Slikarska tehnologija - KAKO DA SLIKAM

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Liquitex sam video da ima u oxi-Novi Sad, ali tada su bile samo u kompletu pa ix zato nisam kupovao jer iskljucivo kupujem tube koje sam izbiram.Zadnjix 5 god sam koristio akrilne boje poceo sam sa italijanskim Ferrario,
pa sam presao na Louvre i naravno bio zadovoljan a sada koristim Winsor & Newton Artists' Acrylic Color koje sam dobio od brata iz Austrije,jer ovde nisam mogao da ix pronadjem. Koristim sva tri brenda naravno snalazim se!
 
Ja isto nabavljam materijal u OXI novi sad:D;)
Ali ponekad narucim i iz arsa.Kako kad.Zavisi sta mi treba.Ars je malo bolje opremljen,ali OXA takodje ima stvari kojih nema u Arsu.
Ali i Ars,i Oxa spadaju pod zajednicke prodavnice.

Naravno kod nas je oskudica slikarskih materijala.Mnoge stvari koje se mogu nabaviti u inostranstvu kod nas nema ili su skuplje.

Recimo ja hocu da kupim papirnu knjigu NATURAL WAY TO DRAW koja je najbolja knjiga za ucenje crtanja,ali kod nas je nisu preveli(prevode neke bezveze knjige o crtanju,i slikanju VECINOM).Smara me da sedim za kompom i citam ebook.
Ali ipak cu je morati preko nekog naruciti u inostranstvu.:roll:
Tako je i sa bojama.;)
 
Da da znam za Ars i Oxu! naravno slazem se, katastrofa je sto se tice materijala ili je skup ili ga nema! Ja kuburim sa svacim uvek unapred moram da krenem u nabavku da ne bi dosao u situaciju da stojim sa poslom,posto se profesionalno bavim slikarstvom! E sto se tice crtanja takve knjige su uvek dobro dosle mogu ti ukazati na neka pravila i cake ali u osnovi moras mnogo da radis da bi dostigao nivo. Ja sam mnogo crtao i koristio sam uglavnom knjige koje uce anatomiju a sve ostalo se svodi na dobro proucavanje toga sto crtas , dobro oko i rad! zato crtaj i crtaj pa kad se umoris ti opet crtaj! :)
 
To jeste kao sto je Michelangelo rekao crtaj,crtaj,crtaj.
Ja cak vise volim crtanje nego slikanje,ali oba su mi draga.
Samo sto je moj posao kuci,i onda mi dolaze musterije.:( Tako da mi dosta vremena prodje popravljajuci tudje uredjaje.Ja bi isto voleo da pocnem slikanjem,i crtanje da se bavim profi.
Mene cale uvukao u ovo pa sada se nikako izvuci,iz posla.
To ti tako kada ti drugi naredjuju sta da radis.:(
Ali polako se trudim da izguram taj posao iz svog zivota(nada se da cu uspeti).
Jesi zavrsio Akademiju?
Rekao bih po tome sto si napisao da si samouk.
Jel radis za neku galeriju?Ili slikas za ljude?Inostranstvo.ili domace trziste?
Koliko se dugo bavis slikanjem?I koliko si dugo profesionalac?
Najvaznje na koji si nacin uspeo da udjes u profesionalne vode?:)
Izvini zbog ovolikih pitanja,ja volim puno da postavljam pitanja(pa to nekada zna da smori ljude);)
 
Slusaj mozes i pored tog posla da slikas i da ti ovo bude dodatno zanimanje a kad se usavrsis mozes da biras! Dovoljno ti je 5-6 sati dnevno da radis u ateljeu,ja naprimer toliko radim nekad vise zavisno koliko imam posla ili kako sam raspolozen. Ti naravno mozes za pocetak i manje 2-3 sata dnevno ali svaki dan i tako ces napredovati jako brzo. Ja sam generacija koju je kriza i bombardovanje uvatilo onda kad je trebalo studirati,mada i finansiska strana je bila u pitanju pa nisam isao na akademiju ali sam bio uporan i sam postigao odredjen uspeh. Svestan sam da akademija znaci pa razmisljam u tom pravcu. Inace slikarstvom se bavim od 1998 god a zadnjih 5 god intezivno! Puno sam crto na pocetku i bavio se raznim texnikama a sad radim iskljucivo kao stari majstori. Slikam uljima i akrilima ,upitanju je poetski nad realizam i prepoznatljiv sam po svom stilu,jer imam odredjene elemente koji se pojavljuju na svim slikama. Radim za nekoliko galerija kod nas a imam i neke pregovore za inostranstvo!A naravno radim i za sve koje vole slike:) Pa ako si mislio da sam registrovani profesionalac to nisam,dovoljno je da budes potpuno predan poslu koji radis i da dajes maksimum u tom trenutku i naravno da imas kvalitet onda te ljudi sami kategorisu! I veruj mi put uopste nije lak ali kad volis onda nema prepreka zato napred!
 
Hvala.:D
I ja mislim da je moguce uspeti,i kod nas,i u inostranstvu,i da sve zavisi od nas,a ne od drugih.
Nadrealizam mi je ok pravac.A stil starih majstora,mi je skoro pa neprevazidjen.
A akademija nemora da garantuje ni uspeh,ni veliko znanje.
Znam mnoge koji imaju akademiju i predaju deci u skoli,slikaju ponekad,i ostanu na tome.
Ali to iskustvo na akademiji je jako veliki plus za razvoj slikara.;)
 
  • Podržavam
Reactions: Tol
Da li zna neka od vas, kako da ispravim crtez posle slikanja vodenim bojama.
Papir se iskrivio posle susenja
Pozz

Stavi ga izmedju dve daske,ili knjige u zavisnosti od velicine.
Ali ubuduce kada radis sa vodenima,kasiraj papir,ako nezelis da se nabora,i tek kada se osusi skidaj sa drveta.
Kako se kasira?
Potrebni su ti skalpel,slikarska traka,i daska.
Na dasku slikarskom trakom zalepis papir na dasku,tako da traka obuhvati krajeve papira sa sve cetiri strane,i zategne papir.E tada slikaj vodenima,ostavi da se osusi,i onda izrezes skalpelom po obodima trake.
Nadam se da je jasno.Ako nije reci pa da bolje objasnim,tj. slikovitje sa crtezima.
 
Cao svima ! :zper:Ja sam NOVA SOLJA ! :klap:E ovako , zaista mi se svidja ova razmena ideja , i davanje saveta od strane iskusnijih - prekaljenih strucnjaka. Ja sam amater i slikanjem se bavim od nedavno i mislim da mi stvarno dobro ide ( al sam skromna ) . Radim ulje na platnu - ikone . E sad neki bi rekli - slike svetaca , ali kad malo bolje pogledam po internetu sta sve ljudi rade , ili jos gore sta sve ljudi kupuju , onda ovo moje mogu mirne duse da nazovem ikonama.

Inace temu sam procitala od pocetka i pokupila dobresavete i ideje. Uglavnom sam pronasla sve sto me je zanimalo. Hvala Fix-i na trudu - vredelo je ! Bar meni.:ok:
 
Evo ja sam jos jedna od pocetnika.Uvek sam htela makar da probam sa slikanjem jer mi crtanje odlicno ide,pa ono cisto da vidim kako bi i to islo.Ali sve to mi deluje nekako previse tesko i komplikovano.Sada imam jednog muzevljevog prijatelja koji se bavi slikarstvom,pravi fenomenalne slike.Pitala sam ga par puta sta bih ja kao pocetnik trebala da uradim ali sam dobila krajnje sture i neprecizne odgovore,kao da covek jednostavno ne zeli da mi kaze..samo me je posavetovao da kupim gotovo platno,malog formata,uljane boje i terpentin..i to je sve.I kao nacrtas olovkom obrise na platnu i slikas..jes trt milojka..
 
Evo ja sam jos jedna od pocetnika.Uvek sam htela makar da probam sa slikanjem jer mi crtanje odlicno ide,pa ono cisto da vidim kako bi i to islo.Ali sve to mi deluje nekako previse tesko i komplikovano.Sada imam jednog muzevljevog prijatelja koji se bavi slikarstvom,pravi fenomenalne slike.Pitala sam ga par puta sta bih ja kao pocetnik trebala da uradim ali sam dobila krajnje sture i neprecizne odgovore,kao da covek jednostavno ne zeli da mi kaze..samo me je posavetovao da kupim gotovo platno,malog formata,uljane boje i terpentin..i to je sve.I kao nacrtas olovkom obrise na platnu i slikas..jes trt milojka..

Ili nije hteo da kaze,ili ga je mrzelo da ti sve objasnjava.Da je stvarno hteo da ti pomogne pozvao bi te da gledas kako radi,i tada ti objasnjavao.Mozda se boji konkurencije?
Jel znas makar malo engleski?
I Sta zelis da slikas?

Ovako ovim redom ide ucenje slikanja(ne obavezno,ali najuobicajnje,i najlakse):
1.nauciti Crtanje(to znas)
2.Nauka boja(sve o bojama sto jedan slikar treba da zna,kako se mesaju,ponasaju,razmisljati u bojama,odabrati paletu)
3.Same tehnike slikanja(nacini izrazavanja poput nacina vucenja cetkice,potezi cetkicom,razni efekti,i stilovi(impresionizam,realizam,abstrakcija...))

Takodje nemora se slikati samo uljanima,mozes i akrilnima,vodenima,pastelima.
Ali koliko vidim tebe zanima uljanima.
Same vrste boja se drugacije ponasaju,a nauka o bojama vazi za sve vrste boja od flomastera preko vodenih,pa sve do uljanih.
 
Poslednja izmena:
Hvala ti na odgovoru.Engleski odlicno poznajem.Slikala bih uljanim jer su mi nekako najprivlacnije,ali na nacin da slika ne izgleda masno i zasiceno,tesko vec da bude radost oku,da bude vesela i dosta lagana,ali akvarel me ne privlaci za sada..dakle da se koncentrisem na tacke 2. i 3.najvise me zanima upravo ta treca,nacin na koji se moze vuci linija,koji potezi idu...jer mi je prosto neverovatno da stanes pred platno i slikaj.....ma daj,sto ne volim te sitne duse..takodje se taj lik bavio astrologijom i kada sam ja bila na samom pocetku ucenja iste on nije hteo da mi pomogne neke osnove,vec me je odgovarao od iste jer to je djavolja rabota,a bogami on na tu rabotu uze doooobreee pare..
 
Novi sam na forumu ali ako mogu da pomognem evo, nemoj da se trudiš da crtaš svaku dlaku nego samo smer.Evo recimo ja imam pripremljeno platno samo za probe i ono je uvek tu pored osnovne slike,kad si isprobao (smer,senka,ton) izmakneš se i pogledaš i ako je to,to onda na primarnu sliku.
Nanosi prvo tamniju boju i na kraju naj svjetliju,videćeš da ćeš postići efekat ,samo strpljenja
 
Ne bih da polemisem ni sa kim, pogotovo ne sa ovakvim znalcem, ali reci za Leonarda da je pacer i to bez navodnika, smatram njvecom drskoscu da ne upotrebim neki drugi izraz.Naravno , naravno da ces reci da si ti to upotrebio u nekom drugom znacenju, ali za LEONARDA nema drugih znacenja, on je etalon.
 
Da li neko moze da mi objasni kako da pripremim polu-uljanu preparaturu na lesonitu za uljano slikanje?

Od sastojaka imam:

1. kozno tutkalo
2. bir kredu
3. titanovu belu
4. laneno ulje

Takodje me zanima koje je laneno ulja najbolje dodavati u ovu preparaturu - hladno presovano, izbeljeno na suncu, "stand oil" ?

I kod impregniranja me zanima da li tutkalo treba prvo da odstoji u vodi neko vreme da nabubri pa da se onda zagreje u duplom loncu tek toliko da se istopi ?

Molim nekoga da mi to objasni detaljno , kako to ide korak po korak . obilazio sam gomile sajtova i neki kazu da se tutkalise jednom , neki dva puta , neki tri puta ....

Koliko se ceka da bi se naneo sledeci sloj tutkala? (ako je potrabno uopste )

Puno hvala !!!!!!!

pozdrav,
milos
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top