slikati od srednjeg tona pa se zatim ide u pluseve i minuseve.Vrlo je važno videti postupak slikanja kod iskusnog ikonopisca (živopisca). Postoji i jedna knjiga koja ima dosta korisnih saveta, a zove se Tehnologija slikarstva vajarstva i ikonografija, gde ima poseban deo o Tehnologiji i Teologiji ikone.Autor je Nemanja Brkić, a izdavač je Univerzitet umetnosti u Bgd-u.Naravno, ima još knjiga na ovu temu.
Što se tiče osvećenja ikone, tu su mišljenja podeljena.Neki teolozi tvrde - 4 liturgije, drugi je odmah osveštavaju itd. Mislim da ovo ne treba da radi ikonopisac već naručilac ikone.On nosi svoju ikonu u crkvu i u dogovoru sa svojim parohijskim sveštenikom je osveštava i daje prilog (ako hoće - može i koliko može)
Inače mišljenja sam da su najbolji učitelji ikonopisa stari majstori !!! Što više proučavajte naše srednjevekovno slikarstvo kao i uopšte vizantijsko slikarstvo.Pogledajte freske sa zidova Studenice (obe crkve), Gračanice, Starog Nagoričina, Sv.Klimenta u Ohridu, Protatona (Panselinos- Hilandar) itd...
Eh, puno bi se moglo na ovu temu...za sada ovoliko! Srednjevekovno slikarstvo je moja velika ljubav! ;)
 
Kako se rucno prave umetnicke uljane boje

Materijal:
1. Laneno ulje
2. Pigment(i)
3. Vosak
4. Rastirach, odnosno tegla sa
ravnim dnom, spahtla odnosno
nozh kao i neka plocha.

I
Ulje se sipa u posudu, a zatim se u njega sitno naseče oko 2-3% beljenog pčelinjeg voska. Potom se sud sa voskom zagreva na vatri samo dotle dok se vosak ne rastopi. Posle toga sud se skine sa vatre i ostavi da se ohladi.
Kada se sasvim ohladilo, ulje dobije zgusnuti isgled sličan retkom vazelinu. Ovakvo zgusnuto ulje osposobljeno je za pravljenje uljanih boja, za današnju upotrenbu u umetničke svrhe.
Ukoliko se uljana boja pravi samo od pigmenata i čistog lanenog ulja dobiće se gusta pasta, od koje će se stajanjem u tubi ulje odvajati od boje i cureti iz tube, a u drugom delu tube ostaje zgusnuta masa boje. Vosak daje gustinu i sprečava da se ono odvaja od pigmenata.

II
Na sredinu ploče stavi se pigment u obliku kupe. Zatim se načini udubljenje, u koje se potom sipa laneno ulje.

oil1.JPG
oil2.JPG
oil3.JPG
oil4.JPG


Zatim se paletnim nožem ulje i boja zamese u testastu masu, a potom se ona odloži u gornji levi ugao ploče.

oil5.JPG
oil6.JPG
oil7.JPG


Sada se od te mase uzima deo po deo, stavlja se na sredinu ploče i kružnim trljanjem melje staklenim rastiračem. Pri tome se ne pritiska mnogo, a masa se rastire po celoj površini ploče. Mlevenje traje sve dok se ne izgubi peskovito pucketanje i masa ne dobije finu strukturu. Dešava se da se boja pri mlevenju razredi, a u tom slučaju masi se dodaje pigment i ponovo premelje. Na ovaj način samleveni deo boje pokupi se paletnim nožem i stavi u gornji desni ugao ploče. Zatim se uzme novi deo i melje po istom postupku sve dok se ne samelje cela masa iz gornjeg levog ugla.

oil8.JPG
oil9.JPG

oil10.JPG
oil11.JPG


Najzad se sva samlevena boja iz gornjeg desnog ugla stavi na sredinu ploče i još jednom premelje da se sva masa ujednači.

oil12.JPG
oil13.JPG



i to bi bilo to. :D

Napravljene boje mozete pakovati u konzerve, tube ili druge posude...
 
Fixa, friende, nemoj da nam teraš novake :D , bolje da kažemo da se kao veziva u ulju koriste damar i mastiks, smole koje možete voleti i koje uljanim bojama uz prirodni terpentin daju specifičan miris. Taj miris "ulazi pod kožu" i kad se "navučeš", ne možeš više bez njega. Čak tvrde da utiče na koru velikog mozga smirujuće, a inspirativno. Neki idu još dalje. Smatraju da je to jedan od razloga što slikari žive duže od proseka. Pogledajte samo biografije nekih slikara. Zaobiđite samo Rafaela. Njega je otrovala ljubomorna žena. :wink:
 
limunada:
Ma ne brini Nesko ,mene ne moze tako lako otjerati...:) Cula sam ja i za gore stvari...sta falsifikatori rade da slike djeluju starije... Ali necu da otkrivam tajnu...:)
Salim se...i dalje nepokolebljivo mislim da je tema interesantna...:D

A kažeš da "...nemaš pojma..." U ovoj temi nema onih koji nemaju pojma. Nego kad smo već kod boja, pogledaj (ako nisi) film Devojka sa bisernom minđušom. Znam da mi Goscica nece ovo zameriti kao reklamu. U nekim kadrovima filma, za one koji ne znaju, videće upravo kako su se pravile boje u XVII veku u Holandiji. Ta tehnologija je zakon i dan danas.
 
НеШко:
A kažeš da "...nemaš pojma..." U ovoj temi nema onih koji nemaju pojma. Nego kad smo već kod boja, pogledaj (ako nisi) film Devojka sa bisernom minđušom. Znam da mi Goscica nece ovo zameriti kao reklamu. U nekim kadrovima filma, za one koji ne znaju, videće upravo kako su se pravile boje u XVII veku u Holandiji. Ta tehnologija je zakon i dan danas.

Ma nemam pojma...:) Citala sam nedavno jednu knjigu u kojoj su se,izmedju ostalog,spominjale i tehnologije falsifikovanja slika...(M.Kapor-"Konte"),ali procedura je bila bas komplikovana... Sad koliko je to tacno,a koliko plod pisceve maste,ne znam...ali svasta je tu spomenuto,nesto slicno kao sto rece Fixa...:)
Nisam gledala film,ali posle ove teme,moracu...:wink:
 
Bas lepo sto je neko otvorio ovakvu temu, ima mnogo nas neznalica :D Ja bih zeleo da uradim sliku tipa tus i akvarel. Tus bi dao jake ivice kakve zelim a akvarel lepe boje. Postoji samo jedan mali problem, nemam pojma sa svim tim stvarima. Imam ideju kako bi to trebalo da izgleda, ali za sve ostalo sam laik. Nemam pojma na kakvom to papiru ide, i da li tus i akvarel uopste i mogu da daju nesto lepo kako sam ja umislio?! I kako bi se to radilo uopste ?! Imam 1000 pitanja pa bih naravno zamolio za pomoc, jer stvarno imam jaku zelju da uradim ovo.
 
Ova tehnika moze da se radi i na glatkim, a debljim papirima....Jer glatka povrsina "pomaže" tušu da potez bude precizniji, ali opet na "štetu" akvarela koji traži rapav papir i obrnuto...Neško, u pravu si, ima jedan naš ilustrator koji to sjajno radi, ali mu se ne mogu setiti imena sada.I ona prelepa knjiga Vile i vilenjaci je puna primera ove tehnike.Ilustrovao je covek koji se zove Brian Froud i fenomenalan je.Evo TnT-u par primera od ovog coveka:

faerieland45.jpg
faerieland11.jpg

fey919.gif
fey101.gif
al_FroudP05_Helpful_Faery.jpg

al_Froud12_The_Queen_of_Bad_Faeries.jpg


Ja baš preterah...eh, kad ga vooolim...evo jos njegovih radova na http://images.google.com/imgres?img...q=Brian+Froud+&svnum=10&hl=en&lr=lang_de&sa=G :lol:
 
Hvala Goscice za ovo, ali me tek sad zbunilo i bacilo u trans. Pa ovo je mnogo jace od onog sto sam ja zamisljao. Stvarno izvanredno. No ja nastavljam seriju svojih neukih pitanja. Pretpostavljam da se radi prvo tus pa preko akvarel, molim ispravku ako sam u zabludi :) . Sem toga me interesuje oko tusa, jel tu postoji jos nesto sto bih trebao da znam ili radim po sistemu prva knjizara i gotov posao :) . Hvala puno
 
TnT Gospodin:
Hvala Goscice za ovo, ali me tek sad zbunilo i bacilo u trans. Pa ovo je mnogo jace od onog sto sam ja zamisljao. Stvarno izvanredno. No ja nastavljam seriju svojih neukih pitanja. Pretpostavljam da se radi prvo tus pa preko akvarel, molim ispravku ako sam u zabludi :) . Sem toga me interesuje oko tusa, jel tu postoji jos nesto sto bih trebao da znam ili radim po sistemu prva knjizara i gotov posao :) . Hvala puno
Ne daj se zbuniti, ovaj primer koji sam dala je drastican, hehe. Sto se tuseva tice ja bih ti savetovala neku prodavnicu slikarskog materijala, mada za tebe kao pocetnika moze da odradi i obican tus.Kinezi su poznati po tusevima.Oni ga imaju i u kamenu koji se nastruze u malu porcelansku posudicu i tu mesa sa vodom.Ja sam sa tim kamenim tusem pravila lepe crteze.Sto se samog crtanja tice - experimentisi! Da, trebalo bi da ide prvo tus pa akvarel, ali ako radis neke slobodnije ili apstraktne forme onda mozes prvo akvarel pa onda rad tusem...
 
Kako da naslikate jabuku (uljem)
Slikanje u slojevima, prema tehnikama starih majstora.
Svaki sloj mora biti potpuno, apsolutno, suv da bi se
preslo na sledeci sloj.

1
Prvo nacrtajte (skicirajte) jabuku na papiru, da bi utvrdili komoziciju, svetlost i senku itd...

a00.jpg


----------------------------

2
Zatim prenesite osnovne konture crteza na platno - tushem!

a0.jpg


----------------------------

3 - prvi sloj
Sada se platno premaze imprimaturom (obojena preparatura).
Imprimatura se priprema na sledeci nacin:
2% damara (u obliku zrna)
98% terpentina (razredjivacha)
zatim se tom smesom razredi mesavina sledecih boja:
oker crvena+oker zuta+kostana crna
imprimatura bi trebalo da bude transparentna (providna) maslinasto zelene boje

a1.jpg


-----------------------------

4 - drugi sloj
Koristeci umbru pecenu uljanu boju, postavite osnove svetlosti i senke (bez detalja texture)

a2.jpg


-----------------------------

5 - treci sloj
Sada se, istom bojom, pojacava senka (tamo gde treba), dakle akcenat je na masi.

a7.jpg


-----------------------------

6 - cetvrti sloj
Kremzervajs (olovna bela), oker zuta, oker crvena i kostana crna se mesaju tako da se dobije hladna maslinasto sivkasta boja, i jabuka treba da izgleda kao da je obasjana blagom mesecevom svetloscu. Boje se nanose gusto (poluton svetlije), dok se senke nanose transparentno (poluton tamnije).

a3.jpg


------------------------------

7 - peti i sesti sloj
Koristeci iste boje kao i u prethodnom sloju, sada se radi na oblikovanju mase i texture.
Na mestima svetla boje se mesaju kao poluton i dva tona svetlije, a na mestima senke kao poluton i dva tona tamnije.

peti sloj
a4.jpg


sesti sloj
a5.jpg


--------------------------------

7 - sedmi sloj
U zavrsnom, sedmom sloju, radi se na detaljima texture, svetlosnim akcentima i refleksima. Za ovaj sloj mogu se koristiti prusko plava, vermilion (ili kadmijum crvena svetla), kadmijum zuta tamna i alizarin grimizina. Boje nanosite veoma umereno i pazljivo.

6.jpg


---------------------------------

komentar:
najverovatnije vama nece ispasti ovako kao sto je na poslednjoj slici. poenta ovoga je da steknete uvid u tehniku i naravno da je probate. najbolje je raditi na platnu sto manjeg formata i sto vise vezbati ovu tehniku. mozete raditi i sa drugim predmetima (kruskom, lubenicom, vazom, cvecem...). jedno je sigurno, sto vise vezbe i experimentisanja, dovesce vas do sjajnih rezultata.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top