Dosadio mi je bre ovaj dial-up...

bojance

Zainteresovan član
Poruka
265
Da...zasto ne zivim u nemackoj pa da idem na net kad hocu,koliko hocu...ali ne...ovo je srbija.svi sa plicim dzepom su osudjeni na prokleti dial-up.mene to pre nije ni zanimalo puno,jer,ionako samo je postojao budjavi 56k modem...ali kada vidim koliko me oderu (u pitanju je dial-up 10 sati za 230 dinara,bre!) pomislim da je doslo vreme da i ja idem na net kao i svi ostali "normalni" ljudi...e sad:drug mi prica nesto u stilu:"e brate,znas ima onaj SBB net,platis 1500 din. za uvodjenje i posle samo 300 dinara za ceo mesec,kao pre paid (dobro, za 300 dinara mozes skinuti 150 mb,cekaj pa sta ce ti vise?)"ups,zaboravio sam da kazes da je brzina ovakvog neta (cekaj da uzmem vazduha) 512Kb/s!!!da li je to sve tako?sta svi vi koristite za net?kada vidim koliko je to para,dodje mi da uzmem ovaj kablovski net...sta je sve potrebno za njega?drugo voleo bi da neko malo "strucniji" napise koji sve postoje vidovi konektovanja na net (posto nemam blage veze sta je wireless,adsl,isdn...),sta je potrebno za sve to,i najzad kolike su cene (naravno,okvirne).hvala unapred!
 
Uh.. sinko.. sta da ti kazem vec da ima svega i svacega, ako ti kazem da kod kuce koristim isti takav dial-up, mozda cu da te utjesim, doduse koristim samo sa postu ni nista vise, ionako je kod nas u BiH telefon poskupio da se zbilja ne isplati da se konektujem preko modema..

Na poslu koristim ADSL, pa mogu i da vise krstarim netom i eto mogu da se opustim..

Sad kako rekoh, kako gdje sta ima...

Kod nas u BiH postoje (zavisno od entiteta) vise vrsta veza prema internetu..

Trenutno je najpopularniji ovaj ADSL jer kad sve sagledas i najpovoljnij.. ADSL se ovde daje po kaketima (ovo vazi za federaciju BiH) u RS-u je ADSL jos u eksperimentalnoj fazi na zalost..

Kako rekoh paketima, od 3 GB downloada mjesecno na vec postojecu ISDN liniju, 5 GB, 9 GB.

Cijene se kod nas krecu>

za 3 GB u studentskoj varijanti, koja je najpovoljnija iznosi negdje oko 22 eura (izracunavam posto je kod nas Konvertibilna marka)
za 5 GB kosta za modemom za ADSL negdje oko 45 eura
za 9 GB iznosi oko 90 eura a
za onaj zesci paket 9 GB + prelazi nekih 170 eura mjesecno..

Sad za teritoriju Srbije ce ti ljudi valjda napisati kako stanje stoji...

Pozdrav uz razumijevanje...
 
Pa sto se tice tehnike tu mogu da ti kazem par reci.
ISDN je numericki internet preko telefonske linije koja iskljucivo sluzi za internet (ne mozes u iso vreme da telefoniras i da surfiras). Brzina je maximalno 128 Kb/s u downloadu i u uploadu.
Ta tehnologija je danas zastarela.
ADSL je za sada najbrza tehnologija dostupna pojedinim licima u evropi. ADSL koristi visoke elektricne frekvencije na telefonskoj liniji tako da je brzina velika i mozes da telefoniras u isto vreme. Maximalan download je do 24 Mb/s i maximalan upload do 1024 Kb/s.
Wireless ili po nasem bezicna tehnologija je namenjena ljudima koji su predaleko od centrala za ADSL i funkcionise na principu radio veze. domet je do 20 Km.
 
zar je moguce da sbb naplacuje download+upload? nesto mi je to malo idiotski...u svakom slucaju, koji ce ti kablovski net ili adsl ako ces da trosiss 150mb za 300 din? Ispravio bih tab503-1 kad kaze da je malo - nije malo nego nista. Pri najnizoj brzini (64kbps) to ces skines za jedno 4-5 sati, a sa 512 za oko 45 min :)
 
150MB je jendostavno neprihvatljivo malo. Zaboravi na to
Poksaj sa ADSL ako imas uslove (nisi dvojnik, digitalna centrala... Ako ne, koristi wireless, ja sam na njemu vec godinama i sasvim sam zadovoljan kako upalim racunar, na mrezi sam.
Inace sam na analognoj centrali, dvojnik itd, pa za mene nema druge nego voo sto sad koristim.
ISDN nemoj ni da pomisljas.
 
tab503:
150 MB ti je uzasno malo.
meni je dnevno kad nista bukvalno ne radim protok preko 50 :)
U tih 150 ti ulazi i upload i download. pazi da se ne navuces.
Nije valjda da sracunavaju download+upload?
Pa ne znam koji jos provajder to radi! :(
Uvek se uzima vece od ova dva?
Ja imam nezavisni server (moja masina) kod provajdera i dogovor od 1GB protoka upload (najverovatnije je je brzina 1mbps) ili download, sta pre stigne...
 
iskreno moram da se ogradim. Ja imam flatrate i to na ikom-u tako da ne smem 100% da tvrdim ali znam da kad sam imao ponudu paketa da mi je u recimo 600MB koiki mi je bio ponudjen paket (pre nego sto su omogucili flatrate) bio i upload i download.
Za sbb ne smem da tvrdim.
sto se tice brzina posto sam ja na 128 znam da za sat vremena skinem nesto vise od 50MB
Sad ja da ispravim oberstrumfueher-a :) na 64 (posto sam pre bio na toj brzini) download je otprilike 25MB za sat vremena Znaci govorim o realnim uslovima ne papiru i proracunu.
 

Back
Top