Slikarska tehnologija - KAKO DA SLIKAM

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ubila sam se prisecajuci se i mesajuci boje, pokusavajuci da napravim ljubicastu....molim te Fixa, ako nije slikarska tajna, kazi mi koje boje da smuckam da bi dobila ljubicastu....lepo sam zaboravila, a ucila sam u skoli, a nigde nisam pronasla gotovu ljubicastu. I hvala ti na svim odgovorima....evo moje slike se vec polako suse, a proslo je "samo" mesec dana...
 
samo bih dodao... ultramarin i kraplak / "karmin", magenta/ crvena daće boju najpribližniju ljubičastoj. ftalo plava pomiješana sa crvenom daje nešto zamućeniju ljubičastu a sa pariško plavom to je skoro nemoguće... ta mješavina najviše liči na pečenu umbru /ako ima više crvene/ ili crnu /ako ima više plave/ a samo sa bijelom daje naznake ljubičaste.eto...
 
to je zato što je ljubičasta komplementarna sa žutom, a mešanje te dve boje daje neku braon sivu nijansu, to znači da crvena koju mešaš sa plavom ne sme da ima žuti "prizvuk" a to su uglavnom sve svetle crvene boje (cinober, vermilion, kadmijum svetla...), tako da kao što ti je klos napomenuo najbolje je da sa plavom mešaš magentu, karmin, alizarin...
 
Ahaaa.....izgleda da polako ucim...zahvaljujuci Vama,e sad me jos interesuje da li dok slikam,mogu da mesam uljane boje na istom platnu.Npr. jedan detalj obojim oil colour, a drugi detalj obojim water mixable oil colour ????(Hmmm...)
I drugo: te cetkice me muce, probala sam sa cetkicama od svinjske dlake (cekinja - po necijem savetu sa ovog foruma) i onda mi se desilo da ispadaju dlacice i ostaju na platnu. Sad koristim sinteticke i OK su. U cemu je razlika? Joj imam jos jedno pitanjce: da li sveze slike suve na dodir mogu da stavim u ram? Uf...ovo je zaista mnogo pitanja!
 
nemoj da mešaš klasične uljane sa tim uljanim rastvorljivim u vodi. nemoj ni sa čim drugim preko ulja da slikaš...ulje preko bi eventualno moglo kada sloj ispod potpuno osuši, a za tu varijantu uzmi akril.
što se tiče četkica, sve zavisi kakve poteze želiš da postigneš. dobra kvalitetna bristol-bristle četkica (od svinjske dlake) je skuplja, a te jeftinije se linjaju. sa stintetičkom postižeš finije poteze i one su sasvim ok, čak i jeftinije varijante vrlo dobro služe. prirodna dlaka je najskuplja varijanta, a u uljanom slikarstvu one se koriste za detalje, znači mali brojevi četkica...za početnike, pa i za nepočetnike set od sintetičkih četkica okruglih i ravnih je sasvim dobar start.
sliku možeš da uramiš i ako nije suva na dodir :D samo je pitanje kako će se to izvesti a da se nešto ne poremeti.
 
Ma probala sam ja i sa tim akrilnim bojama, ali one se toliko brzo suse da za moje pocetnicke sposobnosti ne mogu da ih pratim... a sa uljem kad nesto zabrljam...mogu da popravim i to onda izgleda kao da je umetnik bas tako zeleo:)
Izgleda da sam ja to dobro skapirala sta ide sa cime...ma ja sam pre nego sam se upustila u ovu avanturu mesec dana samo citala knjigu na osnovu koje sam odabrala i boje i cetkice i platno...i stvarno te knjige su dobra stvar-sad vidim i zaista bi svakom pocetniku preporucila da prvo procita sva ta uputstva, korisna su.
A ukapirala sam i da sa sintetickim ravnim i okruglim cetkicama postizem finije poteze, jer u ovoj fazi "vezbanja" vise mi lezi painting/drawing Misc...hvala Fixa na odgovoru i budi siguran da cu imati jos punoooo pitanja...:) Nice weekend.
 
Hajde da jos jednom pojasnimo...ovako: ako uljane boje razredjujem uljem - slike se sporo suse, ako stavljam terpentim - nakon izvesnog vremena boja se osusi i osipa, sa liquinom "ne treba preterivati"(???)....koja je ustvari kombinacija najbolja, a da slike dugo zadrze kvalitet?
I drugo: sta ce se desiti sa slikama ukoliko na platno ne nanesemo imprimaturu?
 
najbolja kombinacija bi bila da medijum uopšte ne koristiš. ovo je moguće ako posjeduješ kvalitetne boje i pod uslovom da su "freško" napravljene... a ako ne, onda postoji milion različitih kombinacija. ona koju ja koristim za prvi sloj je 60% terpentina i 40% lanenog ulja.ovaj prvi sloj je prilično tanak pa se i relativno brzo osuši i za deset-petnaest dana obično spreman je za "drugu ruku" samo ovaj put obrnem količinu sastojaka tj. medijum zamiješam od 60% lanenog ulja i 40% terpentina, dakle on je sada nešto masniji od prethodnog sloja što je u skladu sa pravilom "masno na posno"... kao što rekoh, ovo je samo jedna od "provjerenih" kombinacija, siguran sam da će ti neko drugi ponuditi i neku drugačiju.

a da... ako ne naneseš imprimaturu... sa slikom se neće desiti ništa, međutim, ako ne naneseš impregnaturu, platno će tokom godina propasti, to je čitav hemijski proces i ne znam ga napamet, no ako te interesuje mogu da ga odnekle prepišem
 
Poslednja izmena:
pa nema nekakve "dobitne" kombinacije, a pravo da ti kažem ja lično uglavnom i ne kombinujem, radim po osećaju, držeći se jednog pravila masno preko posnog.
znači ako ti treba retka boja razredi je terpentinom koliko ti treba, ako ti treba gusta boja nemoj da razređuješ, kraj priče. samo treba da se držiš tog pravila, da ti donji slojevi budu posniji (rezređene boje terpentinom) a gornji masniji (razređene uljem)...
 
Pa da..ja se trudim da budem pametna...ali ko ce da zapamti svu tu terminologiju imprimatura, impregnatura...ali trudim se. Koliko sam razumela medijumi su razredjivaci, a mislim da cete se sloziti da bez njih ne moze jer su boje ponekad guste da bi se dobio zeljeni efekat!
I jos nesto: ja kupujem gotovo-spremno platno za slikanje (bar tako mislim), ali jos jednom da ucvrstimo gradivo...kako treba da izgleda to gotovo platno (sa impregnaturom)? Ovo moje je skroz gusto, tj. necim je premazano (bice da je to to)!
 
Pa da..ja se trudim da budem pametna..
ma nema veze to sa pameću. samo sam zaboravio da posle moje primjedbe stavim smajli, evo ti zato sad jedan široki :D može ?
slažem se sa tobom da je medijum potreban za dobijanje određenih efekata, samo mislim da je bolje, ako je moguće, to postići bez, ili sa minimalnom upotrebom medijuma i takođe mislim da je to suviše komplikovano za nekog ko nema iskustva / a da ga imaš, ne bi postavljala ova pitanja :per:/ ali pošto vidim da si baš zapela, evo ti još dva "recepta"
za prvi sloj / podslikavanje, deskripciju motiva.../koristi se
1 dio terpentina
1 dio lanenog ulja
1 dio damar laka
ovome se doda nekoliko kapi sikativa / sikativ je sredstvo za ubrzavanje sušenja/ a najbolje bi bilo da nabaviš kobaltov sikativ jer najmanje utiče na pigment.
kada se ovaj sloj osuši / kažu da je ticijan čekao i do pola godine ;)/ preko njega možeš nanositi lazure razrijeđene medijumom sastavljenog od
1 dio lanenog ulja
2 dijela damar laka
4 dijela terpentina
i ovoj mješavini možeš da dodaš nekoliko kapi sikativa
gotova platna... zavisi. ima onih toliko dobrih da bi bila prava šteta staviti imalo boje na njih :roll:... zato ja koristim ona malo slabija a njih / iako su već preparirana / premažem u dva tanka sloja unakrst / ne bi li mi bog pomoga'/ akrilnom preparaturom.
eto
 
Boze dragi....sad se pojavio i sikativ :confused: a taman sam mislila da sam sve “pohvatala”, ajoooj...pa kako sad komplikovano? Meni je komplikovano bez medijuma!
Nema veze, mora da ja imam vise talenta :D...a sto se tice tog platna...jeste to je to! Ipak sam uzela platno preparirano..i sad ja neznam koliko to kosta tamo, ali neces verovati ovde 2 preparirana platna dimenzije 16 in x 20 in (oko 40x50 cm) kosta 5$ (only)...dakle mogu da crtam do mile volje
Hvala ti Klos do neba na ovako iscrpnom receptu!
E, cekaj sad, a zasto sad premazujes preparirana platna akrilnom preparaturom (ja i akrilne boje se nikako ne kapiramo)? Jel to, ono bas potrebno?????
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top