Slikarska tehnologija - KAKO DA SLIKAM

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pozdrav svima

ova tema je jako dobra. pocetnica sam u slikarstvu. jako volim crtati olovkom a odnedavna radim a akrilnim bojama. Obzirom da se akril jako brzo susi zelim prijeci na ulje jer obicno nemam vremena napraviti sliku od pocetka do kraja, a s uljem je lakse doradjivati.

Vidjela sam da se spominju tehnike Alla Prima i Flamanska tehnika. Gdje mogu pronaci vise o tim tehnikama, literatura, web? Takodjer me zanima apstraktna umjetnost i zanima me da li postoje specificne tehnike koje se koriste za apstraktnu ako se za medij koristi ulje?

.. ja bih ti rado odgovorila ..
.. al ne znam ..

(.. ja učim radeći uz slikare .. i ćapam fore .. po malo ..
.. onako .. mrljobrljam .. )
 
Pozdrav svima

ova tema je jako dobra. pocetnica sam u slikarstvu. jako volim crtati olovkom a odnedavna radim a akrilnim bojama. Obzirom da se akril jako brzo susi zelim prijeci na ulje jer obicno nemam vremena napraviti sliku od pocetka do kraja, a s uljem je lakse doradjivati.

Vidjela sam da se spominju tehnike Alla Prima i Flamanska tehnika. Gdje mogu pronaci vise o tim tehnikama, literatura, web? Takodjer me zanima apstraktna umjetnost i zanima me da li postoje specificne tehnike koje se koriste za apstraktnu ako se za medij koristi ulje?

Evo ja ću ukratko o obe, ako je to ikako moguće. Flamanska tehnika podrazumeva slikanje u više slojeva, dok se kod alla prima tehnike slika gradi u jednom sloju. Osnovna razlika je što kod flamanske preovladava slikanje mokro u suvo, dok je kod alla prima uglavnom mokro u mokro. Nije sve ni tako lako objasniti pošto su obe tehnike razvijali mnogi slikari pa je svako gradio neki svoj stil. Više o njima ima na netu pa potraži (alla prima painting, flemish technique painting). Ako te nešto konkretno zanima slobodno pitaj, koliko mogu ja ću pomoći.
 
Na netu ima dosta primjera flamanske tehnike, na nekima se pocinje sa hladnom podlogom na nekima sa toplom, kako odluciti? pretpostavljam da ta odluka definira karakter slike ili postoje pravila po kojima se odlucuje kako zapoceti?

Inace koristim Koh i Noor pastele, ok su, ali Conte su mi bolje, one u olovci su prakticnije, a one u obliku kvadra su nekako kompaktnije od kohinoor-ovih okruglih. probala sam i Kohi noor akvarel olovke i nisam odusevljena jer ostavljaju trag pigmenta koji ne tece, treba uzeti jako gladak papir, al se svejedno ne razljeva dovoljno. Probala sam raditi nesto u stilu zen-tangle sa tim olovkama i zakljucila sam da su za to ok, cisto za zabavu.
 
Ne, ne, moje pitanje je bilo vezano samo za koh-i-noor uljane boje :) .

A što se tiče gradnje slike u flamanskoj tehnici, ta kako je ti zoveš "podloga", u stvari se zove imprimatura. Neki slikari su je gradili zaista iz podloge, tj. bojili su preparaturu platna, a neki su je naknadno dodavali, pre ili posle crtanja. Da li će biti hladna ili topla, to odlučuje onaj koji slika, već prema motivu koji slika, po nekom svom planu ili čak prema raspoloženju koje hoće da "dominira" slikom. Nije pravilo, ali ipak, ako kreće sa hladnom imprimaturom, logično je da će na slici dominirati hladniji tonovi, a u građenju istih hladna imprimatura mu može itekako pomoći u kasnijem doslikavanju glazurama. Inače bi je morao celu prebojiti :) .

Neki slikari (Vermer npr.) su čak različito tonirali imprimaturu na različitim delovima slike.
 
Poslednja izmena:
Ako sam dobro skuzila, imprimatura je prvi tanki sloj boje. Kod alla prima se boja mjesa, a kod flamanske transparentni slojevi stvaraju konacni ton? Negdje sam vidjela da se imprimatura moze raditi sa temperom, znaci i sa akrilom, dal je to preporucljivo? Da li je uopce pametno mjesati medije na taj nacin? Kako to utjece na trajnost slike?

Meni je jos iz osnovne skole ostalo utisnuto da ne mjesam kruske i jabuke, ali kako sam se nedavno pocela vise zanimati za slikarstvo i citati malo o tome, vidim da su stari majstori cesto mjesali medije. Npr. svidja mi se akvarel ali mi se ne svidja sto je nepopravljiv, a ako se mijesa bijela onda to vise nije akvarel.
 
Ako sam dobro skuzila, imprimatura je prvi tanki sloj boje. Kod alla prima se boja mjesa, a kod flamanske transparentni slojevi stvaraju konacni ton? Negdje sam vidjela da se imprimatura moze raditi sa temperom, znaci i sa akrilom, dal je to preporucljivo? Da li je uopce pametno mjesati medije na taj nacin? Kako to utjece na trajnost slike?

Meni je jos iz osnovne skole ostalo utisnuto da ne mjesam kruske i jabuke, ali kako sam se nedavno pocela vise zanimati za slikarstvo i citati malo o tome, vidim da su stari majstori cesto mjesali medije. Npr. svidja mi se akvarel ali mi se ne svidja sto je nepopravljiv, a ako se mijesa bijela onda to vise nije akvarel.

Pa i nije baš preporučljivo da se mešaju mediji. Postoji pravilo da slično ide sa sličnim. Temperu za podslikavanje ne treba koristiti (mada to što se ovde zove tempera uopšte nije tempera već gvaš) jer je krta, i suva se razmazuje pa bi se sve zamrljalo. Akrilikom se može podslikavati, pošto se danas uglavnom za preparaturu koristi gesso koji je na akrilnoj bazi, tako da može ulje preko. Akrilik preko ulja ne može nikako. Imprimatura je prvi sloj, najčešće je transparentan, maslinaste boje. Mada, neki slikari su koristili drugačije imprimature (Rembrant npr. je koristio crvene!). Sve to zavisi od ličnih afiniteta i umeća slikara. Ja slikam po Van Eyckovoj metodi gde je imprimatura transparentna u tonu najsvetlije oblasti na slici, pa preko toga podslikam pečenom umbrom, najčešće u dva sloja. Kod slikanja portreta i mrtvih priroda gradnju nastavljam u mrtvom sloju gde dominira siva, tako da slika izgleda crno-bela, mada ja i mrtvi sloj toniram, tako da izgleda kao da je obasjan mesečinom. Kod pejzaža u tom sloju dodajem više boje tako da se ne može baš smatrati mrtvim slojem. Kod gradnje je takođe neophodno poštovati pravilo od posnog ka masnijem.
 
Poslednja izmena:
Ma ne zvuči, slobodno pitaj ;) . To masno-posno odnosi se i na jedno i na drugo, i na količinu ulja u medijumu i na debljinu sloja. Na primer za imprimaturu je dovoljan terpentin, za prva dva sloja u umbri ide otprilike odnos 40-60 ulje : terpentin, a za dalje je obrnuto. Ja ga pravim ovako otprilike, 60% ulja, 30% terpentina i 10% damara. To za završne slojeve, za one prve ovako kako sam već rekao.
 
Hvala Dekao, necu se odmah baciti na posao, ali preko ljeta sigurno :worth:

Ma ne zvuči, slobodno pitaj ;) . To masno-posno odnosi se i na jedno i na drugo, i na količinu ulja u medijumu i na debljinu sloja. Na primer za imprimaturu je dovoljan terpentin, za prva dva sloja u umbri ide otprilike odnos 40-60 ulje : terpentin, a za dalje je obrnuto. Ja ga pravim ovako otprilike, 60% ulja, 30% terpentina i 10% damara. To za završne slojeve, za one prve ovako kako sam već rekao.
 
Uf malo sam pozurila sa pricom, sto je umbra?

Ma ne zvuči, slobodno pitaj ;) . To masno-posno odnosi se i na jedno i na drugo, i na količinu ulja u medijumu i na debljinu sloja. Na primer za imprimaturu je dovoljan terpentin, za prva dva sloja u umbri ide otprilike odnos 40-60 ulje : terpentin, a za dalje je obrnuto. Ja ga pravim ovako otprilike, 60% ulja, 30% terpentina i 10% damara. To za završne slojeve, za one prve ovako kako sam već rekao.
 
Umbra je zemljani pigment braon boje. Dolazi kao sirova-raw i spaljena-burnt (pečena) umbra. Ja uglavnom koristim burnt umber i to je pigment bez koga bi mi slikanje mnogo teško padalo. Mada, neki stari slikari su preporučivali da treba izbegavati umbru i da je treba zameniti mešavinom burnt siene i crne. Probao i ja tu kombinaciju i funkcioniše, ali sa umbrom mi je ipak lakše.
 
Umbra je zemljani pigment braon boje. Dolazi kao sirova-raw i spaljena-burnt (pečena) umbra. Ja uglavnom koristim burnt umber i to je pigment bez koga bi mi slikanje mnogo teško padalo. Mada, neki stari slikari su preporučivali da treba izbegavati umbru i da je treba zameniti mešavinom burnt siene i crne. Probao i ja tu kombinaciju i funkcioniše, ali sa umbrom mi je ipak lakše.

Ja isto volim da je koristim. :)
Jako upotrebljiva boja.
 
Da li postoji literatura u kojoj se opisuje flamanska tehnika? volim imati knjigu, filmove pogledam ali i brzo zaboravim i ako mi fali neki segment u knizi je lakse naci.

Umbra je zemljani pigment braon boje. Dolazi kao sirova-raw i spaljena-burnt (pečena) umbra. Ja uglavnom koristim burnt umber i to je pigment bez koga bi mi slikanje mnogo teško padalo. Mada, neki stari slikari su preporučivali da treba izbegavati umbru i da je treba zameniti mešavinom burnt siene i crne. Probao i ja tu kombinaciju i funkcioniše, ali sa umbrom mi je ipak lakše.
 
Da li postoji literatura u kojoj se opisuje flamanska tehnika? volim imati knjigu, filmove pogledam ali i brzo zaboravim i ako mi fali neki segment u knizi je lakse naci.

http://www.***********/office/oT7FKaR2/file.html
http://www.***********/office/b7MX4yhd/file.html
http://www.***********/office/0Dt7W1jr/file.html
http://www.***********/office/8rv_YYQz/file.html
http://www.***********/office/Y1lT-lMS/file.html
 
Ta platna koja se prodaju već pripremljena su premazana gesom 2 ili 3 puta, što je uglavnom nedovoljno i neophodno ih je premazati barem još 3 puta pre slikanja. Ja ih naručujem u la-ram.rs, i to ona pamučna (za sad, ali uskoro ću preći na lan), ali ih obavezno premažem još nekoliko puta. Inače, platno možete i sami da pripremite a da kupite samo blind ram. U tom slučaju obavezno kupujte lajsne sa kajlicama, jer ništa gore nego kad se platno opusti pa prosto visi sa rama, a ne može da se zategne.
 
Ta platna koja se prodaju već pripremljena su premazana gesom 2 ili 3 puta, što je uglavnom nedovoljno i neophodno ih je premazati barem još 3 puta pre slikanja. Ja ih naručujem u la-ram.rs, i to ona pamučna (za sad, ali uskoro ću preći na lan), ali ih obavezno premažem još nekoliko puta. Inače, platno možete i sami da pripremite a da kupite samo blind ram. U tom slučaju obavezno kupujte lajsne sa kajlicama, jer ništa gore nego kad se platno opusti pa prosto visi sa rama, a ne može da se zategne.

Jel moze da se naruci format koji hoces?
 
Jel moze da se naruci format koji hoces?

.. da .. kod marića možeš ..

Ta platna koja se prodaju već pripremljena su premazana gesom 2 ili 3 puta, što je uglavnom nedovoljno i neophodno ih je premazati barem još 3 puta pre slikanja. Ja ih naručujem u la-ram.rs, i to ona pamučna (za sad, ali uskoro ću preći na lan), ali ih obavezno premažem još nekoliko puta. Inače, platno možete i sami da pripremite a da kupite samo blind ram. U tom slučaju obavezno kupujte lajsne sa kajlicama, jer ništa gore nego kad se platno opusti pa prosto visi sa rama, a ne može da se zategne.

.. pa bogami .. na ovim likovinim kolonijama po kojima sam ja bila .. naručuju platna od marića .. gotova .. zategnuta na blind ramu .. dimenzija koje hoćeš ..
.. i nisam još videla nikoga da dodatno priprema ..
 
Poslednja izmena:
Ako već naručuju kod proverenog čoveka, znači da ih dobro priprema. Ovo za ova gotova što preporučujem, preporučujem iz ličnog iskustva jer sam radio tako pa sam tek kasno video da je ulje probilo kroz sliku skroz do platna. Jasno je šta je najveći ubica slika na platnu.
 
Što literatura može da te uplaši to ne može niko! Kad sam ja nabavio knjigu Metode slikanja i materijali radovao sam se ko dete. Rekoh, napokon imam sve o tehnologiji, kad ono.... Čim sam počeo da čitam rekoh sebi, ***. što je mnogo, mnogo je, nema šanse da je sve ovo izvodljivo. Prema toj knjizi, sve ovo što mi radimo je u stvari diletantizam najniže vrste! I to ne našom krivicom. Da bi nabavili sav potreban materijal za slikanje po toj knjizi, morali bi obići pola sveta. A svaka slika bi morala da košta barem par desetaka hiljada jevrića.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top