Slikarska tehnologija - KAKO DA SLIKAM

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
e sad, ja cu ti navesti sta je po mom misljenju (koje ne odudara od proseka) bitno za pocetak slikanja uljanim bojama.

1. pocni sa manjim izborom boja, moja preporuka za pocetak je sledejta:
kadmijum zuta, oker zuta, kadmijum crvena, alizarin kraplak (ili karmin), ultramarin plava, zelena zemlja, sijena, umbra pecena, crna i bela.
kasnije mozes dodavati boje koje zelis, tipa neku nijansu limun zute, onda narandzasta, ljubicasta itd...bitno je za pocetak da steknes osecaj za mesanje boja, a to se najbolje postize kad imas mali izbor na paleti.

2. za razredjivanje boje, mozes da koristis za pocetak (tehnicki) "terpentin", ima ga u slikarskim radnjama; ili mozes da qpis "razredjivac za ulje" koga ima u svim prodavnicama boja i lakova. isto tako, ako hotjes uzmi i bochicu lanenog ulja i probaj sa njim malo da radis. al' svakako ti treba terpentin ili razredjivac za ulje, za pranje cetkica i ostalog pribora. u nedostatku svega toga mozes da uzmes i obichan benzin sa pumpe (al nemoj da ga koristis za razredjivanje boje, vec samo za pranje pribora)

3. sto se tice cetkica, uglavnom se za uljano slikarstvo koriste ravne cetkice od cekinja (svinjske dlake) uzmi par komada takvih u razlicitim velicinama; a za fine detalje koriste se okrugle cetkice ili od sintetike ili od prirodne dlake malih brojeva (00, 1, 2).

4. od ostalog pribora treba ti paleta koju mozes da qpis ili da iskoristis nesto iz kutje (tacnu, poklopac od neceg...) uglavnom se za ulje koristi ravna paleta bez onih udubljenja. treba ti i spahtlica, odnosno slikarski noz. i to mozes da qpis (u raznim varijantama oblika) ali mozes da koristis i obican (kafanski) noz. paletnim nozem mozes da mesas boje, a mozes i njime da nanosis boju na platno. treba ti i krpa (sundjer ili maramice) kojom ces da cistis cetkice za vreme rada. jer ako uzmes npr. plavu i sad hoces da naneses zutu preko nje, umocis cetkicu u razredjivach i obrises je krpom.

e, to ti je sto se tice pribora, ja mislim da sam sve naveo...uglavnom sama tjes ti skapiati sta kako ide, samo radi.

a sto se tiche tehnike samog slikanja, to je previse obimno za 4um. navestju ti samo da mozes da slikas u jednom dahu tzv. "alla prima" ili u slojevima glaziranjem. ovo prvo ti je najbolje za pocetak. uzmi neku najjednostavniju kompoziciju (tipa vaza tri cveta jabuka...) i slikas sve odjednom. slikanje u slojevima zahteva dosta vremena na prvom mestu, a onda i znanja i materijala. mada mozes da probas na pocetku i sa tim, kako hotjes. uglavnom radi se o tome, da naslikas jedan sloj, pa kad se on osusi skroz, preko njega prelazis drugim slojem koji je transparentan. i tu vazi pravilo masno preko posnog. a to znaci da nizi slojevi slike treba da budu sto manje masni (boja razredjena terpentinom je manje masnija od boje sa dodatkom ulja) od gornjih slojeva, najmasniji je zavrsni sloj. ovo pravilo trebas da primenjujes, jer u protivnom moze dodji do pucanja slike i sjebe ti se ceo rad. a isto tako vazno je da se sloj sasvim dobro osusi pre nego sto preko njega pretjes drugim slojem, jer opet moze da popuca slika.
znaci alla prima tehnikom zelenu vazu tjes dobiti tako sto uzmes plavu, uzmes zutu, pomesas ih i obojis vazu. glaziranjem zelena vaza se dobija tako sto prvo naslikas vazu plavom bojom, pa kad se ona skorz osusi, preko nje predjes transparentnom zutom (ili obrnuto).

bilo kako bilo, kad zavrsis sliku treba da cekas par meseci do godinu dana, u zavisnosti od debljine nanosa boja i tek se onda lakira. lakiranje je posebna prica, al ima vremena za to :)

Da sam bar prvo pročitala ovako lepo objašnjenje!Ja se prvo latila četkice i platna,pa kada sam naišla na poteškoće shvatila da mi nedostaje i malo teorije!Nisam znala da ima ovako divnih ljudi koji hoće svoje znanje da podele i sa nama početnicima,svaka čast!Kako god,ja sam početnik u slikanju,no veoma smelo i sa prilično samopouzdanja sam krenula u ovu slikarsku avanturu!Kupila sam uljane boje,"neke" četkice različitih veličina, gotovo platno kod kineza,razređivač za uljane boje(mislila sam da služi samo za čišćenje četkica) i počela.Krenula sam od portreta,nisam razređivala boje i nekako sa malo muke postigla željeni rezultat,ali sada je trebalo dalje,pozadinu i ostalo što sam osmislila,e tu ne ide.Ne znam zbog čega,ili je suviše slojevito,gusto,ili ne mogu da oblikujem,ili,ili...ne znam meni to nekako ne deluje dobro,ne onako kako sam zamislila,po malo veštačko,plastično,ne mogu da dobijem željenu nijansu,nekad haotično(a možda sam i sama takva),mnogo lutam pri radu pa mi ponestane onog početničkog samopouzdanja pa ne znam da li da nastavim ili odustanem? Želela sam neki vaš komentar,liči li to na nešto,šta dalje...Ne mogu ovde da postavim svoj rad,ali jedan od njih je profilna slika ,pa izvolite kritikujte,hvalite,kudite...!
 
attachment.php

Ohrabrite pocetnika,posavetujte!
 
ahhhahah baš si me nasmejao .
A čemu su služila?
Mislim da je sluzila tome da ga dobro proda(tj. slike).
On je bio poput danasnjih Holivudskih zvezda,napravi skandal da o tebi pisu i to ce ti prodavati slike.
Inace ne prodaje se kvalitet slike(pogotovo danas) vec slikar koji stoji iza slike.
Kako danas postoje slikari koji naslikaju dve strafte i proaju sliku kao neznam sta(kada pocne ono : oni su imali viziju... a naslikali dve strafte).
Kao i cela danas nja kultura popularna umetnost je potrosacka(samo da se sto vise proda).
Jednom recju ta govna su bila reklama.Nesumljivo njegove slike jesu genijalne ali je i on bio dobar trgovac(kao i Pikaso).
A u Renesansi je opet islo tako da ako nadjes sponzora ti ces biti poznat.Ako se malo bolje pogleda slikari u proslosti su takodje na umetnost gledali kao na posao,a ne kao na umetnost.
Taj nacin gledanja kao na umetnost a ne posao se javlja tek u 19tom i 20tom veku.
Recimo Mikelandjelo nije hteo da radi Sikstinsku kapelu,ali je morao zbog podrske Vatikana i zbog para.Rembrant je bio jako popularan i bogat,sve dok nije poceo da slika za sebe.Umro je kao jako siromasan.
Prica se za tapija da je bio kopi masina, ali on je koristio istu stvar koju su koristili i stari slikari.Vermer je koristio kameru opskuru(i shvatao slikanje kao biznis).

Inace ko god da misli da je umetnost samo umetnost,taj bas nece zaradjivati od slikarstva!
 
Pozdrav svima na forumu!

Moze li neko da mi objasni sta je "magic white" ili "liquid white" ? Pretpostavljam da vam je jasno i zasto pitam :) Tj. vise me interesuje ima li to kod nas da se nabavi i ako nema koja je alternativa?

Imam zelju da se oprobam sa uljima, a nekako mi se cini da bih mogao da se snadjem se nacinom rada poput Bob Rosa i slicnih. Da se odmah ogradim, nisam nesto zaljubljen u taj stil slikanja, ali mislim da za pocetak nije lose..dok malo ne upoznam boje i sebe sa njima...
 
Pozdrav svima na forumu!

Moze li neko da mi objasni sta je "magic white" ili "liquid white" ? Pretpostavljam da vam je jasno i zasto pitam :) Tj. vise me interesuje ima li to kod nas da se nabavi i ako nema koja je alternativa?

Imam zelju da se oprobam sa uljima, a nekako mi se cini da bih mogao da se snadjem se nacinom rada poput Bob Rosa i slicnih. Da se odmah ogradim, nisam nesto zaljubljen u taj stil slikanja, ali mislim da za pocetak nije lose..dok malo ne upoznam boje i sebe sa njima...
Pozdrav. :D
Sto se tice Te magicno bele ja licno ne znam,ali sam nasao na netu sta je.
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20090722125901AAwCg3J
STo se tice ucenja slikanja mislim da bas Bob Ross nije najbolji za pocetnike.On radi pejzase iz glave a ti nisi nikada slikao i mesao boje.
Postoje pravila za mesanje boja i kako funkcionisu boje.
Bolje nabavi Carder Method ili Understanding Color i Color Solution.
Jedan deo od Cardera imas ovde na YT besplatno.
https://www.youtube.com/user/DrawMixPaint/videos
A sto se tice druga dva oni idu u paru i nadovezuju se.
Autor je Johnnie Liliedahl.Ima jako puno dobrih videa o slikanju i crtanju.

Jos nesto moje licno iskustvo.Uciti slikati bez prethodnog znanja crtanja je jako tesko i neprakticno.
Uciti slikati bez prethodnog ucenja crtanja moze ako hoces da se bavis apstrakcijom i sl.
Ako zelis da radis Realisticnje slike onda kreni prvo sa crtanjem ako ga jos nisi savladao.

Slikanje je crtanje sa bojama.Kada naucis da crtas vec znas 90% slikanja.
Ostalih 10% je znanje o bojama,medijumima,tehnika poteza i sl.


Nadam se da sam koliko toliko pomogao. :D

P.S: ako nije Bob Ross ono sto bas volis onda nemoj ni da ucis od njega.Uci od nekoga ko ti se svidja kako radi.
 
Pa nije Bob cilj mog htenja, ali da pocnem sa Rembrantnom bas mi se i ne cini moguce.. Crtam tu i tamo, razumem osnove oko senki,perspektive, malo me figure muce, ali to me trenutno ne frustrira :) Radio sam i fotografije, te mi je i od toga nesto ostalo -kompozicija, plan..isl..

Pre , aj da kazemo "nekoliko" godina :) za vreme srednje skole, radio sam reprodukcije , ako ih mogu tako nazvati, Van Goga, par razlicitih slika, za drugare kojima je trebalo za likovno :) . i to u drvenim bojicama.. Sad mi je zao sto nemam te kod sebe.. Ako mogu da se usudim i kazem da su bile poprilicno ok. Inace se ne bavim slikarstvom vec muzikom, mada me vec duzi niz godina vuce...a i nalazim neke paralele...

Tebi Dany-art, veliko hvala na ovim informacijama a i na onim drugim ;)

Javicu utiske kad pregledam..

- - - - - - - - - -

PS. to oko magicno bele sam i ja nasao... cak i neke recepte, ali su me malo informacije oko titanijum bele i sklonosti da zuti, zabrinule...kao i da ne napravim previse masnu varijantu..
 
Oprostite, imam jedno pitanje. Pocetnica sam, radim ikone pigmentom, nasla sam lak VERNIS SURFIN DAMMAR EXTRA FINE DAMMAR PICTURE VARNISH. Da li moze on preko pigmenta? Ne zelim da se ista na slici menja. HVALA

Pa pigment si u necemu morala rastvoriti?
Jesi radila na bazi Jajcane tempere,Uljanih ili Akrilnih?
Ili kako?

Takodje Da znas da razliciti lakovi daju razliciti zavrsni izgled slike.
Ovaj lak daje visoki sjaj slici.
Mislim da ces promeniti izgled slici.
Takodje slika mora biti suva kada ga nanosis(to mislim da znas).

Na kraju krajeva mozes da uradis na jednom parcetu platna ili drveta mali experiment.(ne na toj ikoni,vec nekom otpadnom parcetu)
Uzmi tu boju i oboji je.Onda kada se osusi prelakiraj i videces sta ce se desiti.
A sama ikona nece propasti za nekoliko dana.

Ako neznas sta radis a niko ti ne zna tacno odgovoriti,imas soluciju da isprobas stvar tako da nenaneses stetu.
Na experimentima i iskustvu se uci.

Ako si pigment mesala na uljanoj osnovi onda mozes slobodno da ga lakiras ali dobices visoki sjaj,a ti rece da ne zelis da promenis izgled.


E sad mozda neko moze i bolje da odgovori od mene :D .

Ili si radila Suvim Pastelima?U tom slucaju postoji Fixativ.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav ljudi,
ili mi je promaklo ali nisam uspeo da nađem ako je bilo govora o prenošenju crteža na platno.Zanima me postoji li način da se konture uradjene na papiru prenesu na platno i objasnite razliku izmedu pamuka i lana za uljano.
Sto se tice prenosenja crteza na platno.
1.Uzmi pauz papir i precrtaj ga.Zatim nacrtaj mrezu na pauz papiru i na platnu.
Razmera mora biti ista(mislim na kockice koje pravi mreza).Ako su npr. 1x1cm onda na platnu mozes raditi 3x3 a ne 3x2 i sl.Mere menjas po licnoj potrebi.
Ovo radis ako ti je rad manji nego sto hoces da radis na platnu.Ovo ti se zove uvecanje.
2.Ako je iste velicine crtez i platno.Onda isto precrtas na pauz papir.Okrenes drugu stranu pauz papira.Uzmes B4 olovku i iskrabaj kolika je velicina crteza.
Sada zalepis na platno pauz papir da iskrabano bude okrenuto prema platnu.
Uzmi hemisku i crtaj po konturama.Konture treba da se prenesu kao pecat na platno.
3.Koristi indigo.
4.Ako imas veliki stampac i fotokopir.Mozes ga prebaciti na komp i onda uvecati.Zatim isto iskrabas zadnju stranu,zalepis i ispecatis ga na platno.Slicno kao u koraku 2.
5.Mozes koristiti projektor ako to imas.
6.Ako si vesta mozes i crtati po platnu.Najbolje ako imas Debelu zicu bakra ili Aluminijuma pa ih zasiljis flexom.Crtezi sa metalom se ne mesaju kasnje sa bojom kada slikas.
Crtati jos mozes olovkom(H,HB),ugljenom ali ga fixiraj,uljanima ili akrilnima(zamesas neku neutralno braonsku.Onda je razredis medijumom i crtas cetkicom.Ako treba da popravis samo obrises krpom gresku i nastavis.).
Kada prenosis rukom,stavi obavezno crtez i platno jedno pored drugog da imas pregled.
Ima jos nekoliko ali ovo ti je dosta.
Pauz papir koristis da ne unistis original crtez.
 
2.Ako je iste velicine crtez i platno.Onda isto precrtas na pauz papir.Okrenes drugu stranu pauz papira.Uzmes B4 olovku i iskrabaj kolika je velicina crteza.
Sada zalepis na platno pauz papir da iskrabano bude okrenuto prema platnu.
Uzmi hemisku i crtaj po konturama.Konture treba da se prenesu kao pecat na platno.

Veliko Hvala Danny-art :)
da se ne ponavljam i solucija sa velikim štampačem je idealna.
 
s.o.s.
nemam vremena da procitam sve sto je do sad napisano, pa vas molim da, ako neko zna recepturu za zavrsni sloj za suvi pastel sa belancetom (kao lak),eventualno ponovo napise.bas mi je hica.hvala

to za belance ne znam, al' ima tih "u nuždi" fiksativa tipa obična sapunica, šećer i voda itd. time isprskaš pastel. najbolje bi bilo da praviš fiksative od smola, šelaka, damara itd. a imaš i ove gotove fiksative u spreju da se kupe, nisu mnogo skupi. ja neke slike što sam radio suvim pastelom, prelazio sam svećom preko crteža koji prethodno zageješ fenom. super ispadne, samo mora pažljivo da se radi da se ne razmaže pastel.
 
Molio bih vas da mi objasnite upotrebu aditiva za uljano slikarstvo.
Ovaj deo poruke nije baš u vezi sa ostatkom teksta. Aditivi i verniri nisu isto.

Verniri su zapravo lakovi i smole koji štite sliku od spoljašnjih uticaja. Ne mešaju se sa bojom, uslovno rečeno, jer se mnogi sastojci vernira nalaze i u medijumima koji se mešaju sa bojom (npr. damar). Zavisno kakav efekat hoćeš da postigneš na slici, tako biraš i vernir. Može biti mat, sjajan, visoki sjaj, saten....
 
Slavice vidim da niko nije obratio paznju na tvoju molbu ,i da te ohrabri.Svi su zauzeti kopiranjem i proucavanjem dela velikih majstora.......ja nisam okupirana time.SLIKA ti je divna svakako ako je tvoj original sto se nadam da jeste.Ovako za pocetak,..kolorit odlican,tema zanimljiva portret upecatljiv-nije sladunjav,kompozicija:-deo sa portretom dominira i dobijas neravnotezu..... proveri to postavljanjem stapica vertikalno po sredini....sama ces videti neravnotezu.Drugo ,levi i desni deo se ni u cemu ne vezuju,trebalo je da se ta tamna boja pojavi negde i na levoj strani.....i trece oslikavanje akta je suvise tvrdo i iskace suvise iz podloge, znaci konture akta bi trebalo malo vise povezati sa pozadinom.Nadam se da nisam bila suvise stroga...... inace samo napred....pogledaj to o cemu sam govorila na Mojih ruku delo, bice ti jasnije.:cmok::aha2:
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top