Slikarska tehnologija - KAKO DA SLIKAM

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Veliki pozdrav svima, a pogotova Vama koji pomazete nama ''neznalicama''...Da li mogu na ploci od medijapana ''zaljepiti'' platno i inpregnirati ga na nacin kako je ovdje objasnjeno za drvene podloge, i da li mogu obicnom temperom po njemu ''mazati'' ili je trebam necim ojacati. Unaprijed zahvalan.
Mozes lepiti platno, ali ti ne preporucujem obicne fabricke tempere.Na sve to lepo ce ici akril, npr.!
 
Hvala ti na tome, ali sam zamislio sliku sa pregrst detalja a sa akrilom nisam radio sem po zidovima pa me brine brzina susenja, tj. ne vijerujem da cu ga ''stizati''. Drugo, mozda sam povrsno cuo ili sam upao na pola emisije dok je neko objasnjavao, ali je tip cini mi se koristio bjelance sa malo sirceta prilikom rada sa temperama, cini mi se da nisu bili pigmenti, da li je to moguce? Trece, da li medijapan trebam predhodno impregnirati zbog njegove velike moci upijanja pa tek onda pristupiti ljepljenju platna i sve to po redu. Do sad sam radio temperom klasicno na gipsu koji sam ugradjivao na ivericu predhodno je izdubivsi ( snalazenje u nedostatku boljeg ), prelakirajuci sve potom lakom za camce, sta znam jos ''guraju''. I na kraju, koje su marke akrila pristupacnije i ako ima istu brzinu susenja kao ovaj za zidove ( ili je to isto ) kojim sistemom ga usporiti da bi se moglo uraditi ono sto se zeli s obzirom na moju nevjestost te sporost samim tim. Nadam se da te nisam ugnjavio, pozdrav.
 
Ne znam da li je neko vec spomenuo (nisam stigla sve da procitam) ali ukoliko vas ne mrzi prosetajte do biblioteke Likovne akademije imate dve knjige koje koriste studenti (to sam ja :)) samo kazete da je rec o slikarskoj tehnologiji i imena autora: Brkic ili Turinski-on je bolji, treba vam samo licna karta i osmeh.

Ukoliko tu ne nadjete odgovore na pitanja koja vas zanimaju potrazite prof. slikaraske tehnologije Milutina Dragojlovica, on je jako fin covek i moze vam odgovoriti na pitanja kojih nema u knjizi (naravno ako ga lepo zamolite), kad smo kod toga cesto se recepti i informacie iz knjiga NE koriste u praksi vec se malo modifikuju. E tu vam moze pomoci nas profesor :) koji na neki neobjasnjivi nacin sve zna. Neverovatno ali istinito! Verujte znam iz iskustva :)

Poz za sve tema je ODLICNA!
 
Mozes ali to ti nije trajno resenje posto je medijapan losa podloga, krivi se tako to...
Ali ako hoces da vezbas samo napred!
Obicnu temperu mozes pojacati "obicnim" zumancetom.
Odvojis zumance od belanceta,jer ako ti ostane belance moze da se desi da ti se slika oljusti,kao npr.freske. Onda ga pod blagim mlazom isperes, posto ono ima opnu koja ga zadrzava u tom obliku ti uzmes i probusis je (ja je obicno ustinem :)) iscedis zumance, bacis opnu i u zumance dodas malo sirceta da se zumance ne pokvari, ako ga koristis vise dana cuvaj ga u frizideru .
Ako ne stavis sirce BACAJ ZUMANCE ako ga ne bacis usmrdece ti ceo prostor kao da ti je crkla macka!!! ili vise njih!!! to ti, nazalost :( , kazem iz iskustva.
Zumance ce ti dati sjaj,masnocu i mnogo lepse i jarkije boje, daje crtezu pomalo izgled uljane slike.
Ma super rezultat za samo 9 din. - koliko kosta jaje
I naravno sa ovako "ojacanom" temperom mozes da slikas na bilo kojoj podlozi
Srecno! :)
 
ja se iskreno ne bih opredelila za akril, inace skroz se razlikuje od onog "majstorskog"
ima kao neki sjaj ulja ali su slojevi lazurni (providni) i posle 2-3 sloja postane ti povrsina plasticna i ne moze vise da se slika po njoj, mozes sliku bukvalno da polijes kofom vode, dok sa jajetom uvek mozes da ispravis greske. takvo je makar moje iskustvo sa akrilom. ali na tebi je da odlucis. Nadam se da sam bar malo pomogla :)
 
Lak za camce NEEEEE mnogo jaaakoooo. to ti je najaci lak, napravljen za sve moguce elementarne nepogode, neces valjda da plovis na svojoj slici :)
Salim se naravno nemoj da se naljutis!
Ako ne mozes da nabavis neki "slikarski" lak uzmi onaj za namestaj
to ti je bolje od ovog za camce ili nije ni to naj naj
 
uf kako sa glupa! Ja sam na faksu radila ikonu na medijapanu! Potpuno sam zaboravila. OK ti je medijapan, neki kazu da je bolji od obicne daske zbog vise slojeva, teze se krivi ali ga moras koznim tutkalom premazati da se ne bi krivio i upijao to ti pise u prepariranju daske ako niko nije napisao vici pa cu ti ja napisati
 
terpentinsko ulje - skraceno terpentin radi se o istoj stvari.
Jedina razlika koja moze da zbunjuje je u materijalu od kog je pravljen. Bolji,slikarski se pravi od finijih smola a destilisan bi trebalo da nema boju i ima aromatican miris, ukoliko nije znaci da ima necistoce i da se radi o onom koji je dobijen preradom drveta po principu "nista se ne baca" taj terpentin smrdi.
a zbog pozitivnih osobina se koristi kao dodatak medijumu i boji ali ono sto je najveca greska vecine ljudi je sto ga koriste kao medijum a on to nije on je samo rastvarac boja. pigment pomesan samo sa njim se nece "lepiti" za podlogu za to sluze smole koje su deo medijuma. isto vazi i za preterano razredjivanje boja sa terpentinom, boje se osipaju, brisu.
a sto se tice pranja cetaka apsolutno se slazema da se treba koristiti uljani razredjivac ali ako imas neke dobre, skupe cetke dvaput bih razmislila o tome :)
 
Kako da naslikate jabuku (uljem)
Slikanje u slojevima, prema tehnikama starih majstora.
Svaki sloj mora biti potpuno, apsolutno, suv da bi se
preslo na sledeci sloj.

1
Prvo nacrtajte (skicirajte) jabuku na papiru, da bi utvrdili komoziciju, svetlost i senku itd...

a00.jpg


----------------------------

2
Zatim prenesite osnovne konture crteza na platno - tushem!

a0.jpg


----------------------------

3 - prvi sloj
Sada se platno premaze imprimaturom (obojena preparatura).
Imprimatura se priprema na sledeci nacin:
2% damara (u obliku zrna)
98% terpentina (razredjivacha)
zatim se tom smesom razredi mesavina sledecih boja:
oker crvena+oker zuta+kostana crna
imprimatura bi trebalo da bude transparentna (providna) maslinasto zelene boje

a1.jpg


-----------------------------

4 - drugi sloj
Koristeci umbru pecenu uljanu boju, postavite osnove svetlosti i senke (bez detalja texture)

a2.jpg


-----------------------------

5 - treci sloj
Sada se, istom bojom, pojacava senka (tamo gde treba), dakle akcenat je na masi.

a7.jpg


-----------------------------

6 - cetvrti sloj
Kremzervajs (olovna bela), oker zuta, oker crvena i kostana crna se mesaju tako da se dobije hladna maslinasto sivkasta boja, i jabuka treba da izgleda kao da je obasjana blagom mesecevom svetloscu. Boje se nanose gusto (poluton svetlije), dok se senke nanose transparentno (poluton tamnije).

a3.jpg


------------------------------

7 - peti i sesti sloj
Koristeci iste boje kao i u prethodnom sloju, sada se radi na oblikovanju mase i texture.
Na mestima svetla boje se mesaju kao poluton i dva tona svetlije, a na mestima senke kao poluton i dva tona tamnije.

peti sloj
a4.jpg


sesti sloj
a5.jpg


--------------------------------

7 - sedmi sloj
U zavrsnom, sedmom sloju, radi se na detaljima texture, svetlosnim akcentima i refleksima. Za ovaj sloj mogu se koristiti prusko plava, vermilion (ili kadmijum crvena svetla), kadmijum zuta tamna i alizarin grimizina. Boje nanosite veoma umereno i pazljivo.

6.jpg


---------------------------------

komentar:
najverovatnije vama nece ispasti ovako kao sto je na poslednjoj slici. poenta ovoga je da steknete uvid u tehniku i naravno da je probate. najbolje je raditi na platnu sto manjeg formata i sto vise vezbati ovu tehniku. mozete raditi i sa drugim predmetima (kruskom, lubenicom, vazom, cvecem...). jedno je sigurno, sto vise vezbe i experimentisanja, dovesce vas do sjajnih rezultata.

Pošto sam se već ofirala, el smem sad da se pojavim ovdi, bez blama?... :hahaha:

DakleM, stala sam kod petog sloja, i jabuka mi je zastala u grlu. Dalje, ne znam i ne smem. Iz pomenutih razloga, ne da nije zelena, nego je onako lepo baš crvena !..:D
I već dugo nemam pojma kako dalje.....
Ah,da, problematična boja je AkADEMIE OILCOLOR - vermulion red, Schmincke
 
pozdrav svima...
pročitala sam veći deo svega ovog u nazad, jer zapravo želim da naslikam sliku.
potpuni sam laik...

I TREBA MI POMOĆ!!!

uvidela sam da je ovo sve krajnje za...ano :) sa uljem, medijumom, terpentinom, i tako nisam baš sigurna da ću umeti...

zato imam jedno pitanje
KOJI JE VAŠ PREDLOG?
želim da naslikam nešto, našla sam i platno na sajtu pripremljeno, gotovo...
koje boje da uzmem na kraju?
a sa tim da mi slika izgleda tako da se obzirom na kvalitet boje sam po sebi može okačiti na vidno mesto?

imam iskustva sa temperama, i dopada mi se kako radim...

ali sam slikala na kartonima i papirima koji se potom namreškaju ili postane potpuno posno?

može li tempera na platno, pa preko lak?

i da li da uzmem te akrilne boje?

ako neko ima živac molila bih za odgovor...

hvala unapre, i ako i nema odgovora, super je tema... :) pozz
 
i, da, idem danas ulicom i vidim one što prodaju svoje slike...
i koštaju veći formati po 2-3 hiljade dinara...
a ja kako sam gledala cene boja... mnogo bre više izađe...

i MOŽE LI NEKO
da napiše najprostije spisak šta ti treba kao basic komplet za slikanje, osim naravno pripremljenog fabričkog platna, palete i četkica?

hvala još jednom
 
Pozdrav svima. Goscice,fantasticno! Mnogo ste dobri i spremni da pomognete svakome.To je narocito bitno za nas pocetnike sa hiljadu nedoumica i pitanja,ali i sa iskrenom zeljom da nesto naucimo.Pratila sam skolu crtanja koju je pokrenuo Fixa i ne mogu objasniti koliko mi je to pomoglo.Molila bih ga da ne odustaje.U medjuvremenu sam kupila akrilik boje,akvarelni papir i 2 cetkice,Uradila sam neki pejzaz i nisam zadovoljna.Ocigledno sam prerano krenula s bojama,jos ne umem ni da ih mesam,pa su nekako sirove.Mislim jake,nestvarne,vriste...Kako da postignem te prirodne nijanse neba,trave?I jos nesto.Molim vas recite mi kakve su mi cetkice potrebne da bih mogla da izvedem neke efekte,ili teksture?Recimo,ja sam se ubila iscrtavajuci svaki listic na drvetu posebno,da bih naknadno saznala da sam sve to mogla mnogo lakse,brze i lepse uraditi sundjerom.Svaki savet je dobrodosao i evo vec sam spremna da kao sundjer upijem neko novo znanje.
 
Vesna, slucajno sam videla vas post, nisam vise ovde moderator, a zbog manjka slobodnog vremena retko svracam.Pokusacu ukratko da vam odgovorim na vasa pitanja.Prvo - papir - akril se ne ponasa sjajno na akvarel papiru.Za slikanje akrilom mnogo su bolje tvrdje, preparirane podloge kao npr. lepenka, platno, drvo, lesonit i sl.Cetkice kojima se slika takodje treba da su tvrdje, cak i od onih za ulje.O njima posebno treba voditi racuna, brzo ih prati da se ne stvrdnu, tj. ne izgube formu.E sad kolorit, tj vasa paleta s bojama - ehhhh, o tome bi se moglo na dugacko.Taj problem (harmonija boja, boje i sl) se savladjuje i uci godinama.Ako govorimo o jednoj smirenoj paleti, namenjenoj za slikanje realisticnih slika, onda boje moraju da se mesaju medjusobno.Probajte uvek u zelenu da dodate malo okera, nekad crne ili plave boje, nekad bele, trunku cinobera cak.Kombinacije su beskrajne, vi sami treba da nadjete svoju paletu.Ako koristite crnu npr. uvek u nju dodajte malo bele, plave, crvene.Za najcrnju onda koristitie cistu crnu iz tube da bi odskocila od prethodne "pomesane" crne. To sve vazi i za druge boje - i stalno experimentisite! A to sta cete koristiti kao alat za slikanje takodje zavisi od vas! Akvareli se npr. kako lepo slikaju s drvenim, izostrenim zadnjim delom cetkice! Probajte sve sto vam padne napamet...Srecno!
 
i, da, idem danas ulicom i vidim one što prodaju svoje slike...
i koštaju veći formati po 2-3 hiljade dinara...
a ja kako sam gledala cene boja... mnogo bre više izađe...

i MOŽE LI NEKO
da napiše najprostije spisak šta ti treba kao basic komplet za slikanje, osim naravno pripremljenog fabričkog platna, palete i četkica?

hvala još jednom
Idite do bilo koje prodavnice slikarskog materijala i zamolite ih da vam daju osnovne boje za slikanje i to je to...ili kupite sami neko pakovanje boja.
 
@Bi2
previše si razredila boje kojim si preko prvog sloja slikala. to je prvo, a drugo naravno da ne znaš šta dalje, kad nisi mešala boje kako treba ili bar slično ili bilo kako (pošto te je pretpostavljam mrzelo, pa ko veli "idem na sigurno, jabuka je crvena" :P )
 
Pozdrav svima!
Naidjoh na jednu uljanu sliku,pa me nesto jako zanima:
Kako je umjetnik uspio da oslika onu tamu ispod stola? Kada se priblizis,nazire se sto sa ladicama.Kada se izmaknes,sve je tamno i ladice se ne vide.Konture krcaga se vide,ali se i ne vide.
Koji se trik tu primjenjuje;da li su pitanju lazure ili lakiranje ili nesto trece?
Hvala na odgovorima.

 
nije nikakav "trik" u pitanju, samo treba da vladaš valerom/intenzitetom, što u olovci što u boji. e sad, postoji i naknadno "doterivanje" npr. kad je sve odrađeno, da se pospeši efekat stapanja predmeta sa pozadinom, odradi se finalni premaz, pa posle lakiranje. taj finalni premaz je masna lazura sa jako malim dodatkom jedne ili mešavine više boja, sad zavisi koje boje su potrebne za određenu situaciju.
 
nije nikakav "trik" u pitanju, samo treba da vladaš valerom/intenzitetom, što u olovci što u boji. e sad, postoji i naknadno "doterivanje" npr. kad je sve odrađeno, da se pospeši efekat stapanja predmeta sa pozadinom, odradi se finalni premaz, pa posle lakiranje. taj finalni premaz je masna lazura sa jako malim dodatkom jedne ili mešavine više boja, sad zavisi koje boje su potrebne za određenu situaciju.
----------------------------------------------------------------------------------
Hvala na objasnjenju,ali mi je ono komplikovano.Moze li to malo jednostavnije,posto sam amater.Da li to znaci da kada je slika vec uradjena,da se odredjeni dijelovi premazu sa masnom lazurom,tamo gdje se treba postici taj efekat stapanja?I sta je to masna lazura?
Koliko ja znam lazura je razredjena boja koja se premazuje preko nanesene boje,tako da donja boja "izbija"preko gornje.Ako je lazura masna,tj.nerazredjena,kako ce biti lazura?
 
da, ali razređena čime? s'obzirom da je poslednji sloj, ako ćemo a hoćemo, po pravilu masno preko posnog...ja te poslednje lazure razređujem sa medijumom od lanenog ulja i damar laka. dok bi prva lazura, tj. imprimatura bila razređivana terpentinom. ako bi radila obrnuto, vrlo verovatno bi došlo do pucanja. inače radi se preko cele slike, delovi se sređuju još u toku slikanja, a završnom lazurom se radi preko cele slike.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top