Da li govorite dobar dan?

majcheki

Iskusan
Poruka
6.520
... Ili dobro veče - ljudima koje ne poznajete a prilazite im sa nekom potrebom? Kao na primer u sledećim situacijama:

- Kad prilazite vozaču da biste kupili kartu u basu.
- Kad kupujete cigare ili žvake na trafici.
- Kad u pekari tražite kiflu ili već nešto.
- Ako priđete tezgi na pijaci.
- Kada u prodavnici stignete do kase.
- U situaciji kada, recimo prilazite portirnici ili šalteru pa vas onaj/ona sa druge strane odmah pita šta vam treba? Da li automatski odgovorite ili ipak prvo kažete - Dobar dan?
 
Uvek. Čak nekad iz inata ponovim par puta dok mi mrzovoljni slučajni sagovornik ne uzvrati.
Bio je davno onaj francuski film, sad je valjda aktuelno... Dvojica imigranata sednu u baštu nekog kafića i igraju igru 'Pozdravi Francuza' :D Uljudno i pristojno se javljaju prolaznicima koji ih, pristojni kakvi jesu, u čudu gledaju&ne zarezuju...
 
heeeeeeeeeeeej!!! odushevljena sam ovom temom... :D

ja stalno otpozdravljam ljude, a posebno kad vidim da su nervozni i kad pochnu neshto da se drkaju na ljude... bash u menzi imaju neke zene shto im nosish pribor za jelo, i stalno ali stalno su namrshtene i mislim da bi, ukoliko ti kashika, viljushka i noz nisu na jednoj gomili, iskochili iz one njehove rupe i priklali te onim zetonom... ja pridjem i onako napadno kazem: 'dobar daaaaaaaaaan' i kez od uveta do uveta! boze! samo da vidite njihov pogled! a nekad chak i uzvrate! :D sretja ne idem tamo chesto...

i da... obozavam da se nasmejem uz 'dobar dan' kad me neko u prodavnici npr. kulira da bi prichao/la sa nekim drugim o nekim za posao nebitnim dogadjajima... msilim... njihov posao je na prvom mestu mene da usluze, a posle nek rade shta hotje i prichaju shta hotje... odsustvo osnovne kulture... ;)
 
Da, postoji taj zanimljiv fenomen kad kazes nekom Dobar dan, a on/ona te pogleda kao da si opsovao. U mojoj zgradi koja je mala i gde zivim citav zivot i gde se komsije decenijama pozdravljaju dogodila se "smena generacija". I sada mi se desava da se osetim kao manijak kada u hodniku kazem Dobar dan novim komsijama. Jao.
 
majcheki:
... Ili dobro veče - ljudima koje ne poznajete a prilazite im sa nekom potrebom? Kao na primer u sledećim situacijama:

- Kad prilazite vozaču da biste kupili kartu u basu.
- Kad kupujete cigare ili žvake na trafici.
- Kad u pekari tražite kiflu ili već nešto.
- Ako priđete tezgi na pijaci.
- Kada u prodavnici stignete do kase.
- U situaciji kada, recimo prilazite portirnici ili šalteru pa vas onaj/ona sa druge strane odmah pita šta vam treba? Da li automatski odgovorite ili ipak prvo kažete - Dobar dan?
DOBAR DAN
ne kupujem kartu u busu,jeftinija je u trafici 8) ,kad kupujem cigare ni ne vidim prodavachicu kroz onaj "prozorcic",u pekari je uvek guzva,cak i da kazem ne bi me konstatovali,na pijaci ne kapiraju znacenje tog"pozdrava",sa kasirkama nemam nikakvu komunikaciju,cak i kad npr. treba da rasitnim kintu(sto je retko :) ),kazem"izvinite,dali ..."
znachi strengerima veoma retko kazem DOBAR DAN,a kad odem u selo svi me startuju sa DOBAR DAN,a 95 % njih ni neznam,al' valjda je tamo takav obicaj,ali to je ono "gistro dobar dan" u stvari u sebi misle "mamu ti je...",gadni su seljaci.
 
dobar dan , drugari
naravno da govorim i uvek kazem dobar dan pa makr bilo i 8 uujutru,
sada sam u svajcarskoj...kada udjemo u restoran na dorucak odpozdravimo svima,jer je takav red.
i ako sam u bg strancima govorim na srpskom.
nemam pojma ali i to mi neka navika.
npr,ovde je sada sa nama japanka (i japanac)
i kada se vidimo oni kazu koniciva i naklone se.
i mi tako..
nemam pojma, mrzim kada udjem u radnju,a ona me gleda ko koza a ja rekla dobar dan...
MAJCE SUPER TI TEMA
 
Zavisi od situacije. Kad udjem u radnju i primetim da prodavacice drndaju mobilni, klibere se, pricaju ja ne kazem nista jer ocigledno nisu ni primetile da je neko usao, a ima i ljubaznih koje odmah pozdravljaju, onda i ja njih. Mada vaspitana sam da uvek govorim "Dobar dan", i kad se desi prva situacija bude mi malo trulo, ali ****** taki je zivot...
 
Da, naravno, ali ne u tim situacijama.
Mislim da bi poprilicno smesno, kad bi vozac autobusa ili prodavac u trafici, svaki put kad mu neko kaze "dobar dan" tako i odgovorao.
Dobar dan, jutro ili vece se koristi kad se negde udje, a ne ni na ulici, niti u autobusu...
 
Ne u svim tim situacijama. :roll:
Govorila sam pre, ali me vozači GSP-a gledali podozrivo, pa sam prestala. A imam i markicu, tako da...:wink: Mom vozaču u VB-u uvek govorim "Dobro jutro". i on mi odgovara sa "Dobro jutro, mala."

U prodavnicama, bankama - uvek... Volim da se osmehnem i kažem: "Dobar dan".
I, da, "Dobar dan" je zamenjeno tom uvodnicom "Izvinite...".
 

Back
Top