Slikarska tehnologija - KAKO DA SLIKAM

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Zahvaljujem na informaciji! ;)
Tako cu i uraditi.
Samo jos jedno pitanje.
Kako uzeti pastel? U kompletu ili pojedinacno?
Vidim da nisu nesto skupi kompleti. Recimo, 24 kom. krede oko 700 din. Da li ce to zadovoljiti potrebe, opseg nijansi i sl.?

ja sam placala uljane pastele €0.5 one vostane, a €1 sa lanenin uljem
ovi sa lanenim uljem se ne "trose" tj. ne ostaju ti gromuljice svuda okolo

suvi pastel, onih malih (standardnih) dimenzija je bio €1 po komadu
ima i onih metalik boja koje su nesto skuplje od obicnih

Kompleti su dobri i losi, ne znam sta da kazem, dobri su ako su veliki :D
 
Ja sam pokusao da narucim preko amazona knjigu "charles bargue - drawing course" ali cena je da se smznesh. Pise da je 150 dolara, ali za te pare ne moze da se nadje, samo od 250 dolara pa navise, naravno tu treba dodati i troskove dostave.

ma to je bezveze
da li je neko uopste naucio da crta citajuci knjige?

ja sam sama naucila da crtam, sad mozda je to zato sto poticem iz duge (porodicne) linije slikara i vajara, a mozda sam ja eto cudo od zene z:p

ako nisam u pravu, molim vas bas bih volela da cujem neki primer da je neko naucio da crta gledajuci druge kako to rade ili citajuci o tome
 
ma to je bezveze
da li je neko uopste naucio da crta citajuci knjige?

ja sam sama naucila da crtam, sad mozda je to zato sto poticem iz duge (porodicne) linije slikara i vajara, a mozda sam ja eto cudo od zene z:p

ako nisam u pravu, molim vas bas bih volela da cujem neki primer da je neko naucio da crta gledajuci druge kako to rade ili citajuci o tome

knjiga ''materijali i tehnike'' se vishe bavi tehnologijom i tehnikama slikarstva.
ja sam nauchila da crtam i slikam na chasovima i u shkoli, nikada nisam imala knjige tog tipa, shto ne znachi da ne mogu da pomognu.
ali mislim da mnogo vishe znachi kada te neko dr. uputi u celu prichu :)
 
ma to je bezveze
da li je neko uopste naucio da crta citajuci knjige?

ja sam sama naucila da crtam, sad mozda je to zato sto poticem iz duge (porodicne) linije slikara i vajara, a mozda sam ja eto cudo od zene z:p

ako nisam u pravu, molim vas bas bih volela da cujem neki primer da je neko naucio da crta gledajuci druge kako to rade ili citajuci o tome

Verujem Vam, ali ne znachi da se iz knjiga ne moze mnogo saznati i nauciti, i da "mogu da pomognu" kako napisa VIRGINIJA, posebno kad covek pokusava nesto sam da uradi.

Za knjigu Charles Bargue - Drawing Course sam saznao citajuci pisma
Van Goga bratu Teu (evo linka):

http://www.webexhibits.org/vangogh/

Doticni gospodin je koristio ovu knjigu i iz nje je ucio da crta i to veoma uspesno, jer po misljenju mnogih istoricara nakon ovog perioda (koristenja ove knjige) vidno je napredovao.
 
Poslednja izmena:
Mozda ce pitanje biti glupo,ali svejedno..U mojoj skoli u hodniku na zidovima su okaceni neki radovi..I onda sam dobila ideju da i ja napravim neki rad koji ce biti upadljiv,lijep sto nije tesko,s obzirom da se u tom moru radova mogu i chicha glise naci :D.. I voljela bih da mi predlozite neku temu za crtanje bas namijenjen za taj zid :p..Cisto da mi date nadahnuce,jer sam neodlucna..pa da me usmjerite :)
 
Ma nisam mislio nista vulgarno :)
Ovako nesto

URL=http://img109.imageshack.us/i/plate08.jpg/]
plate08.jpg
[/URL]

Ili ovako



Ljupko i upadljivo! ;)
 
KAKO UVECATI ILI SMANJITI CRTEZ, ZATIM SVE TO STAMPATI NA STAMPACHU A4
(bez obzira na velicinu uvecnaog crteza)



Ukoliko imate potrebu da crtez uvecate ili smanjite, tj. prilagodite ga radnoj povrsini ( platnu, zidu ili sl.),
a pri tom tako uvecan crtez (bez obzira na dimenzije) odstampate na stampachu koji stampa samo A4 format (bez obzira na dimenzije uvecanog crteza),
to mozete uraditi na sledeci nachin korishcenjem foto shopa i akrobata:

(Oni koji dobro vladaju grafickim programima neka ne zamere na detaljnosti, jer ima i onih kojima je ulazenje u ovu materiju smor)

Znachi, ovo mozete izvesti bez velikog upustanja i uchenja photo shop-a i adobe acrobata, samo sledeci naredne korake:

Pre prelazenja na ove postupke nuzno je da imate u nekom folderu sachuvan vash skenirani originalni crtez.

Povecavamo skenirani crtez:

1. Otvorimo vash skenirani crtez u Photoshop-u, za one koji ne znaju kako, evo jednostavno, File > Open, nadjemo folder u kome je nas skenirani crtez
2. Idemo gore u file meni i na Image> Image size
3. Otvori se prozor Image size
4. jednostavno upishemo zeljene dimenzije u polja Width ili Height (postavljamo jedu velichinu, a rachunar ce sam zadrzati proporcije, pod uslovom da je kucica za to chekirana), a u prozorchicu do postavimo jedinicu mere, najbolje cm ili mm
5. Rezoluciju uvek povecajte na 300 da bi crtez imalo bolji kontrast
napomena: skenirane slichice male rezolucije teshko se povecavaju,
tj. ako su malih dimenzija ilii male rezolucije
6. Sva tri prozorchica na dnu prozora Image size treba da su chekirana
samim tim upisujete samo jednu vrednost, za shirinu ili visinu, a
photoshop proporcionalno povecava i drugu dimenziju
7. Kliknete na OK i to je to
8. Ovim je zavrshena prva faza vasheg rada
9. File > Save as ( Sada je najbolje sachuvati vash rad u nekom folderu )
10. Opet idemo na File > Save as i u prozoru ispod File name izaberemo Format - Photoshop PDF
11. Otvorice se prozor Save Adobe PDF, mislim da su automatska
podeshavanja koja se nude sasvim ok, ako ne podesite ih u presetu,
najbolje staviti High Quality Print
12. Chekirajte prozor View PDF after saving, Klik na Save PDF
13. Imate snimljen pdf vaseg crteza


A sad stampamo:

1. Imate snimljen i otvoren motiv, automatski, ako se ne otvori otvorite
Adobe akrobat i otvorite vashu pdf slichicu
2. File > Print
3. U prozoru Page Scalin izaberite > Tile large page
4. u Preview-u vidite kako ce vas crtez biti rasporedjena na vise A4
formata
5. OK
6. Stampach ce otshtampati vas rad na vishe A4 listova
7. Isecite i spojite delove crteza sa pojedinacnik A4 papira u "celinu", tj., sastavite crtez
 
Poslednja izmena:
rufus,
pa ti si tu svashta neshto okachio.
e svaka ti chast

kad budem imala vishe vremena sve cu ja to detaljno da izbunarim, da vidim chega ima sve tu zanimljivoga

Ovaj zadnji post je moj autorski rad, dugogodishnje bavljenje pomenutim grafichkim programima ( ima tu jos programa, vektorska grafike i sl. :) ),
a pomenuo sam, da sam i crtanje, zbog rada na kompu zapostavio i zaboravio na olovku.
Tu sam, delim sa "grupom" ono sto mogu :hahaha:
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top