Slikarska tehnologija - KAKO DA SLIKAM

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Radim mrtvu prirodu sa nekim MESINGANIM BOKALOM(krcagom). Ali kako postici tu mesinganu boju? Koje treba da pomijesam boje da bi ispala mesingana? Da li kao odsjaj trebam da nanosim bijele ili zute tacke?

Kupila sam mesinganu uljanu boju,ali nisam zadovoljna jer se brzo susi,posto je to vjestacka boja,nije kao ostale.

Ili kako postici zlatnu boju? Mislim da je to jako tesko!
Hvala.
 
Pozdravljam ovu temu i sve na njoj. E, konacno sam nasla neki fin svet da divani o temi koja me zanima. A moz' biti mi neko i pomogne :) Procitala sam prvih 9- 10 strana, i poslednjih 4-5 i ne mogu vise (sorry!). Nisam pronasla da li se igde govori o tome kako da sami napravimo uljane (ili obicne) pastele. Molim vas, ako neko ima recept za pravljenje uljanih pastela da ga postavi, bicu veoma zahvalna. Znam da ih ima gotovih u prodaji, al uglavnom idu u kompletu, a ja neke (pogotovo belu) trosim ekspresnom brzinom, dok mi druge stoje i stoje. Odatle potreba da sama napravim pojedine nijanse.
 
evo nekoliko dogovora
1) postoji medijum za usporavanje sušenja akrilnih boja, prema proizvođačima kaže se da usporava sušenje i do 40%, međutim ja u praksi nisam primetio zadovoljavajuću razliku u vremenu sušenja, ima je, ali ne dovoljno.

2) mesing, srebro, zlato, boja kože i sl. se ne radi gotovim bojama-nijansama. svi ti efekti dobijaju se mešanjem standardnih boja. ne postoji univerzalan recept mešanja da bi se npr. dobila nijansa kože, jer boja kože zavisi od kompletne slike. pa tako drugačije se boje mešaju ako se slika figura koja je na suncu na plaži, a drugačije ako se slika figura koja je u tamnom zatvorenom prostoru. isto važi i za zlato i sve druge materijale.
ali evo nekih polaznih ideja koje se svakako moraju prilagoditi odnosu svetlog-tamnog na kompletnoj slici. za boju kože ide (bela+oker)+cinober. a može da ide i ((bela+žuta)+cinober)+plava ili zelena. može i siena pečena+bela. u svakom slučaju i kada se dobije osnovni-bazni ton kože, pri slikanju ljudske figure/portreta svakako se mora nastaviti sa mešanjem, dakle ne može se cela figura obojiti u osnovni ton i dodavanjem bele ili umbre za svetlo/tamno, jer ćete tako dobiti efekat kao u crtaćima :)
zlato se isto tako dobija na različite načine. recimo oker+umbra pa se svetlosni akcenti rade belom/žutom, a tamniji umbrom/umbrom pečenom.

GLAZIRANJEm se postižu najbolji efekti.

unglazedframe.jpg


Na ovoj slici vidimo da je zlatni ram prvo rađen umbra+oker, pažnja je posvećena u slikanju ornamenata i uspostavljanju svetlog/tamnog. kada se to osuši, glazira se duboko žutom nijansom znači kadmijum žuta duboka ili indijsko žuta ili aureolin.
 
Još malo o glaziranju.

Glaziranje je tehnika u slikarstvu kada se (polu)transaprentnim premazom slika preko osušenog prethodnog premaza. Na taj način boje se mešaju optički, a ne fizički. Glaziranjem se postižu efekti koji se ne mogu postići fizičkim mešanjem boja. Stari majstori obilato su se koristili glaziranjem. Zapravo suština tehnike starih majstora jeste upravo slikanje u slojevima, za razliku od alaprima tehnike kada se cela slika radi odjednom.
Većina starih majstora radili su podslikavanje (I sloj) monohromatski. Dakle u dve boje ili je to crna/bela ili umbra/bela. Na taj način se može koncentrisati na kompoziciju slike, odnosu svetlog/tamnog na slici itd.

Evo nekoliko primera:

Draperija je prvo uradjena cinoberom kao osnovnom bojom materijala, belom i crnom su rađeni svetli i tamni delovi na haljini. Kada se se to osuši, glazira se nekom tamnijom crvenom bojom alizarin/karmin/kraplak.

wineglassunglazedi.jpg
girlwiththewineglass.jpg
 
Slikanje portreta tehnikom starih majstora.

Isto kao i sve drugo i ovde imamo višeslojno slikanje.

Prvo se monohromatski uradi kompletno portret:

vermeer0212.jpg
vermeer0226.jpg
vermeer0502.jpg


I ovde, kao i svuda, ne postoji univerzalan recept za boju kože. Izbor i intenzitet boja se mora prilagoditi celoj slici, a na kraju krajeva i efektu koji se želi postići. Na ovom primeru, meša se oker+cinober i glazira se preko celog osušenog monohromatski urađenog portreta:

vermeer0606.jpg


Za glaziranje koristi se medijum koji će pokrovne boje učiniti polutransparentnim.
Kada se ceo portret glazira, onda se belom bojom (bez medijuma) pojačaju svi oni delovi lica na koja pada svetlost. U stvari, princip je da se posle svakog glaziranja svetli delovi slike pojačavaju svetlom bojom.

vermeer0611.jpg


I tako se slika u onoliko slojeva dok se ne postigne željeni efekat. Na ovom primeru, posle potpunog sušenja prethodnih slojeva, ponovo je rađeno glaziranje, ovog puta intenzivnije a što je postignuto dodavanjem manje medijuma u oker+cinober nego u prvom sloju glaziranja, pa se opet belom pojačavaju svetli delovi lica.

vermeer0702.jpg
vermeer0704.jpg


Može se desiti da je potrebno celu stvar podići u viši tonalitet ili neutralizovati jarke boje dodatkom umbre.

vermeer0710.jpg
vermeer0810.jpg
vermeer0904.jpg


I na kraju to otprilike izgleda ovako

vermeer1326.jpg
copyvermeerdetx.jpg
 
Poslednja izmena:
Nov sam na forumu i bas je lepo videti da ima ljudi koji rado dele znanje i iskustva! Nadam se da mi necete zameriti ako se odmah nadovezem na poslednje retke ove teme! Pri radu akrilom na papiru radim monohromatsko podslikavanje i tehniku brisanja gumicom izmedju transparentnih slojeva! Ovaj nacin mi omogucuje kontrolu na detaljima i zeljenu preciznost nad istima! Podrazumeva se da senke na razlicitim teksturama kontrolisu razlicite tvrdoce i formati gumica kao i sama upotreba i nacin brisanja! Prelaskom sa transparentnih na polutransparentne i brojem slojeva boje dolazim do zeljenog intenziteta boje! Belu boju koristim na samom kraju za highlights! Moja tehnika je kombinovani airbrush na airbrush papiru! Moze i Bristol papir ali je proces veoma usporen zbog susenja slojeva!
Zelim svima mnogo dobrih radova!
 
I ovde nikog nema vec mesecima!
Ajd' da postavim i ja jedno pitanje.
Cuo sam da postoji uljani pastel i obican. Koja je razlika, na prvom mestu u tehnici, pristupu, kvalitetu....?
Nisam nikad radio pastelom(a nesto me bas privlaci da probam), pa ako ima ko moze da odgovori, bio bih zahvalan!
 
I ovde nikog nema vec mesecima!
Ajd' da postavim i ja jedno pitanje.
Cuo sam da postoji uljani pastel i obican. Koja je razlika, na prvom mestu u tehnici, pristupu, kvalitetu....?
Nisam nikad radio pastelom(a nesto me bas privlaci da probam), pa ako ima ko moze da odgovori, bio bih zahvalan!

pastel se rasipa, on je u prahu, treba da se fiksira mislim da je to savrsena tehnika za tebe, stvarno treba da probas, osecam te stvari, slobodno me poslusaj
Pastel ces malcice vise da platis nego obicne olovke, ali nije strasno

Uljani pastel lici na vostane bojice, samo je mnogo jaci, retko kad mogu da se mesaju boje, a ima ga i u vise kvaliteta, pravi uljani pastel sa lanenim uljem je opet duplo skuplji od obicnog uljanog pastela koji ces imati prilike da kupis (uglavnom).

Ima i pastel u olovkama, a to je uljani pastel u olovkama, onaj suvi ne bi mogao da se odrzi tako ili je mozda nesto izmedju, ne znam, nisam mnogo radila sa tim.

Pastele koristim u mixed media slikama, ne radim iskljucivo sa njima, mnogo me smaraju jer su tako neprecizni ili ja ne umem da radim sa njima.

Ti drjack uzmi suvi pastel.
 
A koji je to medijum???

ima raznih medijuma za tu svrhu, zapravo razlikuju se po sastavu. možeš sam da ih praviš, a ima i gotovih. najprostiji medijum je ulje+terpentin. to se umiksuje i koristi se za razređivanje boje a može i da učini boje polutransparentnim tj. one boje koje su pokrovne ili da transparentne boje budu izraženije još više.

e sad, taj najprostiji medijum neodgovara mnogima, a stari majstori ga nisu ni koristili. uobičajen medijum jeste uljano smolni lak. recimo: damar lak (koji se pravi tako što se damar istopi u terpentinu) + laneno ulje; ili damar lak + štand ulje ili mastik lak + nešto od ova dva. u sve to može se dodati i još neke stvari poput nekog balsama, sikativa, voska (ko hoće mat izgled) itd. razmeru sastojka možeš da biraš sam u zavisnosti da li hoćeš da ti medijum bude gušći/ređi ili da se suši duže/sporije.

"spektar" pravi odličan medijum za glaziranje, pa možeš prvo sa tim da probaš.
 
pastel se rasipa, on je u prahu, treba da se fiksira mislim da je to savrsena tehnika za tebe, stvarno treba da probas, osecam te stvari, slobodno me poslusaj
Pastel ces malcice vise da platis nego obicne olovke, ali nije strasno

Uljani pastel lici na vostane bojice, samo je mnogo jaci, retko kad mogu da se mesaju boje, a ima ga i u vise kvaliteta, pravi uljani pastel sa lanenim uljem je opet duplo skuplji od obicnog uljanog pastela koji ces imati prilike da kupis (uglavnom).

Ima i pastel u olovkama, a to je uljani pastel u olovkama, onaj suvi ne bi mogao da se odrzi tako ili je mozda nesto izmedju, ne znam, nisam mnogo radila sa tim.

Pastele koristim u mixed media slikama, ne radim iskljucivo sa njima, mnogo me smaraju jer su tako neprecizni ili ja ne umem da radim sa njima.

Ti drjack uzmi suvi pastel.


Zahvaljujem na informaciji! ;)
Tako cu i uraditi.
Samo jos jedno pitanje.
Kako uzeti pastel? U kompletu ili pojedinacno?
Vidim da nisu nesto skupi kompleti. Recimo, 24 kom. krede oko 700 din. Da li ce to zadovoljiti potrebe, opseg nijansi i sl.?
 
Tako cu i uraditi.
Samo jos jedno pitanje.
Kako uzeti pastel? U kompletu ili pojedinacno?
Vidim da nisu nesto skupi kompleti. Recimo, 24 kom. krede oko 700 din. Da li ce to zadovoljiti potrebe, opseg nijansi i sl.?[/QUOTE]

Gde si nasao te pastele za 700din.

Ako te interesuje, ja imam neki dvd o crtanju ugljenom i pastelom. Ako te interesuje mogu da ti posaljem dvd. (daj adresu na pp)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top