Slikarska tehnologija - KAKO DA SLIKAM

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
ili da kupish gotovo preparirano,
to ti je mnogo jednostavnjije

a i jeftinije

Hvala svima na odgovoru.

Sto se tice vec gotovog prepariranog kupljenog platna...mislim da cak ni to kupljeno platno sa trostrukom preparaturom nije skroz glatko...

Da li mogu ja kad kupim to platno, da ga premazem par puta i smirglam dok ne dobijem zeljenu glatkocu? To jest, glatko kao staklo...
 
Zexx, prijatelju. Pa vec sam ti napisao to! :eek:
Kupis preparaturu i mazes i smirglas, koliko god treba, i na kraju vodobrusnom smirglom. To se odnosilo na preparirano platno!

Hvala Drjack :D

A zna li neko gde moze od velike slike koju naslikate, da se odrade kvalitetne serigrafije i kopije itd?

Moze li se napraviti serigrafija slike koja je na blind ramu (100 x 150)?
Pitao sam u nekim stamparijama, kao..mozemo da odradimo kvalitetne kopije slike, ali samo slike bez blind rama..to jest, samo platno provuku...1 metar sirine max. a duzina moze u beskonacnost :D
 
Sad kad sam poceo da smirglam platno, malo se naziru tragovi od lajsni na platnu (onako kao braon boje) od pritiskanja..ti tragovi se nece videti kad boja prekrije platno?

ako radish ulje nece se nishta videti,
samo pitchi i ne opterecuj se previshe
moguce da si na tim mestima istanjio preparaturu malo vishe, ali gledaj da ti je glatko pod prstima i da nema nigde tragova pucanja,
ako vidish da ima, bolje sve ispochetka, nego da ti pukne kad pochnesh da slikash..
 
Da, radim uljem....Medjutim nije nesto gust gesso...imam stari gesso od pre godinu i po i njega koristim..sav se stvrdnuo...ali nekako sam ga uspeo sa vodom da rastvorim....
Nije neki debeo sloj...vidi se platno kroz njega i one "tackice "..mada, kad predjem prstima preko..cini se gladje nego sto je bilo kad je bilo samo platno..

Hvala Virdzinija.
 
Zdravo! Ja sam se u zadnje vreme bas "zagrejala" za slikanje! Volela bih da isprobam slikanje uljem na platnu? ALI poroblem je u tome sto nikada do sada nisam slikala!!! (sem ono u osnovnoj skoli-temperama) Sto znaci da nemam apsolutno nikakvog znanja u oblasti likovne kulture! :)

Zato me interesuje da li treba posebno da poznajem neka pravila, teoriju... ili mi je dovoljno platno, ulje i cetkica pa da krenem da "mackam"? (takdje ne znam gde mogu da nabavim - kupim to platno)

P.S. Izvinjavam se sto ovako upadam. :neutral:
 
Zdravo! Ja sam se u zadnje vreme bas "zagrejala" za slikanje! Volela bih da isprobam slikanje uljem na platnu? ALI poroblem je u tome sto nikada do sada nisam slikala!!! (sem ono u osnovnoj skoli-temperama) Sto znaci da nemam apsolutno nikakvog znanja u oblasti likovne kulture! :)

Zato me interesuje da li treba posebno da poznajem neka pravila, teoriju... ili mi je dovoljno platno, ulje i cetkica pa da krenem da "mackam"? (takdje ne znam gde mogu da nabavim - kupim to platno)

P.S. Izvinjavam se sto ovako upadam. :neutral:

Pa samo uzmes i mazes hehe...

NA sopstvenim greskama se najbolje uci..

Evo recimo ja sam smirglao platno i probio ga..ima mala rupica tacno na sredini..sad mogu da se ubijem..a platio sam platno 3000 din.....cccc
 
Zdravo! Ja sam se u zadnje vreme bas "zagrejala" za slikanje! Volela bih da isprobam slikanje uljem na platnu? ALI poroblem je u tome sto nikada do sada nisam slikala!!! (sem ono u osnovnoj skoli-temperama) Sto znaci da nemam apsolutno nikakvog znanja u oblasti likovne kulture! :)

Zato me interesuje da li treba posebno da poznajem neka pravila, teoriju... ili mi je dovoljno platno, ulje i cetkica pa da krenem da "mackam"? (takdje ne znam gde mogu da nabavim - kupim to platno)

P.S. Izvinjavam se sto ovako upadam. :neutral:

Imas gotova platna i uljane boje i u bolje snabdevenim farbarama. Nemoj da struzes platno, obicno su dovoljno glatka, samo skines poneku neravninu i da, pocnes da slikas, uzivaj, a ako ti se ne svidi mozes ponovo :) laneno ulje i terpentin su tu.;)
 
Zexx, prijatelju! Nisi trebao platno da smirglas nego preparaturu! Mislim da sam ti rekao. Premazes preparaturu pa osmirglas. Onda opet preparaturu i smirglas, i tako sve dok ne popunis sve neravnine na platnu, bilo da su ispupcenja ili udubljenja. Kad budes imao ravan sloj preparature, onda osmirglas vodobrusnom i to je kraj.
 
Zdravo! Ja sam se u zadnje vreme bas "zagrejala" za slikanje! Volela bih da isprobam slikanje uljem na platnu? ALI poroblem je u tome sto nikada do sada nisam slikala!!! (sem ono u osnovnoj skoli-temperama) Sto znaci da nemam apsolutno nikakvog znanja u oblasti likovne kulture! :)

Zato me interesuje da li treba posebno da poznajem neka pravila, teoriju... ili mi je dovoljno platno, ulje i cetkica pa da krenem da "mackam"? (takdje ne znam gde mogu da nabavim - kupim to platno)

P.S. Izvinjavam se sto ovako upadam. :neutral:


da se ne bi stalno ponavljali u vezi nekih stvari, najbolje ti je da malo izlistash temu. imash dosta reci o tome na predhodnim stranama,
a i reche ti jedan forumash iznad, na sopstvenim greshkama se najbolje uchi, ziva istina!
mislim da je ulje generalno nezahvalna tehnika za pochetnika, ali ako imash jaku zelju"navali sestro!" :)
izchitaj prvenstveno predhodne strane na ovoj temi

ajd puno srece!
 
Zexx, prijatelju! Nisi trebao platno da smirglas nego preparaturu! Mislim da sam ti rekao. Premazes preparaturu pa osmirglas. Onda opet preparaturu i smirglas, i tako sve dok ne popunis sve neravnine na platnu, bilo da su ispupcenja ili udubljenja. Kad budes imao ravan sloj preparature, onda osmirglas vodobrusnom i to je kraj.


Pa i nisam smirglao platno...ali izgleda da nisam preparaturu napravio dovoljno gustom...bila je retka..kao mleko....jel treba da bude gusta kao uljana boja?

Koristio sam staru teglicu (od pre 2 godine) SPEKTAKRYL GESSO- univerzalni slikarski grund. Ono se jako stvrdnulo i jedva ga i sad rastvorim..to jest opet ostanu grudvice kad pomesam sa vodom..izgleda da nije dobar..previse se stvrdnuo jer je stajao 2 godine...

Preparatura mora da bude gusta kao uljana boja?
Novi kupljeni grund verovatno nije tvrd kao ovaj moj koji je tvrd kao kamen...novi je verovatno kao plastelin...
 
Pa i nisam smirglao platno...ali izgleda da nisam preparaturu napravio dovoljno gustom...bila je retka..kao mleko....jel treba da bude gusta kao uljana boja?

Koristio sam staru teglicu (od pre 2 godine) SPEKTAKRYL GESSO- univerzalni slikarski grund. Ono se jako stvrdnulo i jedva ga i sad rastvorim..to jest opet ostanu grudvice kad pomesam sa vodom..izgleda da nije dobar..previse se stvrdnuo jer je stajao 2 godine...

Preparatura mora da bude gusta kao uljana boja?
Novi kupljeni grund verovatno nije tvrd kao ovaj moj koji je tvrd kao kamen...novi je verovatno kao plastelin...

e pa vidish an to bi trebao da obratish paznju, jer kao sto vidish tako ti se moze shhhebati i platno...

grund ili ti preparatura treba da bude bar gustine kao jogurt plus i nanosi se u vishe slojeva.
prvi sloj se nanosi s leva ka desnoj strani uvek u istim potezima. nakon sushenja sl. sloj se stavlja od gore ka dole uvek u istim ravnomernim potezima, sledeci opet s leva ka desnom...

e to ti je neko pravilo prepariranja kako su mene uchili, mada kapiram da s retko ko pridrzava ovih stvari...

bitno je da preparaturu nanesesh u dovoljnom br. slojeva.
a opet to zavisi i od gustine,.. ja je nekada stavim i u 10=ak slojeva
 
ako hocesh postupno da radish prepariranje platna, kupi laneno platno, finije strukture.
operi ga 2 puta pre premazivanja.
da bi ga dobro umrtvio kako ne bi kasnije reagovalo na vlagu, uzmi ram.
pre nego shto ga zakujesh ekserima, treba ih prokuvati u lanenom ulju, i uzeti kozice , tj. flekice koje cesh stavljati izmedju eksera i platna kak ti ne bi ekseri kasnije zarljali,
e onda idesh zatezanje u obliku krsta jedan ekser gore, jedan dole pa levo pa desno,..pochinjesh da ih kujesh od sredine, gledash da ti niti potke i odnove ne budu krive,..to je jaaako bitno!!
kad nategnesh platno prvo uradish izolaciju 1 slojem tutkala.
da li si ga dobro namazao vidcesh kasnije je preparatura ne sme da ti probije na poledjinu platna, zatim uzmesh tutkalno-krednu preparaturu, koju premazesh u vishe slojeva. kao gore shto sam objasnila.
e onda uzesh malo grublju shmirglu(ne preterano), do skroz fine, shmirglash kruznim pokretima,..najbolje je shmirglu prisloniti uz kutiju shibica, da bi se svuda ravnomerno ishmirglalo...
e kad dobijesh skroz glatku povrshinu kao staklo,..onda je spremno za slikanje


ako ne znash odnos za tutkalo i kredu reci napisacu ti i to
al mislim da ima na predhodnim stranama
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top