Slikarska tehnologija - KAKO DA SLIKAM

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
ako hocesh postupno da radish prepariranje platna, kupi laneno platno, finije strukture.
operi ga 2 puta pre premazivanja.
da bi ga dobro umrtvio kako ne bi kasnije reagovalo na vlagu, uzmi ram.
pre nego shto ga zakujesh ekserima, treba ih prokuvati u lanenom ulju, i uzeti kozice , tj. flekice koje cesh stavljati izmedju eksera i platna kak ti ne bi ekseri kasnije zarljali,
e onda idesh zatezanje u obliku krsta jedan ekser gore, jedan dole pa levo pa desno,..pochinjesh da ih kujesh od sredine, gledash da ti niti potke i odnove ne budu krive,..to je jaaako bitno!!
kad nategnesh platno prvo uradish izolaciju 1 slojem tutkala.
da li si ga dobro namazao vidcesh kasnije je preparatura ne sme da ti probije na poledjinu platna, zatim uzmesh tutkalno-krednu preparaturu, koju premazesh u vishe slojeva. kao gore shto sam objasnila.
e onda uzesh malo grublju shmirglu(ne preterano), do skroz fine, shmirglash kruznim pokretima,..najbolje je shmirglu prisloniti uz kutiju shibica, da bi se svuda ravnomerno ishmirglalo...
e kad dobijesh skroz glatku povrshinu kao staklo,..onda je spremno za slikanje


ako ne znash odnos za tutkalo i kredu reci napisacu ti i to
al mislim da ima na predhodnim stranama



Virdzinija hvala ti na savetima...ajooj :D ma ne da se meni raditi citav taj proces jer JEDVA CEKAM DA POCNEM DA SLIKAM! :D...kupicu gotovo platno na blind ramu rastegnuto...pa cu ga premazati preparaturom..ali ovaj put cu kupiti novu preparaturu i ovaj put ce gustina biti kao jogurt....i sve ce biti ok...
A platno cu naruciti od jednog chove iz NS kod limanske pijace..on zateze platna po zeljenoj velicini..nadam se da moze da mi uradi velicinu 120 x 180 :D
 
Virdzinija hvala ti na savetima...ajooj :D ma ne da se meni raditi citav taj proces jer JEDVA CEKAM DA POCNEM DA SLIKAM! :D...kupicu gotovo platno na blind ramu rastegnuto...pa cu ga premazati preparaturom..ali ovaj put cu kupiti novu preparaturu i ovaj put ce gustina biti kao jogurt....i sve ce biti ok...
A platno cu naruciti od jednog chove iz NS kod limanske pijace..on zateze platna po zeljenoj velicini..nadam se da moze da mi uradi velicinu 120 x 180 :D

ajd, sa srecom! :))
 
Evo sta bih ti ja predlozio. Posto vec imas blind ram na kom je unisteno platno. Kupi samo platno koje nije toliko skupo i namesti ga na taj ram. Pa onda probaj da ga prepariras, ovaj put dobrom preparaturom. Uzmi neko pamucno. Ne moras da se ucis na lanenom, zalosno je nekako... :(
 
Želim prvo da pozdravim inicijatore likovne tematike na Internetu. Ne samo za amatere, nego i za nas koji smo završili neke umetničke škole biće vrlo korisno da obogatimo svoje iskustvo novim znanjima i doprinesemo svojem usavršavanju. Mene posebno zanima kako su radili stari majstori: gradnja slike, tehnologija, razlike među njima u slikarskom postupku kod Leonarda, Mikelanđela, Rembranta, Rubensa, Velaskeza, El Greka, Goje... Postoji li neka knjiga koja se bavi ovom tematikom i gde se može naći?
Aleksandar
 
Dragi pocetnici Van Gogovi,Monei...u prodavnicu po gotova platna po 200 dindzi,i slikajte do mile volje.Kakve reparacija,tutkala,smirgle...Pa kad bacite jedno 10 komada,shvatite da niste za to bar se niste umorili.A ko zeli i zna da slika za njega nista i nije problem...
 
Cunjajuci po sajtovima, trazeci bilo kakva uputstva o slikanju uljanim bojama, stigla sam i ovde do vas .
I...kako se radujem !!! tema bas koja mene zanima. Do sada sam iscitala svaki posto do 5 stranice ali nisam mogla da odolim a da vas sve ne pozdravim pa idem da nastavim dalje.....

Jos da dodam... do sada sto sam procitala, mogu da vam kazem - svaka vam cast. Detaljna uputstva o svemu sto nas zanima sa puno strpljenja, nesebicna objasnjenja, divni ste, dragi i prijatni .
Radujem se da sam vas srela.
A moja pitanja, pitanja ce uslediti cim sve iscitam. Do tada, topli pozdravi svima iz jos malkicko hladne Kanade :roll:
 
.. aj da ne kopam da mi neko da link na post gde je objašnjen postupak pripreme daske za slikanje uljem .. (.. lesonit .. tačnije ..)
.. kako se platno fiksira na njega ..?
.. znam da je negde pisalo al ne znam gde .. pa ako može link .. priti pliz ..

shto bi ti kopala, kad moze neko drugi za tebe? :confused: :lol:

ne razumem zashto bi slikala uljem na lesonitu? platno se uglavnom lepi tutkalom
 
.. pa neko je pisao o tome čini mi se ..
.. a mene sad poteralo da slikam .. baš mi se hoće .. računam bolje da mrljam po lesonitu nego po platnima ..
.. a i nisam pri parama .. džeftinije ispadne ..


.. onaj ko je pisao o tome ne mora da kopa .. valjda zna gde je to napisao ..
.. lakše njemu da nađe nego meni da iščitavam tridesetak strana topica ..
 
Lijepi pozdrav svima...

Imam nekoliko pitanja u vezi tehnika u kojima bih se rado okušala.....
Sviđa mi se stil apstrakcija određenih slikara ( ne znam smijem li slati link na njihove slike ??) ...ali ne znam kako započeti. Nemam obrazovanje , osim vrlo kratkog i šturog tečaja ,ali imam jaku volju i maštu...
Zapravo, sad pišem dok ne dobuije pravo na svoje postove nakon prva tri posta ..;)
 
Ah, da...nisam se predstavila , a nisam tako nepristojna...samo sam nestrpljiva..Nadam se da ćemo se upoznati u hodu...
Samouka sam , radim u kući, imam maleni atelje u kojem se okušavam...Trenutno sam zavedena kombiniranim tehnikama a znatiželjna sam i silno želim naučiti raditi transformerima a ne znam kako se i ohrabriti i okušati....
 
Slikarska preparatura. Lepo si napisala, sluzi kao podloga za slikanje. Ne mozes akrilnu boju. Mozes da napravis sama preparaturu mesanjem disperzije i drvofixa. Imas vec na forumu na koji nacin da napravis, ali je to nepotrebno jer gotova preparatura nije skupa. A jos jednostavnije je da nabavis gotovo preparirano platno :)
 
Nisam milsila na preparaturu platna prije slikanja , nego na pripremu sliaknja na papiru , vidi ovo:

( ova je malo dosadna , ali objašnjava koliko voli taj gesso ?? )



INače, ja platno pripremam mješavinom drvofixa i vode jer mi je jednostavnije , nego čekati narudžbu gotovih platna.... Navika, što ćeš...
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top