Slikarska tehnologija - KAKO DA SLIKAM

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Cemu sluze drvca/spatulice ili nesto slicno sta je vec prilikom kupovine platna dobiju se unutra 8 komada ?
Kao i cemu konkretno sluzi terpentin onaj smrdljivi,citao sam dosta ali mi i dalje nije jasno,neki odgovor ukratko ?

Drvca sluze za zatezanje platna na ramu.Imas nazad na ramu 8 rupa.Tamo ih stavis i polako kuckas da zategnes platno.
Terpentin sluzi za Pranje cetkica i za pravljenje medijuma(Posto on rastvara boju,da bi bila tecnja).S njim se pravi i lak kada se u njemu rastvara Damar.
Ako kupujes gotov medijum i boje,onda ces ga koristiti samo za pranje cetkica.
Ne kupuj taj smrdljivi za slikanje(pogotovo ako si osetljiva na Terpentin).Ima cisti terpentin koji lepse mirisi.
Takodje da bi lepse mirisao i ublazio se njegov jak miris,mozes dodati nekoliko kapi ulja lavande ili neke druge mirisljave biljke.

Jos se umesto Terpentina moze koristiti neka vrsta petroleja(White spirit),ako ti smeta Terpentin.
 
Hvala na odgovoru :)
Polomih se da provalim za sta je,mislio sam da je za mesanje boja na paleti hahah,i rekoh nemoguce da je za to namenjeno :)
Dosta toga mi nije jasno citao sam ali ne mogu da provalim prilicno dosta off-ova ima i bas me zamara i mucno mi je da citam svaki post :S Bilo bi dobro da obrisete offove ako je moguce kako bi ostala sustina i ne bi bilo novih mozda i ponovljenih pitanja.
Cemu sluzi medijum,otprilike ima veze sa "sloj" vrstom slikanja ? Kupuje se gotov u prodavnici,je li mu medijum pravo ime ili sleng ime ?
Cuo sam da premazuju ljudi platno pre slikanja,cime ? Da li je to neophodno ili korisno,ili cak bespotrebno ?
I jos jedna stvar,crtam skicu olovkom i brisem gumicom pa ona "kvari" platno nekako,to da preskocim da radim(brisanje) ? :)
I cime razblazujete boju dok "bojite",terpentinom ?

Izvinjavam se sto sam dosadan mozda :)
p.s. Musko sam :)
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru :)
Polomih se da provalim za sta je,mislio sam da je za mesanje boja na paleti hahah,i rekoh nemoguce da je za to namenjeno :)
Dosta toga mi nije jasno citao sam ali ne mogu da provalim prilicno dosta off-ova ima i bas me zamara i mucno mi je da citam svaki post :S Bilo bi dobro da obrisete offove ako je moguce kako bi ostala sustina i ne bi bilo novih mozda i ponovljenih pitanja.
Cemu sluzi medijum,otprilike ima veze sa "sloj" vrstom slikanja ? Kupuje se gotov u prodavnici,je li mu medijum pravo ime ili sleng ime ?
Cuo sam da premazuju ljudi platno pre slikanja,cime ? Da li je to neophodno ili korisno,ili cak bespotrebno ?
I jos jedna stvar,crtam skicu olovkom i brisem gumicom pa ona "kvari" platno nekako,to da preskocim da radim(brisanje) ? :)
I cime razblazujete boju dok "bojite",terpentinom ?

Izvinjavam se sto sam dosadan mozda :)
p.s. Musko sam :)
Da mesa se sa terpentinom(Samo sto retko ko to radi cistim terpentinom),ali za poboljsavanje i dodavanje nkih kvaliteta bojama dodaju se razna ulja(Cicak,Lan,Orah...).
Sam terpentin razredjuje boju pa se zato koristi za mesanje(tj. cini boju tecnjom i ona se lakse nanosi na platno,i sa njom se moze raditi u slojevima).
Ulja mogu dodavati brzinu susenja boja,neka usporavaju susenje,neka pomazu da se boja lakse mesa NA PLATNU....
Medijum se zove bas medijum.Mozes ga napraviti,a mozes ga i kupiti.Ima recepata na netu.
Stari majstori su cuvali svoje recepte za medijume kao najvecu tajnu.
Kada kupujes medijum odes i trazis medijum za uljane boje.
http://www.ars.rs/slikarstvo/uljano/ad-mediji.php
Ovde imas primere nekih medija.
Cemu sluzi medijum?
Ima vise uloga,sto zavisi od vrste medijuma.Kao sto sam vec napisao.Prva uloga medijuma je da se sa njim lakse mesaju boje(mozes ti mesati boje i iz tube,ali onda su one grube i tesko se mesaju).Druga da boja bude tecnja i lakse se nanosi na platno(sem ako ne slikas impasto,da imas texture na platnu).
Ona treca uloga zavisi od vrste medijuma(Ubrzava susenje,usporava susenje,olaksava mesanje na platnu....)

Ja nisam moderator,pa tu nemam nadleznost.To moras da pitas moderatora da brise. :D
Banzaj to je posao za tebe :P .

Kada kupujes platno koje je vec spremno za slikanje onda nije potrebno nista raditi(samo slikas).Ima izuzetaka kada ona kineska platna nisu dobro premazana,e onda ih treba jos jednom premazati.Mozes kupiti platno u rolni i sam ga zatezati i kupiti zategnuto platno koje nije premazano i ti treba da ga premazes.
Platno se premazuje sa Gesom.
http://www.la-ram.rs/shop/preparatura-gesso-kozmik-05-kg-1306-p-525.html
Samo kao pocetniku ja ti preporucujem da kupujes gotova,u la-ramu imaju vec gotova,jako dobro uradjena platna.Preparirana u 3 sloja.
Nesto su skuplja,ali kvalitetnja su od kineskih.
http://www.la-ram.rs/shop/slikarski-materijal-platno-i-blind-ramovi-c-31_39.html
Platna se moraju premazivati jer ce upijati boju i tesko ces slikati na njemu.

Bolje nemoj crtati direktno na platnu(to nije dobro).
Ima dosta nacina da se crtez prenese na platno.Precrtas na pauz papir crtez,a zatim sa druge strane grafitom obojis ceo papir.Zatim ides po linijama istrosenom hemiskom(pre toga ga zalepis na platno).
Crtez ce se otisnuti na platnu kao pecat i mozes slikati(bez brisanja).
Drugi nacin je da crtas po platnu,ali sa jako razblazenom neutralnom bojom(zamesas neku sivo braonsku).Kada pogresis samo obrises krpicom.
Posle ides malo manje razblazeno da se vide konture.To radis tankom cetkicom,kao sa vodenim bojama(slikao si vodenima).
Mozes crtati na platnu i ugljenom,ali ga pre slikanja moras fiksirati sa FIXATIVOM,da se ne mesa sa bojom.
Ima jos dosta nacina,ali ovo je dovoljno.

Kako ces nauciti ako ne pitas.
Pa pise da si musko :D .
 
Bio sam kod kineza i za pocetak pokupovao osnovne stvari,cetkice terpentin,neki stafelaj za 500 stoni sasvim dovoljan i jedno 5-6 kineskih platana(planta kako vec) da fakticki vezbam malo itd pa zato sve ispitujem i nisam nesto bas najbolji ortak sa parama pa sam tamo otisao :)
Jedino se bojim da necu uspeti da baratam bojama jer sam u osnovnoj krecio tj. punio preterano i ostro i nisam imao osecaj,mada sam crtao dry brush skoro lobanju neku i marliyn monroe i odlicno je ispalo,stavicu sliku kad dodjem kuci pa prokomentarisite kako i sta.
Inace sam previse precizan po prirodi i ne mogu da skiciram ugljenom niti cetkicom jednostavno me izludjuje kad mi "bezi" od zamisli,olovka mi je omiljena,moracu da smislim nesto da ne unistavam platno gumicom,to sa gumicom ili preko indiga cu probati. A volim kad mi je skica perfektna omoguci mi pola daljeg posla,mozda i vise...
Ovo mi je prilicno dosta informacija moram da citam 5 puta da "pohvatam" sve sta i kako :)

Kako da postignem ono bas bas bledo bojenje tj.posnu boju kao podlogu za sve tipa u osnovnoj kad bojis nebo sta znam ? Tacnije,da li to pravim tako sto na paleti stavim veoma malu kolicinu boje + terpentin pa direktno tu napravim tu bledu nijansu ili umacem kao vodene bojice sa vodom,u terpentin ili nesto slicno ?

Sutra cu da odem da pokupujem dodatnih stvari jos medijum i ges ako nisu preskupi.
Prilicno ti zahvaljujem na ovim odgovorima :) Dao si mi neku vrstu hrabrosti da se oprobam u ovome i preneo svoje znanje,inace sam radio sve zivo,od grafita do ulja skoro mislim da ce sve dobro ispasti :)
 
Dosta toga mi nije jasno citao sam ali ne mogu da provalim prilicno dosta off-ova ima i bas me zamara i mucno mi je da citam svaki post :S Bilo bi dobro da obrisete offove ako je moguce kako bi ostala sustina i ne bi bilo novih mozda i ponovljenih pitanja.

Ma sad će to Banzi. Mislim, šta je to, samo 1036 poruka za pregledati i prečistiti :roll:

Šalim se malo, super je ideja, podržavam, i sad ću se bačit na posao :)

Billy, dobro došao u naš mali umjetnički kutak! :bye:
 
Kako da postignem ono bas bas bledo bojenje tj.posnu boju kao podlogu za sve tipa u osnovnoj kad bojis nebo sta znam ? Tacnije,da li to pravim tako sto na paleti stavim veoma malu kolicinu boje + terpentin pa direktno tu napravim tu bledu nijansu ili umacem kao vodene bojice sa vodom,u terpentin ili nesto slicno ?)
Stavis na paletu malo boje i mesas.U suprotnom ces potrositi puno boje.
 
Nisam nesto bas najbolji ortak sa parama pa sam tamo otisao :)
Nisam ni ja :) ,zato ti sve ovo govorim.
Videces da ces vise potrositi na Kineske boje i materijal nego na malo kvalitetni.
Pazi ovako : kupio si platno koje nije dobro preparirano i sada moras da kupujes i Geso.
Cetkice ce te za nekoliko upotreba izludjivati,moraces da kupis druge(ako ih budes cesce koristio).
Recimo meni se za 1g raspao stafelaj.

Pazi da ne slikas u sobi gde spavas,Bices ko zombi.
Boje,terpentin su otrovni,a recimo ako imas Cadiumove pigmente(pise na tubi Cadium Crvena ili vec koja je boja) da znas da su oni malo otrovni.(nisu smrtonosni)
A sto se tice bele kupuj samo Titanium.Ona ti je bezbedna.Ima jedna bela koja je jako otrovna(toliko da samo jedan kontak sa ranom na ruci i mrtav si),a zove se KREMIZNO bela.
Takodje uzimaj ogranicenu paletu boja(to ce te nauciti mesanju boja).
Ultramarin plava
Alizarin Crimson Crvena
Indisko zuta(Primary)
Crna(moze i bez nje)
Titanium bela
Ovo su dosat dobri pigmenti,ali ti mozes i drugacije da kupis.Presiroka paleta ce te zbuniti na pocetku.

Ajde da te ne preopterecujem ;) .
 
50% gotovo. :premorena:

Nastaviću sutra, imam i ja dušu! :ljutko:

Dobro polako samo,svaka cast i za ovih 50% :)

Danny,moracu da kupim pa da probam pa sta bude,necu da se obilujem "alatom" previse bas da ne bih bankrotirao a i da ne izgubim volju u slikanje,nadam se da do toga nece doci :)
Jel razblazujete boje sa uljanim razredjivacem kao tempere vodom ili time samo perete cetkice ?
Sto se tice slikanja,moram u sobi jer mi stan ima oko 70 kvadrata a zivim sa roditeljima jbg,svako svoju sobu + dnevna tako da sam malo ogranicen sa prostorom...Inace farbam i neke figurice tako da sam vec navikao na te smradove od farbi,boja sprejeva i slicno sta da radim drugo :)
Mada moram naci novi kutak definitivno :)
 
recite mi molim vas čemu služe ova dva spreja

Mat vernir spray i Saten vernir spray,predviđena su za ulje i akril

Mat sluzi da dobijes Mat izgled slike.Mat izgled podrazumeva da slika ne bude sjajna(ulje se obicno malo sija).
Saten sluzi za satenski izgled slike.
Inace oni stite sliku a ujedno joj daju i efekat za koji su namenjeni.
Imas i sprejeve za ispucali izgled...
 
Hteo bih da znam od vas slikara da li mogu negde da prijavim ili dobiiem neku nobelovu nagradu za otkrice tajnog znacenje slike "Drinking Bacchus" od Guido Reni-ja -->Evropa. https://i.imgur.com/HiMz4.jpg ?
ko je taj Guido, jel on nesto znacajan istorijski u slikarstvu il je neki anonimus...
guglao sam i nisam nasao da niko spominje simbolizam slike.

:

Ne vidim ja ovde neku veliku simboliku. Sličnost je pre svega postignuta bojama koje domiraju na slici Bahusa a dodate su na kartu Evrope. Takvu sličnost možeš napraviti sa bilo kojom kartom na kojoj dominiraju sitniji oblici.
 
Pa ja sam dodao te boje na mapi da bi simbolika bila uocljivija, a Reni jeste naslikao Bahusa tako zbog nekog misterioznog razloga.., kad mnogi nastoje da desifruju Mona Lizu i Poslednju Veceru, sigurno i ovde postoji neka skrivena poruka, tipa templarsih loza. Slicnost (bez tih boja) je pre svega u francuskoj kao zemlji vina, neobicnom polozaju noga/cizme Italije i Istri :lol:
Mali Pijani Bahus jednako mapa Evrope.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top