Slikarska tehnologija - KAKO DA SLIKAM

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
odnosi se na bilo koji materijal od drvene olovke preko flomastera pastela akvarela tempere do ulja.
nije značajna razlika u ceni kvalitetnih boja za studije od onih loših. čak šta više, ako naručujete preko neta profi boje, pa trebate da čekate po mesec dana da stigne roba, bolje i to nego baciti pare na loše boje samo da bi utolili žeđ za radom.
 
Ma sve je to ok...ako se zaista radi...ali cesto mi sve to lici samo na izgovor...da se NE radi.
Prosto sve cesce srecem ljude koji nesto kao kukaju jer nemaju kvalitetne boje, tj. materijal, pa onda nece ni da rade ...medjutim oni zaista nista ne rade....nema radova, nema izlaganja....nema stvaranja...

Naravno, svako ima pravo na svoje misljenje.
 
Pitanje za one koji se bave umjetnoscu,posebno ikonopisom:
Da li je za izradu Ikone neophodno lipovo drvo ili moze i neko drugo koje se ne razvlaci? Da li takva Ikona ima istu "vrijednost"?
Da li mora biti udubljena ili ne?
Zelim da nabavim pigment,ali ne znam koji-u radnji sam vidjela samo akrilika pigment,koji se mijesa sa zumancetom ili vodom.Je li to jajcana tempera,ako se pomijesa akrilni pigment sa zumancetom?
Da li zavrsenu Ikonu posle nekog vremena smijem poprskati firnisom za uljane boje(sprej)?
Posto nemam iskustva sa izradom Ikona,bila bih zahvalna za svaki savjet i sugestiju.
P.S
I jos jedno pitanje za kraj: da li je lijepljenje zlatnih listica "pipavo" i tesko?I koliko ih treba za izradu jedne Ikone prosjecne velicine(35x25)
Pozdrav!
 
Evo ja ti mogu odgovoriti na dva tri pitanja

Posto je kod nas tesko naci dobru dasku ,mozes da radis i na medijapanu, ikona ce biti jednako vredna pred Bogom. Malo je jeftinija doduse :lol:

Ne mora biti udubljena.

Za pigmente ce drugi da ti odgovore jer i sam tek pocinjem da ucim da koristim jajcanu temperu.

Sto se tice pozlate potrebna je mirna ruka, pogotovo ako koristis slobodne listice.

Svako dobro
 
@cevapsalukom
Na prvoj stranici ove teme pisano je o slikanju ikona! http://forum.krstarica.com/threads/76809&page=1&pp=25
Nesko i ja smo dali svoj skroman doprinos! ;)
Pozlata je poseban zanat.Da, pipavo je i treba iskustva.Ako zelis poslacu ti na pp adresu zene koja to radi profesionalno, a povoljno.Ona i meni pozlacuje, jer ja vise nemam vremena za taj deo posla.Doduse, lepo je nauciti i taj zanat, pa kako hoces (sve trazi vreme!!!).
Pigmenti su prica za sebe.Ja uglavnom koristim one prirodne, imas da ih kupis po boljim radnjama (npr Lukas pigmenti su odlicni).Bitno je da su fino usitnjeni, kao puder i da nemaju vecih gromuljica koje bi ti pravile kasnije probleme kod sledecih slojeva i lakiranja.Za slikanje na zidu ne smeta ako su pigmenti krupnije granulacije.Sto se drveta tice - preporucujem lipu.Za manje formate steta je prosto koristiti medijapan (on je praktican za slikanje ikonostasa zbog velicine i krivljenja, tj pucanja daski).Daska ne mora biti ukopana, licno - lepse su mi ukopane. Za format koji si navela potrebno ti je oko 8 do 10 zlatnih listicia.O lakiranju mislim da smo pisali, nikako sprejom! Pozz.!
 
Pigmenti su prica za sebe.Ja uglavnom koristim one prirodne, imas da ih kupis po boljim radnjama (npr Lukas pigmenti su odlicni)
_________________________

Da,ali ja jos uvijek nisam razumjela da li je to tempera pigment ili akril pigment,jer tempera pigment nisam nasla.Lukas pigment imam mogucnost da nabavim ali kao sto rekoh koji?
 
cevapsalukom:
Pigmenti su prica za sebe.Ja uglavnom koristim one prirodne, imas da ih kupis po boljim radnjama (npr Lukas pigmenti su odlicni)
_________________________

Da,ali ja jos uvijek nisam razumjela da li je to tempera pigment ili akril pigment,jer tempera pigment nisam nasla.Lukas pigment imam mogucnost da nabavim ali kao sto rekoh koji?
Imas jajcanu emulziju kao prirodno vezivo i akrilno vezivo kao sinteticki medijum.U zavisnosti od mesanja dobijas temperu, tj akril.Pigmenti za osnovnu ikonopisacku paletu su:
Bela (titan bela)
Oker
Cinober
Kaput mortum
Crna
Plava (ultramarin)
Ja licno ne koristim zute, izbegavam zelene, moze i umbra - ona ide od zelenih do smedjih tonova.Sa ovim bojama moze se uraditi i postici SVE i slicna je paleti starih majstora (osim bele i plave).Kazu - sto manja paleta - veci majstor! :P
 
Nekada sam negde procitao da "pravi ikonopisac koristi samo plavu, crvenu i zutu i od te tri boje dobija sve ostale". Tada sam (a i sada) to smatrao notornom gluposcu. Sto bi suzavali sebi izbor boja? Zasto da zelenu dobijam mesanjem plave i zute kada vec postoji zeleni pigment? Mislim da treba koristiti sto vise boja, sve su nam od Boga date. Otac Stamatis koristi 16 razlicitih pigmenata, cini mi se...
 
o.Stamatis;),...pa dobro,ali on se vishe smatra savremenim slikarom.Nemam ja nishta protiv shiroke palete boja,da znash samo kako sam otkachene nijanse kupila proshle nedelje.Obradovala sam se kao malo dete kad sam ih ugledala:D.Poshto znam da i ti imash naklonosti ka jakim i uadljivim bojama,mogu ti proslediti nihov telefon,jer su izuzetno povoljni.
Ali opet mislim da vecu draz,ima boja koja se dobila mesanjem vishe nijansi.Jer slikarstvo i jeste istrazivanje.
Slikarstvo bi bilo potpuno banalno kada bi ,samo industrijski spravljene nijanse naosili na slike.
Podjednako su mi dragi i Georgije Krug i Rubljov i Teofan,i Stamatis(ali koji pripada savremenijem vremenu),...ali njihove ikone su sachinjene najvishe molitvom,shto mislim da je mnogo bitnije od palete sa 2,22 ili 202 boje.
Uvek sam za to da treba probati nesto novo,ali naravno u tehnosloshkom smislu.
 
Stamatis se smatra savremenim slikarom, a i svi drugi savremeni ikonopisci trebaju sebe smatrati kao savremene. Zar nije malo cudno ziveti danas, a smatrati sebe slikarom 14. veka? To naravno ne znaci da treba lepiti makaze i kasike na ikone... To samo znaci da iz onog sto nas okruzuje treba uzeti ono najbolje i ugraditi ga u ikonopis. Da bih vam dao jedan primer dobre implementacije naseg okruzenje u ikonopis, moracu opet da pomenem Stamatisa, rizikujuci tako da postanem malo dosadan sa njim :)

Pogledajte pozadinu ove njegove ikone Sv Adreja:

iko_023.jpg


Par meseci posto sam video ovu ikonu sedeo sam u busu i dok sam cekao da krenemo sa perona zijao sam levo-desno. Primetio sam da autobus koji je stajao na peronu pored mog ima presvlake na sedistima koje su ukrasene sa istim sarama kao i Stamatisova ikona!

Najverovatnije se o. Stamatis vozio nekim autobusom koji ima ista sedista i svidele su mu se sare koje je video. Mozda ih je zabelezio u neko blokce ili ih je zapamtio i iskoristio ih je prilikom slikanja ikone. Ne znam kako ovo vama zvuci, ali meni je to genijalno!


@Virginija, posalji mi broj na PP! Thanks! :)
 
To shto zivimo u "savremenom ''vremenu ne znachi i da smo automatski "savremeni"slikari.Neki ikonopisci se jednostavno drze "stare''tradicije i starih majstora,shto nikako ne smatram kao neshto loshe.
Ne moramo ni svi biti "sajber"ikonopisci:D.Poshtujem i jedan i drugi nachin izrazavanja.naravno dok je kanonski ispravno.
 
VIRGINIJA:
To shto zivimo u "savremenom ''vremenu ne znachi i da smo automatski "savremeni"slikari.Neki ikonopisci se jednostavno drze "stare''tradicije i starih majstora,shto nikako ne smatram kao neshto loshe.
Ne moramo ni svi biti "sajber"ikonopisci:D.Poshtujem i jedan i drugi nachin izrazavanja.naravno dok je kanonski ispravno.
To što neko živi u "savremenom" dobu apsolutno znači da je "savremeni" slikar =)
A o savremenosti njegovog likovnog izraza se može raspravljati.
Na žalost, ogromna većina ikonopisaca danas se drži tradicija nekog XIV veka, i to veoma neuspešno, tako da je očigledno da se radi o ljudima XXI veka. Zapravo, ne drže se tradicija, nego doslovno ponavljaju rešenja iz prošlosti. Uvođenje nekih novina smata se veoma neprikladnim, čak jeretičkim čimom. Zašto? Zar slikari prošlih vremena nisu bili nosioci najsavremenijih tokova umetnosti? Šak se dešavalo da budu teološki jako obrazovani, pa uvedu i neke ikonografske novine... ali toga odavno već nema. Neko je pomenuo Mihaila i Evtihija na prošlim stranicama. Onaj njihov "kubistički" izraz sa početka danas bi bio odbačen i prezren. Baš mi je muka od ove zatucanosti ljudi koji sebe nazivaju umetnicima....
 
VIRGINIJA:
To shto zivimo u "savremenom ''vremenu ne znachi i da smo automatski "savremeni"slikari.Neki ikonopisci se jednostavno drze "stare''tradicije i starih majstora,shto nikako ne smatram kao neshto loshe.
Ne moramo ni svi biti "sajber"ikonopisci:D.Poshtujem i jedan i drugi nachin izrazavanja.naravno dok je kanonski ispravno.

Ma, slazem se u potpunosti sa ovim sto si rekla. Na primer, Panselinos je za mene i dalje broj 1 (iza njega deset praznih mesta, pa onda sledeci) sto se tice crteza. Posle svih ovih vekova on ostaje neprevazidjen crtac za mene. Nemam ja nista protiv tradicionalnog nacina slikanja, daleko od toga, nego jako volim da vidim nesto sveze i novo! To je sve! :)
 
Auuuu, al se raspisaste! Mozda sam pogresno shvacena kada sam rekla ono za paletu, mozda i ne, nije bitno.Ne znam parka od koga ti je to muka i ko te je to tako razocarao svojom zatucanoscu, neko odavde, ili neko iz tvog okruzenja??? Meni je ljudi muka od kolicine ikona i ikonopisaca, moram priznati.Danas su svi ikonopsisci i svi ikonopisu.I svuda se nalaze ikone, na kamenu, stablu, izlozima - svuda! Da bi neko dosao do jednog slobodnog izraza, da bi bio "svoj" mora prvo da izuci zanat - crtacki, slikarski.Mora da zivi to sto slika.Dize mi se kosa na glavi od onih sto su juce uzeli cetkicu u ruke, a vec su pametni i vec uce druge kako i sta da rade.Ikonopiscem se postaje posle mnooooogo, mnoooogo rada, mnogo sati provedenih pored stafelaja, sa monografijama u rukama, sa izucavanjem onoga sto nam je ostavljeno, sa ugradjivanjem sebe i nalazenjem u svemu tome.Mogu nova resenja, ali prvo da se shvate i razumeju osnove,da se da se nauci crtanje! Nervira me kad se diletantizam naziva umetnoscu i novinom.I da, da se predstavim - neko sam ko dugo crta, od svoje 15 godine intezivno, srednja umetnicka, pripreme za AU, pa AU, pa 10 godina ikonopisa....I ne samo ikonopisa, slikarstva uopste.Ovo navodim samo zbog toga da me ne bi neki ovde shvatili neozbiljno i mislili da ovo sto kazem, pricam napamet.Ljudi radite, RADITE po 8 sati dnevno, pa onda pricajte o slikarstvu!!!
 
parka:
To što neko živi u "savremenom" dobu apsolutno znači da je "savremeni" slikar =)
A o savremenosti njegovog likovnog izraza se može raspravljati.
Na žalost, ogromna većina ikonopisaca danas se drži tradicija nekog XIV veka, i to veoma neuspešno, tako da je očigledno da se radi o ljudima XXI veka. Zapravo, ne drže se tradicija, nego doslovno ponavljaju rešenja iz prošlosti. Uvođenje nekih novina smata se veoma neprikladnim, čak jeretičkim čimom. Zašto? Zar slikari prošlih vremena nisu bili nosioci najsavremenijih tokova umetnosti? Šak se dešavalo da budu teološki jako obrazovani, pa uvedu i neke ikonografske novine... ali toga odavno već nema. Neko je pomenuo Mihaila i Evtihija na prošlim stranicama. Onaj njihov "kubistički" izraz sa početka danas bi bio odbačen i prezren. Baš mi je muka od ove zatucanosti ljudi koji sebe nazivaju umetnicima....

Mislim da je potpuno suvishna ova polemika o savremenoj i "zatucanoj"ikonografiji,kako si je ti nazvala.
Mozemo polemisati ikonu u dogmatskom i likovnom smislu,...ali mislim da niko ne moze sebi dati za pravo i bilo koji period u Srpskoj ikonografiji nazvati "zatucanim",a da pritom tako povrshno pristupa ikoni.
Mi imamo mnogo Savremenih ikonopisaca,ali svi se hvataju za Stamatisa,verovatno zato sto je najkomercijalniji,i zato shto nije "sa nashih prostora",i kad napravi izlozbu uvek je fantastichno mediski propracena ,a da pritom Crkvu u Kostolcu,godinama,a da se nije pomerio iz oltara.
Tako da mislim da je ova pricha potpuno suvishna,pogotovu kad se iznosi samo"lichnim impresijama",bez nekog preteranog pokrica.
 
Pre par godina sam slusao intervju Pavla Aksentijevica i covek je zvucao toliko nadmeno da me to nateralo da malcice promenim misljenje o njemu. Pricao je kao da nikada nije bio pocetnik, kao da nikada nije bio mlad, bez iskustva i bez likovnog znanja. Svi sem njega i jos sacice odabranih su diletanti, padobranci, razbojnici. Meni se takav ton ne svidja i mislim da svakome ko zeli da se oproba u ikonopisu treba pomoci i uputiti ga. Nikada ne znas u kome cuci novi Manuil Panselinos.
Moje likovno znanje je vrlo skromno, verovatno i sturo, ali sam na svom sajtu pokrenuo "malu skolu ikonopisa" ne da bih izigravao "velikog ucitelja" nego da podelim ono sto znam sa ostalima koji znaju jos manje od mene. Na to me je podstakla sebicnost nekih ljudi od kojih sam trazio pomoc u ono vreme kada nisam znao ni kako se pravi jajcana emulzija.

Siguran sam da ce kvanitet izroditi kvalitet. Neka se ikonopisom bavi svako ko to zeli, a publika i vreme ce prepoznati i upamtiti one najbolje. Ne treba prezirati pocetnika samo zato jer nije dobar koliko i ti. Treba mu pomoci i ohrabriti ga. A sto se rada tice mislim da su svi koji zele da se bave ikonopisom spremni dobro da zapnu. Bilo je dana kada sam radio i po 14 sati bez prekida, a kamoli 8. Zogija licno znam, taj covek zasluzuje udarnicku znacku, ako vec govorimo o radu. Ipak, ako imas samo 20 i koju godinu nemoguce je da sve znas i da sve umes. Bitno je da zelis da naucis.

Pre neki dan me nazvao covek kojem sam pomogao oko njegove prve ikone i rekao mi "hvala ti sto si mi pomogao da u sebi otkrijem novu crtu svoje licnosti". Treba li mi veca nagrada?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top